تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۳  ، 
شناسه خبر : ۲۶۸۴۳۱

فرزاد فرهادی

با کشته شدن یک نظامی سعودی و انفجارهای انتحاری در جنوب عربستان، گروههای تروریستی زنگ خطر را برای حکام سعودی نیز به صدا درآورده‌اند.

داعش نام اختصاری گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام است که این روزها تحرکات آن به ویژه در عراق در صدر اخبار رسانه‌ها قرار دارد. این گروه در سوریه منطقه الرقه را در کنترل خود گرفته‌اند و گروهی هستند که به خونریزی و اقدامات خشونت بار معروف هستند.

با نگاهی به تحرکات این گروهک متوجه می‌شویم که این گروهک به تنهایی و بدون حمایت خارجی نمی‌توانند چنین اقدامی انجام دهند. هنگامی که سناریوی سرنگونی نظام سوریه زده شد برخی کشورهای منطقه از جمله سعودی‌ها حمایت همه جانبه‌ای از تروریستها به عمل آوردند. در عراق آل سعود از زمان سقوط رژیم صدام رابطه خصمانه‌ای با دولت شیعی در این کشور داشتند و نه تنها از برقراری روابط دیپلماتیک با آن خودداری کردند بلکه در راستای بی‌ثبات کردن آن گام برداشتند.

سعودی‌ها از نفوذ و پول خود در میان عراقی‌های سنی که با دولت مرکزی مشکل داشتند استفاده کردند. اخبار مربوط به کشف خودروهایی با شماره پلاک سعودی به خوبی نمایانگر همکاری سعودی‌ها با تروریست‌ها در عراق بود.

هر چند که گروهک داعش منابع مالی خود را از راه فروش نفت و وضع مالیات در مناطق تحت کنترل خود و سرقت اموال مردم تامین می‌کند اما حمایت‌های خارجی نیز در این میان بی‌تاثیر نبوده است.

هنگامی که داعشی‌ها استان نینوا و بخش‌هایی از صلاح الدین را به اشغال خود درآوردند بیش از هر طرفی سعودی‌ها خرسند شدند زیرا خواسته‌های آنها برای ضربه زدن به دولت عراق محقق شده بود. آنها دلخوشی از نوری المالکی که قبل از برگزاری انتخابات سی آوریل چندین بار به آنها حمله کرده بود نداشتند. مالکی در17 اسفند 1392 عربستان و قطر را مسئول بی‌ثباتی عراق دانست.

هنگامی که داعشی‌ها مناطقی از عراق را اشغال کردند دیگر به دولت اسلامی عراق و شام راضی نشدند و داعیه خلافت اسلامی را در سر پروراندند. در نقشه بلند پروازانه آنها مناطق زیادی از جمله اندلس و اروپای شرقی و شمال آفریقا وجود دارد. تروریست‌های داعش اخیر گذرنامه‌های خلافت اسلامی را در موصل صادر کرده‌اند.

آرام آرام گروهک داعش از اهداف خود در اردن خبر داد و برخی از اتباع اردنی فعال در داعش عبدالله دوم را تهدید کردند. به دنبال آن داعشی گذرگاههای مرزی عراق با همسایگان را اشغال کرد هر چند که مقامات عراقی این موضوع را تکذیب کردند. به دنبال آن اخباری درباره استقرار سی هزار نظامی سعودی در مرز با عراق مخابره شد.

هر چند که به اعتقاد برخی تحلیلگران روابط محکمی که میان سرکردهای این گروه تروریستی با حاکمان سعودی و دستگاههای اطلاعاتی آنها وجود دارد این احتمال که داعش به عربستان سعودی حمله کند را ضعیف می‌کند اما حوادثی که اخیر در عربستان رخ داده است نشان دهنده تهدید گروهای افراطی ضد سعودی هاست.

نکته قابل تامل به ویژه پس از کشته شدن یک نظامی سعودی در گذرگاه مرزی الودیعه با یمن که وزارت کشور عربستان آنرا تایید کرد و انفجارهای انتحاری در داخل ساختمان دولتی در شروره در جنوب این کشور در واقع بازگشت سحر ساحر است. ابوتراب المقدسی یکی از تروریستهای وابسته به داعش در شبکه اجتماعی تویتر خود از تصمیم برای ویرانی خانه کعبه پس از حمله به عربستان خبر داد.

منصور الترکی سخنگوی وزارت کشور سعودی چندی قبل اعلام کرد: عربستان از سوی تروریستها تهدید می‌شود ما مراقب جوانانی که بر روی دیوارها شعار می‌نویسند و تصاویر خود را در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهند در حالی که پرچمهای گروههای افراطی را در دست دارند هستیم.

بلومبرگ نیز در تحلیلی بیان کرد: سعودی‌ها همه گروههای مرتبط با تروریسم را تهدید و خطری برای خود می‌دانند. یک مسئول امنیتی سعودی که نامش را فاش نکرد از تحقیق درباره اقدام افراد ناشناس در توزیع اعلانیه‌هایی در برخی مناطق ریاض در حمایت از داعش خبر داد.

بلومبرگ می‌نویسد: داعش از شبکه‌های اجتماعی به ویژه تویتر و یوتیوب برای جذب جوانان سعودی استفاده می‌کند.

این موضوع زمانی جدی‌تر می‌شود که به یادآوریم که همه کشورهای غربی که اتباع آنها در کنار گروههای تروریستی در سوریه حضور دارند از بازگشت این تروریست‌های به کشورهای خود نگران هستند و تدابیری نیز اندیشیده‌اند.

السومریه عراق در گزارشی در این باره می‌نویسد: حوادث امنیتی اخیر که در عربستان رخ داد و طی آن یک نظامی سعودی کشته شد و انفجار عوامل انتحاری در جنوب این کشور جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که تروریسم ابزار مناسبی برای استفاده از آن برای فشار به کشورهای دیگر یا تحقق خواسته‌های سیاسی نیست و آن آتش سوزانی که اگر شعله ور شود خاموش کردن آن بسیار دشوار است.

گروهک داعش و بقیه گروه‌های افراطی در کودتا علیه حامیان خود درصورتی که فرصتی بیابند دریغ نمی‌کنند زیرا در اندیشه تاسیس خلافت فرا مرزی و قاره‌ای هستند.

احسان الشمری یکی از تحلیلگران سیاسی گفت: رژیم سعودی به عنوان یک نظام سیاسی و جغرافیایی از تیر رس گروههای مسلح افراطی وابسته به القاعده و داعش در امان نیست. اشتباهات رژیم سعودی فضای مناسبی را برای رشد این گروههای افراطی به وجود آورده است.

الشمری می‌افزاید: سعودی‌ها قبلا از این گروهها حمایت کرده‌اند اما این گروهها به سرعت علیه حامیان خود اقدام می‌کنند به ویژه که اقدامات آنها علیه کشورها و سازمان‌های حامی آنها سابقه قبلی دارد.

وی تاکید کرد: داعش و دیگر گروههای افراطی به دنبال تاسیس خلافت اسلامی هستند و بنابراین ایجاد بی‌ثباتی امنیتی و سرنگونی رژیم سعودی در برنامه‌های آنها قرار دارد. در واقع وجود هسته‌های مخفی تروریستی در سعودی گواه آن است که آنها در تیر رس گروههای مسلح تروریستی قرار دارند.

یک مسئول سیاسی دیگر عراقی اعلام کرد: حمایت از داعش به نفع احدی نیست و این فاجعه‌ای است که ظرف بیست سال آینده همه حتی سعودی‌ها را تهدید می‌کند. سعودی‌ها گرچه دلخوشی از نوری المالکی ندارند اما در مرزهای شمالی از گزند تروریستها در امان نخواهند بود.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در این باره می‌گوید:داعش اساسا محصول مشترک عربستان، رژیم اسرائیل و آمریکاست و خطری برای رژیم اسرائیل و عربستان تلقی نمی‌شود. برآیند گزارش‌ها نشان می‌دهد اندیشه تشکیل گروهک تروریستی از سال 1386 و پس از پیروزی درخشان حزب‌الله بر ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه توسط بندر بن سلطان رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان مطرح شد. بندر بن سلطان در جریان دیدار با مقامات بلند پایه موساد و سیا در فلسطین اشغالی برای مقابله با جنبش‌های مقاومت و کشورهای ضد صهیونیستی موضوع تشکیل جنبش‌های به ظاهر اسلامی را به عنوان تنها راهکار ضربه زدن به همگرایی شیعی و سنی مطرح کرد بندر بن سلطان اعتقاد داشت که تشکیل گروهک‌های تروریستی با رویکرد تکفیری تقابل میان شیعه و سنی در منطقه را تشدید خواهد کرد لذا ابتداد ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش به مدت دو سال زیر نظر افسران سازمان سیا و موساد آموزش جنگ نرم و ج نگ شهری را طی کرد.

وی می‌افزاید: به نظر می‌رسد با توجه به وابستگی مالی داعش به عربستان احتمال کمتری وجود دارد که این گروهک به عربستان حمله کند اما با توجه به وجود اختلاف میان داعش و سایر گروهک‌های تروریستی به نظر می‌رسد که داعش در دراز مدت مانند القاعده با عربستان دچار اختلاف خواهد شد. از آنجایی که نگرش سرکرده‌های داعش کاملا تکفیری و سلفی است لذا این مجموعه با شیوه‌های حکومتی پادشاهی مخالفند و ممکن است در آینده مسیر خود را از عربستان جدا کنند.

به هر حال با نگاهی به حوادث پرشتاب منطقه به خوبی می‌توان دریافت که گروهک داعش گرچه از حمایت‌های گسترده سعودی‌ها برخوردار است اما با توجه به اینکه تفکر این گروهک به گونه‌ای است که تفکر مخالف را بر نمی‌تابد و دوست و دشمن نمی‌شناشد و به دنبال توسعه منطقه نفوذ خود است بنابراین سعودی‌ها نیز مانند دیگران از گزند این گروهک در امان نیستند به ویژه که در خطوط مقدم داعش اتباع سعودی قرار دارند که سودای بازگشت به عربستان را دارند. عربستان هم اکنون در دایره خطر قرار گرفته است. داعشی‌های که هم اکنون از نظر مالی بسیار قوی شده‌اند به دنبال خرید سلاح و جذب تروریستهای بیشتر برای توسعه منطقه نفوذ جغرافیایی خود هستند که بدون تردید منطقه تحت حاکمیت حامیان مالی و تسلیحاتی سابق دور از نگاه آنها نیست.

اگر از منظر نظریه بازیها بخواهیم کنش و رفتار گروههای تروریستی به طور عام و داعش به طور خاص را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم نمی‌توان ماتریس مشخصی به مانند یک کشور(دولت-ملت) برای آن متصور شد. به این معنا که وقتی بخواهیم با چنین گروههای وارد یک بازی و یک کنش(جنگ، مقابله و یا حتی همراهی) شویم برای این گروههای نمی‌توان به سادگی "سود" و "زیان" تعریف کرد و بر اساس آن نوع کنش و واکنش خود را تعریف کرد. برای نمونه این گروهها سرزمین خاص و مشخصی ندارند که در محاسبات خود آنرا لحاظ کنند و نگران از این باشند که احیاناً سرزمین آنها مورد تهدید یا هجمه قرار گیرد.

از اینرو وقتی یک بازیگر در مقابل و یا حتی در مقام همراهی و دوستی با آنها قرار می‌گیرد نمی‌تواند به درستی بر اساس محاسبه سود و یا زیان ارزیابی درستی از نوع کنش و واکنش آنها برآورد کند. بر این اساس اگر بای شطرنج را مثال بیاوریم اگر یک طرف بازی گروههای تروریستی باشند نباید توقع داشت که حرکت اسب و یا سرباز مطابق قواعد شرطنج باشد. این گروهها ممکن است مهره اسب و یا سرباز را بردارند و به جای حرکت دادن ببلعند!

لذا طرفی که حتی در مرحله‌ای با این گروهها همراهی داشته در صورت بر هم خوردن مناسبات با چنین گروههایی از خطرات آنها در امان نخواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات