تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۴:۴۷  ، 
شناسه خبر : ۲۷۸۳۵۵

روزنامه کیهان **

مطبوعات سانسورچی اسم آمریکا را در سالگرد 28 مرداد درز گرفتند!

روزنامه‌های زنجیره‌ای- اجاره‌ای در سالگرد کودتای آمریکایی و انگلیسی 28 مرداد، به روشی عجیب و تحریف‌آمیز به این موضوع پرداختند.

روزنامه‌های اعتماد، آرمان، شرق، آفتاب یزد و... دیروز در صفحات اول و داخلی خود تصویر یا طرحی از چهره محمد مصدق نخست‌وزیر پس از نهضت ملی شدن نفت را برجسته کردند اما اغلب آنها ماجرای اصلی- یعنی کودتای آمریکا و انگلیس برای سرنگونی دولتی که حتی می‌گفت ادعای اجرای احکام اسلامی را ندارد و فقط می‌خواهد نفت را ملی کند- را مسکوت گذاشتند. این رویکرد از آن جهت قابل تأمل است که درست در شصت و دومین سالگرد کودتای 28 مرداد، معصومه ابتکار رئیس اصلاح‌طلب سازمان محیط‌زیست با شبکه بی‌بی‌سی مصاحبه می‌کند و می‌گوید توافق هسته‌ای اهرمی را در اختیار اصلاح‌طلبان، در مقابل سایر گروه‌های سیاسی قرار می‌دهد! موضوع مهم در کنار اصل این اظهارنظر، خود بی‌بی‌سی است که کودتای 62 سال پیش با اعلام اسم رمز عملیات آژاکس از سوی همین رسانه کلید خورد.

روزنامه اعتماد در صفحه اول خود طرحی از چهره مصدق و «تنهایی نخست‌وزیر» را جای داد. آرمان نیز در گزارشی از قول یک عضو شورای شهر پیشنهاد نامگذاری یک خیابان به اسم مصدق را مطرح کرد. آفتاب یزد نیز عکسی از مصدق را در صفحه اول خود تعبیه کرده و تیتر زد «جای خالی مصدق در خیابان‌های شهر». شرق اما در سرمقاله خود به قلم صادق-ز از ابهامات درباره کودتای 28 مرداد نوشت و سرانجام نتیجه گرفت: ظرف 36 سال گذشته، ما به جای بررسی و یافتن پاسخ این پرسش‌ها، دست‌کم برای نسل‌های جدیدمان، صرفاً و فقط یک نکته برای‌مان اهمیت داشته است؛ اینکه به کمک کودتای 28 مرداد، زورگویی آمریکایی‌ها را نشان دهیم. برای ما نه خیلی مهم بوده است که چرا و چگونه کودتا می‌تواند با موفقیت اتفاق بیفتد (به قول آمریکایی‌ها ارزان‌ترین کودتای تاریخ) و نه به بسیاری از نکات تاریخی، سیاسی و جامعه‌شناختی این تراژدی ملی تاریخ معاصر ما اهمیت داده‌ایم. تنها نکته بااهمیت آن بوده است که از کودتا برای مقاصد سیاسی بتوانیم بهره‌برداری کنیم و این مشکل ما با بسیاری از پدیده‌های تاریخ معاصر است که صرفاً تکرار قرائت رسمی در آن و نه واکاوی همه زوایای آن، دنبال می‌شود.

وی در مطلب مشابهی در آفتاب یزد با اشاره به مخالفت محافل انقلابی با مشی مصدق نوشت: اصولگرایان تنها در یک مورد با مصدق موافقند و آن برای کوبیدن یک جریان یا شخصیت است. آنها سعی کردند تشابهی را بین ملی شدن نفت و مذاکرات هسته‌ای به مردم القا کنند که خوشبختانه موثر واقع نشد.

«صادق-ز» همچنین در مصاحبه با روزنامه آرمان، در پاسخ این سؤال که «می‌گویند باید تاریخ درس عبرت باشد. ما چه درسی می‌توانیم از کودتای 28 مرداد بگیریم؟ آیا اصلاً عبرتی برای نسل امروز وجود دارد؟» گفت: من باید روی سرتان آب سرد بریزم. چون من اصلاً این سؤال را که باید از تاریخ درس بگیریم را قبول ندارم. اگر قرار بود بشر، چه ایرانی، چه آمریکایی و چه همه ابنای بشر از تاریخ درس بگیرند جرج‌ بوش نباید به عراق و افغانستان حمله می‌کرد، همچنین بسیاری از نظام‌های دیکتاتوری باید از تاریخ درس می‌گرفتند و به مردمشان زور نمی‌گفتند، البته کنجکاوی باعث می‌شود که ما بخواهیم بدانیم در گذشته چه اتفاقی افتاده است. اما درباره 28 مرداد می‌توانم بگویم صرف‌نظر از اینکه چقدر می‌توان از آن درس گرفت باید فهمید چرا 28 مرداد اتفاق افتاد.»

یادآور می‌شود فارغ از بحث‌های تاریخی درباره فراماسونر بودن یا نبودن مصدق و خاستگاه اشرافی وی این اتفاق نظر وجود دارد که وی با حمایت نیروهای انقلابی و مذهبی روی کار آمد و در عین حال پس از نخست‌وزیر شدن در پاسخ مطالبه جریان‌هایی نظیر فدائیان اسلام تصریح کرد هدفش ملی کردن صنعت نفت است و مسئولیتی برای خود در زمینه اجرای احکام اسلامی و بستن مراکز فساد و... نمی‌بیند. او با خوش‌گمانی به نیویورک رفت و مذاکراتی با رئیس‌جمهور آمریکا برای مقابله با فشار انگلیس داشت و تصور می‌کرد از این طریق راه شرارت انگلیس بسته می‌شود. اما دهن‌کجی وی به نیروهای انقلابی و دور زدن آنها از یک سو و حسن‌ظن به آمریکا از طرف دیگر باعث شد تا پروژه مشترک آمریکا و انگلیس در انجام کودتا به نتیجه برسد و مصدق تبدیل به یک آینه عبرت تاریخی بزرگ شود؛ و این دقیقاً همان نگرانی‌ای است که جریان غربگرای بزک‌کننده آمریکا از دیدن و شنیدن آن هراسان است.

شایان ذکر است نشریات زنجیره‌ای پس از انتشار جمع‌بندی توافق وین و سفر هیئت‌های اروپایی به تهران، نسبت به عدم سفر امثال وندی شرمن به تهران ابراز تأسف کردند و تیترهایی از این دست را برای صفحه اول خود انتخاب کردند: «کاروان چشم‌آبی‌ها در تهران»، «دیپلماسی بانوی خندان در تهران»، «این 3 زن؛ حضور 2 تن از زنان مؤثر مذاکرات در تهران».

 

خوابیدن هیجان توافق و نگرانی اصلاح‌طلبان از اعتراض مردم

یک روزنامه اصلاح‌طلب نوشت 34 روز پس از اعلام توافق هسته‌ای و به رغم هیجان‌های رسانه‌ای، هیچ اتفاقی در حوزه اقتصادی رخ نداده است.

روزنامه هفت صبح با بیان اینکه «صدای منتقدان شنیده نمی‌شد، اگر حسین شریعتمداری (کیهان) این جریان را تقویت و پشتیبانی نمی‌کرد، می‌نویسد: واقعیت این است که در حوزه اقتصاد با وجود سپری شدن 34 روز از توافق، به جز اخبار نویدبخش برای آینده نه چندان دور هیچ اتفاق مهمی رخ نداده است. رکود بر بازار مسکن و خودرو و طلا سایه افکنده. بورس معمولا در شیب سقوط سرمایه است و دلار با سماجت روند صعودی آرام خود را ادامه می‌دهد و حالا در آستانه ورود به کانال باورنکردنی 340 است و شاید 350 را هم به زودی ملاقات کنیم. در این میان بیشترین فشار روی وزیر اقتصاد است. طیب‌نیا مجبور است مدام در کاهش توقعات بکوشد و برای همین مطالبات نفتی ایران را تنها 6 یا 7 میلیارد دلار اعلام کرد. او در بمباران اخبار نویدبخش اقتصادی از سوی رسانه‌های حامی دولت و شایعات در مورد افزایش تولید و نتیجتا درآمد نفتی، باید نقش سپر بلا را بازی کند و در این سناریوی شیرین نقش بدمن ماجرا را داشته باشد.

این روزنامه اضافه کرد: اخبار مربوط به ورود و خروج هیئت‌های بازرگانی حالا کم‌کم فروکش کرده و همه دیگر می‌دانند نباید منتظر اتفاق خاصی باشند. البته تحرکات اصلی در بازار خودرو است که آن هم بیشتر از آنکه ناشی از اتفاقات واقعی باشد پدیدار شدن موج احساسی در این بازار است و اضطرابی که واردکنندگان و تولیدکنندگان خودرو درباره گشایش احتمالی بازار در آینده دارند.

این روزنامه می‌افزاید: در حوزه اجتماع، بخشی از طبقه متوسط هنوز با خبرهای خروج از انزوای بین‌المللی در حال معاشقه هستند. شایعات مربوط به پروازهای مستقیم به دنیای غرب و خریدن هواپیماهای مسافربری و کنسرت گروه‌های خارجی در ایران و... اما درست همزمان با این دل و دلدادگی‌ها گشت‌های جمع‌آوری ماهواره شروع به کار کرده‌اند و در حوزه برگزاری کنسرت‌ها سختگیری‌ها به بالاترین میزان خود رسیده است اما بخش‌های فرودست با بدبینی به اتفاقات سیاسی و اقتصادی نگاه می‌کنند. صبوری آنها کمتر از طبقه متوسط است. اگر بهبودی اقتصادی در آینده‌ای نه چندان دور حاصل نشود آخرین بارقه‌های اعتماد این طبقه به دولت و ثمره‌های توافق از بین خواهد رفت. اگر دولت موجی از ثمرات ملموس توافق هسته‌ای برای این گروه پرشمار از مردم کشورمان تدارک نبیند ممکن است با یک موج سهمگین از افکار عمومی مواجه شود که حتی انتخابات مجلس در اسفند ماه را هم تهدید کند.

 

هیجان در زنگ انشاء تخلیه هیجان در زنگ حساب!

رفتار دولتی‌ها تا قبل از توافق ایران و 5+1 بر سر جمع‌بندی برجام به گونه‌ای بوده که جامعه در انتظار معجزه توافق بوده است! در واقع توقع عمومی برای معجزه کردن توافق، نتیجه وعده‌ها و اظهارات دولتی‌ها درباره توافق بوده است. دولتی‌ها برای ایجاد مطالبه توافق در جامعه، از آب خوردن تا ازدواج جوانان را وابسته به توافق کردند، اما مقامات دولتی پس از اعلام توافق بر سر برجام، در حالی که جامعه در انتظار خبرهای خوش از نتیجه توافق بود؛ بار دیگر ترجیح داد تا وعده‌ آینده را بدهد.

در حالی که انتقادات فنی و حقوقی متعددی از سوی نخبگان و کارشناسان مختلف به طرح پرحرف و حدیث «برجام» وارد شده، عابد فتاحی از نماینده‌های حامی دولت در اظهاراتی عجیب نشان داد دست حامیان افراطی توافق تا چه اندازه خالی است و چنین متنی جای دفاع چندانی ندارد.

وی در گفت‌وگو با یکی از سایت‌های محلی استان آذربایجان ضمن دفاع تمام قد از «برجام» اعلام کرده است: « بعد از مذاکرات شرایط لازم برای احیای دریاچه ارومیه ایجاد شده است، همان‌طور که مشاهده می‌کنید شرایط جوی کشور بعد از مذاکرات تغییر کرده و بارش‌ها افزایش پیدا کرده است! گرمای هوا در شهرهای بزرگ کشور کاهش یافته و به نظر می‌رسد، علت خشکسالی‌های اخیر جنگ و جدال هسته‌ای بوده است!»

به گزارش شبکه خبر دانشجو، شواهد نشان می‌دهد که این تنها فتاحی نیست که با رویاپردازی و تخیل در عالم سیاست سر و کار دارد، بلکه شمار سیاستمداران دارای «تخیلات شاعرانه» در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است. نمونه‌هایی از این فانتزی‌های شاعرانه در ادامه مورد اشاره قرار می‌گیرد؛ 

رئیس‌جمهور: «ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمانشان زیاد نچرخد، تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا... مشکل محیط‌زیست... و آب خوردن مردم حل شود.»

اسحاق جهانگیری (معاون اول رئیس‌جمهور): «اینکه می‌گویند تحریم‌ها روی آب آشامیدنی مردم هم تأثیر گذاشته کاملا درست است.»

علی یونسی (مشاور رئیس‌جمهور): «با رفع تحریم، مشکل ازدواج هم حل می‌شود.»

علی جنتی (وزیر ارشاد): «برداشته شدن تحریم‌ها وضعیت سینمای ایران را بهتر می‌کند.»

ایوبی (رئیس سازمان سینمایی): «حالا مطمئنم با این اتفاق بزرگ و تاریخی (توافق هسته‌ای)  که آن را مدیون خیلی چیزها از جمله مقاومت مردم و سیاست‌های درست اقتصادی دولت هستیم، وضعیت هنرهای ما در دیگر کشورها تغییرات مثبتی خواهد داشت.»

این مشتی از خروار اظهارات سیاسیون در گره زدن تمامی مشکلات کشور از آب خوردن مردم تا اسکی کردن به تحریم‌هاست!

جمع‌بندی مذاکرات در قالب برجام  سبب شد تا زنگ حساب دولت برای حل مشکلات ریز و درشت مردم فرا برسد. این ‌بار اما بسیاری از دولتمردان با به فراموشی سپردن وعده‌های فانتزی پیشین، پا به دنیای واقعیت‌ها گذاشتند و با چرخشی 180 درجه‌ای، سخن از عدم تاثیرگذاری توافق بر زندگی مردم راندند! رئیس‌جمهوری در یکی از نخستین واکنش‌ها به چشم‌انتظاری مردم برای حل مشکلاتشان با به نتیجه رسیدن مذاکرات گفت: «اینکه کسی فکر کند امروز توافق شد فردا آثارش را می‌بیند این‌طور نیست، بهره‌برداری از توافق زمان می‌برد.» عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی همین خط خروج از عالم رویاها را با این اظهارات پی گرفت: «بازار مسکن بازار داخلی است و توافق هسته‌ای خیلی نمی‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی این بازار داشته باشد.»

نعمت‌زاده وزیر صنعت هم از قافله عقب نماند و با باز کردن گره کاهش قیمت خودرو از پای توافق، این بار آن را به کاهش قیمت ارز گره زده و گفت: «اگر نرخ ارز کاهش یابد ممکن است قیمت خودروهای خارجی کاهش یابد.»

سعید لیلاز عضو شورای مرکزی کارگزاران، از احزاب نزدیک به دولت هم به کمک دوستان توجیه‌گرش در دولت پیوسته و به وکالت از مردم و از زبان آنان مدعی شد: «کسی گمان نمی‌کند با رفع تحریم مشکلات اقتصادی رفع شود.»

 

هاشمی به اختلاس اصلا حساس نیست یا ...

وقتی اختلاس 500 میلیونی در ساخت یک سد مهم نباشد، در این صورت می‌توان گفت مهدی هاشمی هم بی‌گناه و مظلوم است.

رجانیوز ضمن مرور برخی مواضع اقتصادی هاشمی نوشت: دفاع حداکثری هاشمی رفسنجانی از پسرش قبل از ورود به زندان، ثابت کرد که این شخص خود هاشمی رفسنجانی است که اصرار دارد هیچ مرزبندی با مفاسد پسرش نداشته باشد و تمام قد از یک مجرم امنیتی و اقتصادی دفاع کند.

هاشمی می‌توانست با اعلام برائت از مفاسد گسترده و متعدد فرزندش، هزینه آنها را به پای خود ننویسد و مانند بسیاری دیگر از بزرگان انقلاب مسیر خود را از انحرافات آشکار فرزندش جدا سازد اما وی با دفاع از مهدی نشان داد که اتفاقا عامل اصلی رشد و تربیت چنین فرزندی عملکرد خودش بوده است! چنانکه اگر قرار باشد نسبت به اوج گرفتن اشرافیت و مفاسد اقتصادی در سالهای بعد از جنگ ریشه‌یابی کنیم، متوجه می‌شویم که بیشترین هشدارها دراین‌باره را رهبر انقلاب در سالهای سازندگی بیان کرده و از مسئولان وقت به کرات خواسته‌اند تا نگذارند اشرافی‌گری، حیف و میل بیت‌المال، مفاسد اقتصادی و... در میان مسئولان و ارکان حاکمیت رواج یابد:

«عده‌ای سازندگی را با مادیگرایی، اشتباه گرفته‌اند... امروز یک عده به نام سازندگی خودشان را غرق در پول و دنیا و ماده‌پرستی می‌کنند. آیا این سازندگی است؟» (24 تیر 1371)

اما جالب اینکه دقیقا در همان برهه هاشمی رفسنجانی طی مصاحبه‌ای صراحتا گفتمان فکری خود و یارانش را به اسم سازندگی، اینطور تبیین می‌کند: «این‌قدر بحث از اختلاس و دزدی نکنید و روحیه مردم را خراب نکنید. وقتی که ما یک سدی را می‌سازیم و مثلا ده میلیارد خرج می‌کنیم، ممکن است از قبل آن، پانصد میلیون هم اختلاس شود. اما این سد برای کشور می‌ماند و هیچ‌کس نمی‌تواند از این سد اختلاس یا دزدی کند.» (کتاب بی‌پرده با هاشمی، مصاحبه قدرت‌الله رحمانی با هاشمی. ص184)

رجانیوز می‌افزاید: این جملات کوتاه تنها یک اظهارنظر ساده از سوی هاشمی نبود بلکه مانیفست نظری و عملی تکنوکرات‌های بعد از انقلاب را به خوبی نشان می‌داد و نشانه‌اش هم همان جمله معروفی در بین مردم است که «اگر یک مسئول بخورد و دزدی هم بکند، عیبی ندارد، اما کار هم بکند!» در حالی که در هیچ جای متون و نصوص دینی مجوزی برای اختلاس و دزدی مسئولان وجود ندارد، بلکه یک مسئول در جامعه اسلامی وظیفه دارد هم برای مردم کار کند و هم نهایت دقت برای رعایت بیت‌المال را انجام دهد. در غیر این صورت هر چقدر هم خدمت کرده باشد مستوجب برخورد قانونی است. حالا شاید مشخص‌تر شود که منطق دفاع محکم هاشمی از فرزندش لحظاتی قبل از ورود وی به زندان چیست و علیرغم اینکه مهدی به خاطر ارتکاب جرائم اقتصادی و امنیتی متعدد به ده سال زندان و رد مال محکوم شده است، چرا پدرش تا این حد از او دلجویی کرده و او را مستوجب کیفر نمی‌بیند!

یادآور می‌شود از جمله اتهامات ثابت شده مهدی هاشمی اختلاس و ارتشا- در حد 60 میلیون دلار- است.

نکته قابل تأمل این است که آقای هاشمی اتفاقا درباره برخی تخلفات انجام گرفته در دولت دهم به شدت حساس است و ظاهرا تنها درباره عملکرد دولت خود یا برخی نزدیکانش است که اهل تسامح و اغماض می‌شود.

*************************************

روزنامه قدس ***

محاصره تروریست‌ها در دستور کار

فرارو: حسین رویوران، کارشناس مسایل خاورمیانه با تأکید بر اینکه تکفیر عنصر ناامنی در منطقه محسوب می‌شود گفت: جمهوری اسلامی برای آنکه امنیت را به منطقه بازگرداند قدم پیش گذاشته است و محاصره نیروهای تروریستی را به‌طورجدی در دستور کار قرار داده است.

 

اگر مشاوره‌ ژنرال سلیمانی نبود...

ابنا: حجت الاسلام والمسلمین «سید عمار حکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق گفت: اگر کمک‌های مشاوره‌ای سردار سلیمانی و همکارانش نبود، عراق تا به این نقطه از مقاومت نمی‌رسید.

 

مخالفت دومین سناتور دموکرات با توافق

ایسنا: رابرت منندز، سناتور دموکرات کنگره آمریکا ضمن اعلام مخالفت خود با توافق هسته‌ای گفت: در برابر وتوی احتمالی اوباما نیز خواهم ایستاد.

 

مردم کمپین «نخریدن» راه بیندازند

ایسنا: ابوالقاسم جراره، نماینده مردم بندرعباس در مجلس گفت: خودروسازان پس از توافق هسته‌ای هم در پی افزایش قیمت خودرو هستند که مردم حق دارند، کمپین نخریدن خودرو راه بیندازند.

 

این ترجمه غیررسمی است

جهان: حمید رسایی، نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه ترجمه توافق هسته‌ای ارایه شده به مجلس غیررسمی است، گفت: اگر برجام یک بازی برد - برد است، چرا می‌ترسند از پشت تریبون مجلس مطرح شود.

 

مخالفت ایران با سفر محمود عباس

تابناک: حسین شیخ الاسلام، مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با وبگاه فلسطینی«الرساله» اعلام کرد که ایران با سفر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مخالفت کرده است.

 

ایران به ترکیه پهپاد صادر کرد  

مشرق: دکتر علی معتمدزادگان، رئیس پارک علم و فناوری مازندران از فروش پهپاد ساخته شده توسط محققان این مرکز علمی، به کشور ترکیه خبر داد.

************************************

روزنامه جمهوری اسلامی ****

* وکیل سازمان تامین اجتماعی می‌گوید: سعید مرتضوی تنها به یک سال حبس محکوم شد که شش ماه آن تعلیقی است! تسنیم نوشت: مجتبی نطری گفته حکم شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران درباره شکایت سازمان تامین اجتماعی از مرتضوی، ابلاغ شده است. وی افزود: آقای مرتضوی در ارتباط با شکایت سازمان تامین اجتماعی تنها به یکسال حبس محکوم شده که شش ماه آن تعلیقی است. وکیل مدافع سازمان تامین اجتماعی افزود: وی همچنین بابت مبلغی که به عنوان حقوق در ایام سرپرستی دریافت کرده به رد مال محکوم شده است.

* دبیرکل سازمان ملل در پیامی به مناسبت روز جهانی بشردوستانه (28 مرداد ماه) خواستار ایجاد دنیایی انسانی‌تر با تعهدی قویتر برای کمک به 100 میلیون زن، مرد و کودک نیازمند شد. وی در این پیام با اشاره به بلایای طبیعی و حوادث افزود: «ما در این روز، انسانیت مشترک خود را جشن می‌گیریم.خانواده‌ها و جوامعی که با انعطاف‌پذیری و حفظ کرامت خود تلاش می‌کنند تا از بحران‌های امروز جان سالم به در برند لایق و نیازمند تعهد مجدد ما هستند تا هرچه در توان داریم را در راستای فراهم کردن ابزار لازم برای آینده بهتر بکار گیریم.» بان کی مون در شرایطی سخن از جشن گرفتن برای انسانیت مشترک می‌گوید که در اثر بی‌اعتنایی وی و سازمان متبوعش به حقوق مردم یمن، هر روز ده‌ها نفر از مردم این کشور توسط جنگنده‌های سعودی به خاک و خون کشیده می‌شوند و انصارالله یمن دیروز رسماً اعلام کرد سازمان ملل مسئول جنایات در یمن است.

*************************************

روزنامه خراسان ***

عصر ايران خبرداد

جيسون رضاييان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که سال گذشته با اتهامات امنيتي در تهران دستگير شد روز سه شنبه با مادر و همسرش در زندان اوين ملاقات کرد.

 

انتخاب خبرداد

نيويورک تايمز طي گزارشي مدعي شده که سوم مرداد ماه در خليج عدن ميان ارتش آمريکا و نيروهاي مسلح ايران يک رويارويي رخ داده است.اين روزنامه مدعي شد: يک کشتي ايراني به کشتي که يک هليکوپتر ارتش آمريکا در حال فرود روي عرشه آن بوده، نزديک شده و سلاح هاي سنگين خود را به سوي اين هليکوپتر نشانه گرفته است. در پي اين حادثه، هليکوپتر آمريکايي بار ديگر اوج گرفته تا مانع از تشديد تنش و بروز احتمالي درگيري شود.

 

جام نيوز خبرداد

سايت «وطن» به نقل از پايگاه صهيونيستي «دبکا» وابسته به محافل جاسوسي رژيم صهيونيستي ادعا کرد: « به تازگي يک فرماندهي جديد تحت عنوان «فرماندهي شرقي» وابسته به سپاه تاسيس شده و هدف از آن تسهيل روند تسليح کرانه باختري است.»

 

تابناک نوشت

عارف به اصلاح طلبان توصيه کرد : جوانان عزيز اصلاح طلب توجه داشته باشند که بايد از هرگونه حاشيه سازي و پرداختن به حاشيه ها پرهيز کرد. اگر فردي در طيف گسترده اصلاحات خطايي کرد نبايد در فضاي مجازي به آن پرداخت و به آن پاسخ داد. رقيب اصلاحات در اتاق فکر خود مترصد ايجاد چنين فضاهايي براي تفرقه و انشقاق در درون خانواده اصلاحات است .

************************************

روزنامه ایران******

دست باز «اوباما»  برای لغو اکثر تحریم ها

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نوشت: «اوباما برای لغو اکثر تحریم های ایران به تایید توافق هسته ای ایران در کنگره نیاز ندارد و می تواند بر اساس اختیارات ریاست جمهوری و هماهنگی با اروپا، اسامی اشخاص، موسسات و بانک های ایرانی تحریم شده را از لیست آمریکا خارج کند».

به گزارش «ایرنا»، این خبرگزاری آمریکایی در یکی از جدیدترین گزارش های خود درباره نقش کنگره آمریکا در تصویب یا رد توافق هسته ای ایران و غرب تاکید کرد: «بر اساس توافق هسته ای ایران و غرب و بعد از خلاصی ایران از تحریم ها، صدها میلیارد دلار عاید ایران خواهد شد. تا زمانی که تهران به تعهدات خود مبنی بر محدود سازی برنامه هسته ای خود پایبند بماند، اوباما -حداقل در برهه زمانی کنونی- برای بازگرداندن بخش عمده ای از این پول به ایران به تصویب توافق در کنگره نیاز نخواهد داشت».

 

تمجید مذاکره کننده پیشین امریکا از ظریف

مشاور بیل کلینتون در دوره ریاست جمهوری وی، از مهارت دیپلماتیک ظریف تمجید کرد. «هیلاری مان لورت» که در فاصله سال‌های 2001 تا 2003،  از جمله مقامات امریکایی مذاکره کننده با  مقامات ایرانی بوده، گفت: «دیپلماسی شخصی» ظریف در وین از بالکن هتل «کوبورگ» گرفته تا «توئیتر»، در کنار تلاش‌های دیپلماسی رسانه‌ای استراتژی هیأت ایرانی، بشدت کارساز بود.

مان لورت در گفت‌وگو با هفته‌نامه «طلوع صبح» ادامه داد: «مهم‌ترین موضوع در مورد رویکرد دکتر ظریف در مذاکرات تمرکز استراتژیک او بود. او از همان روز اول می‌دانست که چه می‌خواهد و چطور آن را بگیرد و حاضر بود هر کاری بکند تا به این هدف برسد. این صفتی ناب و بشدت ارزشمند برای یک دیپلمات است. او همچنین سابقه آموزشی و شخصی خوبی دارد، دکتر ظریف سلیس و روان انگلیسی صحبت می‌کند و می‌داند به عنوان یک مذاکره کننده با طرف‌های غربی خود چگونه کارآمد تعامل کند.»

 

دست‌های پشت پرده تجمع علیه توافق

دو روز بعد از آنکه 100 نفر از مخالفان توافق هسته‌ای با تجمع مقابل مجلس خواستار «رد» برجام توسط نمایندگان شده بودند، یک نماینده مجلس از وجود «دست‌های پنهان» در پس این تجمع اعتراضی سخن گفت؛ دست‌هایی که به گفته غلامعلی جعفرزاده از داخل بهارستان این نوع تجمعات و اقدامات را «مدیریت» می‌کنند.

«اعتماد» با اعلام این خبر افزود: مهم‌ترین شعار تجمع روز یکشنبه مخالفان توافق هسته‌ای در مقابل مجلس این بود: «یک نماینده انقلابی قرارداد 1919 را باطل کرد، مدرس‌ها کجایند؟» تجمع این عده البته با حضور زهره طبیب‌زاده، نماینده تهران در جمع آنها همراه بود که تأکید داشت: «خط به خط برجام نشان از شکستن خطوط قرمزی است که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند.»

 

دلجویی مقام سپاه از حسین شریعتمداری

معاون فرمانده کل سپاه که  شنبه گذشته با یادداشتی  انتقادی خطاب به حسین شریعتمداری از او انتقاد کرده بود، در متن دیگری از مدیر مسئول «کیهان» دلجویی کرد.

به گزارش تسنیم، حمیدرضا مقدم‌فر در متن دوم خود نوشته است: «دوستان مشترک می‌دانند که این توصیه یک توصیه در درون خانواده انقلاب بود و اگر مطلب فوق‌الذکر کیهان به‌شکل علنی انتشار نیافته بود و بیم برخی تبعات آتی این انتساب در افکار عمومی و بروز انشقاق در بدنه نیروهای انقلاب وجود نداشت، حق این بود که آن یادداشت نیز علنی منتشر نشود.»

************************************

روزنامه جام جم **

نامه ۳۴۰ خاخام یهودی به کنگره

 340 خاخام یهودی در نامه‌ای، از اعضای کنگره آمریکا خواستند توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را تائید کنند. به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، در نامه خاخام‌های یهودی آمده است: «به همراه بسیاری از دیگر رهبران یهودی حمایت کامل خود را از این توافق هسته‌ای و تاریخی اعلام می‌کنیم.» رهبران یهودی در نامه خود با هشدار درباره رد کردن توافق هسته‌ای ایران و 1+5، اعلام کردند عواقب نپذیرفتن این توافق بسیار گسترده است.

 

نام حزب جدید هواداران قالیباف چیست؟

اعضای موسس «آزادگی ایران اسلامی» (حزب جدید هواداران قالیباف) بزودی در نشست خبری اهداف، سیاست‌ها و راهبردهای حزب متبوعشان را اعلام خواهند کرد. به گزارش سایت نماینده، حزب‌آزادگی در اولین مرحله، پیش‌کنگره سپس کنگره خود را برگزار خواهد کرد. عیسی کاکایی مشاور هماهنگی و ارتباطات محمدباقر قالیباف، عضو هیات موسس حزب‌آزادگی ایران اسلامی است.

 

احتمال دعوت «احمدی‌نژاد» به دستگاه قضایی

سایت جهان‌نیوز ادعا کرد که احتمال دارد رئیس‌جمهور سابق، برای ادای توضیحاتی به دستگاه قضایی دعوت شود. به نوشته این سایت، گفته می‌شود برخی اعترافات بقایی، دلیل این دعوت است.

 

زاکانی: اصولگرایان به همگرایی خوبی رسیده‌اند

علیرضا زاکانی، دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی گفت: در حال حاضر اصولگرایان به یک اتفاق نظر، وحدت و همگرایی بسیار خوبی رسیده‌اند. او در گفت‌وگو با فارس، با بیان این که حدود ده ماه پیش سه گروه از این سه ضلع یعنی پایداری، ایثارگران و مؤتلفه جلساتی را با یکدیگر آغاز کردند، ابراز امیدواری کرد این نشست‌ها منشأیی برای ایجاد زمینه همگرایی و حضور همه اصولگرایان شود.

 

توصیه یونسی به اهل سنت

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت: اهل سنت با هوشیاری کامل مراقب باشند خواسته‌های مذهبی آنها به مطالبات سیاسی تبدیل نشود. به گزارش ایسنا، علی یونسی در دیدار با تعدادی از نخبگان و صاحب نظران اهل سنت استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان با اشاره به انتقادات و اعتراض اهل سنت نسبت به تخریب نمازخانه اهل سنت در منطقه پونک تهران اظهار کرد: همه مسئولان ارشد کشوری و از جمله شخص رئیس‌جمهور از این اقدام ناخشنود هستند. دستیار ویژه رئیس‌جمهور اظهار امیدواری کرد این مساله با پیگیری مسئولان حل و فصل شود.

 

حکم سعید مرتضوی در مرحله ثبت است

سرپرست دادگاه کیفری یک استان تهران با بیان این که از صدور تا ابلاغ رای چند روز طول می‌کشد، گفت: حکم سعید مرتضوی که اول هفته صادر شده، در مرحله ثبت در سیستم قرار دارد. محسن افتخاری در گفت‌وگو با ایرنا افزود: وقتی حکمی صادر می‌شود تا ماشین‌نویسی و در سیستم ثبت شود، از یک روز تا یک هفته زمان می‌برد. وی اضافه کرد: اگر آقای مرتضوی برای دریافت ابلاغ حکم زودتر به دادگاه مراجعه کند، طبیعی است زودتر می‌تواند حکم را دریافت کند.

 

سیروس ناصری: مذاکرات باید در مسقط تمام می‌شد

سیروس ناصری، عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به آنا گفته «خیلی بهتر بود مذاکرات در همان مسقط تمام می‌شد. یعنی حتی برای چند ماه پنهانی ادامه پیدا می‌کرد و فقط نتیجه نهایی عرضه می‌شد. علنی شدن مذاکرات یک مشکل عمده داشت که دشمنان این توافق را هوشیار و فعال کرد و عملا موانع بر سر راه توافق را به‌طور تصاعدی افزایش داد. بسیار دشوار است که بر سر مسائلی با این حساسیت و پیچیدگی زیرپروژکتور خبرنگاران مذاکره کرد.»

 

ائتلاف روسیه، چین و ایران سدی در برابر غرب

خبرگزاری ایرنا نوشت: روزنامه لبنانی البناء، ائتلاف «روسیه ـ چین ـ ایران» و تقویت همکاری‌های مطرح شده در نشست مشترک دفاعی بین سه کشور یادشده را که به گفته وزیر دفاع کشورمان بزودی در پکن برگزار خواهد شد، مورد اشاره قرار داده و نوشته است: اظهارات دهقان به منزله اعلام تشکیل پیمان نظامی جدیدی در برابر قدرت‌های بزرگ است و می‌خواهد به ایالات متحده و پیمان ناتو گوشزد کند از این پس اجازه ندارند هرکاری دلشان می‌خواهد انجام دهند.

 

گستاخی یک جمهوریخواه علیه جهان اسلام

یک سیاستمدار جمهوریخواه در ایالت تگزاس آمریکا، با انتشار عکسی در فیسبوک به طور تلویحی، «جهان اسلام» را تهدید کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان و به نقل از پایگاه خبری شبکه پرس‌تی‌وی، سید میلر، کمیسر کشاورزی تگزاس، عکسی از دود قارچی شکل ناشی از انفجار بمب اتمی در فیسبوک به اشتراک گذاشت که روی این عکس نوشته شده است: «ژاپن از 9 آگوست 1945 با آمریکا در صلح است. اکنون زمان آن است که با مسلمانان صلح کنیم! » 9 آگوست 1945 تاریخی است که واشنگتن از بمب اتمی علیه ژاپن استفاده کرد.

 

شرط تخفیف مجازات برای زنجانی

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در گفت‌وگو با ایرنا درخصوص پرونده بابک زنجانی گفت: اگر امیدی برای وی باشد با دادن اطلاعات به قوه قضاییه است، نه ندادن آن. وی افزود: «این یکی از چالش‌های دادرسی ما در زمان کنونی است که البته دوستان و همکاران قضایی حتما به این نکات توجه دارند و حتما به او تفهیم شده که ندادن اطلاعات، او را به خطر نزدیک‌تر می‌کند. اگر امید نجات یا تخفیفی هم بخواهد داشته باشد، با همکاری و دادن اطلاعات فراهم خواهد شد. مگر این که عده‌ای از دادن و افشای اطلاعات نگران باشند و از کانال‌هایی بتوانند به او القا کنند که مثلا راه نجات تو در ندادن اطلاعات است. حتما دوستان ما در این جهت تدبیر مناسب خود را داشتند و خواهند داشت.»

 

ابتکار به بی.بی.سی چه گفت؟

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با کیم غطاس، خبرنگار بی.بی.سی که مجوز یک هفته‌ای برای سفر به ایران و تهیه گزارش داشت، گفت‌وگو کرده است. او در این گفت‌وگو تاکید کرده است که ایران از حمایت آنهایی که «با سیاست‌های رژیم صهیونیستی تهدید می‌شوند» دست نخواهد کشید و لازم است در منطقه‌ای که این همه پایگاه نظامی آمریکا در آن هست، از خود دفاع کند. او افزوده، ایران می‌خواهد از نفوذ خود برای تشویق صلح و ثبات استفاده کند. ابتکار در این مصاحبه این را هم گفته است که توافق اخیر وین گامی به جلو برای همه جهان است.

*******************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات