محمد باقر قالیباف در بیانیه‌ای از حجت الاسلام رئیسی اعلام حمایت کرد و از همه هواداران و حامیانش خواست تمام ظرفیت خود را برای به بار نشستن دولت کار و کرامت به کار گیرند.
نائب‌رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به انصراف محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست‌جمهوری برای انسجام نیروهای انقلاب گفت: با وضعیت موجود در صورت انصراف جهانگیری کار انتخابات در همان مرحله نخست یک‌سره می‌شود.
پنج نکته درباره انصراف دکتر محمدباقر قالیباف
تنها 4 روز مانده به انتخابات،‌ محمد باقر قالیباف از کاندیداتوری به نفع جریان انقلاب کناره گیری کرد. با توجه به نظر سنجی ها و موج آفرینی قالیباف در این دوره، شاید کمتر کسی پیش بینی این کناره گیری را داشت. اما در بزنگاه حساس این یادگار دفاع مقدس بار دیگر از تمام فرصت های شخصی به نفع جبهه مردمی نیروهای انقلاب چشم پوشی کرد
پايان کار يار کمکي!
با رسيدن به روزهاي پاياني، ماموريت جهانگيري نيز به پايان رسيده است، اما در اين ميان بازنده اصلي اين ميدان خود اسحاق جهانگيري است. او در ميانه ماندن و رفتن مستاصل باقي مانده است. ماندن او تبعات جبران ناپذيري را براي اردوگاه اصلاح طلبان خواهد داشت؛ از ديگر سو کسب آراء بسيار کم او موجب بي‌اعتباري آشکار وي خواهد شد، شاید حضور جهانگیری در این عرصه براي هميشه پاياني بر حيات سياسي جهانگيري در سطوح بالاتر از معاون اولي ریاست جمهوری باشد.
سبد رای کاندیداها چگونه حفظ می شود؟!
به نظر می رسد در شرایطی که احتمال کشیده شدن انتخابات به مرحله دوم بالاست، حضور هر سه کاندیدای اصولگرا در صحنه انتخابات تا پایان رقابت ها بهترین گزینه است و عدم انصراف آنها به نفع یکدیگر به منزله وجود تفرقه و اختلاف در جریان نیروهای انقلابی نیست.
الزامات رقابت سیاسی در تراز انقلاب اسلامی
ازجمله الزامات انتخابات وجود رقابت میان دیدگاه‌ها و جریان‌های مختلف است. لذا اگر قرار است که رقابت سیاسی منجر به انتخاب گزینه‌های اصلح برای اداره امور کشور و تحصیل نتایج مطلوب شود، بایستی باید و نبایدها و الزاماتی بر آن حاکم باشد. از این‌رو، در ارتباط با برگزاری انتخابات و رقابت سیاسی در کشور می‌توان الزامات رقابت سیاسی را برشمرد.
نقد و بررسی نگرش های اساسی نامزدهای مطرح انتخابات ریاست جمهوری
بررسی دیدگاه ها و مواضع، آقایان رئیسی، روحانی، جهانگیری و قالیباف، به عنوان چهار نامزد اصلی انتخابات اولویت بیشتری نسبت به بقیه دارد، از آنجا که بررسی همه مواضع آنها در یک نوشته ممکن نیست، سعی می شود، بدون جانبداری از فرد خاصی، کلیدواژه های مهم مواضع آنان استخراج و معرفی شود.
صحبت‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 96 در سومین مناظره انتخاباتی را در این گزارش بخوانید.
پرداختن به مسائل حاشیه‌ای نوعی فرار از پاسخگویی به حساب می‌آید
سردار سنایی راد در مورد تحریک قومیت ها در آستانه انتخابات گفت:
مردم امروزه خوب می‌فهمند که کسی که به گود رقابت آمده بایستی با توجه به مسائل اساسی و اصلی جامعه که امروز در رأسش مسائل اقتصادی، حل بیکاری، حل رکود و اشتغال جوانان است، برنامه ارائه دهد و می‌دانند که پرداختن به مسائل حاشیه‌ای نوعی فرار از پاسخگویی به حساب می‌آید.
چرایی اهمیت مشارکت حداکثری
مقام معظم رهبری در دیدار معلمان و فرهنگیان(17/02/1396) می فرمایند« آنچه برای منافع ملت به‌صورت فوری لازم است، حضور مردم است. حضور مردم دشمنان را از هیبت جمهوری اسلامی می‌ترساند. این هیبت ناشی از امثال حقیر نیست، به‌خاطر حضور مردم است. دولت‌ها تأثیری ندارند.»
سخنگوی وزارت کشور گفت: راه‌اندازی کارناوال‌های تبلیغاتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا قطعا مجاز نیست.
انتخاب رنگ و نماد انتخاباتی در ایران سابقه ای طولانی ندارد و شاید گفت از انتخابات ریاست جمهوری 88 بود که برای اولین بار به شکلی جدی یک رنگ در کمپین تبلیغاتی یکی از کاندیداها نقشی اساسی پیدا کرد. بعد از آن در انتخابات 92 این موضوع از طرف چند کاندیدا پی گرفته شد و در دوره اخیر یکی از سوالاتی که اکثر خبرنگاران از کاندیداهای ریاست جمهوری می پرسیدند در مورد رنگ و نماد انتخاباتی آنان بود.
قبلی۳بعدی