تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷  ، 
شناسه خبر : ۳۱۶۲۴۰
هر جا مسئولان و دستگاه‌ها، نسبت به تدابير، فرامين و دستورهاي رهبري، جديت به خرج داده و اقدامات لازم را به هنگام انجام داده باشند، مردم شاهد نتايج آن در كوتاه‌ترين زمان ممكن بودند
پایگاه بصیرت / گروه سیاسی / دكتر يدالله جواني

هفته گذشته دو خبر مهم در رسانه‌ها انتشار يافت كه هر دو جنبه دستوري داشت و از سوي رهبر معظم انقلاب صادر شده بود: بازار را تنظيم كنيد. با جنگل‌خواري در گلستان برخورد كنيد. اهميت اين دو خبر به گونه‌اي بود كه در بسياري از رسانه‌ها بازتاب پيدا كرد. با اندكي تأمل و با رجوع به حافظه تاريخي و مرور سيره نظري و عملي حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي(مدظله‌العالي) در 30 سال گذشته، نمونه‌هاي بسيار فراواني از اين جنس دستورها را مي‌توان ملاحظه كرد؛ دستورهايي كه نشان مي‌دهد، معظم‌له هميشه به فكر مردم و طرفدار حقوق عمومي و منافع ملي بوده است. ماهيت اين دستورها و پيگيري‌هاي بعدي در زمينه نتايج حاصله نشان مي‌دهد:

رهبر معظم انقلاب نسبت به مسائل كشور و مشكلات مردم اشراف كامل دارند.

دغدغه رهبر معظم انقلاب رعايت حقوق عمومي، حل مشكلات مردم و تأمين رفاه حال آنان است.

در مكتب رهبري همانند امام(ره)، مسئولان بايد خدمتگزاران و خادمان مردم باشند.

رهبر فرزانه انقلاب نسبت به گزارش‌هاي مردمي و نهادها و همچنين مشاهدات شخصي خود در زمينه موضوعي كه مبين تضييع حقوق مردم يا فرد خاص از جامعه با هر نوع جايگاه و موقعيت اجتماعي باشد، حساس بوده، با دقت كامل براي تأمين حقوق مردم ورود كرده، دستور مي‌دهند و آن را تا رسيدن به نتيجه كامل پيگيري مي‌كنند.

البته در اين ميان، هر جا مسئولان و دستگاه‌ها، نسبت به تدابير، فرامين و دستورهاي رهبري، جديت به خرج داده و اقدامات لازم را به هنگام انجام داده باشند، مردم شاهد نتايج آن در كوتاه‌ترين زمان ممكن بودند؛ اما در برخي موضوعات بسيار مهم، كوتاهي مسئولان سبب افزون شدن دغدغه‌هاي رهبر معظم انقلاب از يك‌سو و افزايش نارضايتي مردم از سوي ديگر شده است. براي نمونه، فرمان هشت ماده‌اي معظم‌له كه براي پديد‌آيي يك مبارزه جدي و بي‌امان و بدون ملاحظه‌ اين و آن، خطاب به رؤساي سه قوه در سال 1380 صادر شد، متأسفانه به صورت شايسته و بايسته مورد توجه و اقدام واقع نشده و بسياري از مشكلات امروز كشور در حوزه‌هاي گوناگون و از جمله در حوزه مسائل اقتصادي و معيشتي مردم، در جدي نگرفتن همين فرمان هشت ماده‌اي ريشه دارد. ناديده گرفتن اين دستور به صورت شايسته و در خور انتظار معظم‌له، افزون بر پديدآوردن مشكلات براي كشور و مردم، عامل اصلي پديدآيي نارضايتي‌‌هاي عمومي در زمينه فساد و بي‌اعتنايي مسئولان نسبت به امر مبارزه با فساد است. مبارزه با فساد شرط لازم براي رسيدن به عدالت است. عدالت و پياده‌سازي آن، تنها راه تأمين حقوق عمومي بوده و شعار اصلي جمهوري اسلامي و نظام ولايي به شمار مي‌آيد.

اما در جايي كه دستور رهبري با سرعت و دقت بالا اجرا شده، مردم هم به سرعت از نتايج و بركات آن دستور برخوردار شده‌‌اند؛ براي نمونه، مي‌توان به بوستان و پارك جنگلي ياس در اتوبان بابايي، نرسيده به خيابان استخر در شمال شرق تهران اشاره كرد. اين پارك در وسعت 1400 هكتار، بزرگ‌ترين پارك جنگلي تهران به شمار مي‌آيد كه با مجموعه‌اي كامل از امكانات، اكنون براي رفاه حال مردم تهران، به يكي از بهترين مراكز تفريحي ايران تبديل شده است. اين پارك با يك دستور رهبري و جدي گرفتن آن از سوي شهردار وقت تهران احداث شد.     

اگر آن دستور نبود يا دستور جدي گرفته نمي‌شد، اكنون چنين پاركي در اختيار عموم مردم نبود و محل آن بين ارگان‌ها و دستگاه‌ها تقسيم شده و با ساخت‌وسازهاي فراوان، به يك مجموعه مسكوني يا اداري تبديل شده بود. منظور از بيان اين قبيل نمونه‌ها، توجه رهبري به مسائل كشور و مردم از يك‌سو و نتايج عمل كردن يا عمل نكردن مسئولان كشور به دستورات صادره معظم‌له مبتني بر اين توجه از ديگر‌سوست.

اكنون مردم در جريان دو دستور مشخص صادره از سوي رهبري خطاب به مسئولان دولت قرار گرفته‌اند. دستور اول، به وضعيت آشفته بازار و هرج و مرج قيمت‌ها و ضعف برنامه‌ريزي‌ها و كنترل قيمت‌ها برمي‌گردد. مردم اين روزها، بيش از هر موضوع ديگر، از ضعف نظارت دولت و دستگاه‌هاي مسئول، نسبت به قيمت‌ها گله دارند؛ قيمت مسكن، خودرو، كالاهاي اساسي و آنچه مردم براي گذران زندگي به آنها نياز دارند. به طور قطع، اگر در دو سال گذشته، مسئولان به وظايف خود در امر برنامه‌ريزي و نظارت دقيق بر بازار عمل مي‌كردند، اكنون شاهد اين بي‌نظمي در قيمت‌ها و سوءاستفاده‌هاي افراد سودجو و باندهاي مافيايي نبوديم. با پديدآيي چنين وضعيتي در بازار، رهبر معظم انقلاب در كنار تذكرات پي در پي در سال‌هاي اخير، با ورودي مجدد خطاب به دولت، دستور اكيد مبني بر تنظيم بازار داده‌اند. خبر اين دستور را رئيس‌جمهور در جلسه هيئت دولت، اين‌گونه رسانه‌اي كرد: «رهبر معظم انقلاب دستور دادند كه در خصوص تنظيم بازار تلاش مجدانه‌اي صورت بگيرد كه قطعاً اين كار نيز انجام خواهد شد تا شاهد رفاه بيشتر مردم باشيم.» اما خبر مربوط به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره زمين‌خواري در استان گلستان را آقاي كاظم‌ پاليزدار، دبير ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي كشور رسانه‌اي كرد. ايشان در مصاحبه با خبرگزاري فارس، ضمن اشاره به حضور خود در استان گلستان مبني بر بررسي زمين‌خواري در اين منطقه با عنايت به دستور رهبر معظم انقلاب درباره وجود فساد در اين استان اظهار داشت: «در استان گلستان به خصوص روستاي زيارت، متأسفانه شاهد زمين‌خواري بوديم.»

اميد است مسئولان در همه عرصه‌ها، اولاً به وظايف ذاتي خود عمل كنند تا امور كشور به درستي اصلاح شود و ثانياً هر نوع دستور و امر رهبري را كه تأمين‌كننده منافع ملي و حقوق مردم است، با دقت و سرعت اجرا كنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات