صفحه نخست >>  عمومی >> نبض روز
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۳  ، 
شناسه خبر : ۳۲۳۳۵۹
دیروز مجله فارن‌پالیسی از مجلات تخصصی و قابل‌اعتنا برای هر دو گروه سیاسی دموکرات و جمهوری‌خواه در حوزه سیاست خارجی، در مطلبی نوشت[...]

یادداشت: دیروز مجله فارن‌پالیسی از مجلات تخصصی و قابل‌اعتنا برای هر دو گروه سیاسی دموکرات و جمهوری‌خواه در حوزه سیاست خارجی، در مطلبی نوشت: «ایران نشان داد که در برابر فشار آمریکا مقاوم است. در ایران نشانه‌هایی از بهبود اقتصادی ظاهرشده و تولید داخلی و اشتغال در این کشور رو به افزایش است.»

نکات تحلیلی: 1- رأی‌دهندگان آمریکایی بیشتر مبتنی بر دو مؤلفه «اقتصاد» و «سیاست خارجی» و ارزیابی برنامه‌ها و سیاست‌های نامزدها در این دو حوزه، منتخب خود را انتخاب و روانه کاخ سفید می‌کنند. در هر دو حوزه وضعیت ترامپ با چالش مواجه است. البته قبل از کرونا، میزان رضایت مردم از ترامپ به دلیل بهبود نسبی وضعیت اقتصادی آمریکا بالا بود؛ اما کرونا با افزودن بیش از 40 میلیون بر بیکاران این کشور و آسیب جدی به کسب‌وکارها هم علامت سؤال بزرگ بر سر توان مدیریت بحران دولت را ایجاد کرده است و هم بر روند افول محبوبیت ترامپ افزوده است. 2-در سیاست خارجی نیز بر اساس مطالعات کارگروه امنیت ملی جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا، سه کشور روسیه، چین و ایران به همراه گروه‌های جهادی و افول ارزش‌های آمریکایی در فهرست 5 تهدید مهم امنیت ملی آمریکا ذکر شده‌اند و ترامپ در همه آن‌ها با کارنامه‌ای پر از نمرات تک‌رقمی و بسیار ضعیف مواجه است. وی نه جلوی حرکت رو به رشد چین را توانست بگیرد و نه روسیه را از سیاست‌های خود در منطقه بازداشت و نه جلوی رشد و توسعه گروه‌های جهادی را گرفت. ضمن اینکه تصویری که امروز از وضعیت اعتراضات ضد نژادپرستی و خشونت سیستماتیک دستگاه حاکمه آمریکا به دنیا مخابره می‌شود به تعبیر ترامپ چوب حراج بر آبرو و پرستیژ آمریکا زده است. 3-در مورد ایران نیز ترامپ در چهار سال گذشته نه‌تنها نتوانست به‌رغم فشار حداکثری و تحریم‌های ناجوانمردانه، وضعیت ایران را به‌دلخواه خود تغییر و ایران را وادار به نشستن بر سر میز مذاکره نماید، بلکه امروز به اذعان نگاه‌های کارشناسی کارشناسان مجله فارن پالیسی، حتی ایران با اتکا به قدرت درونی و تقویت تولید داخلی و ایجاد اشتغال در مدار فراهم‌سازی بسترها و لوازم ملی، ایستادن بر روی پای خود را بیش‌ازپیش مهیا می‌نماید.

نکته راهبردی: به موازات افول آمریکا در صحنه قدرت جهانی، جمهوری اسلامی ایران در حال موقعیت‌یابی و محوریت یافتن در ائتلاف‌های منطقه‌ای و جهانی است. ایران به مدد واقعیت‌های امیدبخشی که به برخی از آن‌ها در گزارش فارن پالسی اشاره شد، همانند مدیریت موفقش در کرونا از شرایط پیش رو نیز عبور خواهد کرد. (نویسنده: فتح‌الله پریشان)

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات