نبض سیاست
رهبري و سران نهضت آزادی

رهبري و سران نهضت آزادی

مهندس مهدي بازرگان رئيس تشكيلات غيرقانوني نهضت آزادي از جمله افرادي است كه دو دهه پاياني عمر خود را در مخالفت با خط امام و رهبري گذراند و بارها از خط انصاف و عدالت در مواجهه با رهبري خارج شد؛ اما اين مشي...
 انقلاب اسلامي در معيت الهي

 انقلاب اسلامي در معيت الهي

در صدر اسلام آدم‌هاي ترسو نيز در جبهه مؤمنان يافت مي‌شدند؛ به همين دليل پيامبراكرم(ص) به اميرالمؤمنين در آن وصيت معروف خود فرمودند: «ولاتشاورنّ جبانا. لأنّه يضيّق عليك المخرج»؛ با آدم‌ جبان و ترسو در هيچ...
سناريوي «ارعاب» برای شکست «نظريه مقاومت»

سناريوي «ارعاب» برای شکست «نظريه مقاومت»

يکي از صفات نفوذي‌ها و ستون پنجم دشمن ايجاد ترس و رعب در جامعه اسلامي است. اينان جاده صاف‌کن‌هاي دشمن در جنگي هستند که هنوز آغاز نشده است و تلاش مي‌کنند تا با ترساندن ملت آنان را به تسليم شدن وادارند، قبل از آنکه دشمن جرات حمله يابد!
رونمايي تدريجي از مشاركت مشروط

رونمايي تدريجي از مشاركت مشروط

اين پيشنهاد از همان ابتدا با سه واكنش مواجه شد. عده‌اي با بي‌تفاوتي از كنار آن گذشتند و مشي سكوت در پيش گرفتند. عده‌اي نيز به مخالفت با آن برخاسته و اين‌گونه سخنان را حرف‌هايي براي حرف زدن و بدون ضمانت اجرايي دانستند. در اين ميان عده‌اي نيز به منظور حمايت از ايده مشاركت مشروط اقدام به تئوريزه كردن آن كرده و آن را روشي اجرايي براي بيان صداقت اصلاح‌طلبانه مي‌دانند.
نگراني‌ها از تمركز قدرت
بررسي نظرات موافقان و مخالفان نظام رياستي و پارلماني در شوراي بازنگري قانون اساسي‌ـ 2

نگراني‌ها از تمركز قدرت

آیت الله عمید زنجانی: يك تجربه تلخي هم ما در گذشته در ده سال گذشته داريم و آن به معناي اين است كه اگر فرد نالايقي باشد و بخواهد سوءاستفاده از قانون بكند، سوءاستفاده از اختيارات بكند، مخصوصاً اگر توأم با جوسازي باشد، مي‌تواند در قوة مجريه رشد پيدا بكند و استبداد به نوعي در قوة مجريه زمينه رشد پيدا بكند
نگران‭ ‬اصلاحات‭ ‬يا‭ ‬پايان‭ ‬عصر‭ ‬غرب‭ ‬گرايي؟
نقدي‭ ‬بر‭ ‬آسيب‌شناسي‭ ‬محمد‭ ‬رضا‭ ‬تاجيك‭ ‬بر‭ ‬اصلاحات

نگران‭ ‬اصلاحات‭ ‬يا‭ ‬پايان‭ ‬عصر‭ ‬غرب‭ ‬گرايي؟

‬مي‌توان‭ ‬دريافت‭ ‬بين‭ ‬اصلاح‌طلبان‭ ‬و‭ ‬تاجيك‭ ‬از‭ ‬جهات‭ ‬گوناگوني‭ ‬اختلاف‭ ‬است‭ ‬كه‭ ‬مهم‌ترين‭ ‬آنها‭ ‬تفاوت‭ ‬در‭ ‬انديشه‭ ‬و‭ ‬دغدغه‭ ‬آنهاست‭. ‬يك‭ ‬اصلاح‌طلب‭ ‬واقعي‭ ‬امروز‭ ‬نگران‭ ‬وضعيت‭ ‬كشورش‭ ‬است؛‭ ‬ولو‭ ‬اينكه‭ ‬منافع‭ ‬خود‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬موفقيت‭ ‬نظام‭ ‬نيابد،‭ ‬اما‭ ‬تاجيك،‭ ‬نظام‭ ‬را‭ ‬در‭ ‬آستانه‭ ‬فروپاشي‭ ‬مي‌انگارد‭ ‬و‭ ‬خودش‭ ‬و‭ ‬اصلاح‌طلبان‭ ‬را‭ ‬بالاي‭ ‬دار
رهبري در مواجهه با دولت‌ها
30 سال رهبری حکیمانه

رهبري در مواجهه با دولت‌ها

هيچ رئيس جمهوري نمي‌تواند مدعي شود که رهبري حمايت لازم از وي را نداشته است. رهبري حتي براي حمايت از دولت‌ها هزينه نيز داده و از سوي بخشي از حاميان ايشان که توان فهم منطق معظم له را نداشته اند، مورد سوال و انتقاد قرار گرفته است!
بیانیه گام اول انقلاب

بیانیه گام اول انقلاب

می‌توان صدها صفحه از صحیفه امام را در تأیید بندهای بیانیه گام دوم نقل کرد؛ اما نتیجه همه این تطابق‌ها در رفتار و کلام امامین انقلاب را می‌توان در تداوم و پویایی انقلاب و پایمردی مردم و به ویژه جوانان در مسیر نورانی انقلاب یافت.
اضلاع فراکسيوني مجلس
مروري بر وضعيت فراکسيون هاي سياسي مجلس دهم

اضلاع فراکسيوني مجلس

مجلس دهم را مي‌توان مجلسي با فعاليت سه فراکسيون سياسي دانست که هيچ کدام به تنهايي اکثريت مجلس را در اختيار ندارند. اين امر موجب شده تا تعاملات ميان فراکسيونها در ترکيب مسئوليت‌هاي مجلس اعم از هيئت رئيسه و کميسيون‌ها اثرگذار باشد.
وجوه دیپلماسی امام(ره)

وجوه دیپلماسی امام(ره)

امام خمینی(ره) هیچ‌گاه سلطه کفار و مستکبران بر امت اسلامی را به رسمیت نمی‌شناسند و هر گونه گفت‌وگو، مذاکره، رکون و پشت‌گرمی به آنها را نهی کرده‌اند.
گونه‌شناسي اسلام در منظومه فكري امام خميني(ره)

گونه‌شناسي اسلام در منظومه فكري امام خميني(ره)

با تأمل در آثار و آرا و انديشه حضرت امام(ره) مي‌توان گفت، نگاه ايشان به دين مبين اسلام، يك نگاه حداكثري است؛ به اين معنا كه همه چيز بايد ديني و اسلامي باشد و حكم ديني كليه امور را مي‌توان از دين استنتاج كرد و احكام شرع، حاوي قوانين و مقررات متنوعي است كه يك نظام كلي اجتماعي را مي‌سازد. در ديدگاه امام راحل و عظيم‌الشأن، پديدآيي نگاه‌هاي نادرست نسبت به اسلام در ميان مسلمانان از توطئه‌هاي دشمنان به حساب مي‌آيد كه عمدتاً مسلمانان و حتي برخي از علما نسبت به اين توطئه، دچار غفلت شده‌اند.
اپوزيسيون و خط فريب افکار عمومي
گزارشي از خطوط اصلي رسانه هاي بیگانه و ضدانقلاب عليه جمهوري اسلامي (در دهه اول خردادماه 1398)

اپوزيسيون و خط فريب افکار عمومي

رسانه های ضدانقلاب و اپوزيسيون خارج نشين در روزهای اخیر نیز مثل هميشه در بزرگنمايي اتفاقات رخ داده عليه ايران اسلامي در داخل، منطقه و جهان از هيچ تلاشي فروگذار نکرده اند و با دروغ پردازی و خیالبافی های خود، خط رسانه ای نابودي ايران اسلامي را براي فریب افکار عمومي داخل و خارج کشور القاء نمودند.
زير‭ ‬تيغ‭ ‬انتقاد
نگاهي‭ ‬به‭ ‬سياست‌هاي‭ ‬اقتصادي‭ ‬دولت‭ ‬سازندگي‭ ‬

زير‭ ‬تيغ‭ ‬انتقاد

در‭ ‬سال‌هاي‭ ‬1369‭ ‬و‭ ‬1370‭ ‬جريان‭ ‬موسوم‭ ‬به‭ ‬چپ‭ ‬مواضع‭ ‬انتقادي‭ ‬خود‭ ‬عليه‭ ‬سياست‌هاي‭ ‬اقتصادي‭ ‬دولت‭ ‬آقاي‭ ‬هاشمي‭ ‬را‭ ‬آغاز کردند. ‬انتقادات‭ ‬اين‭ ‬طيف،‭ ‬كليت‭ ‬سياست‌هاي‭ ‬اقتصادي‭ ‬دولت‭ ‬را‭ ‬شامل‭ ‬مي‌شد؛‭ ‬ولي‭ ‬به‭ ‬تناسب،‭ ‬سياست‌هاي‭ ‬جزئي‌تر‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬نيز‭ ‬در‭ ‬بر‭ ‬مي‌گرفت.
شکست فراکسيون اميد / خداحافظ علي مطهري!

شکست فراکسيون اميد / خداحافظ علي مطهري!

انتخاب عبدالرضا مصري به جاي علي مطهري نشان داد که کفه ترازوي رقايت هاي سياسي مجلس روز به روز به ضرر فراکسيون اميد در حال رقم خوردن است.
دلايل مدافعان نظام رياستي و پارلماني

دلايل مدافعان نظام رياستي و پارلماني

آیت الله خامنه ای: رييس‏ جمهور منتخب مردم، باپشتوانه مردمي انجام وظيفه مي‏كند. نبايد مردمي بودن نظام را، كه يكي از مهم‏ترين مظاهرش همين است، از نظام سلب كرد. بي اختيار كردن مردم در يك نظام، از همين نقاط شروع مي‏شود.
اوضاع نابسامان فراکسيون اميد در سال آخر

اوضاع نابسامان فراکسيون اميد در سال آخر

مجلس به سال پاياني خود رسيده است و فراکسيون اميد نتوانسته عملکردي از خود ارائه دهد که رضايت راس و هواداران جريان اصلاح طلب را به همراه داشته باشد و سرمايه‌اي براي موفقيت در انتخابات مجلس يازدهم گردد
‭ ‬ملاحظات‭ ‬گفت‌وگوي‭ ‬ملي

‭ ‬ملاحظات‭ ‬گفت‌وگوي‭ ‬ملي

مدعيان‭ ‬اين‭ ‬گفت‌وگو‭ ‬هيچ‭ ‬تعريف‭ ‬مشخصي‭ ‬از‭ ‬تعبير‭ ‬‮«‬ملي‮»‬‭ ‬ندارند‭. ‬معلوم‭ ‬نيست‭ ‬اگر‭ ‬اين‭ ‬گفت‌وگوها‭ ‬چه‭ ‬شرايط‭ ‬و‭ ‬ويژگي‌هايي‭ ‬داشته‭ ‬باشد،‭ ‬آنگاه‭ ‬مي‌توان‭ ‬آن‭ ‬را‭ ‬‮«‬گفت‌وگوي‭ ‬ملي‮»‬‭ ‬ناميد!
فتح، پس از ايستادگي و استقامت
شرح و بررسي ابعاد عمليات ظفرآفرين بيت المقدس

فتح، پس از ايستادگي و استقامت

فتح خرمشهر را بي‌شک نقطه عطف در تاريخ جنگ هشت ساله مي‌توان برشمرد، آنجا که سلسله عملياتهاي آزادي بخش به کمال خود رسيده و براي جهانيان ثابت گرديد که انقلاب اسلامي شجره طيبه‌اي است که ريشه در باورهاي عميق اين ملت دارد و در برابر طوفانهاي سهمگين نيز همچنان استوار ايستاده است.
درس بزرگ فتح خرمشهر

درس بزرگ فتح خرمشهر

يك ملت وقتي به خود متكي شد، وقتي مؤمن شد، وقتي اين ايمان را با عمل صالح و جهاد همراه كرد، در همه‌ي ميدان‌ها پيروزي او قطعي است. درس خرمشهر براي ما اين است؛ ملت ايران اين درس را نبايد فراموش كند
افشاي طرح آمريکا و تبيين راهکارهاي مقابله با آن
تبيين رهنمودهاي مقام معظم رهبري در جمع مسئولان نظام

افشاي طرح آمريکا و تبيين راهکارهاي مقابله با آن

کسي که با صداي بلند تهديد ميکند، قدرت و توانايي او به اندازه‌ي آن صداي بلند نيست. آمريکا آنچنان که برخي مدعي هستند، پر هيبت و قدرت نيست و از ضعف هاي زياد و مهمي رنج مي برد و نبايد مرعوب آن شد.
معجزه فتح خرمشهر
تبیین امام خامنه ای از ابعاد فتح بزرگ خرمشهر

معجزه فتح خرمشهر

منطق امام اين بود كه وقتي متجاوز در خاك ماست و با دست پُر ما را تهديد مي‌كند، ما مذاكره نمي‌كنيم. مذاكره آن وقتي صورت مي‌گيرد كه دشمن از تمام خاك ما خارج شود.
به‭ ‬قدرت‭ ‬رسيدن‭ ‬جريان‭ ‬چپ
مروری گذرا بر انتخابات دوم خرداد 1376

به‭ ‬قدرت‭ ‬رسيدن‭ ‬جريان‭ ‬چپ

جريان‭ ‬چپ‭ ‬كه‭ ‬پيش‭ ‬از‭ ‬اين‭ ‬در‭ ‬خواب‭ ‬سياسي‭ ‬فرو‭ ‬رفته‭ ‬بود،‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬اعلام‭ ‬نتايج‭ ‬انتخابات‭ ‬مجلس‭ ‬احساس‭ ‬كرد‭ ‬مي‌تواند‭ ‬با‭ ‬انگيزه‭ ‬بيشتري‭ ‬در‭ ‬رقابت‌هاي‭ ‬سياسي‭ ‬انتخابات‭ ‬رياست‌جمهوري‭ ‬هفتم‭ ‬فعال‭ ‬شود‭
۱
یادداشت سیاسی
مصاحبه سیاسی
گزارش سیاسی
نشریات