تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۶:۲۰  ، 
شناسه خبر : ۲۷۵۵۶۴

روزنامه کیهان **

بلبشوی برنامه‌های دولت اصلاحات به روایت روزنامه آرمان

یک روزنامه اصلاح‌طلب تصریح کرد؛ دولت مدعی اصلاحات دچار آشفتگی در حوزه برنامه‌ریزی اقتصادی بود و به نابرابری دامن زد.

روزنامه آرمان نوشت: اقتصاددانان و اقتصادخوانده‌های دولت اصلاحات یک تفاوت عمده با سایر اقتصاددانان دولت‌های قبل و پس از خود داشتند. مسئله اقتصاددانان و تیم اقتصادی دولت‌های هفتم و هشتم این بود که اساسا هیچ وحدت نظری و فکری بین آنان وجود نداشت.

وحدت رویه فکری در تیم برنامه‌ریزی و تفکر اقتصادی مسئولین عنصری است که دولت  دوم‌خردادی بنابر ادله متنوع و شواهد تاریخی و اداری فاقد آن بود. بخشی از کارشناسان و مسئولین دولت هفتم از همان ابتدا از این زاویه فکری که دولت در کشورهای در حال توسعه باید همچنان در اقتصاد مداخله کند و برای تامین عدالت اجتماعی، لازم است روند آزادسازی تجاری با تأمل بیشتر و سرعت کمتر به پیش برود، وارد بخش‌های اجرایی شدند. عمده این کارشناسان در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی (البته در رده‌های میانی) حضور یافتند و بخش دیگری از آنان هم در وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی مسئولیت گرفتند. اما بخش دیگری از مسئولین ارشد و مشاوران اقتصادی دولت اصلاحات هنوز هم از همان طیف کارشناسان اقتصادی مدافع بازارگرایی و خروج دولت از عرصه‌های مختلف و گسترش حداکثری حوزه بخش خصوصی بودند. این دسته از کارشناسان علل عدم موفقیت طرح‌های توسعه دولت سازندگی را در یک آسیب‌شناسی کوتاه، عمدتا در نارسایی‌های مدیریتی خلاصه می‌کردند و به این ترتیب از پیشگامان طرح نظریه «تقدم توسعه سیاسی بر توسعه اقتصادی و فرهنگی» به حساب می‌آمدند. حضور این تیم در یک دوره از مدیریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی امری روشن بود. البته «حسین نمازی» وزیر اقتصاد دولت هفتم خود یکی از منتقدین مهم جریان بازارگرا بود. همچنین برخی مشاوران اقتصادی رئیس‌جمهور دولت اصلاحات که عمدتا در کابینه و تیم اقتصادی دولت‌گرا دوره جنگ آبدیده شده بودند، نیز در آن دولت نقش داشتند. آن کارشناسان و مشاورین و امروز در کنار برخی اقتصاددانان دیگر امروز در جرگه اقتصاددانان موسوم به «نهادگرا» می‌گنجند. این تفاوت دیدگاه و نظرات اقتصادی در درون یک دولت البته به مرور به ترمز حرکت آن دولت بدل شد و در نهایت چالش بین این دو نگرش اقتصادی در درون یک دولت، اقتصاددانان بازارگرا موفق به کوبیدن مهر خود بر تصمیمات  اساسی دولت اصلاحات شدند. بازارگرایان معتدل و نهادگرایان مدافع مداخله دولت که تنها ویژگی مشترک خود را با یکدیگر، «همفکری‌های سیاسی و فرهنگی» می‌پنداشتند، بر سر تصمیمات نهایی موضع مشترکی نداشتند. در شرایطی که برنامه چهارم توسعه در دوران حیات دولت اصلاحات بیشتر با نگرشی توسعه محور نوشته شد، اما برنامه‌ها و لوایح بودجه‌ای و همچنین سیاست‌های اجرایی جاری و عملکردهای توزیعی دولت اصلاحات کماکان همچنان درب اقتصاد را بر پاشنه بازارگرایی می‌چرخاند.

آرمان درباره «انتقادات اقتصاددانان حامی اصلاحات به اقتصاد اصلاحات» می‌نویسد: اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی و سیاسیون اصلاح‌طلب که مدافع دخالت دولت برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بودند، پیش از پیروزی دولت اصلاحات در انتخابات سال 76، موجی از انتقادات گسترده را به سیاست‌های اقتصادی دولت سازندگی وارد کردند. آنان سیاست تعدیل ساختاری دولت ششم که شامل گسترش خصوصی‌سازی، آزادسازی تجاری و کاهش تعرفه‌های تجاری، کاهش برخی یارانه‌های کالایی و هزینه‌های اجتماعی دولت بود را به همراه سیاست‌های این دولت در ارتباط با نرخ ارز مورد انتقاد قرار دادند. اما زمانی که در دولت بعد نفوذ بیشتری بر تصمیمات اقتصادی داشتند، نتوانستند گامی جدی برای تحقق نظرات خود بردارند.

این روزنامه در پایان تصریح می‌کند که ضریب جینی (میزان نابرابری اقتصادی و شکاف طبقاتی) در دوره اصلاحات به نسبت دوره سازندگی رشد بیشتری کرد.

 غافلگیری به نام تدبیر بی‌احترامی به نام امید!

رسانه‌های حامی دولت می‌گوید غافلگیر کردن مردم در افزایش قیمت بنزین، بی‌احترامی و موجب گلایه‌مند شدن مردم بود.

خبرگزاری اصلاح‌طلب ایلنا در گزارشی نوشت: دولت باید به مردم احترام بگذارد و اگر بنا دارد کاری انجام دهد موظف است که مردم را در جریان کامل اخبار قرار دهند و نه اینکه یک شبه مردمی که به دولت رأی داده‌اند را غافلگیر کند.

به گزارش ایلنا دولت تیر دیگری را در خصوص بهای بنزین‌ رها و بدون اطلاع قبلی قیمت بنزین را هزار تومان اعلام کرد که این اقدام از سوی دولت اعتدال، نارضایتی هموطنان را به همراه داشت. براساس آخرین آمار دولت یازدهم از ابتدای فعالیت خود تا به امروز نزدیک به 140 درصد بهای بنزین را افزایش داده است.

یکی از شهروندان تهرانی در این خصوص به ایلنا می‌گوید: اگر دولت قصد چنین کاری را داشت باید به مردم به طور کامل اعلام می‌کرد و نه اینکه با عدم واریز در اول ماه و همچنین اعلام شب گذشته مردم کشور خود را غافلگیر کند. من به عنوان یک شهروند تهرانی از این اقدام دولت ناراحت هستم.

یکی دیگر از شهروندان تهرانی نیز به خبرنگار ایلنا گفت: این اقدام دولت در حالی بود که حتی وزیر نفت گفته بود قیمت بنزین افزایش نخواهد یافت. در کشور ما چرا همه کارها باید یکشبه رخ دهد و چرا دولت تمایل نداشت که مردم را در جریان کامل اقدامات بگذارد. آقای روحانی گفته بود هر صد روز یک گزارش می‌دهد اما با گذشت دو سال، با اقدامات اینچنینی که در زندگی ما نقش دارد تنها بر مشکلات ما افزوده شده است.

مسعود حکمت پناه کارشناس اقتصادی هم به ایلنا می‌گوید: دولت باید به مردم احترام بگذارد و اگر بنا دارد کاری انجام دهد موظف است که مردم را در جریان کامل اخبار قرار دهند و نه اینکه یک شبه مردمی که به دولت رأی داده‌اند را غافلگیر کند.

از سوی دیگر سایت انتخاب از سایت‌های حامی دولت نظرات شماری از مخاطبان خود را منتشر کرد و نوشت به نظر می‌رسد مردم از این روش گران کردن عصبانی هستند و نوعی بی‌احترامی می‌دانند. بالاخص آنکه طی ماههای اخیر به کرات از زبان مسئولان دولتی، افزایش قیمت بنزین رد شده و بدتر آنکه، در دو سه روز اخیر، یک بازی ناخوشایند از سوی وزارت نفت در جریان بود که باعث رنجش مردم شد؛ مردمی که معتقدند این روش وزارت نفت، نوعی «بازی با اعتماد مردم» بود. البته در این میان، افرادی نیز هستند که برخلاف جو حاکم، معتقدند این روش دولت، اقدامی درست و کاملاً اقتصادی بوده است.

انتخاب آنگاه نظراتی از این دست را منتشر کرده است:

* بابا تدبیرتون ما رو کشت!!!! سخنگوی دولت: هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین نداریم!

سخنگوی دولت: هیچ برنامه‌ای برای گرانی نان نداریم!

سخنگوی دولت: یارانه 4 میلیون نفر قطع نشده است!!

* در راستای کاهش معجزه‌وار تورم، در عرض یک سال دو بار بنزین گران شد و 3 بار نان. روحانی مچکرند.

* حالا منی که صرفه‌جوئی کردم باید جریمه بشم و سهمیه‌ام بسوزه؟ اینه تدبیر و امید!

* این الان دقیقاً تدبیر بود یا امید؟

 اشپیگل: دشمنان اشغالگران آمریکایی به جنگ داعش می‌روند

نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی نوشت؛ دولت عراق در جنگ با داعش روی گروه‌های مردمی حساب می‌کند.

اشپیگل آن‌لاین خاطر نشان کرد: دولت عراق  امیدوار است با کمک شبه نظامیان شیعه، داعش را عقب براند. چشم امید دولت عراق به فردی به نام «هادی الامیری»، رهبر 60 ساله «حشد الشعبی» یا بسیج مردمی مورد حمایت دولت است؛ گروهی که ژوئن سال گذشته میلادی از ائتلاف 40 گروه شیعه به وجود آمد.

اشپیگل افزود: تاکنون تمرکز عمده این نیروبر حفظ و دفاع از بغداد بوده است، اما در ماه مارس امسال ناگهان در تکریت، در 140 کیلومتری بغداد نیز وارد میدان جنگ شدند. حالا دولت عراق می‌خواهد این نیرو را برای رهاسازی رمادی نیز به کارگیرد. شهری که  در110 کیلومتری غرب بغداد، در استان الانبار است. هزاران شبه نظامی اکنون در نزدیکی رمادی در حال تدارک یک حمله به افراد گروه (داعش) مستقر در رمادی هستند.

این رسانه آلمانی به «ستون فقرات مقاومت» پرداخت و خاطر نشان کرد: سپاه «حشد الشعبی» شامل 60 تا 120 هزار جنگجوی شیعه است که بسیار خوب مجهز شده‌اند. این رقم بیش از نفرات ارتش عراق است. بیشتر شبه نظامیان شیعه در سال‌های قبل (2007 و 2005) نیز در جنگ شرکت داشته‌اند. هادی الامیری، رهبر شبه‌نظامیان شیعه 4 سال در دولت نوری مالکی وزیر راه بود. اما شهرت او به دوره جنگ برمی‌گردد. هادی الامیری رهبر بزرگترین نیروی شبه نظامی شیعه بنام «سپاه بدر» است. لشکری با 50 هزار جنگجو که توسط ایران پایه‌گذاری شده است. اشپیگل نوشت: هادی الامیری در دوره اشغال عراق توسط آمریکا سربازان آمریکایی بسیاری را کشته است. اما سایر دسته‌های نظامی شیعه هم به همین اندازه خطرناکند. از جمله «کتائب حزب‌الله»، گروهی شیعی که آمریکا آن را تروریست می‌داند. شمار افراد این گروه به حدود 30 هزار نفر می‌رسد که تا چندی پیش در کنار ارتش بشار اسد می‌جنگیدند و حالا فعالیت خود را در عراق متمرکز کرده‌اند.

رهبر این گروه، «ابومهدی المهندس» نزدیک‌ترین رابطه را با ایران و «سپاه پاسداران» دارد و گفته می‌شود که در دهه 1980 طرح حمله به سفارت آمریکا در کویت را ریخته است. گروه دیگر «اصحاب الحق» است که چند هزار عضو دارد. این گروه نیز تحت نفوذ قاسم سلیمانی است که در دوره اشغال عراق توسط آمریکا با نیروهای آمریکایی وارد جنگ شد و برای سوریه هم جنگیده است.

 2 سال تجربه تشدید تحریم و توهین برای عبرت کافی نیست؟!

گذشت نزدیک به دو سال از آغاز گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و آمریکا در سطح وزرای خارجه دو کشور فرصت مناسبی برای ارزیابی نتایج حاصل از این مذاکرات است، چنانچه تا پیش از این بسیاری از منتقدان قطع روابط دو کشور معتقد بودند با آغاز گفت‌وگو‌های دوجانبه میان ایران و آمریکا بسیاری از مشکلات حل و فصل خواهد شد.

رجانیوز در یادداشتی نوشت: امروز در حالی که بسیاری از تاسیسات هسته‌ای ایران در حالت تعطیلی و تعلیق به سر می‌برد، نه تنها هیچ یک از تحریم‌های اصلی و ظالمانه علیه کشورمان «تعلیق» نیز نشده، بلکه در سایه بیش از 600 روز مذاکرات «کری- ظریف»، در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری شبح‌ تهدید و احتمال درگیری نظامی آمریکا و ایادی آن در منطقه ایران را تهدید می‌کند... مرور مواضع مقامات ارشد آمریکا طی یک سال و نیم گذشته نشان می‌دهد علیرغم برگزاری ده‌ها دور گفت‌وگوی دوجانبه ظریف و کری در نیویورک، ژنو، وین، لوزان و مسقط، هیچ تغییر مثبت و قابل توجهی در کلام آنها پدید نیامده است بلکه به موازات افزایش گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و آمریکا در سطح وزرای خارجه دو کشور و حتی گفت‌وگوی تلفنی روحانی -  اوباما،  لحن مقامات ارشد این کشور علیه ایران تند‌تر و اهانت‌آمیزتر شده است، از سوی دیگر علیرغم تصور بسیاری از ساده‌اندیشان، مذاکرات دو سال گذشته ایران و آمریکا نه تنها تاثیری در بهبود وضعیت اقتصادی کشور نیز نداشته است بلکه آمریکا ضمن حفظ اصلی‌ترین تحریم‌ها علیه مردم ایران از جمله «نفت» و «بانک» جنگ اقتصادی دیگری را نیز به کمک آل سعود علیه ایران کلید زده و آن کاهش قیمت نفت به نصف بوده است. این مسئله به خوبی نشان می‌دهد هرگونه انتظار بابت نتیجه نهایی این مذاکرات پیرامون لغو تحریم‌ها تنها یک خوش‌خیالی بیهوده است و تاکنون بیش از 600 روز مذاکرات کری-ظریف منجر به پدید آمدن مشکلات اقتصادی جدیدی نیز برای کشور بوده است که از جمله آنها کاهش قیمت نفت ایران و جنگ اقتصادی جدید آمریکا علیه ایران بوده است.

رجانیوز می‌افزاید: مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا در دو سال گذشته در یک حیطه دیگر نیز با ناکامی برای ایران همراه بوده و آن افزایش دخالت‌های نظامی آمریکا در منطقه علیه کشورمان بوده است. جنگ اخیر آل‌سعود  علیه شیعیان یمن، افزایش فشار رژیم صهیونیستی به گروه‌های مقاومت در فلسطین، افزایش ناامنی‌های شرق کشور در مرز پاکستان با حمایت‌های مستقیم آمریکا از گروهک‌های تروریستی و همچنین تحریک و پشتیبانی از داعش برای کشاندن درگیری‌های نظامی در مرز  جمهوری اسلامی ایران بخشی از تحرکاتی است که در دو سال گذشته آمریکایی‌ها برای تشدید و قوت بخشیدن به آن ذره‌ای دریغ نکرده‌اند و تمام گفت‌وگو‌‌های ایران و آمریکا در دو سال گذشته حتی در این ‌باره هم نتوانسته مثمرثمر واقع شود.

این تحلیل خاطرنشان می‌کند: براساس توافق لوزان، اگر در گام نهایی ایران به تجمیع مفاد قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت سازمان ملل ذیل قطعنامه جدیدی تن بدهد، عملا به دست خود مشروعیت تمام اتهامات طرف مقابل را پذیرفته و مجموع آن اتهامات را که به طور خلاصه ایران را یک خطر بین‌المللی برای جهان معرفی می‌کند تحت عنوان یک قطعنامه جدید می‌‌پذیرد. زیرا قرار است به بهانه لغو تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران قطعنامه جدیدی ذیل بند 41 فصل هفت صادر شود.

*********************************

روزنامه قدس **

زخمی شدن 43 مأمور در تبریز

تسنیم: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفت: ۴۳ نفر از مأموران ناجا در حوادث ورزشگاه تبریز زخمی شدند.

 فعال شدن دلالان منبع گاز خودرو!

قدس آنلاین: خبرها حاکی است با توجه به برداشته شدن سهمیه‌های بنزین 700تومانی وتک نرخی شدن سوخت به 1000تومان برخی دلالان منبع گاز خودروها در بازار فعال شده‌اند. خبرها حاکی است هم اکنون قیمت منبع گاز دست دوم خودروها با توجه به نوع آن تا دو برابر نیز افزایش یافته است.

 

نارضایتی ایرلاین‌ها

مهر: با توجه به تک نرخی شدن سوخت، نرخ هر لیتر بنزین هواپیما با ۱۰۰ تومان افزایش ۶۰۰ تومان شد. در این خصوص و به گفته دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی این نرخ هزینه شرکتها را افزایش می‌دهد، در حالی که نرخ بلیت همچنان از سوی دولت تعیین می‌شود.

 هزینه‌هایی که به کشور تحمیل شد

تابناک: بیژن حاج محمدرضا، رئیس انجمن جایگاهداران سوخت سراسر کشور درباره دستگاه‌های پوز جایگاه‌های سوخت گفت: برخی دستگاه‌های پوز ساخت ایران هستند و برخی از کشورهایی ماننده چین، کره و ژاپن وارد شده‌اند و در مجموع حدود ۱۱۰ هزار پوز در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور نصب شده که با قطع سهمیه سوخت و به مرور اتمام سهمیه‌های باقی مانده دیگر کارآیی ندارند.

 نگرانی چیپسی‌ها از کمبود روغن پالم!

ایسنا: علی شریعتی، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیپس و اسنک گفت: به دلیل اینکه در تهیه چیپس و اسنک فقط از روغن پالم استفاده می‌شود و با توجه به محدودیتهای دولت در زمینه واردات روغن پالم، نگران تامین این ماده اولیه برای تولید در نیمه دوم سال هستیم.

 پارکینگ «سیتی سنتر» اصفهان فرو ریخت

تابناک: در اثر فروریختن لوله‌های فاضلاب روی سقف پارکینگ سیتی سنتر اصفهان هشت نفر راهی بیمارستان شدند. در این حادثه حدود بیست خودرو دچار آسیب‌دیدگی شد که برخی از آنها نیز نشتی بنزین پیدا کردند.

 فیلمبردار مشاجره کوچک زاده - ظریف کیست؟

فرارو: خبرها حاکی است انتشار دهنده فیلم فریاد مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران در مجلس بر سر محمدجواد ظریف وزیرخارجه که در فضای مجازی در حال پخش شدن است هنوز مشخص نشده است.

 رکود بازار خودرو بیشتر ‌شد؟

تابناک: در حالی که دولت با تصمیم اخیر خود مبنی بر گرانی بنزین، شرایط را برای درآمدزایی بیشتر خود فراهم کرد، اما پیش‌بینی فعالان بازار خودرو آن است که رکود بازار بیشتر خواهد شد، زیرا تمایل مردم برای خرید خودرو کاهش خواهد یافت و بنابراین بازار بیش از شرایط کنونی، برای معاملات خودرو قفل خواهد شد.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* کمیته فتوای مالزی، پس از بررسی‌های تفصیلی درباره گروه تروریستی داعش، اعلام کرد: داعش، نشات گرفته از جنبش سلفی است و افکار و اعمال آنها برخلاف تعالیم دین اسلام است. این کمیته همچنین اعلام کرد: طبق اسناد موجود و براساس متون شرعی، جهاد و شهادتی که داعش به آن معتقد است مغایر با اسلام است و می‌تواند به کفر منجر شود. کمیته فتوای مالزی، از مردم خواست به دعوت داعش پاسخ مثبت ندهند زیرا جنگیدن در کنار داعش، جهاد محسوب نمی‌شود و کشته شدن در این جنگ، شهادت نخواهد بود. علت ورود کمیته فتوای مالزی به موضوع داعش اینست که این گروه تروریستی برای جذب نیرو از کشور مالزی تلاش می‌کند و تاکنون 50 نفر از اتباع مالزی جذب داعش شده و 5 نفر از آنان در این راه کشته شده‌اند. دولت مالزی نیز از عوارض بازگشت مالزیائی‌های جذب شده به داعش نگران است.

* یکی از مسئولین کلان شهر اهواز و معاونش به دلیل اقامت خانواده‌هایشان در استان دیگر مجبورند مدیران پروازی باشند درحالی که اهواز و روستاهای اطراف آن و حاشیه‌نشین‌هایش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و عدم حضور همیشگی این مسئولین در شهری با حساسیت اهواز موجب تعجب است! متاسفانه برخی انتصابات استاندار خوزستان و وزارت کشور همچنان علامت‌های سئوال زیادی را برای علاقمندان دولت تدبیر و امید ایجاد کرده است.

*********************************

روزنامه خراسان**

مجوز 2.6 ميليارد دلاري دولت براي صادرات گاز به عراق

بر اساس ابلاغيه يک مسئول مهم اجرايي به تعدادي از اعضاي کابينه از جمله وزير نفت، اعلام شده است که حسب تصميم دولت که به استناد تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور و در راستاي اجراي سياست هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي تصويب شده، مقرر شده است جهت ايجاد زيرساخت هاي لازم براي صادرات گاز به کشور عراق شامل ۵۹۰ کيلومتر خطوط لوله انتقال گاز و ايستگاه هاي تقويت فشار ، اعتباري تا سقف دو ميليارد و 600 ميليون دلار اختصاص پيدا کند.

 انتخاب مدعي شد

 

شرکت «ن» که يکي از شرکت هاي وابسته به شرکت ملي نفت است، در دولت قبل از طريق يکي از دلالان و بدون انجام بررسي هاي لازم ميليون ها دلار را براي خريد اقلام مورد نياز صنعت نفت در اختيار واسطه اي در خارج از کشور قرار داده که علي رغم پيگيري هاي به عمل آمده، تاکنون نه مبلغ برگشته و نه اين اقلام تهيه شده است.

  آريانوشت

 

سعيد جليلي با اظهارات اخيرش که با اسم رمز کدخدا به موضوع آزادسازي خرمشهر پرداخته، رسما به فاز سياست ورزي وارد شده و سکوت خود را شکسته است.

 تابناک مدعي شد

 

بر اساس شنيده ها نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت که با حکم رهبر معظم انقلاب از نخستين اعضاي شوراي سياستگذاري ائمه جمعه بوده و به طور مستمر در جلسات اين شورا حضور داشت، به علت گلايه و اعتراض به روند برخي برنامه هاي جديد اين شورا از دو ماه پيش از حضور در شورا خودداري کرده است.

  فرارو نوشت

 

حجت الاسلام محسن غرويان مدرس حوزه علميه قم گفت: عده اي در عمل به فرمايشات مقام معظم رهبري التزام ندارند و اگر چه در ظاهر وانمود مي کنند اما در مرحله عمل بر خلاف تاکيدات ايشان حرکت مي کنند. توزيع شب نامه تفرقه افکن در نماز جمعه نيز مصداق همين عدم التزام است.

  پارس نيوز نوشت

 

کاظم پاليزدار دبير ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي در گفتگو با اين پايگاه گفت: در پرونده 32 ميلياردي در وزارت نيرو، وزير نيرو؛ با افراد مرتبط برخورد کرد و سازمان بازرسي کل کشور از برخورد قاطع دولت با اين تخلف و مسببان آن اعلام رضايت کر د .وي همچنين با اشاره به بازداشت «ح.الف» متهم فساد اقتصادي توسط سپاه پاسداران گفت: او سال ها در حوزه تجارت فعاليت مي کرد و شرکت ها و بدهي  هاي بانکي متعددي دارد، بدهي هايي که براي اين دولت و اکنون نيست و از قبل بوده است. وي درخصوص پرونده زنجاني نيز گفت: کل دارايي اين فرد که هنوز در اختيار وزارت نفت که طلبکار زنجاني است، قرار نگرفته است؛ بيشتر از 1700 تا 1800 ميليارد تومان نيست، از 9 هزار ميليارد توماني که رفته است.

 پايگاه اطلاع رساني آيت ا... هاشمي نوشت

 

رئيس مجمع تشخيص در مصاحبه اي با ماهنامه انديشه پويا گفته است: در اولين ديدار با دکتر روحاني که رييس جمهور شده بود، دو نکته را به ايشان گفتم. اول اينکه کسي را براي وزارت و مسئوليت هاي ديگر به شما پيشنهاد نمي کنم و اگر در انتخاب اشخاص از من مشورت بخواهيد، نظراتم را مي گويم. دوم اينکه اگر در موردي انتقادي ببينم، مي گويم.

  تابناک نوشت

 

مرعشي اخيراً در گفتگو با يک روزنامه صريحاً گفته است: «بنويسيد تا فرداي انتخابات حرفم سند باشد؛ حتي يک کرسي به احمدي نژادي ها نمي رسد.» او آيا علم غيب دارد؟! يا اينکه با مکانيزم هايي که ناشي از تغييرات وسيع در وزارت کشور، رخ داده و عهد و پيماني که کارگزاران با هم بسته اند که حتي يک احمدي نژادي را به مجلس راه ندهند، آشنايي دارد.

*********************************

روزنامه ایران**

پیشینه و ابهامات مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای

«تابناک» با طرح این پرسش در تیتر خود که «اطلاعات شهید شهریاری چگونه به دست آژانس رسید؟»، نوشت: «بعد از اینکه مهدی محمدی از همکاران رسانه‌ای تیم سابق هسته‌ای در مناظره با حسن بهشتی‌پور، آژانس را منبع اطلاعاتی دانست که به شهادت مجید شهریاری منجر شده است، در روزهای اخیر دو مقام رسمی نیز از مصاحبه آژانس با دانشمندان هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته خبر دادند. رسول سنایی‌راد مسئول اداره سیاسی سپاه در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا درباره موضوع بازرسی‌های آژانس گفته: واقعیت این است سابقه و پیشینه‌ای که ما از آژانس در ذهن داریم و نفوذی که امریکایی‌ها در آن دارند، موجب می‌شود هیچ گونه اعتمادی به آنها نداشته باشیم. برای مثال شهادت دانشمندان هسته‌ای ما نیز ناشی از همین مصاحبه‌هایی بود که در قالب پادمان‌ها گرفته شد... سخنان روز دوشنبه وزیر خارجه نیز تأییدکننده همین مدعا است.»  این سایت افزوده است که «مجموعه اظهارات محمدی، سنایی‌راد و ظریف، ابهاماتی را درباره سابقه همکاری ایران با آژانس مطرح کرده است که باید منتظر جزئیات بیشتر و توضیح مسئولان درباره آن بود.»

 دروغ رسانه اسرائیلی درباره انفجار در تهران

 پایگاه خبری «دبکا» اسرائیل یکشنبه شب، در خبری دروغین، مدعی شد که انفجار بزرگی توسط عاملی انتحاری در قلب تهران به وقوع پیوسته و 290 نفر کشته بر جای گذاشته است! این خبر بعد از چند ساعت از خروجی این رسانه‌ حذف شد. «انتخاب» با اعلام این خبر، تصویری از متن خبر «دبکا» را نیز منتشر کرد. 

 وضعیت نامعلوم صیادان ایرانی ربوده شده

 در حالی که بیش از 10 روز از ربوده‌ شدن 14 صیاد ایرانی در اقیانوس هند و در آبهای سومالی می‌گذرد، هنوز خبری از آنها نیست. به گزارش «ایسنا»، صیادان ایرانی که به دلیل خراب شدن لنج در اقیانوس هند مجبور شدند در مرزهای آبی سومالی پهلوگیری کنند، توسط گروه تروریستی الشباب ربوده و به گروگان گرفته شدند که به گفته صالحی،‌ رئیس سازمان شیلات در همان روزهای ابتدایی مکاتبات مربوط به گروگانگیری انجام و گزارش‌های لازم به دستگاه‌های ذیربط ارائه شد و وزیر جهاد کشاورزی نیز دستور پیگیری هرچه سریع‌تر این موضوع را داد اما هنوز خبری از صیادان نیست.

 پیروزی روحانی و باخت جلیلی از دید الله کرم

 حسین‌ الله‌کرم در پاسخ به  سوال «فارس» پیرامون تاثیر انتخاباتی کارگزاران و اصلاح‌طلبان در ایران گفت :« آرای این دو گروه در انتخابات گذشته به دلیل عملکرد احمدی‌نژاد و تفکر مردم مبنی بر درست نبودن مسیر مذاکرات هسته‌ای در دولت گذشته شکل گرفت به همین دلیل با کاندیدا شدن آقای جلیلی مردم به طرف مقابل رأی دادند».

 عمل جراحی مجدد صالحی تکذیب شد

 مدیرکل روابط عمومی «سازمان انرژی اتمی» گفت: «علی اکبر صالحی، شامگاه یکشنبه برای انجام آزمایش به پزشکش مراجعه کرد و عمل جراحی نداشته است.» حمید خادم قائمی دیروز شایعات منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر جراحی مجدد شب گذشته صالحی را تکذیب کرد. گفتنی است در شبکه‌های مجازی شایعه شده است که صالحی یکشنبه شب به صورت اورژانسی به بیمارستان بهمن منتقل شده و تحت عمل جراحی دوم قرار گرفته است.

*********************************

 روزنامه جام جم**

اختلافات بر سر ترکیب هیات‌رئیسه مجلس

 با وجود این‌که پیش از این گفته می‌شد فراکسیون‌های بزرگ مجلس یعنی اصولگرایان و رهروان ولایت برای حفظ ترکیب هیأت‌رئیسه فعلی مجلس با هم توافق کرده‌اند، ولی روز گذشته کاظم جلالی، رئیس فراکسیون رهروان ولایت مجلس به ایرنا گفت: دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت مجلس هنوز به نظر واحدی در مورد انتخابات هیات‌رئیسه مجلس نرسیده‌اند. گفته می‌شود دلیل این موضوع، تلاش برخی اعضای فراکسیون اصولگرایان برای رقابت با لاریجانی بر سر کرسی ریاست بوده است.

جلیلی: نگرانی استکبار از چند« سانتریفیوژ» نیست

سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای‌عالی امنیت ملی طی سخنانی در دانشگاه امیرکبیر با بیان این‌که آزادسازی خرمشهر نشان داد، می‌شود مقاومت کرد و در دهان کدخدا زد، گفت: خرمشهر به این دلیل آزاد شد که منتظر کدخدا نماند. به گزارش فارس، وی افزود: نگرانی استکبار برای چند سانتریفیوژ نیست بلکه برای پیدا شدن قدرت جدید و مناسبات جدید است.

ایرانی‌ها درباره عربستان چه نظری دارند؟

خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز به پرسش‌های مخاطبان این روزنامه درباره ایران پاسخ داده است. در بخشی از این پاسخ‌ها، او درباره دیدگاه مردم ایران نسبت به تحولات منطقه، گفته است: بسیاری از مردم ایران بر این باورند که عربستان همان ایده‌های داعش را دنبال می‌کند و حتی مظنون به نقش داشتن عربستان در ایجاد داعش هستند. بمباران یمن نیز این باور را میان مردم ایران تقویت کرده است که عربستان برای تسلط بر این کشور تلاش می‌کند. اریک اردبرینک همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره فضای رسانه‌ای در ایران گفته «خبرنگاری که در اینجا برای رسانه‌های خارجی کار می‌کند، تحت سانسور قرار نمی‌گیرد. ما مجبور نیستیم مقاله‌های خود را پیش از انتشار به مقامات ایرانی نشان دهیم.»

احمدی‌نژاد به دیدار نوه امام رفت

به گزارش ایسنا، محمود احمدی‌نژاد با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، تولیت آستان حضرت امام خمینی (ره) دیدار کرده است. بر اساس این گزارش، این دیدار، جمعه اول خرداد در جماران انجام شده و طی آن احمدی‌نژاد از سید حسن خمینی به سبب حضور در منزل خود و ابراز همدردی به مناسبت رحلت مرحومه مغفوره والده خویش قدردانی کرده است.

مد روز: مبارزه با فساد!

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری دیروز در جمع خبرنگاران گفت: این روزها مقابله با فساد مد شده است، در حالی که ۲۰ سال بی‌توجهی شده و حالا توقع دارند دولت دو ماهه و شش ماهه فساد را از بین ببرد. به گزارش مهر، او در مورد آخرین وضع پرونده بابک زنجانی هم گفت: در شناسایی اموال جدید توفیقی نداشتیم، اما در حال قیمت‌گذاری اموال وی هستیم که متاسفانه بخش عمده آن در خارج از کشور است.

امیدواری موگرینی به توافق با تهران

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای حضور در نشست وزیران اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه خلیج‌فارس در دوحه قطر به سر می‌برد، گفت: تلاش می‌کنیم به توافقی جامع با ایران دست پیدا کنیم.

مصوبه مجلس برای مجازات احزاب متخلف

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، ماده ۱۹ این طرح را به تصویب رساندند که به مجازات‌های متناسب با موارد تخلف احزاب می‌پردازد.براساس ماده ۱۹ طرح مذکور، احزاب سیاسی که دارای پروانه فعالیت نهایی هستند، در صورتی که مرتکب تخلفات مذکور در ماده ۱۸ این طرح شوند، کمیسیون احزاب متناسب با موارد تخلف یک یا چند مورد از موارد ذیل را اعمال می‌کند: تذکر شفاهی، تذکر کتبی با ذکر دلیل و تعیین تخلف با قید محرمانه، اخطار و اعلان آن از رسانه‌ها، محرومیت از تمام یا بخشی از یارانه‌ها و کمک‌های دولتی، تعلیق فعالیت حزب حداکثر به مدت سه ماه، توقیف پروانه به مدت سه ماه تا یک سال و توقیف پروانه فعالیت و تقاضای انحلال از دادگاه.

بهارستان‌نشینان در تبصره یک این ماده، کمیسیون احزاب را موظف کردند قبل از اتخاذ تصمیم درخصوص بندهای ۳ تا ۷ این ماده از نماینده حزب مربوط برای ارائه توضیح دعوت کرده و زمان کافی را برای این کار در نظر بگیرد. نمایندگان مجلس در تبصره‌های ۲ و ۳ مقرر کردند تصمیم کمیسیون احزاب ظرف مدت ۳۰ روز پس از ابلاغ به حزب، قابل شکایت در دیوان عدالت اداری بوده و رسیدگی به تخلفات منجر به اعمال توقیف پروانه فعالیت و تقاضای انحلال از دادگاه به تشخیص قوه قضاییه و صرفاً با حضور هیات منصفه موضوع اصل ۱۶۸ قانون اساسی صورت می‌پذیرد.

 *********************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات