صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸  ، 
شناسه خبر : ۳۱۴۷۵۳
دستیار معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کشورهای حاشیه خلیج‌فارس شکست ائتلاف ریاض- ابوظبی در جنگ علیه مردم یمن را یک حقیقت ناراحت‌کننده توصیف کرد.

مقام کاخ سفید: شکست عربستان و امارات در یمن یک حقیقت ناراحت‌کننده است


ائتلاف متجاوز سعودی در 50 ماه گذشته در باتلاق یمن گرفتار شده و بارها مقامات مختلف نیز به شکست این ائتلاف اعتراف کرده‌اند. در این رابطه برخی از رسانه‌ها و مقامات غربی به عنوان متحدان ائتلاف سعودی نیز بارها بر این مسئله تاکید کرده‌اند. به گزارش فارس، «تیموتی لیندرکینگ» دستیار معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به «یک حقیقت ناراحت‌کننده» اذعان کرد. لیندرکینگ به شبکه خبری «الجزیره» گفت که ائتلاف عربستان و امارات عربی متحده علیه مردم یمن نتوانسته است اهداف خود را در این کشور محقق کند و این یک حقیقت ناراحت‌کننده است. وی همچنین اذعان کرد که عربستان، امارات و آمریکا مبالغ هنگفتی را برای جنگ علیه یمن هزینه کردند.
این مسئول آمریکا با این ادعا که ایران به صورت جزئی مسئول شکست این عملیات است، مدعی شد که ایران از نیروهای جنبش «انصار‌الله» حمایت کرده و آنان را آموزش داده و به تجهیزات نظامی مجهز می‌کند. لیندرکینگ ضمن نادیده گرفتن نقش ائتلاف سعودی در جنگ علیه مردم یمن، ادعا کرد که آمریکا به خاطر عدم پایبندی طرف‌های درگیر در یمن به تعهدات خود در مذاکرات سوئد احساس ناکامی می‌کند و ملت یمن نیز بیشتر احساس ناکامی دارد. وی در پایان اعلام کرد که تلاش‌ها در حال حاضر متمرکز به حمایت از فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن است.
مرگ 6 نفر بر اثر گرسنگی در یمن
از سوی دیگر و علی رغم توافق آتش‌بس سال گذشته میان هیئت ریاض و هیئت یمنی در استکهلم سوئد که مشخصا در خصوص استان الحدیده بود، اما مردم این منطقه همچنان از گرسنگی و نبود دارو رنج می‌برند. در این ارتباط، یک منبع یمنی دیروز به خبرگزاری سبأ گفت که در ۲۴ ساعت گذشته در شهرستان «الدریهمی» در استان الحدیده، پنج زن و یک پیرمرد بر اثر گرسنگی و نبود دارو جان خود را از دست داده‌اند. طبق این گزارش نیروهای ائتلاف سعودی-اماراتی نیز با شلیک ۱۷ گلوله خمپاره اطراف شهر الدریهمی را هدف قرار دادند. همچنین در منطقه «الفرس» در شهرستان «التحیتا» بر اثر گلوله‌باران نیروهای ائتلاف سعودی-اماراتی یک پیرزن کشته و یک دختربچه نیز زخمی شده است.
ممانعت از انتقال سلاح به عربستان
از سوی دیگر، دو گروه فرانسوی مدافع حقوق بشر اعلام کردند که سعی کردند مانع انتقال محموله سلاح به یک کشتی سعودی شوند که قرار بود روز پنجشنبه در شمال فرانسه لنگر بیندازد. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، این دو گروه فرانسوی اعلام کردند که این محموله معاهده بین‌المللی سلاح را نقض می‌کند. فرانسوی‌ها این تجمع را در اعتراض به انتقال محموله سلاح به یک کشتی عربستانی برگزار کردند. فرانسه یکی از دو کشور اصلی تامین‌کننده سلاح برای عربستان به شمار می‌آید، اما پاریس با فشارهای زیادی جهت بازنگری در فروش سلاح به دلیل تداوم درگیری‌های چهارساله در یمن رو به رو شده است.
سخنگوی نیروهای انصارالله یمن نیز در این مورد اعلام کرد که پافشاری فرانسه برای تداوم فروش سلاح به عربستان نفاق آشکار این کشور تلقی می‌شود. محمد عبدالسلام، تاکید کرد، پافشاری امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه برای فروش سلاح به عربستان با این بهانه که از این سلاح‌ها در کشتار غیرنظامیان استفاه نمی‌شود، نشانه نفاق و دورویی آشکار این کشور بوده که هدف از آن شانه خالی کردن از مسئولیت‌ کشتارهای هولناکی است که با سلاح‌های آمریکایی و اروپایی در یمن انجام می‌شود. عبدالسلام از فرانسه و دیگر کشورهایی که در ائتلاف متجاوز سعودی، آمریکایی و اماراتی علیه یمن دست دارند، خواست تا فروش سلاح به ریاض و ابوظبی را متوقف کنند.
رئیس‌جمهور فرانسه پیشتر اعلام کرده بود، اکثر سلاح‌های فرانسوی که به عربستان و امارات فروخته شده در داخل اراضی یا در مرزهای این کشورها استفاده می‌شود و ما تضمین‌هایی مبنی بر این که سلاح‌های فرانسوی علیه غیرنظامیان استفاده نشود، دریافت کرده‌ایم. اخیراً نیز فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه اعلام کرد که کشورش با انعقاد قرارداد تسلیحاتی جدید با نظام سعودی موافقت کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات