تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۳۹۳ - ۲۲:۰۲  ، 
شناسه خبر : ۲۷۰۵۶۴
تسخیرلانه جاسوسی از قله ‏هاى سرنوشت ساز انقلاب اسلامى است و همه ما روز 13 آبان را به عنوان نماد و سمبل فرهنگ انقلابى اسلامى مى‏ شناسیم که برخاسته از فرهنگ کفرستیزى و استکبار ستیزى ملت انقلابى ایران است.

پایگاه بصیرت، گروه حماسه و جهاد/ سردار دکتر علی اکبر خزایی، مسئول اسبق مرکز مطالعات دفاعی نیروی دریایی سپاه و استاد دانشگاه های جامع امام حسین(ع) و دانشگاه عالی دفاع ملی درگفت و گو با پایگاه تحلیلی، خبری بصیرت، 13 آبان را روزی ارزشى، توأم با آمیخته‏ هاى فرهنگ انقلابى، اسلامى ملت مسلمان و انقلابی ایران دانست و افزود: در این روز حوادث سرنوشت ‏سازى اتفاق افتاده است، از جمله تبعید حضرت امام در سال 43، کشتار دانشجویان در13 آبان 1357 به دست رژیم وابسته پهلوى و تسخیر لانه جاسوسى و بر این اساس این روز در تاریخ انقلاب اسلامى، نماد مقاومت، ایستادگى و فرهنگ انقلاب شده است.

سردار خزایی گفت: همه ما روز 13 آبان را به عنوان نماد و سمبل فرهنگ انقلابى اسلامى مى‏ شناسیم که برخاسته از فرهنگ کفرستیزى و استکبار ستیزى ملت انقلابى ایران است و همواره در طول این سال‏ها استمرار داشته و این را مردم ما با همه وجودشان پذیرفته اند و در هیچ شرایطى از آن دست برنمی دارند.

دکتر خزایی با تاکید بر موقعیت شناسی و درک بالای مردم در مواقع حساس و با اشاره بر اینکه در این مدت مسائلی انحرافى مطرح شده که باید با امریکا به عنوان رأس جبهه استکبار وارد مصالحه و سازش شویم، خاطر نشان کرد: برخی می گویند حضرت امام نظرشان این نبوده که شعار مرگ بر آمریکا به این صورت مطرح شود! و اینگونه تلاش دارند خط سازش را القاء کنند، اما چون این مسئله با فرهنگ انقلابى ما عجین و آمیخته شده، مردم ما که مردمى فهیم و هوشمند هستند و انتخاب روز 13 آبان براساس درایت و هوشمندى آنهاصورت گرفته، در روز 13 آبان شعار "مرگ بر امریکا"را با قاطعیت و طنین محکم‏ترى خواهند داد و به جهانیان خواهند فهماند که همچنان بر فرهنگ مقاومت و پایدارى خود اصرار دارند.

وی ادامه داد: هیچ اتفاقى دراین کشور به نفع آمریکا نیفتاده است و ما با توجه به تعارض بنیادینى که با جبهه استکبار به ویژه امریکا داریم، نه امریکا از موضع استکبارى خود کوتاه آمده و نه ما از آرمان‏هاى خود عدول کرده‏ ایم.

سردار خزایی گفت: انشاالله ملت مسلمان و انقلابی ایران، به ویژه جوانان در روز 13 آبان حضوری پرشور، همچون سال های قبل خواهند داشت و یک بار دیگر بر استمرار و تداوم راه انقلاب و شعار مرگ بر امریکا اصرار مى ‏کنند و پیوند عمیق خودشان را با آرمان‏هاى حضرت امام و رهبر معظم انقلاب مستحکم‏تر مى‏ کنند و همچنان براین راه و این صراط مستقیم، پایدار خواهند بود.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) در پاسخ به این سوال که تسخیر لانه جاسوسى در اوایل پیروزى انقلاب تا چه اندازه تأثیرگذار در روند حرکتى انقلاب بود،گفت: ما درگام اول که در حقیقت باسرنگونى نظام ظلم و استقرار نظام جمهورى اسلامى، حکومت اسلامى را پایه گذارى کردیم مشخص بود که با مشکلات و چالش هایى در مسیر حرکت خود از سوی مستکبرین مواجه خواهیم شد، طبیعتاً گام بعدى ما در جهت تثبیت نظام اسلامى، تسخیر لانه جاسوسى بود که حضرت امام آن را به عنوان انقلاب دوم مطرح کردند.

وی افزود: در حقیقت ما در مسیر پیروزی انقلاب این موضوع را اثبات کردیم که تحت هیچ شرایطى حاضر نیستیم وضعیت گذشته را احیا کنیم، بنابراین درگام دوم باید در مقابل هر عاملى که بخواهد مانع از استقرا�� و حاکمیت نظام اسلامى بشود ایستادگى کنیم و دیدیم که در این مقطع سفارت امریکا عامل مزاحمى در مسیر انقلاب است و باید از سر راه برداشته شود و بر این اساس دانشجویان ما با هوشمندى و درایت و تشخیص به موقع این کار را کردند و «نه» دیگرى را به جبهه استکبار و در رأس آن امریکا گفتند.

دکتر خزایی ادامه داد: در حقیقت این اقدام راه و مسیر ما را کاملاً شفاف کرد و استراتژى ما را در مقابله با استکبار و عدم سازش با امریکا مشخص کرد و پیامد این حرکت نیز تحولات مختلفى بود که از جانب امریکا صورت گرفت و سرنوشت انقلاب اسلامى را در مسیر پرچالشى انداخت که این نیز برخاسته از روح پایدارى و ایستادگى انقلاب اسلامى بود که حضرت امام آن را پایه‏ گذارى کردند و رهبر معظم انقلاب نیز بر ادامه آن تأکید کردند.

سردار خزایی خاطرنشان کرد: ما این روز را به عنوان یکى از قله ‏هاى سرنوشت ساز انقلاب اسلامى تلقى مى‏کنیم و باید این روز را به عنوان نماد استمرار و پایمردى مردم در راه انقلاب اسلامى حفظ کنیم و نگذاریم این روز کمرنگ شود.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) درباره اینکه آمریکایى‏ها همواره تسخیر سفارتشان در تهران را تجاوز به حریم خود دانسته و هنوز هم بر آن اصرار دارند و اینکه آیا به لحاظ دیپلماتیک چنین ادعایى پذیرفتنى است یا خیر، گفت: براساس حقوق دیپلماتیک، سفارتخانه‏ ها جایگاه و موقعیتی در سراسر جهان دارند که در چهارچو�� احقاق حقوق و موازین کشورشان عمل می کنند اما نباید حریم و استقلال سیاسى دولت‏ها را با خدشه مواجه کنند.

 دکتر خزایی ادامه داد: در حقیقت سفارت امریکا بعد از پیروزى انقلاب اسلامى به مکانى براى جلوگیرى از حرکت انقلاب، مخالفت و ضربه زدن به انقلاب و در واقع به یک لانه جاسوسى تبدیل شد، به طوری که منشأ تولید تمام توطئه هایى که ما در اوایل انقلاب اسلامى داشتیم شامل توطئه های داخلی و خارجی یا جریانات سیاسى و ضدانقلاب و همچنین کودتاهای داخل و خارج، سفارت امریکا بود.

وی در ادامه بیان داشت: ما براساس آموزه‏هاى انقلابى و اندیشه ‏هاى حضرت امام با هر عامل و جریانى که حاکمیت و استقلال سیاسى انقلاب را خدشه ‏دار کند مقابله مى ‏کنیم و سفارت امریکا نیز خارج از عرف دیپلماتیک اقدام به این کارکرد و طبق اسناد به دست آمده کار جاسوسى و توطئه و دسیسه‏ چینى براى ضربه‏زدن و سرنگونى انقلاب اسلامى را انجام مى‏دادند که ما براساس شرایط و مصالح ملى و اهداف انقلابی مان این کار را انجام دادیم و هیچوقت هم از این عمل پشیمان نیستیم.

سردار خزایی تسخیر لانه جاسوسی امریکا را گامی در جهت حفظ حاکمیت و نظام اسلامى دانست و با اشاره به اینکه،کار ما خلاف عرف دیپلماتیک نبوده بلکه آنها خلاف عرف دیپلماتیک سفارتخانه را به جاسوسخانه و مرکز توطئه تبدیل کردند، گفت: در حال حاضر نیز درمجامع جهانى بحث شنود مکالمات تلفنى توسط امریکا خارج از عرف و قاعده و منطق است که همه کشورها از این لحاظ رفتار امریکا را یک اقدام مداخله ‏جویانه تلقى مى‏کنند، بنابراین منش استکبارى امریکا چنین اقداماتى را تجویز مى‏کند و ما در جهت دفاع از ارزش‏ها و منافع و حاکمیت سیاسى خودمان این کار را به عنوان یک ضرورت انجام دادیم و هر جا که لازم باشد از آن دفاع مى‏کنیم.

وی در پایان و در خصوص اهمیت برگزاری باشکوه مراسم 13آبان امسال خاطرنشان کرد: مردم فهیم و انقلابى و هوشمند ایران براساس درک موقعیت و شناخت شرایط ، با شور و حرارت بیشترى وارد صحنه خواهند شد و باشکوه‏تر و پرشورتر از قبل، همچنان شعار مرگ برامریکا را سرلوحه شعارهاى خودشان قرار خواهند داد و اثبات خواهند کرد که هرگز از آرمان های انقلابی خود عدول نخواهند کرد.

گفت و گو؛ رسول شادمانی

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات