صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶  ، 
شناسه خبر : ۲۶۸۶۴۰
مستندات واضح درباره نقش آمریکا در ایجاد داعش و سنگ اندازی کاخ سفید در عرصه سیاسی عراق، شاهد بزرگی بر رفتارهای دوگانه و فتنه جویانه آمریکا در عراق است که همچنان ادامه خواهد داشت

پایگاه بصیرت؛ گروه بین الملل: طی هفته اخیر تحولات امنیتی عراق با پیش روی گروهک تروریستی داعش به سوی اربیل، مرکز اقلیم کردستان و تصرف شهرهایی از اقلیم و در مقابل کمک آمریکا به نیروهای کرد جهت مقابله با داعش، وارد محیط جدیدی شد و نقش واقعی آمریکا در صحنه سیاسی - امنیتی عراق را آشکار ساخت.

حرکت داعش به سوی کردستان و ورود آمریکا

تروریست های داعش در حملات خود به مناطق اقلیم کردستان با نیروهای پیشمرگه در سه منطقه اصلی سنجار، زمار و کوک جلی درگیر شدند که درگیری سنجار در غرب شهر موصل مهمتر از درگیری های دو منطقه دیگر است، چرا که سنجار بین شهر موصل و مرزهای مشترک عراق و سوریه واقع است و گروهک تروریستی داعش تلاش کرد با تصرف این شهر، راهی برای تبادل کمک های نظامی بین سوریه و عراق ایجاد کند. این درگیری ها  سرانجام به تصرف این شهر توسط داعش انجامید، ولی پیشمرگه با پشتیبانی نیروی هوایی عراق آن را بازپس گرفت.

 منطقه زمار نیز در غرب موصل واقع است و این منطقه به علت واقع شدن در مسیر ارسال کمک های نظامی داعش به نیروهای خود در سوریه و عراق و نزدیک بودن به فرودگاه نظامی تلعفر از اهمیت خاصی برخوردار است، فرودگاهی که ارتش عراق برای بازپس گیری آن از داعش همچنان تلاش می کند.

منطقه کوک جلی هم در شرق موصل واقع است و اهمیت زیادی دارد و همچنان شاهد درگیری پیشمرگه و عناصر داعش است و این گروهک تلاش می کند که با تصرف این منطقه راه خود را به سوی اربیل باز کند.

به دنبال تهاجم داعش به شمال عراق و مناطق تحت سیطره اقلیم، مقامات کُرد از آمریکائی ها درخواست کمک کردند و اوباما جهت کمک به نیروهای پیشمرگه اعلام آمادگی کرد.

در حالی که امضاء توافقنامه امنیتی بغداد - واشنگتن، دولت آمریکا را ملزم می کند که در بحران های امنیتی عراق، به بغداد کمک کند، آمریکا از آغاز فتنه انگیزی وحشیانه داعش و بعثی ها در عراق، اقدام عملی خاصی جهت کمک به بغداد انجام نداد و درخواست های کمک دولت عراق برای مقابله با تروریست های داعش را نادیده گرفت. با حمله داعش به بخش هایی از اقلیم کردستان و پیش روی به سمت اربیل، آمریکائی ها درصدد کمک به دولت اقلیم برآمدند و وزارت خارجه این کشور اعلام کرد آمریکا در یک اقدام فوری سلاح و مهمات در اختیار نیروهای کرد جهت نبرد با تروریست های داعش در شمال عراق قرار داده است. ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه سی ان ان با اعلام این مطلب افزود: ما با دولت عراق به منظور ارسال سلاح به کردها جهت تامین نیازهای تسلیحاتی آنها در اسرع وقت همکاری می کنیم.

به دنبال این موضوع امریکائی ها از طریق پایگاه هوایی "اینجرلیک" در ترکیه، اقدام به ایجاد پل هوایی با هدف ارسال تسلیحات برای نیروهای پیشمرگه در کردستان عراق کردند و  ارتش آمریکا مواضع داعش در شمال عراق را مورد حمله هوایی قرار داد. جنگنده های اف ای 18 دو مرتبه و هواپیماهای بدون سرنشین هم یک مرتبه، مواضع داعش را در نزدیکی شهر اربیل و نیز کاروان نیروهای داعش را بمباران کردند. همچنین در خبری اعلام شد که 130 نظامی آمریکایی جهت کمک به نیروهای پیشمرگه به اقلیم کردستان عراق اعزام شده اند.

در این میان دولت مرکزی عراق نیز همکاری های بی سابقه ای با اقلیم داشت، انبارهای مهمات خود را به روی نیروهای پیشمرگه گشود و نیروی هوایی عراق با بمباران مواضع داعش به کمک نیروهای پیشمرگه در نبرد زمینی با تروریست ها داعش آمد. نیروهای امنیتی عراق نیز یک فروند هواپیمای باربری "سی – 130" را که حامل مهمات و تسلیحات کوچک بود به اربیل ارسال کردند.

جلوگیری از توسعه نفوذ داعش به مناطق شمالی عراق، موضوعی است که همکاری بی سابقه دولت مرکزی عراق با دولت اقلیم کردستان را سبب شد و در آن سوی ماجرا آمریکائی ها از این فرصت جهت بازسازی وجهه خود در منطقه و لاپوشانی فتنه انگیزی های خود در عراق استفاده کردند.

کمک های محدود آمریکا به نیروهای کُرد، ضمن این که از بازی دوگانه کاخ سفید در عراق خبر می دهد، ت��ها یک اقدام نمایشی و در جهت منافع خاص واشنگتن است و همین اندک کمک آنان به عراق نیز با دخالت های کاخ سفید در صحنه سیاسی عراق بر باد می رود.

ن��ش آمریکا در عملیات داعش در عراق

امریکائی ها در ایجاد فتنه عراق مقصران اصلی ماجرا هستند و اکنون با کمک های محدود به اقلیم کردستان درصدد پاک کردن صورت مسئله هستند. طبق مستندات زیادی اساسا شکل گیری داعش با کمک نیروهای اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و نقش مستقیم عربستان بوده است. اسکات ریکارد، زبان‌شناس اطلاعاتی سابق امریکایی، گروه تروریستی داعش را به عنوان سناریوی ساخته و پرداخته امریکایی‌ها برای بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه توصیف می کند. وی معتقد است: «داعش این سناریوی مد نظر امریکا و متحدانش را به وجود آورد که به موجب آن یک هرج و مرج و جنگ دائمی در منطقه وجود خواهد داشت.» وی در گفتگو با پرس تی وی تصریح کرد: امریکا «القاعده دیگری را به وجود آورد چون آنها گفته‌اند که القاعده را از بین برده‌اند اما داعش نیز همان غول مشابه (القاعده) است.»

همچنین پایگاه خبری امریکایی «ورلد نت دیلی» در ماه ژوئن به نقل از مقام‌های اردنی که به نام‌شان اشاره نشد اعلام کرد مربیان ارتش امریکا در سال ۲۰۱۲ در یک پایگاه مخفی در اردن به شبه‌نظامیان داعش آموزش داده بودند.

 این پایگاه خبری در ادامه گزارش خود به نقل از یک منبع مرتبط با یک مقام عالی‌رتبه دولت عراق تاکید کرد امریکا همچنین به مدت ۲ ماه از آموزش مبارزان گروه داعش در ترکیه آگاه بوده است.

 "محمد الصهیود"، نماینده مجلس عراق نیز در این باره می گوید: داعش ساخته و پرداخته آمریکا و رژیم صهیونیستی است و وجود عناصر این گروه تروریستی در چارچوب توطئه آشکار این رژیم برای تجزیه کشورها است. به گفته وی حرکت تروریست ها به سوی سنجار و تمایل آنان برای ورود به اربیل، توافق بین آنها (داعش، و آمریکا و رژیم صهیونیستی) را نقض کرد.

سند واضح دیگر در این باره این که هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات خود به  ايجاد داعش براي منافع منطقه اي آمريكا اعتراف می کند و تصریح می کند که داعش را آمریکا برای تقسیم خاورمیانه ساخت.

 در همین زمینه ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا تصریح کرد: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در شکل‌گیری گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و شام «داعش» نقش داشتند و در عملیاتی با نام "لانه زنبور" گروه داعش را تشکیل دادند. اسنودن فاش کرد: گروه داعش برای حمایت از اسرائیل تشکیل شده است و هدف عملیات "لانه زنبور" تشکیل گروهی با شعارهای اسلامی است که تندروها را از سراسر جهان جذب کند و بر اساس اندیشه‌های تکفیری، سلاح خود را به‌سوی کشورهای مخالف موجودیت اسرائیل نشانه بگیرد. به گفته اسنودن سرکرده داعش دوره فشرده‌ای را به‌مدت یک سال زیر نظر عوامل موساد پشت سر گذاشته است؛ وی در این دوره آموزش‌های نظامی و سخنوری را دیده است.

جدیدترین گزارش ها حاکی از این است که مامور کهنه‌کار سازمان مرکزی جاسوسی امریکا و مشاور اطلاعاتی وزیر جنگ این کشور که بنیانگذار اصلی گروه‌های تروریستی در خاورمیانه به شمار می‌آید، در زمینه تأسیس و فرماندهی گروهک "داعش" نیز متهم ردیف اول است. طبق این گزارش ها، مایکل ویکرز (Michael Vickers)، سرکرده و بنیانگذار اصلی تشکیلات تروریستی داعش و همه گروه های تروریستی خاورمیانه و طرف سوم حوادث اخیر جهان عرب است.

 بر اساس گزارش‌های موجود، ویکرز از "ستاره"های اطلاعات و امنیت دولت آمریکا است و به او لقب "مرد گروهک‌ها" را اعطا کرده‌اند. او شاگرد "زبیگنیو برژینسکی" و یکی از "گرگ‌های خاکستری" اوست که یکی از نویسندگان عرب در کتاب خود با عنوان «برژینسکی، سرِ افعی»، از او بسیار یاد کرده است.
سوگند وفاداري مايكل ويكرز (چپ) براي پذيرش منصب "مشاور ارشد" وزير جنگ آمريكا - اكتبر 2008

 به نوشته "اسلام تایمز"، ویکرز یکی از مهندسان و طراحان اصلی ناظر بر برنامه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا برای ایجاد، آموزش و تسلیح جریان های افراط گرا بوده است؛ برنامه‌ای که سرعت اجرای آن از زمان حضور شوروی در افغانستان، چند برابر شد.

 او به خاطر موفقیت در اجرای مهم‌ترین پروژه استراتژیک و بزرگ‌ترین عملیات محرمانه "سی آی ای"، یعنی استفاده از جنگجویان افغان برای مقابله با نیروهای شوروی سابق، جایزه آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا را دریافت کرد.

 ویکرز از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۶، به مدت ۱۳ سال، عضو نیروهای عملیات ویژه بوده و در این مدت در عرصه های مختلفی از جمله خاومیانه و آسیا حضور پیدا کرد و سپس به مدت بیست سال از فعالیت در نهادهای دولتی دور بود. وی در سال ۲۰۰۷ به عنوان رئیس عملیات ویژه و تروریسم در طبقه سوم وزارت دفاع آمریکا به فعالیت پرداخت و کار برنامه ریزی برای ایجاد "ارتش‌های مخفی" متشکل از عناصر خارجی و عرب را که تحت فرماندهی خود او باشند، آغاز کرد.

در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰ و قبل از بیداری اسلامی، باراک اوباما، ویکرز را به معاونت وزارت جنگ آمریکا در امور عملیات ویژه و اطلاعات منصوب کرد و پس از موفقیت در این طرح، در سال ۲۰۱۱ به عنوان مشاور اطلاعاتی ارشد وزارت جنگ آمریکا منصوب گردید.

در کنار این همه مستندات باید گفت: نیروهای اطلاعاتی آمریکا در عراق در شناسایی تروریست های داعشی کوتاهی و اهمال کاری زیادی داشته و زمینه رشد آنها را فراهم نمودند. در این باره روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال دوشنبه این هفته گزارش داد روز پیش از آنکه شهر موصل در عراق به تصرف نیروهای داعش در آید چند دستگی عمیقی بین تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا درباره توانمندی این گروه برای اشغال شهر مورد نظر حاکم بوده است. منابع آگاه می‌گویند مقام‌های آمریکایی به حسب برخی نشانه‌های اولیه از قصد گروه داعش برای اشغال موصل آگاه شده بودند اما در روز10 جولای که این شهر به تصرف داعش درآمد این مقام‌ها تهدیدات داعش را دست‌کم گرفته بودند.

مقام‌های آمریکایی به وال‌استریت ژرونال می‌گویند با آنکه سازمان‌های جاسوسی طی سال گذشته گروه داعش را زیر نظر داشته و درباره آن هشدار داده‌اند، آنها اغلب توان این گروه برای دست‌‌یابی به دستاوردهای عملیاتی سریع را پایین‌تر از حد واقعی ارزیابی کرده بودند. به نوشته وال‌استریت ژورنال، این خطای محاسباتی تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا در حمله یک هفته پیش گروه داعش به منطقه خودمختار کردستان هم آشکار بود.

در همین زمینه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز شنبه اعتراف کرد که جاسوس‌ها و سیاست‌گذاران آمریکا این گروه را دست‌کم گرفته‌اند: «هیچ شکی وجود ندارد که پیشروی آنها طی ماههای گذشته سریع‌تر از برآوردهای اطلاعاتی و انتظارات سیاستگذاران هم در داخل و هم در خارج بوده است.»

طرح ریزی های آمریکا به همراه عربستان و صهیونیسم در شکل گیری داعش در منطقه و اهمال کاری در پیش روی این گروهک در عراق، در حالی است که کمک های کاخ سفید به اقلیم کردستان جهت مقابله با داعش نیز در جهت اهداف خاص امریکاست در اقلیم کردستان است نه کشور عراق. به اعتقاد نماینده مجلس عراق، محمد الصهیود، حملات هوایی آمریکا در داخل موصل نیست و آمریکا مواضع و اماکن تجمع تروریستهای داعش را هدف قرار نداده است؛ بلکه این حملات به اماکن مرزی منطقه کردستان عراق محدود شده است، این امر نشان می‌دهد که حملات هوایی آمریکا برای دفاع از منافع واشنگتن در اربیل است.  

در واقع شهر اربیل کردستان محل کنسولگری آمریکا و تاسیسات دیگر واشنگتن است که اهداف بلند مدتی برای آن ها تعریف شده است.

نتیجه گیری

با این توضیحات سخن نهایی این که بازی های دوگانه کاخ سفید در عراق همچنان تداوم خواهد داشت و نمی توان حملات هوایی آمریکا به داعش در مناطق کردنشین را نوعی تغییر راهبردی در سیاست های واشنگتن نسبت به عراق دانست. آمریکائی ها مبتنی بر نظریه راه اندازی جنگ های نیابتی در خاورمیانه چنین رفتارهای دوگانه ای را در کشورهای این منطقه ادامه خواهند داد. در جنگ نیابتی که هدف آن ایجاد ا��تشاش و بحران در کشور هدف است، بازیگر پشت صحنه، یعنی آمریکا، در یک زمان از مهره های خود حمایت و زمانی حداقل در ظاهر با آن ها مخالفت می کند./

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات