تداوم سیاست های غلط دولت به منزله افزایش فقر و کوچک تر شدن سفره مردم است معاون وزیر اقتصاد در دولت اصلاحات در گفتگو با بصیرت مطرح کرد:

تداوم سیاست های غلط دولت به منزله افزایش فقر و کوچک تر شدن سفره مردم است

متاسفانه دولت آقای روحانی در حوزه های زیر بنایی اقتصاد نه تنها سیاست گذاری صحیح و جدیدی را اعمال نکرده است، بلکه با تداوم سیاست گذاری های غلط قبلی و گسترش آن موجب انحرافات جدیدی شده که از دل این انحرافات رانت های بزرگی بیرون آمده است
خلق پول فسادآفرین است معاون اسبق بانک مرکزی درگفت‌وگو با صبح صادق

خلق پول فسادآفرین است

افزایش لجام‌گسیخته نقدینگی، هدایت نشدن منابع بانکی به سمت فعالیت‌های مولد، نقش نقدینگی در افزایش تورم و چالش‌های موجود در ساختار نظام بانکی ایران از جمله مباحثی است که هفته‌نامه صبح صادق در گفت‌وگویی با «دکتر حیدر مستخدمین حسینی» آن را بررسی کرده است. مستخدمین حسینی، به سبب مسئولیت‌هایی، چون معاونت وزارت اقتصاد، معاونت بانک مرکزی و ریاست هیئت مدیره بورس طی دو دهه اخیر، از جمله افرادی است که تسلط بالایی روی مباحث روز اقتصاد ایران از جمله مسائل مربوط به نظام بانکی و مسائل پولی و مالی دارد. او در این گفت‌‌وگو دلایل افزایش نقدینگی و ریشه‌های آن طی یک دهه اخیر را ذکر کرده و معتقد است هر میزان از نقدینگی افزایش‌یافته که منجر به تولید کالا نشود، تأثیر مستقیمی بر افزایش تورم در سال‌های آینده خواهد داشت. متن کامل این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد:
افزایش عرضه خودرو تنها راه حل مدیریت قیمت آن است

افزایش عرضه خودرو تنها راه حل مدیریت قیمت آن است

سعید مدنی کارشناس ارشد خودرو و مدیرعامل اسبق سایپا در گفت و گو با بصیرت می گوید: روش وزارت صمت برای فروش خودرو از طریق قرعه کشی نوعی روش قدیمی است و پیش از انقلاب هم بوده و بعد از انقلاب هم یک دوره ای انجام شده است و خیلی تاثیری در تعادل قیمت ها در بازار ندارد.
مرصاد مبارزه با فساد
صبح صادق پیام‌ها و آثار دادگاه «زم» ‌و «‌طبری» را واکاوی می‌کند

مرصاد مبارزه با فساد

اما در این میان گروه‌ها و افرادی هم هستند که روحیه عافیت‌طلبی، دنیاگرایی، اشرافی‌گری و منفعت‌طلبی آنان، بلای جان نظام جمهوری اسلامی می‌شود. خطر این گروه سوم، چه بسا از دو گروه دیگر به‌مراتب بیشتر باشد؛ به‌ویژه وقتی این قبیل افراد، به مناصب حکومتی در سطوح بالا دست پیدا کنند.
نقدینگی سرگردان
واکاوی عوامل گرانی‏ های افسارگسیخته در گفت‌وگوی صبح صادق با سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس

نقدینگی سرگردان

قیمت‎های کالاهای مختلف ازجمله کالاهای اساسی و ارز  بار دیگر در شیب افزایش قیمت افتاده است. افزایش بی‏سابقه نرخ ارز، مسکن، خودرو، لوازم خانگی، مرغ، حبوبات، لبنیات و خیلی از موارد دیگر علاوه بر فشار مالی موجب فشار روانی بر مردم شده است؛ در همین زمینه با «مهدی طغیانی» سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت‏و‎گو...
ضرورت مبارزه ریشه ای با مفاسد اقتصادی در جامعه
 
نماینده مجلس در گفتگو با بصیرت مطرح کرد:

ضرورت مبارزه ریشه ای با مفاسد اقتصادی در جامعه  

مفاسد برخورد شدیدی صورت گیرد تا دیگرانی که زمینه هایی برای ارتکاب چنین جرم هایی دارند دیگر دست از پا خطا نکنند و اینچنین، اقتصاد جامعه را برای سود و منفعت شخصی و گروهی خود بر هم نزنند و استرس و بیکاری و بی پولی را به جامعه تزریق نکنند.
عمکرد کدام دوره بانک مرکزی بهتر بوده است؟

عمکرد کدام دوره بانک مرکزی بهتر بوده است؟

اما اکنون اوضاع فرق کرده است و با رکوردشکنی روزانه دلار، در کل ماه خرداد هم بالاترین قیمت ماهانه دلار رقم خورده است چراکه در این ماه به طور میانگین قیمت دلار ۱۷۳۶۳ تومان بوده است.
بورس و پیامدهای اجتماعی

بورس و پیامدهای اجتماعی

بورس را باید بازاری دانست که همواره به کمک صنایع مختلف می‌آید و موجب رونق آن صنعت، رونق تولید، ایجاد اشتغال و افزایش صادرات می‌شود، اما فضای یک‌شبه پولدار شدن نیست؛ درواقع، در کنار اینکه می‌تواند سود خوبی را نصیب مشتریانش کند، به وجود آمده است که کمک حال صنعت و اقتصاد باشد.
ریشه رانت و دلالی خشکانده شود
بررسی راه‌حل اساسی مشکلات بازار خودرو در گفت‌وگو با رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی

ریشه رانت و دلالی خشکانده شود

به همین ترتیب قیمت را پله‌پله پایین بیاورند تا خودرو به قیمت واقعی خود برسد که درنتیجه مصرف‌کننده نهایی با قیمت واقعی خودرو می‌خرد و کسانی که به دنبال سود هستند، وارد بازارهای دیگر، مثل طلا و ارز می‌شوند.
۱
مقاله اقتصادی
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
نشریات