تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۵  ، 
شناسه خبر : ۲۷۸۹۷۳

روزنامه کیهان **

سخنگوی دولت و لاپوشانی تخلف 12 میلیارد دلاری

تذکر سخنگوی دولت به صفدر حسینی و ولی‌الله سیف، همچنان پرونده تخلف 12 میلیارد دلاری بانک مرکزی را مفتوح می‌گذارد و این در حالی است که دود چنین مسائلی به چشم مردم می‌رود.

به گزارش «تراز» از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم، هر از چند گاهی زمزمه‌هایی از تخطی بانک مرکزی از قانون و دست‌اندازی به منابع صندوق توسعه ملی شنیده می‌شد؛ یک بار ماجرای  4/1 میلیارد دلار و دیگر بار داستان 1/2 میلیارد دلار، گرچه هر بار این زمزمه‌ها و شنیده‌ها توسط دولتمردان یازدهم تکذیب می‌شد، اما چند روز  پیش صفدر حسینی رئيس هیئت امنای صندوق توسعه ملی به نشستی دعوت شد که حرف‌های وی در این جلسه به بزرگترین چالش این مرد آرام دولت یازدهم در طول زندگی مدیریتش تبدیل شد.حسینی در پنجمین نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران ضمن انتقاد از تغییرات برخی از اجزای اساسنامه صندوق توسعه ملی در قوانین عادی و بودجه‌ای که هر سال تدوین می‌شود خطاب به نمایندگان اتاق تهران گفت: یکی دیگر از مشکلات عمده صندوق این است که حساب‌های ما نزد بانک مرکزی بوده و این نهاد روی منابع صندوق مدیریت خود را اعمال می‌کند که عملا برخلاف قانون است.

بعد از پایان جلسه، صفدر حسینی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌های کشور حرف‌های خود در جلسه اتاق تهران را تکرار کرده و از نامه‌ای سخن گفت که در آن تخلفات بانک مرکزی را به رئیس‌جمهور گزارش داده و از وی استمداد طلبیده است.

به موازات این حرف‌ها ولی‌الله سیف که در دوران وزارت حسینی ردای ریاست بر بانک ملی بر تن داشت و آن روزها مدیر زیرمجموعه صفدر حسینی محسوب می‌شد امروز قامت خویش را فراتر از پاسخگویی به حسینی دانسته و کامیاب معاون ارزی خود را مسئول پاسخگویی به رئیس سابق خود می‌کند. کامیاب نیز با رد ��ظهارات صفدر حسینی می‌گوید: صندوق توسعه ملی به مثابه یکی از مشتریان بانک مرکزی است که در حساب این بانک سپرده‌گذاری کرده و بانک مرکزی هم حق مدیریت بر این سپرده‌ها را دارد و این موضوع به معنای برداشت از حساب مشتری یا همان صندوق توسعه ملی نیست.

بعد از گذشت چند روز از این ماجرا، در حالی که رسانه‌ها و جراید هر کدام به تحلیل و تفسیری از ماجرا پرداخته و همگان منتظر پاسخ روحانی به نامه رئیس هیئت امنای صندوق توسعه ملی بودند یکباره در شرایطی غیرعادی و کاملا تصنعی، معترض روزهای قبل به یکباره با چرخشی 180 درجه‌ای حرف‌های خودش علیه بانک مرکزی را تکذیب و برداشت اشتباه رسانه‌ها دانست و گفت: متاسفانه آنچه این روزها در لابه‌لای سطور رسانه‌ها مغفول مانده است توجه به نقش موثر نظام بانکی و مدیریت جناب سیف در کاهش معنادار تورم و کنترل نقدینگی است. من سال‌ها با آقای سیف همکاری داشته‌ام و ایشان را فردی متخصص و توانمند می‌دانم.

ماجرا این‌قدر واضح و آش این‌قدر شور بود که محمد نوبخت سخنگوی دولت یازدهم در نشست خبری خود با قبول تلویحی این موضوع، از صفدر حسینی و بانک مرکزی خواست تا این سخنان را به رسانه‌ها نکشیده و اختلافات خود را طور دیگری حل کنند.

اما این پایان ماجرا نبوده و هنوز ابهامات زیادی در این ماجرا وجود دارد. از تخلف 12 میلیارد دلاری بانک مرکزی در برداشت از منابع صندوق توسعه ملی تا نامه‌ای که تا امروز بی‌پاسخ مانده است. باید دید کسانی که روزگاری به هر دلیلی مدیران سابق کشور را به دروغگویی متهم می‌کردند امروز در مقابل این آزمون راستگویی چه رفتاری خواهند داشت. قطعا برداشت غیرقانونی چنین رقمی که حدود 40 هزار میلیارد تومان است تبعاتی همچون افزایش تورم و پایه پولی را به همراه خواهد داشت که این موضوع در آینده نه چندان دور تهدید بزرگی برای اقتصاد کشور خواهد بود.

 

تلاش معاون اول برای توقع‌زدایی از توافق

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر مردم را نسبت به احتمال کاهش تورم و شکستن قیمت‌ها پس‌از اجرای توافق هسته‌ای آسوده کرد.

اسحاق جهانگیری در نشست مدیران عامل بانک‌های دولتی، خصوصی و مؤسسات مالی و اعتباری کشور گفت: متأسفانه برخی تصور می‌کنند با اجرای توافق هسته‌ای قیمت‌ها به یکباره شکسته می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، جهانگیری از برخی انتظارات و توقعات نادرست درخصوص شرایط پس از تحریم به عنوان یکی از نگرانی‌های دولت یاد کرد و گفت: متأسفانه برخی تصور می‌کنند که با اجرای توافق هسته‌ای قیمت‌ها به یک‌باره شکسته می‌شود و این تصور بازار را با رکود مواجه کرده و باعث شده حجم موجودی انبار برخی از واحدهای تولیدی افزایش یابد.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: برای مدیریت این شرایط، نیازمند تدابیر اقتصادی مناسب هستیم و دولت از اقتصاددانان و صاحب‌نظران اقتصادی کشور انتظار دارد نظرات و دیدگاه‌های راهگشای خود را به دولت ارائه دهند و دولت را در مدیریت مقطع دشوار فعلی یاری کنند.

جهانگیری با اشاره به دستور رئیس‌جمهور خطاب به ستاد اقتصادی دولت برای ایجاد تحول در نظام بانکی کشور، گفت: روحانی از ستاد اقتصادی دولت تحول نظام بانکی، نقش دادن به بازار سرمایه در تأمین مالی و تسویه بدهی‌های دولت را مطالبه کرده است و ستاد نیز این موضوعات را در دستور کار خود قرار داده و در دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت آن را دنبال می‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین گفت: در سال 93 وضعیت بودجه دولت نسبت به سال جاری بهتر بود و قیمت نفت نیز تا اندازه‌ای افزایش پیدا کرده بود، ضمن آنکه امیدی که با روی کار آمدن دولت یازدهم در میان مردم ایجاد شده بود، باعث شد تا بخش خصوصی وارد میدان شود.

وی با بیان اینکه تصور می‌شد میزان رشد اقتصادی 3 درصدی در سال 94 نیز استمرار پیدا خواهد کرد، گفت: به دلایل مختلفی از جمله کاهش درآمدهای نفتی و شرایط بسیار سخت دولت در بخش بودجه، متأسفانه رشد اقتصادی 3 درصد سال گذشته در سال جاری ادامه پیدا نکرد.

سخنان جهانگیری )عضو مرکزیت کارگزاران) درحالی است که اخیراً سعید لیلاز عضو دیگر کارگزاران ضمن سخنانی گفته بود: آثار لغو تحریم‌ها پیشخور شده است(!)

یادآور می‌شود برخی مسئولان دولتی و رسانه‌های حامی آنها، اصلی‌ترین نقش را در ایجاد توقع غیرمنطقی از توافق هسته‌ای داشتند و چنین القا می‌کردند که 70 تا 90 درصد مشکلات اقتصادی با توافق هسته‌ای حل می‌شود. به همین دلیل هم توافق را فتح‌الفتوح بزرگ، تسلیم شدن ابرقدرت‌ها و... معرفی می‌کردند. این طیف همچنین در آغاز مذاکرات (2 سال پیش) ادعا کرده بودند در صورت توافق 150 میلیارد دلار پول بلوکه شده به کشور باز خواهد گشت اما پس از اعلام توافق به تدریج رقم اعلامی مذکور به 120، 50، 25، 8، 6 و بالاخره 5 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد.

این درحالی است که بنابر اعلام رسانه‌های حامی دولت، در کنار فقدان ستاد فرماندهی اقتصادی و برنامه روشن در دولت، برخی مقامات دولتی نیز اختلاف نظرهای جدی با یکدیگر دارند که اختلاف میان رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، بانک ملی و صندوق ملی توسعه، بانک مرکزی و مرکز آمار، وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، بانک مرکزی با بانک‌های دولتی، وزارت صنعت با بانک مرکزی، وزارت نفت و وزارت نیرو، سازمان مدیریت و بانک مرکزی از آن جمله است. در ترکیب دولت فعلی چهره‌هایی از حزب دولتی اعتدال و توسعه، کارگزاران سازندگی و اصلاح‌طلبان چپ دیده می‌شوند.

این نکته نیز حائز اهمیت است که اغلب دولتمردان فعلی و حامیان آنها، به هنگام تخطئه دولت سابق اتفاق نظر داشتند که 70 تا 90 درصد مشکل اقتصاد، سوء مدیریت در دولت و فقط 10 تا 30 درصد آن مربوط به تحریم و فشار خارجی است.

 

کسانی را که اصلاح‌طلب می‌خوانید شما را بدلی و قلابی می‌دانند

آقای عارف! نام جماعتی که به اسلامیت و جمهوریت نظام در سال 88 حمله کردند و بعضی از آنها به غرب پناهنده شدند، اگر فتنه‌گر نیست پس چیست؟!

روزنامه رسالت در سرمقاله خود نوشت: عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان در دیدار اعضای حزب اتحاد ملت خطاب به برخی منتقدان جریان اصلاح‌طلبی گفته است: « با چه جسارتی اصلاح‌طلبان را فتنه‌گر می‌خوانید؟» این جمله تیتر اول روزنامه اعتماد بود. اعتماد به نقل از عارف نوشت: «اصلاح‌طلبان وفادارترین افراد به انقلاب اسلامی ایران هستند»! جمله عارف را باید با اندک تغییری این طور خواند؛ «به چه دلیل برخی اصلاح‌طلبان، فتنه‌گرند؟» جریان اصلاح‌طلبی یک جریان اصیل در متن انقلاب است که نقطه پیدایش آن به زمان انشعاب جریان مجمع روحانیون مبارز از جامعه روحانیت مبارز برمی‌گردد. این جریان با تأیید امام(ره) مشروعیت یافت، اما به فاصله کوتاهی دبیر کل مجمع، این تشکیلات را رها کرد و حزب اعتماد ملی را تشکیل داد و رسما انشعاب از «مجمع» را که خود، موسس آن بود، پذیرفت. ذیل تشکیلات مجمع روحانیون مبارز و حزب اعتماد ملی، احزاب و گروه‌هایی بودند که دل در گرو انقلاب و نظام و اسلام نداشتند و دنبال پروژه «سکولاریزاسیون» نظام بودند. آنها ابتدا فتنه 18تیر 78 و سپس فتنه هشت ماهه سال 88 را کلید زدند. در این فتنه‌ها، اقتدار و امنیت ملی نظام هدف قرار گرفته بود آقای عارف، این عملکرد و رویکرد کسانی که خود را اصلاح‌طلب می‌دانند اما مستظهر به پشتیبانی سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و انگلیسی هستند را چه می‌نامد؟ اگر این فتنه‌گری نیست، پس چیست؟

در فتنه 88 اصلاح‌طلبان رای ملت را برنتابیدند، رای نهادهای فیصله‌بخش و داور را به دلیل عدم التزام عملی به قانون اساسی و نظام اسلامی، قبول نکردند و همصدا با رادیو اسرائیل و رادیو آمریکا و بی‌بی‌سی دنبال گفتمان براندازی بودند. آیا این فتنه‌گری نیست؟ آنها به هیئت‌های اجرایی و نظارت که بیش از ششصدهزار نفر در سراسر کشور در هر انتخابات، رای مردم را به عنوان یک امانت، صیانت می‌کنند، تهمت تقلب زدند، در حالی که هیچ دلیلی بر آن نداشتند آیا این نقض عهد و نشر اکاذیب و تشویش اذهان و اهانت به نهادهای مشروع نظام، فتنه‌انگیزی نیست؟ صبح روز رای‌گیری که هنوز رایی به صندوق‌ها ریخته نشده بود، اعلام کردند اگر موسوی رای نیاورد به خیابان‌ها بریزید. شب هنگام هنوز آرا شمارش نشده بود و مردم پای صندوق‌های رای بودند، موسوی مصاحبه خبری داخلی و خارجی گذاشت و خود را پیروز انتخابات نامید. آیا این فتنه‌گری نیست؟

رسالت می‌افزاید: اراذل و اوباش، بهائیان، منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، افراد ضد انقلاب و اشرار به بهانه ادعای تقلب آقایان، به خیابان‌ها ریختند. میلیاردها تومان به اموال عمومی خسارت زدند و ده‌ها نفر از دو طرف کشته و شهید شدند. آنها شعار دادند؛ «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی»، «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» و... آیا این شعارها ربطی به ادعای تقلب داشت یا فراتر از آن بود؟ تقلب فقط یک بهانه برای براندازی بود. آیا این فتنه‌گری نیست؟ موضوع اعتراضات، جمهوریت بود چرا بر اسلامیت نظام حمله‌ور شدند و در روز عاشورای 88 به شعائر الهی عاشورا حمله کردند؟ روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب، یکباره کوچ کردند و رفتند به بی‌بی‌سی و رادیو آمریکا پناهنده شدند و از آنجا با مردم سخن گفتند. آیا این تغییر شیفت فتنه‌گری نبود؟ اصلاح‌طلبان، وزیر ارشاد دولت اصلاح‌طلب را به همراه  کدیور و سروش فرستادند به لندن تا اتاق جنگ رسانه‌ای انگلیس را از آنجا مدیریت کند. آیا این مأموریت برای فتنه‌گری نبود؟

آقای عارف چه چیزی را می‌خواهند انکار کنند؟ ما نمی‌گوییم همه اصلاح‌طلبان، فتنه‌گرند، اما نام این جماعت  را که ذکر کارنامه‌شان رفت و در خدمت به اجانب و وطن‌فروشی گوی سبقت را از منافقین و سلطنت‌طلبان ربودند، چه می‌شود نهاد؟  اکنون شش سال از فتنه 88 گذشته است. حتی یکی از رهبران اصلاح‌طلب، به طور علنی از مردم عذرخواهی نکردند، حالا چطور آقای عارف مدعی است اصلاح‌طلبان، وفادارترین افراد به انقلاب اسلامی  هستند. آقای عارف می‌تواند توضیح دهد اصلاح‌طلبان در فتنه 78 و 88 کجا از انقلاب و امام(ره) دفاع کردند؟

یادآور می‌شود دفاع عارف از افراطیون در حالی است که همین افراطیون در انتخابات سال 92 صرفا به خاطر اعلام نامزدی پیشاپیش عارف، او را اصلاح‌طلب قلابی و بدلی و تحریک‌شده نهادهای امنیتی خواندند و بعداً با تحقیر تمام مجبور کردند 2 روز مانده به انتخابات کناره‌گیری کند. به این معنا، اگر آنها اصلاح‌طلب اصیل باشند چنان که عارف می‌گوید، بنابراین باید ادعای آنان مبنی بر بدلی و قلابی بودن اصلاح‌طلبی عارف را پذیرفت!

 

دومین سقوط آزاد بورس در سال 94

با ریزش 1043 واحدی شاخص کل بازار سرمایه، دومین سقوط آزاد بورس در سال 94 در پایان هفته گذشته رخ داد.

به گزارش روزنامه اعتماد بورس تهران در آخر هفته گذشته 1043 واحد عقب‌نشینی کرد تا در آخرین روز معاملاتی هفته به کانال 63 هزار واحدی سقوط کند. دومین سقوط آزاد بورس در سال 94 در حالی تعطیلات آخر هفته را برای اهالی تالار حافظ تلخ کرد که همین چند روز پیش وزیر اقتصاد با وعده تازه‌ای سهامداران را امیدوار به بازگشت رونق به بازار کرده بود.

با این حال ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص به نظر برخی فعالان بازار امیدوار کننده بود و بسیاری از فعالان انتظار داشتند با بازگشایی این نمادها شاخص چند هزار واحد افت کند.

اعتماد می‌افزاید: فعالان بازار سرمایه معتقدند که علت اصلی افت بازار سهام افزایش عرضه و فروش سهام در نمادهای معاملاتی شرکت‌های بزرگ حاضر در معاملات بورس بود که به نظر می‌رسد طی روزهای آینده با پایان دوره تسویه اعتباری شرکت‌های کارگزاری و کنار رفتن فضای عرضه در این نمادها، روندی متعادل را از اواسط هفته آینده در این بازار شاهد باشیم.

روزنامه شرق نیز در این زمینه نوشت: بازار سهام پرنوسان بود. یک تحلیلگر بازار سرمایه می‌گوید: اتفاقی که در بازار افتاد بازگشایی نمادهایی، از جمله بانک پاسارگاد، فولاد مبارکه، پالایشگاه نفت خلیج‌فارس، فولاد خوزستان، حفاری شمال، نفت و گاز پارسیان و صنعتی چادرملو بودند که در نهایت تاثیر منفی 1044 واحدی بر شاخص گذاردند تا به این ترتیب نمادهای جامانده از بازار که پس از مجامع سالانه بسته شده بودند،‌ همگی بازگشایی شوند. البته این تاثیر با توجه به افت قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و قیمت نفت و همچنین افت شدید پیش‌بینی سودهای سال 94 این شرکت‌ها انتظار آن می‌رفت. البته با نگاهی به p/eهای بازگشایی نمادهای فوق، انتظار افت بیشتر قیمت سهام‌های اشاره شده نیز وجود دارد.

در نهایت شاخص بازار بورس با شکستن سطح 64 هزار واحدی امکان افت بیشتری را نیز خواهد داشت.

یادآور می‌شود برخی دیگر از روزنامه‌های حامی دولت نظیر دنیای اقتصاد و تعادل، سقوط بورس را «امیدوارکننده» و نشانه «بلوغ مدیریتی بازار» خوانده‌اند حال آن که این نوسانات و سقوط‌ها به ضرر شهروندان سهامدار است.

*************************************

روزنامه قدس ***

ترامپ: ایرانی‌ها ما را فریب داده‌اند!

تسنیم: دونالد ترامپ، نامزد جنجالی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در تجمع مخالفان توافق هسته‌ای مقابل کنگره، ایران را به فریب نمایندگان آمریکایی در مذاکرات هسته‌ای متهم کرد.

 

ممنوعیت رفت و آمد کامیون‌های ایرانی

ایسنا: خبرها حاکی است که در حال حاضر جاده اصلی در مرز بازرگان از سوی دولت ترکیه مورد حفاظت است، اما اجازه حرکت شبانه در برخی مناطق به کامیون‌ها داده نمی‌شود!

 

سوءاستفاده دیپلمات‌سعودی ازیک نپالی

ایرنا: خبرها حاکی است که سوءاستفاده جنسی دیپلمات سعودی در هند ازیک نپالی و یورش پلیس به منزل وی، اعتراض عربستان سعودی را به دنبال داشته است.

 

حمایت زندانی سابق آمریکایی از توافق

عصرایران: سارا شورد، زندانی سابق آمریکایی که در هشتم مرداد 1388 به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران بازداشت و 410 روز بعد آزاد شد، گفت: توافق هسته ای ایران و آمریکا یک معامله سودآور برای همه است.

 

شرايط سخت آوارگان و پناهجويان در اروپا

قدس آنلاین: شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما خبرداد که پناهجویان در اروپا با شرایط سخت آب و هوایی دست و پنجه نرم می کنند.

 

پيشنهاد سخاوتمندانه سعودي ها!

قدس آنلاین:  عربستان سعودی به دولت آلمان پیشنهاد ساخت 200مسجد را برای آوارگان داده است.این در حالی است که عربستان سعودی با حمایت از تروریسم، خود عامل این نابسامانی ها در منطقه است.

 

ادعای انستیتوی کانادایی

گروه سیاسی: بر اساس نظرسنجی جدید انستیتوی کانادایی ایران پول (IranPoll) واقع در تورونتو ادعا شده که اکثر ایرانیان نظر مثبتی به توافق اتمی دارند، اما در عین حال از این توافق، انتظارات غیرواقعی دارند و تصور می‌کنند که تحریم‌های اقتصادی به سرعت لغو خواهد شد.

 

دشمنی اتحادیه عرب با ایران

فارس: خبرها حاکی است که بتازگی اتحادیه عرب نشستی در سطح نمایندگان دایمی کشورهای عضو تشکیل داده و در آن اتهامات علیه ایران مبنی بر مداخله در امور کشورهای عربی را تکرار کرده و از ایران خواسته از این اقدامها دست بردارد.

 

پژاک با دولت ترکیه درگیر است

فردا: امیر کیومرث حیدری، جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با رد ناامنی در مناطق شمال غرب کشور گفت: پژاک با دولت ترکیه و کردستان عراق درگیر است و شاید به همین دلیل درگیری با یکی از پاسگاه‌های ما هم رخ بدهد، ولی این به معنای ناامنی نیست.

************************************

روزنامه جمهوری اسلامی ****

* اعتراض به عملکرد کمیسیون برجام، به داخل خود کمیسیون هم سرایت کرده و یکی از اعضا انتقادهای خود به این کمیسیون را مطرح کرده است.عباسعلی منصوری آرانی در گفتگو با ایلنا گفت: گروه مذاکره کننده فعلی کتابچه‌ای را به عنوان برجام در اختیار کمیسیون قرار داده و سوال این است که نتیجه شش سال فعالیت‌های گروه آقای جلیلی کجاست؟ وی این را هم گفته که جلساتی که در کمیسیون با حضور آقای جلیلی برگزار می‌شود آرام و صمیمانه پیش می‌رود ولی هنگامی که آقای عراقچی یا صالحی در کمیسیون حضور می‌یابند فضا توسط بعضی اعضای کمیسیون بسیار متشنج و پر التهاب می‌شود.

* یک هفته نامه چاپ تهران، عکس سعید جلیلی را در حالی که لباس زورو به تن دارد بر روی صفحه اول خود چاپ کرده است.هفته نامه صدا با این اقدام، در صدد بیان این نکته است که سعید جلیلی با اظهاراتی که در کمیسیون برجام داشت می‌خواهد در قالب ناجی ایران ظاهر شود و کشور را از خطری که از طریق برجام وجود دارد نجات دهد!!!

*************************************

روزنامه خراسان ***

خبرآنلاين نوشت

مجري برنامه صرفا جهت اطلاع، از دولت بابت فرهنگ عذرخواهي تشکر کرد و گفت: «عذرخواهي از مردم» يک هنر است. در اين بخش خبري، کليپي پخش شد که رئيس جمهور را در حال عذرخواهي بابت مشکلات توزيع سبد کالا نشان مي داد. عذرخواهي علوي از نقل قول اشتباه از رهبري، عذرخواهي وزير کشور بابت پول کثيف، عذرخواهي جهانگيري به دليل فقدان شغل براي جوانان، عذرخواهي ابت��ار بابت گردوغبار در جنوب کشور و عذرخواهي وزير کشاورزي بابت تاخير در خريد محصولات تضميني هم در اين کليپ نمايش داده شد.

 

رجا نيوز مدعي شد

حميد رسايي بااشاره به جلسه برجام نوشت: از جليلي پرسيدم درطول شش سالي که پرونده هسته اي درشوراي عالي امنيت ملي دست شما بود، آيا آقاي روحاني که ايشان هم عضو آن شورا بودند، هيچ وقت درجلسات شورا نقد خودشان را بر روند مذاکرات اعلام مي کردند؟ پاسخ اما جالب بود: آقاي روحاني درطول اين شش سال يک کلمه هم درجلسات شورا حرف نزدند!برايم جاي سوال است که چطور ايشان بااين همه انتقاداتي که درآن ايام و امروز درفضاي علني مطرح مي کنند، چرا درجلسات تخصصي که وظيفه حرف زدن داشته اند، ساکت بوده اند؟ وبيشتر تعجب مي کنم وقتي مي بينم آقاي جليلي درطول اين دوسال درفضاي علني جامعه ساکت بوده اند تا دولت کارش را بکند اما درجلسات تخصصي غيرعلني وظيفه اش را انجام داده ونقدهايش را بيان کرده است.

 

تابناک نوشت

آيت ا... علوي گرگاني از استادان برجسته حوزه علميه قم خواستار انتقال مرکزيت فعاليت هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به قم شد. وي اظهار داشت: اين وزارتخانه يک حالت برزخي دارد، يعني که بين روحانيت و جامعه قرار گرفته و به نظر حقير چقدر شايسته است که دولت برنامه ريزي کند و مرکزيت وزارت ارشاد را در قم قرار دهد ، لذا اگر اين وزارتخانه در قم و در کنار حوزه و مرجعيت قرار داشته باشد، از بسياري چيزها مصون نگه داشته مي شود.

 

جماران نوشت

حميدرضا آصفي سخنگوي اسبق وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالي در مورد ضرورت طرح هولوکاست از سوي احمدي نژاد در آن زمان گفت: اينکه من گفتم دولت آقاي احمدي نژاد مسائل سياست خارجه را ساده مي ديد يک نوعش اين بود. شايعات هولوکاست اگر رويش کار مي شد مي توانست خوب باشد. يعني روي اين موضوع از قبل برنامه ريزي مي شد و به صورت ارتجاعي و يک دفعه عنوان نمي شد. آقاي احمدي نژاد حتما از سر حسن نيت و دلسوزي اين کار را کردند. ولي اصلا بچه هاي وزارت خارجه نمي دانستند.

 

مجوز ويژه دولت به يک سازمان براي خريد 100 خودرو

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول ارشد اجرايي به عباس آخوندي، اعلام شده است که حسب موافقت هيئت دولت با پيشنهاد شماره 02/100/9413 وزارت راه و شهرسازي و به استناد اصل 138 قانون اساسي، سازمان ملي زمين و مسکن مجاز است نسبت به خريد 50 دستگاه خودروي سواري ساخت داخل و 50 دستگاه خودروي سواري عملياتي کمک دار ساخت داخل اقدام کند که اين خودروها از شمول ماده 25 ضوابط اجرايي قانون بودجه  سال 1394 کل کشور مستثني خواهند بود.

 

درخواست عجيب يک مسئول درباره حقوق و مزاياي معاونش

بر اساس گزارش يک نهاد نظارتي، در حالي که بر اساس مفاد قانون مديريت خدمات کشوري، فقط مسئولان مهم کشوري جزو سمت هاي مديريت سياسي محسوب شده و داراي امتيازات شغلي خاص مي شوند، يک مسئول اجرايي با ارسال درخواستي به هيئت دولت، خواستار قرار گرفتن رييس هيئت مديره يکي از شرکت هاي دولتي در اين رديف ها شده است. اين گزارش اضافه کرده است که بر اساس بررسي سوابق مصوبات دولت ها در اين خصوص، مزاياي فوق تنها در قبال مسئولاني تصويب شده که داراي شرايط مهمي چون حجم وظايف، حساسيت اختيارات و مسئوليت ها و ميزان پيچيدگي مسئوليتشان باشند.

************************************

روزنامه ایران******

سکوت هسته‌ای «نتانیاهو»

«نیویورک تایمز» نوشت: در هفته‌ای که مشخص شد «کنگره» توافقی را که «نتانیاهو» از آن متنفر است رد نمی‌کند، او لفاظی‌های خود را کاهش داد و به سخن گفتن درباره مسائل دیگر روی آورده است. به گزارش «انتخاب»، این روزنامه افزوده است: «نتانیاهو»  در بیانیه‌ای کوتاه پیش از دیدار با همتای بریتانیایی خود در روز پنجشنبه به ایران اشاره کرد، اما نه مثل همیشه. او تنها گفت که ایران خطر موجودیتی برای اسرائیل است.

نخست وزیر اسرائیل حتی به موضوع ایران به عنوان مسأله‌ای حاشیه‌ای اشاره کرد و در میان اظهاراتش راجع به آغاز مذاکرات با فلسطینیان و تمجید از قدرت سایبری این رژیم از آن به زبان آورد. براساس این گزارش، «دیوید‌ هاروویتس» سردبیر «تایمز آو اسرائیل» می‌گوید که «نتانیاهو» تمایل ندارد درباره این واقعیت صحبت کند که توافقی که او بشدت با آن مخالفت کرده، حالا وارد مرحله اجرا شده است. اگرچه او نمی‌گوید که قافیه را باخته اما با تلاش برای صحبت نکردن درباره این مسأله به همه یادآوری می‌کند که او باخته است.

 

حمایت زندانی سابق امریکایی در ایران از توافق

زندانی سابق امریکایی در ایران، توافق هسته‌ای با تهران را یک معامله سودآور برای همگان معرفی کرد. به گزارش «عصر ایران»،  سارا شورد شهروند امریکا که در هشتم مرداد 1388 به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران بازداشت و 410 روز بعد آزاد شد، تأکید کرد: «توافق هسته‌ای ایران و امریکا یک معامله سودآور برای همه است.»

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه گفت: این به نفع همه است که آتش دشمنی چند 10 ساله میان ایران و امریکا خاموش شود.

 

انتقاد علم‌الهدی از ترافیک اروپایی‌ها در تهران

امام جمعه مشهد گفت: «این ترافیک اروپایی که در هفته قبل داشتیم، خطرناک است و انسان را دچار اضطراب می‌کند، ما دو قرن از این اروپایی‌ها جز دزدی، آدمکشی و جنایت چیزی ندیدیم.» به گزارش تسنیم، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی دیروز در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه ادامه داد: «این مذاکرات هسته‌ای که شروع شد، برخی با قلم مسموم و برخی با فعالیت رسانه‌ای در فضای مجازی این سه نکته را در میان مردم پخش کردند: یکی اینکه استکبارستیزی تمام شد، نکته دوم اینکه باید با نظام بین‌المللی امریکایی کنار بیاییم و نکته سوم اینکه امریکا را بزک کردند و از امریکای شیطان بزرگ یک فرشته نجات بسازند.»

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: «مسأله اعتدال که شعار دولت یازدهم بود، با مسأله «نرمالیزاسیون» تفاوت دارد. «نرمالیزاسیون» می‌گوید مسائل را ذره ذره عادی کنیم و طرفداری از استکبار را با بزک قوی به مردم نشان دهیم و نفرت از استکبار را کاهش دهیم و کم کم حتی سفارت امریکا باز شود.»

 

آیا شعار رفع تحریم ضدارزشی است؟

سیدکاظم اکرمی با اشاره به اینکه «حضرت آیت‌الله مصباح یزدی... شعار رفع تحریم را شعاری انتخاباتی و ضدارزشی دانسته‌اند و بنده نمی‌دانم چرا رهبر معظم انقلاب برخلاف فرموده ایشان، در مورد بر‌جام تأکید اکید دارند که تحریم‌ها باید از ابتدای عمل به توافق ایران و ١+٥ برداشته شود»، افزود: «آیا تحریم‌ها اثری بر زندگی بسیاری از مردم و از جمله اکثریت قریب به اتفاق کارمندان دولت، بویژه معلمان عزیز نگذاشته است؟ آیا حضرت استاد از تعداد مردمی که در اثر تحریم موفق به استفاده از داروهای خاص نشده و روزها و شب‌هایی را در رنج به‌سر برده و تعداد قابل توجهی از بین بیماران به علت بی‌دارویی جان به جان‌آفرین تسلیم کرده‌اند، اطلاعی دارند؟» اکرمی در سرمقاله پنجشنبه «اعتماد» ادامه داده است: «حضرت استاد... در مدت هشت سال دولت‌های نهم و دهم که ملت ما تحقیر شد، تحریم شد و علناً صدها نفر فروش یک کلیه خود را اعلام کردند دولت احمدی‌نژاد را از جهت تعامل عاقلانه و پیامبروار عمل نکردن، مورد نقد قرار دادید؟»

************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات