تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۰  ، 
شناسه خبر : ۲۷۵۰۷۱

روزنامه کیهان **

سپردن استانداری مرکزی به افراطیون اعتراض مردم و علما را برانگیخت

انتصاب یکی از افراطیون حامی فتنه به عنوان استاندار استان مرکزی با اعتراض مردم و علما در این استان مواجه شده است.

محمود زمانی ‌‌قمی چهارشنبه گذشته در حالی به این سمت معرفی شد که ارتباطات گسترده‌ای با افراطیون و فتنه‌گران دارد و نایب رئیس بنیاد باران خاتمی است. او در دولت اصلاحات استاندار ایلام و چهارمحال بود.

به گزارش تابناک،  در اعتراض به این انتصاب، جمعی از مردم مقابل استانداری مرکزی تجمع کرده و خواستار تغییر زمانی‌ قمی شدند.

محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در واکنش به این انتصاب عنوان کرد که استان مرکزی با وجود صنعتی و دانشگاهی بودن یکی از استان‌های امن کشور است و کمترین مشکل امنیتی در این استان مشاهده نشده است، اما قطعا انتخاب فردی که مواضع او در جریان فتنه کاملا روشن است، امنیت این استان را به خطر خواهد انداخت و مقصر آن کسی جز دولت نخواهد بود.

این نماینده مجلس گفته است «بنده به هیچ عنوان از پیگیری خواسته‌های مردم کوتاه نخواهم آمد و از وزیر کشور سوال کرده و پیگیر موضوع خواهم بود. آقای روحانی با وجود مخالفت وزیر کشور زمانی ‌قمی را انتخاب کرده است و نشان می‌دهد ایشان به وزرای خود هم بها نمی‌دهد».

به گزارش تابناک، قرار بود که آیت‌الله قربانعلی دری ‌نجف‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی به عنوان یکی از میهمانان ویژه جلسه تودیع و معارفه به ایراد سخنرانی بپردازد اما شنیده‌ها حاکی از آن است که وی در این مراسم شرکت نکرده است.

از سوی دیگر رجانیوز در گزارشی نوشت: کلید خوردن سری جدید تغییرات در وزارت کشور که با انتصاب یکی از اعضای رادیکال اصلاح‌طلب و نایب رئیس بنیاد باران به عنوان استاندار استان مرکزی آغاز شده است، نگرانی از برخی طراحی‌ها برای دخالت گسترده در انتخابات آینده مجلس را افزایش داده است. این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که عبدالرضا رحمانی ‌فضلی با این وعده که «نمایندگان باید مطمئن باشند هیچ اعمال نفوذی درخصوص انتخاب فرمانداران و استانداران اتفاق نمی‌افتد» توانسته بود بدون هیچ مخالفی رای اعتماد نمایندگان را کسب کند.

این گزارش حاک�� است اقشار مختلف مردم استان مرکزی با تجمع در مقابل استانداری استان مرکزی، بر سیاست‌زدگی در برخی عزل و نصب‌های دولت اعتراض کردند. دامنه این انتقادات به حدی گسترده بوده است که آیت‌الله دری ‌نجف‌آبادی نماینده ولی‌فقیه در استان، نیز که از قضاء پدر همسر حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور نیز هست، صبح پنج‌شنبه استاندار جدید مرکزی را به حضور نپذیرفته است.

رجانیوز می‌افزاید: اما این تغییرات در بدنه دولت در حالی صورت می‌گیرد که فشار جریانات اصلاح‌طلب تندرو برای تغییرات گسترده در فرمانداری‌ها و استانداری‌های سراسر کشور به عنوان مجری انتخابات مجلس، در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته و نگرانی‌ها را از احتمال یک طراحی گسترده برای دخالت دولتی در انتخابات مجلس به وجود آورده است.

یادآور می‌شود جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری چندی قبل با حضور در جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران خواستار تلاش برای ایجاد مجلس اعتدال-همسو با دولت- شد و تغییرات اخیر در وزارت کشور، به عنوان مجری انتخابات مجلس این سوال را پیش آورده که مگر قرار است چه اتفاقی در این انتخابات بیافتد که از نزدیک به یکسال مانده به انتخابات چنین تدارک گسترده‌ای از سوی دولت در حال شکل‌گیری است؟

 

 لااقل به 3 شهر از 30 شهر فارس می‌رفتید

یک روزنامه حامی دولت از نحوه سفر استانی رئیس‌جمهور انتقاد کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی درباره سفر روحانی به استان فارس نوشت: در برخی موارد، از سوی آقای روحانی نمایندگانی به شهرستان‌ها اعزام شده بودند که معلوم نیست ملاک انتخاب آنها چه بوده و آیا متناسب با شرایط سیاسی- اجتماعی و اقتصادی آن منطقه اعزام شده‌اند؟ و مطالبات مردم و سوابق منطقه را می‌دانسته‌اند؟ حداقل در چند مورد گزارشات حاکی است نسبت به سخنان این افراد، عکس‌العمل اعتراضی از سوی مردم وجود داشته است.

این روزنامه اضافه کرد: استقرار تمام وقت رئیس‌جمهور در مرکز استان با توجه به اینکه استان فارس با 30 شهرستان بزرگترین استان کشور در زمینه تقسیمات کشوری است شاید با سفر ایشان به حداقل 3 نقطه محوری فارس، جذابیت بیشتری می‌یافت. بدیهی است حضور طولانی در شهر شیراز بیشتر صرف جلسات و ملاقات‌های محدودتری می‌شود که شور و نشاط شایسته دولت یازدهم را به وجود نمی‌آورد.

یادآور می‌شود سفر رئیس‌جمهور به شیراز توأم با مصادره به مطلوب اشعار حافظ برای سیاست خارجی موردنظر روحانی بود.

 

بی‌اطلاعی وزیر نفت از سوژه ذوق‌زدگی زنجیره‌ای‌ها!

2 روز پس از ادعای معاون وزیر نفت و ذوق‌زدگی نشریات زنجیره‌ای مبنی بر سفر هیئت نفتی آمریکا به ایران، وزیر نفت درباره این موضوع ابراز بی‌اطلاعی کرد.

روزنامه شرق ‌روز سه‌شنبه در تیتر اول بزرگ خود و از قول معاون وزیرنفت تیتر زده بود پس از سفر هیئت تجاری، هیئت نفتی آمریکا مسافر تهران می‌شود اما بلافاصله جف راتک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: داد و ستد با ایران زود است و هر فعالیتی که ناقض تحریم‌ها علیه ایران باشد، دولت آمریکا دست به اقدام خواهد زد.

در همین حال به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه در جمع خبرنگاران از سفر هیئت نفتی آمریکا ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت از این موضوع اطلاع ندارم.

روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب‌یزد در همین زمینه نوشت: وزارت خارجه آمریکا خبر سفر هیئت نفتی آمریکایی به تهران را تکذیب کرده است. اکبر نعمت‌اللهی رئیس روابط عمومی وزارت نفت هم به صراحت عنوان کرده که آمریکا در بیستمین دوره نمایشگاه بین‌المللی نفت حضور نخواهد داشت.

 

شاید صلاح درباره برخی اظهارات فقط بی‌تفاوتی باشد

رئیس‌جمهور معمولا در سخنان چالش‌برانگیز پا روی پله دوم می‌گذارد.

روزنامه جوان در تحلیلی نوشت: از همان روزی که رئیس‌جمهور محترم اشاره کرد که «وظیفه پلیس اجرای قانون است و نه اجرای اسلام» معلوم بود که پس از اظهارات منتقدان در فرصتی دیگر خواهد گفت که «نمی‌توانیم به قوه قهریه نظام که دستبند و کلت همراهش است، بگوییم بیا و اجتهاد کن.»

نویسنده با بیان اینکه بهتر است اینگونه سخنان رئیس‌جمهور که چالش‌برانگیز است از زاویه «چرایی اهمیت و اولویت» و «مبنای مسئله» و «شیوه بیان» نقد شود افزود: وگرنه رئیس‌جمهوری که ما می‌شناسیم پاسخ منتقدان  این نظر را در آب نمک خیسانده و پس از سیل انتقادها خواهد گفت که آیا می‌توانیم به ماموران اجرایی پلیس که بیشترشان سرباز وظیفه هستند، بگوییم در مواجهه با مسائل اجتماعی و امنیتی، خودتان اجتهاد کنید؟! معلوم است که نه! و اینگونه به زعم دولت و همراهان و همفکرانش، مسئله حل شده و سخن رئیس‌جمهور منطقی به نظر می‌رسد.

روزنامه جوان تصریح کرد: اما مشکل اینجاست که آقای رئیس‌جمهور معمولا در سخنان چالش‌برانگیز خود پا روی پله دوم می‌گذارد و موضوعی را به افکار عمومی تحمیل می‌کند که اساسا یک موضوع و مسئله نیست، بلکه ایشان از طرح این موضوع هدف دیگری را دنبال می‌کند. مثلا مگر کسی از ماموران ناجا خواسته که در حین ماموریت خودشان اجتهاد کنند یا حتی از ستاد ناجا و تفکر پلیس مگر چنین انتظاری رفته است؟ معلوم است که پلیس مجری قانون است اما اینکه بگوییم «پلیس مجری قانون است و نه مجری اسلام» حرف دیگری است و معنای متفاوت و شبهه‌برانگیزی بر آن مترتب است.

رئیس‌جمهور محترم به رغم آنکه از منتقدان بی‌پروای رئیس‌جمهور سابق و از نیش و کنایه‌زنندگان اصلی به اوست، در تحریک افکار عمومی و رسانه‌ها و نخبگان، شیوه‌ای شبیه به او دارد و البته مجبور خواهد بود مثل همو پی در پی سخنان خود را جرح و تعدیل و تصحیح کند یا چیز دیگری بگوید که ظاهرش پافشاری به همان سخن قبلی ولی متن و واقعیتش عقب‌نشینی و خنثی‌سازی آن است و ما به عنوان منتقد دلسوز رئیس‌جمهور که دلسوزی اصلی‌مان سرنوشت ملت و کشور است، چنین شیوه‌هایی را پیش پا افتاده و دست چندمی می‌دانیم که جز تحریکات اجتماعی بی‌فایده، چیزی از آن در نمی‌آید.

معمولا به طور طبیعی منتقدان به این سخنان تحریک‌آمیز بی‌فایده یا «با فایده انتخاباتی»‌ آقای رئیس‌جمهور واکنش نشان می‌دهند و سخن هیچ‌یک از آنان نیز غیرمنطقی نیست اما چرخه ایجاد شده از سوی این سخنان فایده‌ای به حال ملک و ملت ندارد.

رئیس‌جمهور اولویت‌ها را وا می‌گذارد و در ورود به بحثی خودساخته، جملاتی کاملا شبهه‌ناک می‌گوید، در حالی که اگر ضرورتی هم وجود داشت- ضرورتی غیرانتخاباتی- تفسیر بهتری وجود دارد و می‌توانستیم بدون رودررو قرار دادن اسلام و قانون، حرف خود را بزنیم و انتقادمان را از پلیس کنیم.

این روزنامه ادامه می‌دهد: پلیس ما مجری قانون است، قانونی برگرفته از اسلام. پلیس نظام اسلامی حافظ نظام و مامور اسلام است و به همین دلیل کشته‌شدگان پلیس را در حین ماموریت شهید می‌خوانیم، در غیر این‌صورت چه فرقی بین کشته شدن یک کارمند بانک در یک سرقت مسلحانه با کشته شدن پلیس در حین مواجهه‌ با همان سرقت مسلحانه است؟! چرا پلیس را شهید می‌خوانیم و کارمند بانک را نه؟! مگر هر دو مجری قانون محل کار خود نبوده‌اند؟! به هر حال واضح است که رئیس‌جمهور زین‌پس نیز دست از چنین رویه‌ای در تحریک افکار مردم و همراه کردن گروهی و رودررو قرار دادن گروهی دیگر با خود، برنمی‌دارد و در مواجهه با چنین سخنانی، صلاح واقعی، بی‌تفاوتی است.

 

امیرکبیر دوران!

حضور هاشمی‌رفسنجانی در دانشگاه امیرکبیر، اعتراضات و واکنش‌های گسترده دانشجویی را در پی داشت.

اما به جز اعتراضات دانشجویی، بخش‌هایی از سخنان وی که طی آن به نحوی تلویحی خود را با امیرکبیر مقایسه کرده بود نیز واکنش‌های جالبی در پی داشت. گذشته از متن‌ها و طرح‌های متعددی که در شبکه‌های اجتماعی دراین‌باره منتشر شد و صرفنظر از استقبال توأم با ذوق‌زدگی رسانه‌های معاند نظام از این مقایسه، برخی واکنش‌ها، جالب توجه و حاوی تطبیق‌های تاریخی بود.

از جمله داریوش سجادی، همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب در صفحه شخصی خود نوشت.

... نکته ظریف در این فراز از سخنان هاشمی آنجاست که ظاهرا ایشان با تمام وجود باورش بر آن است که از نظر اعتبار و شأنیت تاریخی شخصا با امیرکبیر هم‌طرازی می‌کند!

کاش هاشمی فقط دو فراز از ویژگی‌های زندگی سیاسی امیر را با خود مقایسه می‌کرد تا آنکه با چنین گشاده‌دستی «تاریخ» را به نفع خود مصادره نکنند.

نخست آنکه برخلاف همه خاصه خرجی‌ها و فرزندنوازی‌ها و تبارسالاری‌های ��سبوق به سابقه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، امیرکبیر در نقطه مقابل ایشان با قناعت و مناعت طبع و نداشتن روحیه تازه به دوران رسیدگی، در جایی ایستاده بود که در واکنش به رانت‌جویی‌های دربار، تا آن اندازه صرافت توام با شجاعت داشت تا خطاب به قبله عالم بنویسد:

«قربانت شوم-الساعه که در ایوان منزل با همشیره همایونی به شکستن لبه نان مشغولیم، خبر رسید که شاهزاده موثق‌الدوله حاکم قم را که به جرم رشا و ارتشا معزول کرده بودم به توصیه عمه خود ابقا فرموده و سخن هزل بر زبان رانده‌اید. فرستادم او را تحت‌الحفظ به تهران بیاورند تا اعلیحضرت بدانند که اداره امور مملکت به توصیه عمه و خاله نمی‌شود».

حال چنین امیری چه جای قیاس با رئیس‌جمهوری دارد که فی‌المثل در پروای شایعه خرافی زلزله تهران و در ظهر تاسوعای حسینی می‌نویسند:

«به اتفاق خانواده به لتیان رفتیم. یک نفر چینی پیش‌بینی کرده است که ساعت 8 امروز زلزله‌ای به قدرت 6/8 ریشتر در تهران روی خواهد داد. آمدن ما به لتیان هم بی‌ارتباط با این نیست... با هلیکوپتر به سد لتیان آمدیم. هوای خوبی دارد.

عصر همراه بچه‌ها خواستم اسکی روی آب یاد بگیرم(!) کمی دنبال قایق کشیده شدم، بدنم آمادگی برای چنین ورزشی ندارد. گرچه آسان است».

 

قرار نیست سال 94 معجزه اقتصادی شود

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی می‌گوید قرار نیست سال 94 حتی پس از تحریم، معجزه‌ای در اقتصاد کشور اتفاق بیفتد!

به گزارش روزنامه شرق فرهاد نیلی با بیان اینکه سال 94 قرار نیست معجزه‌ای اتفاق بیفتد، افزود: بعد از رفع تحریم‌ها باید اقدامات و مطالعات زیادی در دستور کار باشد که البته در مطالعه‌ای، چشم‌انداز سند مالی و نظام بانکی کشور ترسیم و بازتعریف شده و از سوی دیگر فرصت و تهدیدها و نقاط ضعف و قوت استخراج شده است که امیدوارم در نیمه نخست سال 94  این اقدام به سرانجام برسد.

وی گفت: نگرانی بزرگی بعد از تحریم‌ها وجود دارد و آن این است که همه افراد جامعه بعد از رفع تحریم‌ها، انتظار آزاد شدن ذخایر ارزی و افزایش دوباره واردات را داشته باشند.

وی می‌گوید مشکلات اقتصادی حاصل تشدید تحریم‌ها نبود بلکه نتیجه سوءتدبیرهاست و ربطی به تحریم ندارد.

احمد عزیزی، مشاور رئیس کل بانک مرکزی، نیز گفت:  با صحبت‌های فرهاد نیلی موافق هستیم، قرار نیست در اقتصاد معجزه رخ دهد و هیچ‌وقت قرار نیست معجزه‌ای رخ دهد.

******************************************************

روزنامه قدس ***

یک رئیس‌جمهور ناپدید شد!

واحد مرکزی خبر: «آسیاس آفورقی» که از سال 1987 قدرت را در اریتره در دست دارد، در 23 سال گذشته چهار بار ناپدید شده که مدت هر کدام از آنها بر خلاف این مرتبه، بین دو تا سه هفته طول کشیده است.

 

 هیچ انسان عاقلی...

خبرآنلاین: محمدرضا خباز، معاون تقنینی معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: قطعا کسانی که سرشان در حساب و کتاب است می دانند که با آن درآمدهای فوق العاده و بی‌سابقه کشور در دولت سابق، عملکرد احمدی نژاد بسیار بد بوده است. بدون تردید اگر واقعیت را برای مردم بیان کنند هیچ انسان عاقلی فردی را با چنین عملکردی دوباره انتخاب نمی کند.

 

یکپارچگی عراق، اختیاری است!

عصر ایران: مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در سخنانی در مرکز شورای آتلانتیک در واشنگتن گفت؛ یکپارچگی عراق، اختیاری است نه اجباری.

 

 اعتراف سخت فرمانده سابق ارتش یمن

عصر ایران: «محمد علی المقدشی» رئیس جدید ستاد مشترک ارتش در دولت در تبعید یمن اعتراف کرد 80 درصد ارتش یمن به مخالفان رئیس جمهور فراری «عبدربه منصور هادی» شامل حوثی ها و حامیان علی عبدا... صالح پیوسته اند.

 

 سوءاستفاده ضدانقلاب  ازماجرای مرگ یکدختر

فارس: مرگ مشکوک یک دختر جوان مهماندار در هتلی در مهاباد به دستمایه‌ای برای سوءاستفاده رسانه‌ها و جریانهای ضدانقلاب تبدیل شد.

 این دختر هفته گذشته در حادثه ای مشکوک خود را از طبقه چهارم هتلی در شهرستان مهاباد به پایین پرت کرد و در دم جان باخت. گفته می شود انگیزه این دختر جلوگیری از تعرض شخصی بوده که رسانه های خارجی ادعا کرده اند یک مأمور امنیتی بوده است.

 

 سقوط آزاد محبوبیت اولاند

شفاف: بیش از 80 درصد مردم فرانسه عملکرد «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور این کشور را منفی می دانند.

 

بالگرد سعودی سرنگون شد

فرارو: شبکه المسیره یمن اعلام کرد نیروهای جنبش انصارا... موفق شدند یک فروند بالگرد متجاوز سعودی را در منطقه الخوبه، سرنگون کنند.

 

قرص بدنسازی جان 60 نفر را گرفت

ایرنا: در حالی که شبکه های ماهواره ای مردم بسیاری از کشورها از جمله ایرانیان را به استفاده از داروهای مضر برای کاهش وزن و یا بدنسازی تشویق می کنند، بتازگی پلیس بین الملل(اینترپل) نسبت به استفاده از یک دارو که جان 60 نفر را در جهان گرفته است، هشدار داد.

 

«جبهه النصره» همسایه خوب اسراییل!

خبرگزاری دانشجو: «الکس فیشمان» یکی از بزرگترین استراتژیستهای صهیونیست در حالی از «همکاری اطلاعاتی و همسایه خوب بودن جبهه تروریستی النصره با اسراییل» پرده برمی دارد که حزب ا... را بزرگترین خطر امنیتی برای  اسراییل می داند.

 

 ببر سفید آلمانی در ایران

خبرگزاری برنا: یک قلاده ماده ببر سفید آلمانی دیروز وارد تهران شد و قرار است پس از ترخیص به باغ وحش ارم منتقل شده و در معرض تماشای مردم قرار گیرد.

 

عربستان و 5 اعدامی آویزان از بالگرد

خبرگزاری صدا و سیما: دولت سعودی جسد 5 کارگر خارجی را که به جرم کشتن یک نفر، سر از تنشان جدا شده را در شهر جده از بالگرد آویزان کرد تا مایه عبرتی برای دیگر شهروندان شود. این در حالی است که افزایش هولناک اعدامها در عربستان سعودی هشدار فعالان حقوق بشر را برانگیخته است.

 

 شانه کردن مو بیش از دو بار حرام است!

جهان: یک مبلّغ مصری با استناد به حدیثی چنین نتیجه‌گیری کرد که شانه کردن و مرتب کردن مو برای مردان بیش از دو بار در روز حرام است!

 

استعفای 250خلبان مصری

تابناک: رئیس اتحادیه خلبانان مصر از استعفای جمعی بیش از 250 خلبان شرکت هواپیمایی این کشور در اعتراض به شرایط جدید مالی خبر داد.

 

 اتفاق خاصی نمی‌افتد

خبرگزاری دانشجو: سید محمدباقر عبادی، نماینده بیرجند در مجلس مدعی شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار آنچنانی در کشور انجام نمی‌دهد و اگر این وزارتخانه را تعطیل هم کنند اتفاق خاصی در کشور نخواهد افتاد.

 

 راهکار عجیب پرداخت حقوق

فارس: وزیر بهداشت گفت: دولت گذشته به دلیل نداشتن بودجه برای پرداخت حقوق پزشکان به آنان اجازه تاسیس مطب و خرید دستگاه رادیولوژی و سونوگرافی داده بود تا پزشکان جوان بتوانند فعالیت شخصی کنند.

 

 ادامه مستندسازی  در باره مذاکرات هسته‌ای

دولت بهار: از تیزر مستند «از سعدآباد تا لوزان» رونمایی شده است. ادعا شده این مستند به بررسی سیاست دولتهای اصلاحات، مهرورزی و اعتدال پرداخته است.

 

 رونمایی از لباس مصوب

فارس: صبح پنج شنبه در دومین روز یازدهمین نشست تخصصی شورای عالی قرآن از لباس مصوب قاریان رونمایی شد. این لباس قرار است با نظرخواهی از اساتید، قاریان و صاحب‌نظران و نهایی شدن طرح به عنوان لباس رسمی قاریان قرآن جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد.

 

طرح ضربتی تولید بنزین ایران

مهر: محمود رشیدی مدیر عامل شرکت هلدینگ سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی با اعلام تصویب طرح ضربتی افزایش ۱۲ میلیون لیتری تولید بنزین ایران در سال ۹۴، از افتتاح و راه اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا بهمن سال جاری خبر داد.

******************************************************

روزنامه جمهوری اسلامی ****

* پایگاه‌های خبری از دیوارکشی جدید حکومت عربستان سعودی در قبرستان بقیع خبر می‌دهند. از جزئیات این اقدام هنوز اطلاعاتی منتشر نشده است.

* سفیر امارات در امریکا گفت: کشورش به دنبال دریافت تضمین امنیتی از باراک اوباما در نشست کمپ دیوید است. به گزارش «انتخاب»، یوسف العطیبه گفت: با توجه به رفتار ایران در منطقه ما به دنبال تضمین امنیتی هستیم. وی اضافه کرد: در گذشته ما با توافقی که با آمریکا کردیم نجات یافتیم، اما آنچه امروز به آن احتیاج داریم تضمینی کتبی است. باراک اوباما سران شورای همکاری خلیج فارس را به کمپ دیوید دعوت کرده است تا در مورد توافق هسته‌ای با ایران با آنها گفتگو کند.

* کنگره بزرگداشت 3 هزار شهید استان سمنان با برگزاری برنامه‌های متعدد و متنوع برای اقشار مختلف مردم استان از قبیل خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، رزمندگان، بانوان، دانش‌آموزان، کودکان و نوجوانان، دانشجویان و اجلاسیه اصلی کنگره، به کار خود پایان داد. به گزارش خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی از سمنان، جمع‌آوری اسناد و آثار کلیه شهدای استان سمنان، جمع‌آوری یکهزار حلقه فیلم، انتشار 160 عنوان کتاب در حوزه ایثار و شهادت و چاپ تمبر یادبود برای همه شهدای استان از جمله برنامه‌های انجام شده در طول 10 سال فعالیت ستاد کنگره بوده است. در کنار این اقدام مفید و ستودنی، نکته قابل تامل اینست که علیرغم تاکید فرمانده سپاه قائم«عج» استان سمنان براین که شهدا به حزب و گروه خاصی وابسته نبوده و متعلق به همه جریان‌ها و دستجات و گروه‌های مردمی می‌باشند، این سخن در انتخاب و دعوت از سخنرانان اصلی برنامه‌های کنگره تحقق نیافت و حضور سخنرانان یک دست از یک جناح در این کنگره، اعتقاد قلبی برگزار کنندگان این کنگره به سخنانشان را مورد تردید قرار داده است.

* یک زن 50 ساله عربستانی به دلیل تلاش همسرش برای کنار زدن روبند صورتش در خواب – آن هم پس از 30 سال زندگی مشترک – درخواست طلاق داد. به گزارش «العالم» این زن که از اهالی یکی از روستاهای منطقه خمیس مشیط عربستان است می‌گوید: همسرم قصد داشت دست به کاری بزرگ و خلاف عادات و رسوم ما بزند و من بخاطر این کار تقاضای طلاق دارم. همسر این زن پس از عذرخواهی فراوان و قسم خوردن به عدم تکرار این کار، همسر خود را از درخواست طلاق منصرف و به ادامه زندگی مجاب کرد. گفته می‌شود چندی پیش مرد دیگری پس از 40 سال زندگی مشترک در اقدامی مشابه مورد تهدید همسرش قرار گرفته بود و آن مرد به همسرش گفته بود اگر اجازه ندهی صورتت را ببینم، تجدید فراش خواهم کرد، آن زن هم حاضر شد هوو به خود ببیند! ولی عادات و رسوم قبیله خود را زیر پا نگذارد.

******************************************************

روزنامه خراسان*****

موافقت مسئولان با «کشت خارج از ايران»

بر اساس پيشنهاد وزير جهادکشاورزي و موافقت برخي اعضاي کابينه، مقرر شده است با توجه به تجربيات موفق دولت هاي مختلف در دنيا براي استفاده از منابع آب و خاک کشورهاي داراي مازاد اين منابع، آيين  نامه اجرايي مربوط به "کشت فراسرزميني"، پس از موافقت دولت، در يکي از جلسات کابينه مصوب و مراحل اجرايي آن آغاز شود.

دردسرهاي قول دولت نهم براي ايجاد يک شهرک صنعتي

بر اساس گزارش يک نهاد نظارتي، بنابر ابلاغيه يک مسئول ارشد اجرايي دولت نهم براي ايجاد يک شهرک صنعتي بزرگ در مرکز کشور و گذشت 9 سال از اين ابلاغيه که پس از سخنراني يک مسئول مهم دولتي در آن منطقه صورت گرفت، بررسي ها نشان مي دهد منطقه اعلام شده داراي مشکلات مهمي چون فقدان آب کافي و ممنوعيت قانوني برداشت آب هاي زيرزميني اين منطقه، تعدد مالکان و افزايش ناگهاني قيمت زمين در آنجا و وجود دو شهرک صنعتي در فاصله 10 و 20 کيلومتري آن است که در ابلاغيه مذکور توجهي به آن نشده بود.

 ******************************************************

روزنامه ایران******

مرحله جدید کارتهای پایان خدمت غیرقانونی

 پروندهای در یکی از کمیتههای کمیسیون اصل 90 مجلس در حال رسیدگی است که کارت خدمت غیرقانونی گروههایی چون هنرمندان، سینماگران  و برخی فعالان رسانهای خاص را بررسی میکند. پیش از این تخلفات گستردهای درخصوص کارت پایان خدمت ورزشکاران از جمله فوتبالیستها منتشر شد که بازتاب زیادی در افکار عمومی داشت.

اما ظاهراً این تخلف به فوتبالیستها محدود نشده و در حوزههای دیگری چون هنرمندان و بازیگران سینما و حتی برخی خبرنگاران و فعالان رسانهای را هم در بر گرفته است. حسین آذین، عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در گفتوگو با «ایران»، ضمن تأیید مفتوح بودن چنین پروندهای در یکی از کمیتههای کمیسیون اصل 90 گفت: هنوز این پرونده در کمیته نهایی نشده است.

وی گفت معمولاً چنین موضوعاتی ابتدا در کمیته ویژه بررسی و سپس به کمیسیون میآید و در صورت تصویب، به صحن علنی مجلس فرستاده میشود.

 

روایت خبرنگار آلمانی از 10 روز زندگی با داعشی ها

 یک  روزنامه نگاری آلمانی توانسته با مجوز داعش ده روز را در مناطق تحت تصرف این گروه تندرو در سوریه و عراق سپری کند. به نوشته یک سایت خبری “یورگن تودنهوولر" که از داعشی ها امان نامه گرفته بوده، در صفحه فیس بوکش تجربیات  ده روزه خود را نوشته است.

وی با اشاره به اینکه «شبه نظامیان داعش بیش از آن چیزی که سیاستمداران غربی تصور میکنند، زیرک هستند و هر روز افرادی از امریکا، بریتانیا، سوئد، روسیه، فرانسه، آلمان و جاهای دیگر به آنها  ملحق می شوند، نوشته است:داعش اسلامی را تبلیغ میکند که ۹۹ درصد مسلمانان آن را رد میکنند.

آن گونه که من از قرآن برداشت کردهام، اسلام دین محبت و مهربانی است.. این مهربانی و بخشندگی را من در میان داعش ندیدم». این روزنامه نگار در ادامه نتیجه گرفته: «داعش محصولی از بمبارانهای غیرقانونی جرج بوش در عراق است. سنیهای میانه رو عراق میتوانند داعش را متوقف کنند. در سوریه هم راه حلهایی وجود دارد ولی غرب باید در سیاست برآورد غیر واقعی خود در آنجا تجدید نظر کند.»

 

گمانه زنی رسانهای  درباره عمان پس از سلطان قابوس

 با طولانی شدن دوره درمان سلطان قابوس پادشاه عمان در آلمان گمانه زنی ها درباره سرنوشت عمان و تاثیر آن در منطقه از سوی رسانه های آمریکایی آغاز شده است. 

مجله “کومنتری” در مقاله ای نوشته است درگذشت سلطان قابوس پادشاه عمان می تواند دو تاثیر منفی و تهدید برای منافع ملی امریکا به دنبال داشته باشد. به نوشته این مجله، امریکا دارای نگرانی های استراتژیک درباره موضوع جانشینی سلطان قابوس در عمان است. امریکا نگران است بعد از درگذشت سلطان قابوس پادشاه عمان، با اتفاقات غیرقابل پیش بینی و بحران هایی در خاورمیانه روبه رو شود.

******************************************************

روزنامه جام جم *******

استیضاح وزیر آموزش و پرورش که تاکنون دو کارت زرد از نمایندگان دریافت کرده است ظاهرا با وساطت هیات رئیسه مجلس فعلا منتفی شده است.

 به گزارش جام جم آنلاین، حسین نقوی‌حسینی، عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس اعلام کرده که هیات رئیسه مجلس استیضاح وزیر آموزش و پرورش را نپذیرفته است.

 استیضاح علی‌اصغر فانی به‌عنوان وزیری که بیشترین انتقاد را بعد از محمدرضا نعمت‌زاده و علی ربیعی در میان نمایندگان دارد در شرایطی در هیات رئیسه مجلس مسکوت گذاشته شده که رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت خبر از اصلاحات جدی در مورد وضعیت معلمان آن هم در هفته معلم داده‌اند.

 در میان استدلال‌های مطرح شده از سوی متقاضیان استیضاح، روی سخن با مباحث مدیریتی «فانی» است اما ظاهرا هیات رئیسه اعتقاد دارد که نباید در شرایط اقتصادی فعلی کشور همه بار آموزش و پرورش را به دوش یک نفر انداخت، چرا که بسیاری از کارها نیاز به بودجه داشته و باید در حوزه برنامه‌ریزی دولت به آن توجه بیشتری شود.

 

نظر ولایتی درباره استانی شدن انتخابات

علی‌اکبر ولایتی ، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس به فارس گفت: فکر می‌کنم اگر به شهرهای کوچک این حق داده شود که مستقلا نماینده خودشان را به مجلس بفرستند، بهتر باشد.

 

رد پیشنهاد هاشمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

در جلسه هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی که به ریاست رئیس‌جمهور برگزار شد، پیشنهاد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی برای حذف نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره انتخاب اعضای حقیقی هیات امنای دانشگاه آزاد پس از سه بار رای‌گیری، رد شد.به گزارش فارس، طبق اساسنامه دانشگاه آزاد 3 نفر از اعضای حقیقی هیات امنای این دانشگاه، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب می‌شوند که شیوه معرفی نفرات مذکور به شورای عالی انقلاب فرهنگی از 2 مسیر معرفی از سوی هیات موسس دانشگاه آزاد یا پیشنهاد از سوی خود اعضای شورای‌عالی است.

فارس افزوده است: 8 ماه قبل هاشمی‌رفسنجانی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار عدم دخالت شورا در این زمینه و معرفی هر 3 نفر عضو حقیقی صرفا توسط هیات موسس دانشگاه آزاد شد.احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با تسنیم توضیح داده است که در نامه آقای هاشمی‌رفسنجانی عنوان شده بود که به‌جای آقای فرهاد دانشجو عضو حقیقی هیات امنای دانشگاه آزاد، رضا فرجی‌دانا معرفی و بهمن یزدی‌صمدی و فریدون عزیزی نیز به ‌عنوان دیگر اعضای حقیقی هیات امنای دانشگاه آزاد ابقا شوند.

 

رفیقدوست: به نقل‌های منتسب به امام توجه نکنید

محسن رفیقدوست در واکنش به نقل‌قول‌های منتسب به امام (ره) مبنی بر این‌که ایشان ۲ ماه پس از پذیرش قطعنامه فرمود جام زهر برای من شیرین شد، گفت: «هزار تا از این نقل‌قول‌ها وجود دارد. به نظر من این نقل‌ها خلط مبحث و دور شدن از یک واقعیت است. من احتیاجی برای توجه به اینها نمی‌بینم. بیان برخی از نقل‌قول‌های منتسب به امام برای شل کردن خط قرمزهاست. امام زمانی آتش‌بس را پذیرفت که در باطن خود امروز ما را می‌دید و جنگ جنگ تا رفع فتنه را تحقق‌یافته می‌انگاشت.»

رفیقدوست در گفت‌وگو با مهر در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا توافق احتمالی هسته‌ای را همان قطعنامه ۵۹۸ می‌دانید یا خیر گفت: «خیلی بهتر از قطعنامه است. یعنی پیروزمندانه‌تر از آن است. ما در قطعنامه ۵۹۸ برنده بودیم، یعنی خواسته‌های ما را در آن قطعنامه آوردند، اما در توافق هسته‌ای در پی اصرار سال‌های سال که شما حق غنی‌سازی ندارید، حق ما را به رسمیت شناختند.»

 

نامه وزارت کشور به احزاب برای حضور در مجمع عمومی خانه احزاب

وزارت کشور طی نامه‌ای از احزاب رسمی کشور خواسته ۳۰ اردیبهشت‌ برای شرکت در مجمع عمومی خانه احزاب حاضر شوند.حسین کمالی، دبیرکل حزب اسلامی کار، این خبر را در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد.
******************************* 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات