فرهنگی >>  فرهنگی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۶  ، 
شناسه خبر : ۲۹۶۰۷۲
قرار است جایزه بزرگ موسیقی انقلاب، عرصه ‌ای را در اختیار جوان ‌ها و استعدادهای موسیقی در حوزه آهنگسازی، تنظیم و خوانندگی بگذارد، تا به آن ‌ها بگوید این عرصه را در اختیار شما گذاشتیم و حالا شما می ‌توانید هنرنمایی کنید و بگوید نیازی نیست برای تبلیغ خود، اسم‌ تان را در کنار خواننده ‌های درجه یک ایران قرار دهید یا در کنار آدم ‌های بزرگ موسیقی بایستید.
پایگاه بصیرت / گروه فرهنگی

به گزارش گروه فرهنگی بصیرت به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دبیر «جایزه بزرگ موسیقی انقلاب» گفت: کمپانی‌ های بزرگی در غرب هستند که کودکان ۶ تا ۱۲ ساله را برای آینده موسیقی‌ شان انتخاب و روی آن‌ ها سرمایه ‌گذاری می‌ کنند. نتیجه این روند هم افرادی مانند «جاستین بیبر» است که نه ‌تنها در جامعه جوان ما طرفدار دارد، بلکه الگوی نیز می ‌شود که این، زنگ خطر بزرگی را برای جامعه ما به صدا در می ‌آورد.

محسن طهرانی در گفت‌ وگو با ایسنا، ادامه داد: ما باید جامعه را نسبت به این عارضه‌ ای که تا چندی دیگر به شدت گریبانگیر جامعه جوان ما خواهد شد، واکسینه کنیم. اگر امروز برای این عارضه درمان درستی نداشته باشیم و نتوانیم نسبت به این اتفاقاتی که ۱۰-۱۵ سال قبل در غرب علیه جوامع بنیادگرا و خانواده‌ گرا مانند ایران، سیاست‌ گذاری شده، تدبیری داشته باشیم، باید در آینده بنشینیم و افسوس این روزها را بخوریم.

او درباره جایزه بزرگ موسیقی انقلاب، توضیح داد: این جایزه قرار است هماوردی از تمام فعالان عرصه شعر، موسیقی، سرود و نماهنگ باشد که تولیدات ‌شان از لحاظ موضوعی و فرهنگی نگاه متفاوت ‌تری نسبت به آثار خنثی موسیقی امروز دارد.

وی اظهار کرد: این جایزه قرار است به بخشی از موسیقی بپردازد که در این ۳۰ سال مورد غفلت واقع شده و آن هم محتوای موسیقی است. هنرهایی مانند سینما و ادبیات از جمله هنرهایی هستند که جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی توانسته در آن ‌ها حرفی برای گفتن داشته باشد و مضامین خود را با استفاده از این ابزار منتقل کند. دلیل آن هم این است که شاکله نظام مقدس جمهوری اسلامی، این ابزار را برای بازگو کردن مورد نظرش پذیرفته است.

طهرانی ادامه داد: در سال ‌های گذشته، اهتمام کلی مبنی بر این‌که باید موسیقی به‌ عنوان یک ابزار برای نشر افکار مذهبی و باورهای نظام مقدس جمهوری اسلامی استخدام شود، نبوده است.

آثار سفارشی در عرصه هنر جریان‌ ساز نبوده‌اند

دبیر اولین «جایزه بزرگ موسیقی انقلاب» گفت: فعالیت‌ های جزیره ‌ای زیادی توسط ارگان ‌های مختلف انجام شده که نتیجه آن، تولید آثار بسیار کم‌کیفیت و آثاری است که ما ا مروز آن‌ ها را سفارشی می ‌نامیم و متاسفانه هیچ جریان‌ سازی‌ ای را در عرصه هنر برای ما به‌ دنبال نداشته است.

او بیان کرد: این جایزه می ‌خواهد در آثار سفارشی و آثاری که متعهد و با کیفیت هستند، مرزبندی ایجاد کند، تا از این به بعد، اگر خواننده و موسیقی‌ دانی سفارشی در تولید یک اثر با موضوعات عاشورایی، سیاسی و دفاع مقدسی بگیرد، بداند مجموعه ‌ای هست که این آثار را آنالیز می ‌کند. در این صورت، تفاوت بین اثر خوب و بد در میان آثار ارزشی و آثار موسیقی متعهد به چشم می‌ آید.

طهرانی توضیح داد: ما بر آن شدیم تا در روند روبه بهبود جریان موسیقی متعهد و موسیقی انقلاب اسلامی، نقشی داشته باشیم. من از همه همراهان و همگان فکری ‌مان تقاضا دادم که مثل همیشه در کنار هم به ایفای نقش بپردازیم. سازمان ‌ها، نهادها و ارگان ‌های فرهنگی که توانایی مالی و معنوی نیز دارند، بیایند و در کنار این جایزه قرار بگیرند.

وی ادامه داد: جوان‌ های بسیار زیادی از نقاط مختلف ایران و جهان، آثار بسیار فاخر و قابل توجهی را برای جشنواره ارسال کردند که کارهای دسته ‌بندی شده و از اواسط آبان ‌ماه داوری می ‌شود؛ اما ما اهتمام ‌های بیشتری را از مجموعه‌ هایی که می‌ توانند کنار ما قرار بگیرند، نیاز داریم.

دبیر این جایزه با اشاره به این‌که فراخوان در سه بخش موسیقی، سرود و نماهنگ منتشر شده است، بیان کرد: برنامه‌ ریزی بلندمدتی از نظر حمایت و تولید آثار برای برگزیدگان، انجام می ‌شود.

طهرانی اظهار کرد: دنیا از تمام ابزارهای هنری برای مخابره کردن پیام ‌هایش استفاده کرده، استراتژی‌ های جایزه ما نیز بر همین مبناست.

او ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدارشان با عوامل ارکستر سمفونیک صداو سیما در دهه ۷۰، به آقای مختاباد و آقای افتخاری فرمودند، بروید و استراتژی را تعریف کنید که بر مبنای آن استراتژی، ما بتوانیم از موسیقی پاپ که امروز در غرب شکل گرفته و یقینا تا چندی دیگر به مرزهای جغرافیایی ما وارد خواهد شد، بهترین استفاده را کنیم؛ اما متاسفانه سیاست ‌گذاری‌ های بسیار اشتباهی در راس امور از نهادهای حکومتی گرفته تا نهادهای رسانه ‌ای، باعث شده دشمنی با این حوزه از هنر صورت گیرد و این موسیقی در ابتدا به زیر زمین برود. بعد ما مجبور شویم آن ‌ها را بیاوریم روی زمین و الگوبرداری ‌های اشتباهی از غرب انجام دهیم.

پرداختن به استعدادهایی که کسی به سراغ آن ‌ها نمی‌ رود

دبیر «جایزه بزرگ موسیقی انقلاب» بیان کرد: این جایزه در بخشی می‌ خواهد به جوان ‌های با استعدادی بپردازد که هیچ‌ وقت نهادها و ارگان ‌ها به سراغ آن ‌ها نمی‌ روند و از آن‌ ها استفاده نمی‌ کنند. ما می ‌خواهیم این استعدادها به هرز نروند و مجبور شوند که برای دیده شدن به جشنواره ‌ها و کارناوال ‌های ماهواره ‌ای بروند و در نهایت، چند سال ممنوع ‌الکار بمانند و بعد دیده شوند.

طهرانی ادامه داد:  قرار است جایزه بزرگ موسیقی انقلاب، عرصه ‌ای را در اختیار جوان ‌ها و استعدادهای موسیقی در حوزه آهنگسازی، تنظیم و خوانندگی بگذارد، تا به آن ‌ها بگوید این عرصه را در اختیار شما گذاشتیم و حالا شما می ‌توانید هنرنمایی کنید و بگوید نیازی نیست برای تبلیغ خود، اسم‌ تان را در کنار خواننده ‌های درجه یک ایران قرار دهید یا در کنار آدم ‌های بزرگ موسیقی بایستید.

او اظهار کرد: خیلی از نهادهای فرهنگی ما متاسفانه مبتلا به این بیماری هستند؛ آن‌ ها میلیون ‌ها تومان هزینه می‌ کنند تا در کنار فلان خواننده بایستند و نام مجموعه خود را مطرح کنند. این متاسفانه معضل فرهنگ و هنر ما است که در این زمینه ضعف داریم. جایزه بزرگ به استعدادهای موسیقی ایران خواهد پرداخت که اهتمام دارند به این ‌که می ‌توانند آثار خوب و با کیفیتی را با مواضع جامعه ایرانی تولید کنند. بخش دیگری از جشنواره به آثار فاخر از ابتدای انقلاب تا امروز می‌پردازد.

با یک خواننده‌ بین ‌المللی رایزنی می ‌شود

طهرانی با اشاره به وجود بخش بین ‌الملل در این جایزه، اظهار کرد: جشنواره یک بخش بین‌ المللی دارد که تا امروز حدود ۷۰ اثر در آن ارائه شده‌ اند. از نقاط مختلف دنیا مانند آمریکا، اروپا، خاورمیانه و آفریقا که بسیار جالب است و این نوید خیلی خوب را به فرهنگ ما می ‌دهد که تاثیرات نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا را می ‌توان دید.

او با بیان این‌که موضوع این آثار کم‌ و بیش منطبق بر موضوع ‌های جایزه است، گفت: در این آثار از دغدغه جوانان اروپایی و آمریکایی و همچنین صلح صحبت می‌ شود. حتی اثری از گروهی چند ملیتی داریم که آثاری را با مفاهیم کتب آسمانی تولید کرده ‌اند.

دبیر «جایزه بزرگ موسیقی انقلاب» تاکید کرد: به‌طور قطع ارتباط با این افراد ادامه ‌دار خواهد بود و در نظر داریم در این زمینه، تولیدات فاخر داشته باشیم و از آن‌ ها حمایت کنیم. البته بخش بین ‌الملل و نهادهای ذی ‌ربط سورپرایزی دارند؛ ما با یک خواننده بین ‌المللی که در ایران محبوب و مشهور است، در حال رایزنی هستیم تا دبیری این بخش از جشنواره را برعهده بگیرد.

طهرانی درباره بخش سرود و نماهنگ نیز اظهار کرد: سه سال پیش از فرمایشات اخیر رهبر انقلاب نسبت به توجه بیش از این چیزی که امروز در میان دستگاه ‌های فرهنگی ما در مقوله سرود وجود دارد، باشگاه سرود هم‌ صدا را راه ‌اندازی کردیم. این باشگاه امروز بیش از 100 گروه صدا را در نقاط مختلف ایران زیرمجموعه خود دارد. سیاست ‌گذاری این باشگاه بر مبنای راه‌ اندازی این گروه ‌ها در نقاط محروم بوده است تا سرود را به ‌عنوان یک پایگاه فرهنگی معرفی کند. این گروه‌ های سرود درآمدزایی دارند و با این درآمدها کارهای فرهنگی خوبی را انجام می ‌دهند. این جایزه نیز نگاه ویژه‌ ای نسبت به سرود دارد.

طهرانی همچنین اضافه کرد: چند استاد بزرگ‌ سینما از خارج از کشور برای تببین و تفکیک مرزهای «موزیک ویدیو» از کلیپ‌ های دم‌دستی، در این جایزه حضور خواهند داشت تا بتوانیم یک ژانر جدید را معرفی کنیم. ما قصد داریم کارگردان ‌های متخصص را از مستندسازها و دوربین به ‌دست ‌ها جدا کنیم، معرفی درستی از فعالان این حوزه داشته باشیم، آثارشان را نسبت به هم بسنجیم و کیفیت آثار را براساس متدهای روز دنیا تدوین کنیم تا روند روبه رشدی را در این زمینه شاهد باشیم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات