گناهان جمعي ملت‌ها
درسهای مشروطه از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی
نهضت مشروطه يکي از حرکت‌هاي مهم ضداستبدادي تاريخ معاصر جهان است. نهضتي پيشرو که در ميان ديگر ملت‌ها نيز الهام بخش عدالت‌طلبي و آزاديخواهي گرديد. اين نهضت مي‌توانست تحولي بزرگ در سرنوشت ملت ايران در مسير آباداني و پيشرفت کشور بوجود آورد که به دلايل متعددي ناکام ماند و به استبداد رضاخاني ختم شد!
دلايل مدافعان نظام رياستي و پارلماني
آیت الله خامنه ای: رييس‏ جمهور منتخب مردم، باپشتوانه مردمي انجام وظيفه مي‏كند. نبايد مردمي بودن نظام را، كه يكي از مهم‏ترين مظاهرش همين است، از نظام سلب كرد. بي اختيار كردن مردم در يك نظام، از همين نقاط شروع مي‏شود.
فتح، پس از ايستادگي و استقامت
شرح و بررسي ابعاد عمليات ظفرآفرين بيت المقدس
فتح خرمشهر را بي‌شک نقطه عطف در تاريخ جنگ هشت ساله مي‌توان برشمرد، آنجا که سلسله عملياتهاي آزادي بخش به کمال خود رسيده و براي جهانيان ثابت گرديد که انقلاب اسلامي شجره طيبه‌اي است که ريشه در باورهاي عميق اين ملت دارد و در برابر طوفانهاي سهمگين نيز همچنان استوار ايستاده است.
معجزه فتح خرمشهر
تبیین امام خامنه ای از ابعاد فتح بزرگ خرمشهر
منطق امام اين بود كه وقتي متجاوز در خاك ماست و با دست پُر ما را تهديد مي‌كند، ما مذاكره نمي‌كنيم. مذاكره آن وقتي صورت مي‌گيرد كه دشمن از تمام خاك ما خارج شود.
مطهري و نيازهاي دهه پنجم انقلاب
انديشه مطهري ما را با عمق تفکر اسلامي در مکتب اهل بيت(ع) آشنا مي‌سازد. قرائت مطهري از اسلام قرائتي است متناسب با نيازها و مقتضيات زمانه که با توجه به سوالات و ابهامات آن روز نسل جوان طرحريزي شده بود. به واقع مطهري تلاش مي‌کرد تا براي شبهات و پرسش‌هاي مطروحه عصرخود پاسخي در خور ارائه دهد
تقي زاده هاي قدیم و جدید
مروری بر مولفه هاي شخصيتي - رفتاري روشنفکران غربزده
آنهايي که افکار غربي را، سبک زندگي غربي را، روشهاي غربي را، لغات غربي را به طور پيوسته در داخل، در ادبيات ما، در افکار ما، در دانشگاه‌هاي ما، در مدارس ما تزريق ميکنند، پمپاژ ميکنند، اينها همين تقي‌زاده‌هاي جديدند.
اصلاح طلبان و حماسه 9 دي
حضور ميليوني ملت در صحنه موجب انفعال و نااميدي اصلاح‌طلبان گرديد و اکثريت آنان فهميدند که فتنه‌گري ره به جايي نخواهد برد. لذا ترجيح دادند تا زين پس در مواجهه با فتنه يا سکوت اختيار کنند و يا در مسير جدايي قرار گيرند.
ليبرال‌ها به فکر آمادگي براي دفاع نبودند!
گفتگو با سردار سرتيپ پاسدار سيدمسعود جزايري
جريان‌هاي سياسي ليبرال اعتقادي به دشمني به نام آمريکا و شيطنت هاي او نداشتند و مايل بودند از صدام به آمريکا پناه ببرند و امتياز بدهند و لذا هرگز به فکر ساماندهي امکانات، منابع و سرمايه اي خودي براي مقابله با دشمن نبودند.
نگاه به جنگ تحميلي بايد نگاه راهبردي باشد
رئيس مرکز اسناد و تحقيقات دفاع مقدس در گفتگوي تفصيلي با بصيرت:
وقوع جنگ اجتناب ناپذير بود و شرايط تحميل جنگ توسط جامعه جهاني، کشورهاي منطقه‌اي و رژيم بعث عراق براي آنها کاملاً آماده بود و يک اراده جهاني شکل گرفته بود و امکان اين که ما از وقوع جنگ جلوگيري کنيم وجود نداشت. يک اراده جدي براي مقابله با تفکر انقلابي شکل گرفته بود.
اختلافات داخلي؛ زمينه ساز توطئه‌هاي خارجي
ريشه‌هاي ناکامي نهضت مشروطه
به سبب اختلافات و ستيزهايي که ميان جريان‌هاي مختلف انقلاب مشروطه درگرفت و به صورت لاينحل باقي ماند، نه تنها اين انقلاب در تحقق اهداف خود ناکام ماند، بلکه با فضاي پرآشوب و ضعف و زوالي که بعد از مشروطه در ايران ايجاد شد، کشور به عرصه‌ي تاخت‌وتاز نيروهاي خارجي و تقسيم آن ميان روس و انگليس در قرارداد 1907 تبديل شد.
بزرگداشت امام صادق(ع)؛ سرآغاز مبارزه
انقلاب خميني(ره) از مکتب جعفري جان گرفت و با عاشوراي حسيني تغذيه شد و با همت مردم و علما به پيروزي رسيد.
خيانت‌هاي تاريخي اروپاييان
اروپايي‌ها تا آنجا پايبند به تعهدات خود بودند كه منافع آنان تأمين شود، لذا هنگامي كه به اين نظر مي‌رسيدند كه ادامه قرارداد و معاهدات نفعي را براي كشور خود به همراه ندارد، دست از آن كشيده و يك طرفه آن معاهده را فسخ مي‌كردند.
قبلی۲بعدی