صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳  ، 
شناسه خبر : ۳۱۴۰۴۹

روزنامه کیهان **

رأی‌الیوم: ملاحظات امنیتی موجب شد سفر اسد به تهران محرمانه باشد

روزنامه منطقه‌ای رأی‌الیوم در تحلیلی به مناسبت سفر بشار اسد به تهران، راز مخفیانه بودن این سفر را مقابله با تحرکات جاسوسی آمریکا توصیف کرد.

به گزارش انتخاب، عبدالباری عطوان در این یادداشت ضمن بررسی ابعاد مختلف سفر مهم بشار اسد می‌نویسد: اینکه بشار اسد شخصا برای تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری ایران، به این کشور سفر کند، منعکس‌کننده یک تحول راهبردی بی‌سابقه است.

این اولین بار است که از زمان آغاز بحران سوریه، اسد به پایتختی غیر از مسکو می‌رود؛ امری که منعکس‌کننده حالتی از اعتماد، اقدامات امنیتی دقیق و بهبود اوضاع سوریه در سطوح مختلف است.

انتخاب تهران از سوی بشار اسد، برای اینکه اولین مقصد او باشد، نشان‌دهنده عمق روابط استراتژیک بین دو کشور و ایستادگی آنها در یک جبهه واحد در برابر تروریسم و طرح غربی آمریکایی در منطقه است که به معنای ارسال پیامی برای آمریکا و اسرائیل است، مبنی بر اینکه نیروهای ایرانی در سوریه باقی می‌مانند.

قطعا این سفر برای هماهنگی در خصوص چگونگی برخورد با تهدیدات اسرائیل و آمریکا انجام شد؛ این سفر همچنین پاسخی به تمام ادعاهایی بود که در برخی رسانه‌ها در خصوص محاصره اسد در کاخش مطرح می‌شد.

نکته مهم در این سفر، دیدار اسد با حسن روحانی بود که در جریان آن، رئیس‌جمهور ایران، اسد را از نتایج نشست سه جانبه سوچی، با حضور ایران، روسیه و ترکیه آگاه کرد. اینکه رئیس‌جمهور سوریه به‌صورت مستقیم و از همتای ایرانی خود آنچه در سوچی گذشته را بشنود، تفاوت زیادی دارد با دریافت پیام‌های کتبی یا شفاهی نمایندگانش در این باره.

مسئله دیگری که نمی‌توان از آن گذشت، صحبت‌های دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، علی شمخانی بود که طی آن تصریح کرد محور مقاومت بیش از 90 درصد اهدافش در سوریه را محقق کرده است.

این اظهارات همزمان شد با رونمایی ایران از زیردریایی خود که قادر به شلیک موشک‌های بالستیک است و همچنین، رونمایی از موشک جدیدی که برد آن به 1300 کیلومتر می‌رسد و توان حمل کلاهک‌های هوشمند را دارد. ضمن اینکه مانورهای دریایی ایران در تنگه هرمز، دریای عمان و اقیانوس هند نیز تا سه روز به طول انجامید.

رأی‌الیوم در ادامه می‌نویسد: نمی‌دانیم بشار اسد چگونه به تهران پرواز کرد؛ همان‌طور که از هیئت همراه او و مسیر هواپیمایی که وی در آن بود و نظامی یا شهری بودن آن، اطلاعی نداریم. اما می‌دانیم که وی بدون هیچ مانعی به سلامت به دمشق بازگشت و طبق عادتِ اینگونه دیدارها، پس از پایان یافتن علنی آن‌ و بازگشت سالم رئیس‌جمهور سوریه به پایتخت این کشور، سفر اسد به تهران علنی شد. همچنان‌که سفرهای قبلی او به مسکو نیز به همین شکل انجام شد. علت این مسئله آن است که آسمان سوریه پر است از جنگنده‌های آمریکایی و غربی و دهها ماهواره جاسوسی که گفته می‌شود حتی حرکت مورچه روی زمین را تشخیص می‌دهند؛ در چنین شرایطی، ملاحظات امنیتی ضروری به نظر می‌رسد.

باید بگوییم این سفر، منعکس‌کننده شتاب در بهبود اوضاع سیاسی و نظامی سوریه است و چه بسا در آینده نزدیک، زمینه‌ساز سفرهای دیگر بشار اسد به دیگر پایتخت‌های عربی و غیرعربی باشد. البته اسد ترجیح می‌دهد دیگران پیش او بروند.

همچنین وبسایت خبری عرب‌زبان «جاده ایران» در گزارش مشابهی می‌نویسد: سردار سلیمانی شخصا بشار اسد را در این سفر همراهی می‌کرد. محرمانه ماندن، ویژگی بارز این سفر بود، تا از انتشار اخباری در این مورد که ممکن بود مهمان ویژه ایران را در معرض خطر قرار دهد، جلوگیری شود. علت کوتاهی سفر نیز همین مسائل امنیتی بود. پنهان کردن مسئله سفر اسد به تهران با هدف تضمین عدم انتشار این خبر تا پیش از زمان موعد، صورت گرفته است.

سروش: خمینی مردمی‌ترین رهبری بود که در تاریخ ایران ظهور کرد

عضو اتاق فکر فتنه سبز در خارج کشور گفت: هیچ رهبری از دوره هخامنشیان تا امروز، با آقای خمینی در سطح دانش و سواد قابل مقایسه نیست.

عبدالکریم سروش ضمن سخنانی در کالیفرنیا (مقارن با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب) گفته است: «اگر امروز شما را بین شاه و آقای خمینی مخیر کنند، کدامشان را می‌پذیرید، اگر فرض کنیم که هیچ اختیاری نداشته باشیم جز اینکه یا شاه و آقای خمینی یکی را انتخاب کنیم بنده صددرصد آقای خمینی را انتخاب می‌کنم. برای اینکه آقای خمینی، مردمی‌ترین رهبری بود که در تاریخ این کشور ظهور کرد. شما فقط کافیست که استقبال از او و بدرقه از او را وقتی که مرد ببینید. ما در تاریخ ایران هیچ رهبری را نداریم که این طور در دل مردم جا داشته باشد. شاه که هیچ، پدرجد شاه هم خواب این جور پشتیبانی مردمی را نمی‌دیدند. مردم به هر حال یک چیزی دیده بودند، نشان یک عشقی بود، نشان یک عاطفه‌ای بود که معطوف به یک رهبری می‌شد که دوستش داشتند؛ در او چیزی دیده بودند. خمینی باسوادترین رهبر این کشور بوده تا کنون؛ از ایام اولیه حکومت هخامنشیان تا روزگار حاضر هیچ‌کس به لحاظ علمی به پای او نمی‌رسید.

چرا؟ برای اینکه اولا فقیه درجه اولی بود، عرفان هم خوانده بود، فلسفه هم خوانده بود. شاه قبل از آقای خمینی که بود؟ یک جوان 20 ساله که از سوئیس بلند شد آمد ایران پادشاه شد. بعد از پادشاهی‌اش که درس و مکتب و مدرسه‌ای نبود؛ قبلش هم حداکثر یک دیپلم، اگر آن دیپلم را هم داشت، من خبر ندارم. سوادی نداشت. پادشاهان قبل از او چی؟ این رو تواریخ برای ما نوشتند، اینها خواندن و نوشتن بلد نبودند. آن‌قدر فاصله زیاد است که لازم نیست ما بخواهیم شواهد تاریخی بیاوریم. نه فقط در ایران، شما سراغ پادشاهان انگلستان و فرانسه بروید، اینها آدم‌های بافکری، با علمی و باسوادی نبودند. در تاریخ ما آقای خمینی واقعا یک نمونه بی‌نظیر بود در مقام حکومتداری، خمینی سابقه خوبی داشت. در گذشته او هیچ چیز ناپاکی وجود نداشت. نه مال مردمی را خورده بود. نه آدمی را کشته بود. نه تجاوزی به حق کسی کرده بود. هیچکدام اینها نبود. مرد شجاعی بود. ما آدم شجاع در تاریخ خودمان کم داشتیم. آدم قلدر داشتیم، ولی شجاعت یک فضیلت اخلاقی است. این غیر از این است که شما زورتان زیاد باشد. نادرشاه هم آدم قلدری بود. ولی شجاعت اصلا حرف دیگری است. اختناق و خفقانی که در زمان شاه بود که کسی جرأت سخن گفتن نداشت، یک کسی از قم

]اشاره به امام خمینی[ برمی‌خاست و فریاد می‌کشید و مقابل حکومت شاه می‌ایستاد و می‌گفت من سینه‌ام را برای سرنیزه‌های شاه آماده کرده‌ام، این چه میزانی از شجاعت لازم دارد؟!»

او همچنین گفت ممکن است بگویید مردم ایران دیوانه بودند، خب مردم ایران هم برمی‌گردند و می‌گویند خود شما دیوانه هستید.

اصغرزاده: دستاورد دولت برجام بود که به وصله ناجور تبدیل شده است

یک روزنامه اصلاح‌طلب، طی گزارشی به دلایل خروج وزرای نامدار و چهره‌‌های اصلی کابینه از دولت روحانی پرداخت.

روزنامه شرق نوشت: موضوع کابینه دولتی است که به صفت اعتدال‌گرایی خود می‌بالد، اما هر روز با شایعه‌ کناره‌گیری و استعفا یا استیضاح یکی از وزرایش و از قضا وزرای مهم خود دست و پنجه نرم می‌کند. شاید مهم‌ترین پرسش این است که کابینه با چه وضعیتی روبه‌روست؟ و اینکه اساسا این خروج وزرا از دولت کابینه را به چه وضعی دچار می‌کند. در مورد خاص ظریف، اگر چه همه چیز دست به دست هم داد تا او به دولت بازگردد، اما دست کم درباره سایر وزرا وضعیت فرق کرده و می‌کند. یعنی آنها که قصد خروج از دولت داشتند،‌خارج شدند و حسن روحانی ماند و آنچه از سایر اعضای کابینه‌اش باقی مانده است؛ یعنی برخی مهره‌های اصلی رفته‌اند و مانده مهره‌هایی که از اول در زمین‌ بازی روحانی نبودند، اما به ناچار آنها را وارد زمین کرد.

به گزارش جهان نیوز در ادامه گزارش این روزنامه حامی دولت آمده است: سوال این است که چه چیزی باعث شده تا برخی وزرا،‌ بیش از ماندن به رفتن ترغیب شوند؟ یا به عبارت ساده‌تر مگر در دولت چه می‌گذرد؟ ابراهیم اصغرزاده در گفت‌وگوی خود با «شرق» به این سوال پاسخ داده است و می‌گوید: به اندازه کافی شواهد داریم که نشان دهد دولت ضعیف شده است. در شرایط فعلی در حالت بی‌دولتی به سر می‌بریم. نه اینکه دولتی نداشته باشیم، بلکه دولتی وجود دارد که در حوزه اقتصاد، سیاست داخلی و سیاست خارجی دست پایین را دارد.

اصغرزاده ادامه می‌دهد: مهم‌ترین دستاورد دولت که قابل دفاع بود،‌ مسئله برجام بود که الان به یک وصله ناجور بدل شده است. اشکال دولت روحانی این است که چون اولویت خود را حل مسئله هسته‌ای و برجام گذاشته و در سال 95 هم به موفقیتی دست پیدا کرد، اما باعث شد که در سایر حوزه‌ها دست پایین‌تر داشته و انگیزه‌ای هم برای برنامه‌ریزی نداشته باشد.

اصغرزاده اضافه می‌کند: بر همین اساس،‌با خروج آمریکا اقتصاد و سیاست خارجی متلاطم شده و دولت به لحاظ سیاست داخلی و خارجی چون برای تحقق اهداف خود پشتوانه کافی ندارد، ‌باعث می‌شود که وزرای قدرتمند از کابینه خارج شوند.

مومنی: رئیس‌جمهور حق تعرض به دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی را ندارد

یک کارشناس اقتصادی حامی دولت، برخی اظهارات و اقدامات رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت را خطرناک توصیف کرد.

فرشاد مؤمنی با انتقاد از سخنان اخیر رئیس‌جمهور بر شدت گرفتن واگذاری‌ها بویژه دارایی‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: آقای رئیس‌جمهور که خودشان حقوقدان هستند فرمان‌های غیرقانونی صادر می‌کنند، می‌گویند هرچه که داریم را می‌فروشیم، کسانی می‌توانند این حرف را بزنند که از تاریخ اقتصادی ایران آگاهی نداشته باشند، وقتی دولت همه چیز خود را می‌فروشد کاری‌های بسیار خطرناکی می‌تواند انجام دهد که بخشی از آنها در وابستگی عمیق و ذلت‌بار ایران به دنیای خارج نمود دارد که ناشی از کسری مالی دولت است و اگر اصل بر استمرار هزینه‌های ناکارآمد دولت باشد و این دولت نتواند آن را از داخل تامین کند به سمت وام‌گیری از خارج حرکت خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، وی متذکر شد: متاسفم که بگویم آقای رئیس‌جمهور هنوز نمی‌دانند که حق تعرض به دارایی‌های سازمان تامین اجتماعی را ندارد، حتی اجازه صدور فرمان در این زمینه را نیز ندارد، این عجیب است که هنوز ایشان نمی‌دانند که بخش بزرگی از دارایی‌های تامین اجتماعی حق‌الناس است و متعلق به کارگران و کارفرمایان است بطوری که اصلا دولت اجازه صدور فرمان در این مورد را ندارد و اگر قرار باشد در این مورد کاری صورت بگیرد باید از طریق فرایندهای خاص انجام شود.

وی گفت: سهم امور حاکمیتی در سند لایحه بودجه ۹۸ به یکی از پایین‌ترین سطوح در سه دهه اخیر رسیده است و یکی از طنزهای تلخ این است که در شرایطی که کشور با مشکلات زیادی روبرو و تأثیر تحریم‌ها بیشتر شده است عزیزان این صرفه‌جویی‌ها را بیشتر در زمینه بودجه موسسات اندیشه‌ورز و پژوهشی اعمال کرده‌اند، گویی دولت به این جمع‌بندی رسیده است که وقتی کشور در این شرایط است نیاز به اندیشیدن آن هم از نوع کارشناسی هم کاهش می‌یابد.

مومنی گفت: در سند لایحه بودجه شیوه‌های بسیار افراطی خصوصی‌سازی آموزش‌های پایه پیش‌بینی شده که چشم‌انداز بسیار نگران‌کننده‌ای برای آینده کشور می‌تواند داشته باشد. در شرایطی که بنگاه‌های تولیدی شناخته شده و ریشه‌دار کشور ورشکسته می‌شوند، دولت به جای کمک به آنها استراتژی دفع شر را در پیش گرفته است و در ظاهر از این دارایی‌ها خود را خلاص می‌کند بدون اینکه برنامه‌ای در این زمینه ارائه شده باشد. منابع بین نسلی مردم را به شکل غیرشفافی به دیگران واگذار می‌کنند در حالی که این دیگران مشخص نیستند چه کسانی هستند، آیا رئیس‌جمهور و موافقان این سیاست‌ تجربه‌های هفت‌تپه، هپکو و ماشین‌سازی تبریز را نمی‌بینند که کارگران آنها اعتراض کردند و به زبان فارسی گفتند ما را به دولت بازگردانید.

*********************************

روزنامه رسالت **

گودرزي: INSTEX، باج‌خواهي اروپايي‌ها از ايران است

نماينده مردم بروجرد در مجلس گفت: INSTEX، باج‌خواهي اروپايي‌ها از ايران است.عباس گودرزي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري تسنيم با اشاره به ايجاد کانال ويژه مالي از سوي اروپايي‌ها اظهار داشت: طرف‌هاي اروپايي ابتدا وعده ايجاد يک کانال مالي تحت عنوان «spv»را مطرح کردند و پس از آن کانال ديگري موسوم به «INSTEX» را مطرح و عنوان کردند که همکاري‌هاي اقتصادي خود را در حوزه‌هاي مختلف با ما ادامه خواهند داد، اما به هيچ‌کدام از طرح‌ها خود عمل نکردند.وي افزود: اروپايي‌ها به تعهدات قبلي خود نسبت به ايران در قبال ما عمل نکرده بودند که ما در حال حاضر بخواهيم به آنها براي اجرايي شدن کانال مالي اعتماد کنيم.عضو هيئت‌رئيسه فراکسيون نمايندگان ولايي مجلس با بيان اينکه ما به تعهدا‌ت‌مان در برجام عمل کرديم، ادامه داد: در مقابل کشور‌هاي 1+5 به هيچ‌يک از تعهدات خود پايبند نماندند.وي با تأکيد بر اينکه ما نبايد معطل بمانيم و ببينيم اروپايي‌ها براي حل مشکلات ما چه خواهند کرد، اضافه کرد: کانال مالي «INSTEX» هيچ آورده ويژه‌اي براي ايران نخواهد داشت و از اين طريق مي‌توانند تمام مبادلات مالي ما را رصد کنند.وي تصريح کرد: اروپايي‌ها در قالب بازي در زمين آمريکايي‌ها، نه تنها منافع ما را تأمين نمي‌کنند، بلکه با آمريکايي‌ها براي تکميل پروژه فشار حداکثري بر ايران همکاري مي‌کنند.گودرزي با اشاره به اظهارات مسئولان اروپايي مبني بر مشروط کردن اجراي سازوکار ويژه مالي اروپا به تصويب «FATF» تأکيد کرد: اجرايي کردن «کانال مالي INSTEX» به تصويب «FATF» نوعي باج‌خواهي اروپايي‌هاست.

*********************************

روزنامه خراسان**

برگزاری مراسم ترحیم آیت ا... مومن با حضور رهبر انقلاب

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری - مراسم ترحیم و بزرگداشت عالم ربانی و فقیه پارسا آیت‌ ا... محمد مؤمن قمی عضو فقید شورای نگهبان صبح پنج شنبه با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد. در این مراسم رؤسای قوای مقننه و قضاییه، رئیس مجلس خبرگان، مسئولان، علما و روحانیون و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند.

سردار سلیمانی: هدف برجام 2 و 3 خشکاندن کامل ایران و اسلام است

خبرگزاری صداوسیما - فرمانده نیروی قدس سپاه در تبیین پاسخ این پرسش که چرا دشمن به برجام 2 و برجام منطقه ای اصرار دارد، گفت: قدرتی که اسلام اصیل در مقابله با اسلام وهابی دارد، با این برجام خشکانده می شود و هدف برجام دو، خشکاندن جریان های اسلامی در منطقه است. سردار سلیمانی افزود: البته این آخر ماجرا نیست و تا برجام۳ و خشکاندن کامل ایران و اسلام ادامه دارد.

*********************************

روزنامه ایران**

جدال توئیتری سفیران ایران و انگلیس

خبر اول اینکه، کیفیت استقلال شبکه خبری بی‌بی‌سی موضوع جدال توئیتری بین سفیر ایران در لندن و سفیر انگلیس در تهران شد. روز پنجشنبه حمید بعیدی‌نژاد در نخستین پیام توئیتری خود نوشت: «بی.بی.سی فارسی» نمی‌تواند یک شبکه خبری مستقل باشد، چون هزینه‌های آن از بودجه عمومی کشور تأمین می‌شود؛ بنابراین فعالیت آن تحت نظارت دولت انگلیس است.وی افزود: کمیته‌ای از مجلس بریتانیا نیز سه سال قبل از راه‌اندازی این شبکه، مؤکداً به شبکه بی.بی.سی توصیه کرده بود برای ایجاد تغییرات سیاسی در ایران به ایجاد سرویس فارسی اقدام نماید.«راب مکر» سفیر انگلیس در تهران در پاسخ به این توئیت ادعا کرد: بی‌بی‌سی کاملاً به لحاظ سردبیری مستقل است. به‌همین دلیل است که در سطح جهان همواره به‌عنوان یکی از منابع خبری مورد اعتماد ارزیابی می‌شود. بعیدی‌نژاد سپس سندی را توئیت کرد که در آن نوشته است: سرویس جهانی بی.بی.سی از طریق عوارض تلویزیون در انگلیس تأمین می‌شود، درعین ‌حال، بودجه‌ای معادل 289 میلیون پوند از سوی دولت به این شبکه تخصیص داده ‌شده که در پنج سال تا سال 2020 پرداخت می‌شود.سفیر ایران افزود: اما در خصوص اعتماد عمومی به این شبکه، بر اساس بررسی‌های رسانه‌ای در انگلیس، از هر شش نفر در این کشور، تنها یک نفر به اخبار و تحلیل‌های بی.بی.سی اعتماد دارد.

حکم قاضی به خواندن کتاب زیدآبادی

خبر دیگر اینکه، محمدجواد رهسپار، دادرس شعبه 103 دادگاه کیفری دو، شهرستان قم، یک متهم را به خواندن کتاب «سرد و گرم روزگار» نوشته احمد زیدآبادی محکوم کرد. به گزارش «ایران» جرم این جوان که دانشجو و متاهل هم هست، خرید و فروش دستگاه «بی سیم» با قابلیت اتصال به یگان‌های نیروی انتظامی است. احمد زیدآبادی، نویسنده این کتاب نیز در واکنش به این حکم در «تلگرام» نوشت: «برای من روشن است که او (قاضی) از سرِ خیرخواهی و علاقه‌اش به کتاب این حکم را داده تا بدین وسیله توجه نسلی را که یا عجولانه در صدد کشف و پیمودن راهی سهل و آسان و غیرعادی و میان‌بر برای دستیابی به اهداف و خواست‌های خود است یا اصولاً از پیمودن چنین راهی نومید و مأیوس شده و سر در گریبان افسردگی فرو برده است، به این موضوع معطوف کند که زندگی به تلاش مداوم، انگیزه قوی، اراده محکم، ستیز با انواع مشکلات، نهراسیدن و تسلیم نشدن در برابر شرایط، صبر و شکیبایی و قناعت، تحملِ ناملایمات و چشم دوختن به افق‌های فراتر از روزمرگی و مادی‌اندیشی نیاز دارد.»

مرخصی «مشایی» تمدید شد

شنیدیم که، مرخصی اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر دولت احمدی‌نژاد برای چند روز دیگر تمدید شد. به گزارش ایسنا اسفندیار رحیم مشایی که از روز یکشنبه پنجم اسفندماه از زندان اوین به مرخصی آمده بود، برای چند روز دیگر مرخصی‌اش تمدید شد.

ویلای فرزند وزیر سابق در لواسان تخریب می‌شود

دست آخر اینکه، شهردار لواسان گفت: حکم تخریب ملک ویلایی غیرمجاز دختر یکی از وزیران سابق صادر، قطعی و هفته آینده اجرا خواهد شد. به گزارش تابناک، علی حیدریان درخصوص یکی دیگر از ویلا‌های پرحاشیه این شهر منتسب به یکی از اطرافیان خانم نماینده مجلس شورای اسلامی، افزود که این ملک در کمیسیون ماده ۱۰۰ حکم جریمه گرفته و آن را نیز پرداخت کرده است، لذا ویلای مذکور تخریب نمی‌شود.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

رد ادعای موافقت مقام معظم رهبری با الحاق به FATF

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با رد ادعای موافقت چندباره مقام معظم رهبری با پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی مانند FATF گفت: در نامه ۶ وزیر و ۲ معاون رئیس‌جمهور و نیز نامه اخیر جهانگیری به رهبر معظم انقلاب با محتوای لزوم پیوستن به برنامه اقدام مالی و این کنوانسیون‌ها، رهبر معظم انقلاب در این باره هیچگونه اظهارنظر صریحی انجام ندادند، بلکه پی‌نوشت کردند «برای تشخیص مصلحت به مجمع ارسال شود و مجمع با دقت و امعان نظر نسبت به این مساله تصمیم‌گیری کند». به گزارش فارس، پرویز داوودی گفت: برداشت ما از این پی‌نوشت رهبر معظم انقلاب این بود که دیدگاه‌شان این است که در این باره مسیر قانونی طی شود که ابتدا در مجلس بررسی و تصویب شد اما شورای نگهبان مخالفت کرد و بعد به عنوان لایحه اختلافی به مجمع ارجاع شد و ما اکنون باید برحسب مصلحت در این باره تصمیم‌گیری کنیم. داوودی افزود: حجم کار کارشناسی برای بررسی الحاق به کنوانسیون پالرمو و سی‌اف‌تی به عنوان بند‌هایی از اف‌ای‌تی‌اف بسیار بالا، چندین برابر معمول و در سطح بسیار وسیع بوده است، زیرا رهبر معظم انقلاب دستور فرمودند با دقت و امعان نظر انجام شود.

رئیس FATF: ایران حامی تروریسم است

رئیس گروه ویژه اقدام مالی FATF گفته بود: ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است؛ آنها به تأمین مالی گروه‌هایی مانند حزب‌الله، حماس و رژیم سوریه که مردم خود را می‌کشند ادامه می‌دهند و همزمان برنامه موشکی خود و بی‌ثبات‌سازی منطقه را پیش می‌برند. مارشال بیلینگزلی، رئیس گروه ویژه اقدام مالی (FATF) طی سخنانی درباره ایران در شهریورماه 97 گفته بود: «ایران بزرگ‌ترین حامی تروریسم در جهان است. آنها به تأمین مالی گروه‌هایی مانند حزب‌الله، حماس و رژیم سوریه که مردم خود را می‌کشند ادامه می‌دهند و همزمان برنامه موشکی خود و بی‌ثبات‌سازی منطقه را پیش می‌برند». وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته بود: «تلاش‌های ما همراه با سوءمدیریت و فساد در اقتصاد ایران، هم‌اکنون به نتایجی رسیده است و من امروز به کنگره یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی این روزهای ایران را نشان می‌دهم و این شاخص، ارزش ریال نسبت به دلار آمریکاست. در طول تاریخ تحریم‌های ایران ما چنین افتی را در ارزش ریال ندیده‌ایم. ریال ایران اکنون به اندازه یکصد و چهل هزارم دلار معامله می‌شود (یک دلار معادل ۱۴۰ هزار ریال است) و دوسوم ارزش خود را از دست داده است». به گزارش فارس، این اظهارات نشان می‌دهد برخلاف تصور عمومی، مشکل اصلی الزامات FATF نه در بخش حمایت از مقاومت، بلکه در دقیق‌تر کردن تحریم‌ها و افزایش فشار روی مردم ایران از این مسیر نهفته است.

مشکل گوشت با FATF حل نمی‌شود

قالیباف، ریشه مشکلات کشور را مسائل مدیریتی دانست و گفت: مشکلات کشور ریشه در ناتوانی مدیران کشور و باورهای غلط آنها دارد. به گزارش رسا، محمدباقر قالیباف ظهر دیروز در همایش جایگاه مدیریت جهادی در تحقق تمدن نوین اسلامی، دولتی بودن اقتصاد را یکی از عوامل رشد فساد در کشور دانست و عنوان کرد: اگر اقتصاد در اختیار مردم قرار بگیرد شاهد کاهش فساد در کشور خواهیم بود؛ ذات اقتصاد دولتی فساد به دنبال دارد. در تقابل با تحریم‌های آمریکا مردم تحریم را دور می‌زنند اما دولت حل مشکل آب کشور را به برجام گره می‌زند و مشکل گوشت را هم به FATF پیوند می‌دهد. این در حالی است که چه در FATF عضو شویم و چه در لیست سیاه آن قرار بگیریم شرایط ما در حوزه تحریم و مسائل مربوط به آن تغییری نخواهد کرد. قالیباف FATF را نماد حکمرانی نظام سرمایه‌داری توصیف کرد و گفت: براساس مطالعات انجام‌شده 30 درصد مشکلاتی که شاهد هستیم به علت تحریم‌هاست و 70 درصد مشکلات کشور ریشه در مسائل درونی ما دارد؛ اگر ما خودمان مشکلات را برطرف کرده بودیم امروز شاهد این مشکلات نبودیم. مردم برای انقلاب اسلامی و کشورشان هزینه و فداکاری می‌کنند اما نباید توقع داشت مردم بی‌عرضگی‌ها و ناتوانی‌ها را هم به حساب آمریکا بگذارند و برای آن هزینه کنند.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات