صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۹  ، 
کد خبر : ۳۲۴۴۷۲

جزئیات اولین پرواز اسرائیل به امارات

جارد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از ورود به ابوظبی اظهار کرد: معاهده صلح بین اسرائیل و امارات روند صلح در منطقه را تغییر خواهد داد.
کوشنر با ادعای این‌که خواهان گسترش صلح در منطقه و جهان هستیم، ادامه داد: صلح برای ملت‌های منطقه ضروری است.
او به محض ورود به فرودگاه اصلی پایتخت امارات به همراه هیات مشترک از آمریکا و اسرائیل گفت: آینده منطقه نباید در گرو گذشته باشد.
کوشنر افزود: از فلسطینی‌ها می‌خواهم به مذاکره بازگشته و گام‌هایی به سمت صلح بردارند.
مشاور ارشد ترامپ همچنین از عربستان برای موافقت با عبور این پرواز از حریم هوایی‌اش تشکر کرد.
در این راستا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در توییتر ویدیویی را منتشر کرد که او را در حال مکالمه تلفنی با هیات اسرائیلی نشان می‌داد که در راه ابوظبی بودند و از حریم هوایی عربستان می‌گذشتند.
نتانیاهو در حالی که با دستش به مسیر عبور هواپیما از حریم هوایی عربستان اشاره می‌کرد، گفت: این روز تاریخی است؛ شما با هواپیمای اسرائیلی در اولین پرواز در حال عبور از حریم هوایی عربستان هستید.
او افزود: برای توافق صلح با امارات در سال‌های گذشته تلاش کردم، تا این‌که باور پیدا کردم که تحقق صلح مقابل صلح به منظور صلح ممکن است.
کوشنر گفت، فلسطینی‌ها نمی‌توانند به گذشته تکیه کنند، بلکه باید به میز مذاکرات بازگردند.
مشاور ترامپ همچنین افزود: آمریکا می‌تواند برتری نظامی ویژه اسرائیل را در منطقه حفظ کند، در حالی‌که از روابط واشنگتن با امارات نیز حمایت نماید. در عین حال روابط نظامی امارات و آمریکا نیز ویژه است.
او باز هم گفت، آمریکا ایران را بزرگترین تهدید در منطقه می‌داند.
به ادعای کوشنر، صلح رهبران اسرائیل و امارات مورد استقبال‌ مردم دو طرف قرار گرفته است.
رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت: تبادل سفیران از سوی دو طرف انجام خواهد گرفت و همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش، بهداشت و تکنولوژی صورت می‌گیرد.
اوبراین تاکید کرد: توافق صلح بین امارات و اسرائیل، سرآغاز روند صلحی تاریخی است و به لطف "شجاعت" محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا این توافق حاصل شد.
این سفر هیات مشترک به امارات در چارچوب اعلام بیانیه سه جانبه مشترک و طرح نقشه‌ای انجام گرفت که سرآغازی برای همکاری مشترک بین اسرائیل و امارات خواهد بود. 
رویترز به نقل از رسانه‌های اماراتی گزارش داد، انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه به استقبال از دو هیات آمریکایی و اسرائیلی در فرودگاه ابوظبی رفت.
این هیات همچنین شامل نمایندگان بخش‌های مختلف اسرائیل در اولین پرواز تجاری اسرائیل بود که در خاک امارات به زمین نشست.
این هیات دربرگیرنده نمایندگان بخش‌ها و زمینه‌های حیاتی از جمله سرمایه‌گذاری، مالی، برنامه فضایی غیرنظامی، امور دیپلماسی، گردشگری، فرهنگی، بهداشت بود.
همچنین تعدادی از نمایندگان بخش‌های دولتی امارات قرار است به بررسی چشم‌اندازهای روابط در این زمینه‌ها و تقویت تلاش مشترک و بررسی فرصت‌های همکاری در نتیجه معاهده صلح بپردازند.
این در حالی است که لیور حیاة، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در گفت‌وگو با خبرگزاری "وام" امارات از تصمیم شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان درباره لغو قانون فدرال در زمینه تحریم اسرائیل و مجازات در پی آن تقدیر کرد و آن را "تصمیمی تاریخی" خواند.
حیاة گفت، این تصمیم گامی مهم در راستای برقراری روابط اقتصادی است.
نظرات بینندگان
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات