تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۳  ، 
شناسه خبر : ۳۱۲۰۶۲
نگاهی به گزارش سازمان ملل در مورد جنایات جنگی عربستان و امارات در یمن
قربانیان و شاهدان جنایات ائتلاف متجاوز در گفت‌وگو با تیم کارشناسان تاکید کرده‌اند که رفتارهای تجاوزکارانه از جمله خشونت جنسی از سوی نیروهای موسوم به کمربندامنیتی و اماراتی‌ها از جمله تجاوز جنسی به زنان و مردان و خشونت جنسی علیه آوارگان،‌ مهاجران و افراد طبقات ضعیف به صورت گسترده ادامه دارد.
پایگاه بصیرت / گروه بین الملل / مهدی نوری

گزارش یک جهنمسازمان ملل سرانجام با اعزام کارشناسان خود به یمن برای بررسی میزان جنایات جنگی عربستان و امارات در یمن گزارشی کاملی از این بحران ارائه داد. در گزارش 41 صفحه‌ای تیم تحقیق کارشناسان سازمان ملل در مورد جنگ یمن تاکید شده است که حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی اماراتی، سبب تلفات مستقیم در میان غیرنظامیان شده است، این حملات مناطق مسکونی، بازارها، مراسم تشییع جنازه، جشن عروسی، اماکن غیرنظامی و حتی اماکن و تاسیسات بهداشتی و پزشکی را هم هدف قرار داده است. در این گزارش آمده است تیم کارشناسان دلایل منطقی در اختیار دارد که بر این اساس معتقد است که امارات، عربستان و مزدورانشان در یمن مسئول نقض حقوق بشر از جمله محروم کردن آنها به صورت نامشروع از حق زندگی، بازداشت اجباری، هتک حرمت و تجاوز جنسی، شکنجه، سوء‌ رفتار،‌ ناپدید کردن به اجبار، نقض خطرناک آزادی بیان و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به ویژه حق داشتن زندگی شایسته و حق بهداشت و سلامت هستند.

این گزارش آورده است که قربانیان و شاهدان جنایات ائتلاف متجاوز در گفت‌وگو با تیم کارشناسان تاکید کرده‌اند که رفتارهای تجاوزکارانه از جمله خشونت جنسی از سوی نیروهای موسوم به کمربندامنیتی و اماراتی‌ها از جمله تجاوز جنسی به زنان و مردان و خشونت جنسی علیه آوارگان،‌ مهاجران و افراد طبقات ضعیف به صورت گسترده ادامه دارد. بر اساس این گزارش، دولت عبدربه منصور هادی مزدور و نیروهای مورد حمایت ائتلاف سعودی، کودکان یا گروه‌های مسلح را در اقدامات تجاوزکارانه خود به کار گرفته‌اند و در بیشتر موارد، عمر کودکان بین 11 و 17 سال بوده اما گزارش‌های ثابتی به سربازگیری یا استفاده از کودکانی اشاره می‌کند که سن آنها از هشت سال فراتر نمی‌رود.

مهمترین بندهای گزارش سازمان ملل

-در مارس 2015 عربستان ائتلافی را با حضور بحرین، مصر، اردن، کویت،مراکش، سنگال، سودان و امارات برای حمله به یمن تشکیل داد. آمریکا و انگلیس نیز از این ائتلاف حمایت کردند.

-در 8 اکتبر 2016 در یکی از مرگبارترین اتفاقات، این ائتلاف با حمله به یک مراسم تشییع جنازه در الکبری در صنعا 137 شهروند غیر نظامی را کشته و 695 تن دیگر را از جمله 24 کودک زخمی کرد.

-ائتلاف سعودی در اواخر سال 2017 میلادی محاصره ای همه جانبه علیه یمن ایجاد کرده و مانع از ورود کالاهای ضروری به یمن شدند.

-حمله ائتلاف سعودی به الحدیده در ماه ژوئن منجر به آواره شدن 120 هزار غیر نظامی شده است.

-از مارس 2017 دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل یمن را به عنوان بزرگترین بحران انسانی جهان معرفی کرده است.

- تا آوریل 2018 ، 22.2 میلیون یمنی نیازمند کمک های بشر دوستانه بوده که 11.3 میلیون نفر وضعیت حادی دارند.

-از مارس 2015 تا ژوئن 2018، حداقل16706 نفر شمار تلفات جنگ یمن بوده است که از این تعداد 6475 نفر کشته شده و 10231 نفر دیگر زخمی شدند. با این حال آمار واقعی تلفات بسیار بالاتر است.

-مناطق مسکونی بارها توسط ائتلاف سعودی بمباران شده که اغلب تلفات غیر نظامیان در این حملات قابل توجه است. در 60 موردی که توسط کارشناسان بررسی شده حملات به ساختمان های مسکونی باعث کشته شدن 500 غیر نظامی شده است: 84 زن و 233 کودک. در حمله هوایی به منطقه الباب در استان صعده در 20 دسامبر 2017 ائتلاف سعودی با حمله به یک خانواده حداقل 12 غیر نظامی از جمله سه زن و سه کودک کشته شدند.

-کارشناسان با بررسی 29 حادثه و حمله ائتلاف سعودی به مناطق پرجمعیت اعلام کردند که بیش از 300 غیر نظامی کشته شده است. به عنوان مثال در دو حادثه در حمله هوایی 23 اوت 2017 به صنعا و حمله هوایی اول نوامبر 2017 به یک هتل در بازار اللیل در صعده بیش از 50 غیرنظامی کشته و 50 تن دیگر زخمی شدند. 12 نفر از این کشته ها کودک بودند.

-کارشناسان سازمان ملل همچنین 11 حمله به بازارهای یمن را بررسی کردند . در یک نمونه خاص و معروف در 15 مارس 2016 ائتلاف سعودی با حمله به بازار خمیس در استان الحجه بیش از 100 غیر نظامی را از جمله 25 کودک کشتند. همچنین در حمله ائتلاف سعودی به به بازاری در تعز در 26 دسامبر 2017 حداقل 36 تن کشته و 46 تن دیگر زخمی شدند.

-مراسمات تشییع جنازه و عروسی نیز هدف حملات ائتلاف سعودی بوده است. کارشناسان سازمان ملل 5 مورد از این حملات را بررسی کرده اند. در 8اکتبر 2016 حمله ائتلاف سعودی به مراسم تششیع جنازه ای در منطقه الکبری در صنعا باعث کشته شدن 137 غیر نظامی و زخمی شدن 695 تن دیگر از جمله 24 کودک شد. علاوه بر این در حمله هوایی ائتلاف سعودی به روستای الرقه در استان الحجه حداقل 23 غیر نظامی کشته شدند که 8 تن از آن ها کودک بودند.

-ائتلاف سعودی از نوامبر 2015 تا می 2018 ، 11 مورد حمله به قایق ها داشته است به عنوان مثال در 17 مارس 2017 به دنبال حمله هوایی به یک قایق 32 پناهنده سومالی از جمله 11 زن سومالی و یک غیر نظامی یمنی کشته شدند.

-تا آوریل 2018 ، 17.8 میلیون نفر دچار ناامنی غذایی بوده و 8.4 میلیون نفر درآستانه قحطی قرار دارند. علاوه بر این یمن همچنان از بزرگترین شیوع بیماری وبا در جهان معاصر رنج می برد.

-کارشناسان سازمان ملل بازیگران سعودی موثر در جنگ یمن را بررسی کرده که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در صدر فهرست طراحان و عاملان این جنگ قراردارد. در امارت نیز امیر این کشور و محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی در صدر بوده و در دولت فراری یمن نیز نام منصورهادی در صدر فهرست عاملان جنگ آمده است.

-فرودگاه بین المللی صنعا بزرگترین فرودگاهی است که یمن از طریق آن با کشورهای دیگر ارتباط دارد. از سال 2015 ائتلاف سعودی اقداماتی را برای محدود کردن این فرودگاه انجام داده است، مانند بازرسی از پروازهای این فرودگاه. در تاریخ 9 اوت 2016 ائتلاف فرودگاه را به طور کامل بست. این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی در نجات جان بیماران یمنی شده است.

برخی از حوادث بررسی شده توسط کارشناسان سازمان ملل که تحقیقات در مورد آن ها به پایان رسیده در جدول زیر آمده است:

تلفات

منطقه

تاریخ

کشته شدن حداقل 39 غیر نظامی از جمله 8 کودک و زن. همچنین زخمی شدن حداقل 25 تن از جمله 6 کودک و زن.

منطقه بیت الاثری و منطقه ارحب در استان صنعا

23 اوت 2017

کشته شدن 15 غیر نظامی از جمله 6 کودک و زن و 25 زخمی از جمله 5 کودک و 4 زن.

منطقه فج عطان در صنعا

25 اوت 2017

کشته شدن 31 غیر نظامی از جمله دو طفل و زخمی شدن 24 نفر از جمله 6 طفل.

بازار اللیل صعده

اول نوامبر 2017

کشته شدن 11 غیر نظامی

منطقه قارب صید در الحدیده

11 نوامبر 2017

کشته شدن حداقل 42 گروگان از جمله 8 طفل.

دانشکده نظامی صنعا

13 دسامبر2017

کشته شدن 12 غیر نظامی از جمله 3 طفل و 3 زن.

منزل مسکونی در صنعا

20 دسامبر2017

کشته شدن 36 غیر نظامی از جمله 9 طفل و زخمی شدن 46 تن دیگر.

بازار محصیص در تعز

26 دسامبر 2017

کشته شدن12 غیر نظامی از جمله 10 کودک و دو زن و زخمی شدن 15 تن دیگر.

شهر الصالح در الحدیده

3 آوریل2018

کشته شدن 23 غیر نظامی از جمله 8 شیرخواره و زخمی شدن بیش از 60 تن دیگر از جمله 29 طفل.

جشن عروسی در حجه

22 آوریل 2018

کشته شدن 4 غیر نظامی از جمله دو کودک و زخمی شدن 25 تن دیگر از جمله3 کودک.

منطقه قارب صید در الحدیده

22 می 2018

کشته شدن حداقل 9 غیر نظامی از جمله 2 کودک و زخمی شدن 10 غیر نظامی از جمله 3 کودک.

خیابان الباصات در الحدیده

26ژوئن2018

تحلیلی بر گزارش سازمان ملل

گزارش سازمان ملل در مورد جنایت عربستان و امارات در یمن بخشی از جنایت جنگی این دو کشور را بر ملا کرده است. اما در این گزارش برخی آمارها بسیار پایین ذکر شده است. به عنوان مثال در این گزارش تلفات غیرنظامیان 16 هزار نفر ذکر شده که از این تعداد 6 هزار نفر آمار کشته شده ها و 10 هزار نفر آمار زخمی ها است. این در حالی است که اخیرا واشنگتن پست در گزارشی تعداد کشته های جنگ یمن را بیش از 50 هزار نفر اعلام کرد. علاوه بر این اشاره ای به میزان شیوع وبا در یمن که به دلیل حملات عربستان به زیرساخت های یمن صورت گرفته نشده و تنها به عنوان بزرگترین شیوع ذکر شده است. این در حالی است که در 22 استان یمن این بیماری شیوع یافته و بنابر گفته برخی یمنی ها عربستان عامدانه ویروس این بیماری را منتشر کرده است.

اما با این وجود این اقدام سازمان ملل را می توان ورود دیرهنگام این نهاد بین المللی به جنگ یمن دانست و باید منتظر اقدامات عملی سازمان ملل علیه جنایت جنگی عربستان و امارات بود. با این گزارش، نهادهای حقوق بشری و شورای امنیت مدارک لازم برای محکوم کردن عربستان را در اختیار داشته و باید دید آیا این نهادها قادر خواهند بود که بر خلاف لابی گری عربستان عمل کرده و این کشور را محکوم کنند. عربستان تلاش زیادی برای جلوگیری از انتشار این گزارش انجام داد. حتی کارشناسان معتقدند یکی از دلایل تنش به وجود آمده بین عربستان با کانادا در راستای جلوگیری از انتشار این گزارش بود. در واقع عربستان سعی داشت تا با کاهش سطح روابط با کانادا به کشورهای غربی این هشدار را داده که در صورت تلاش برای انتشار این گزارش سرنوشتی همانند کانادا در پیش روی آن ها خواهد بود. در مجموع گزارش سازمان ملل مهر تاییدی بر جنایات جنگی ائتلاف سعودی در 4 ماه گذشته در یمن است.


عکس: آماده کردن قبر برای ده ها قربانی حمله به اتوبوس حامل دانش آموزان در صنعا 
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدارترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات