صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۵  ، 
کد خبر : ۳۲۴۸۳۱

پکن هشدار داد؛ تلاش قدرت‌های خارجی برای انقلاب رنگی در آسیا

 «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه در خصوص تلاش قدرت‌های خارجی برای ایجاد انقلاب‌های رنگی در آسیا هشدار داد.
به نوشته خبرگزاری «تاس»، دیپلمات ارشد چین در آستانه سفر به مسکو گفت: «اخیراً روابط میان چین و کشورهای همسایه در مسیر مثبت توسعه یافته است. در همین حال، بی‌ثباتی جهانی افزایش یافته و امنیت جهانی با چالش‌ها و تهدیدات جدید مواجه شده است».
وانگ یی در ادامه گفت: «سازمان‌های تروریستی جهانی و سه نیروی شیطان (تروریسم، افراط‌گرایی و جدایی‌طلبی) فعالیت‌های خود را در منطقه گسترش داده‌اند».
وی هشدار داد: «برخی قدرت‌های خارجی از بسترهای مختلف برای مداخله در امور داخلی و حتی به راه انداختن موجی جدید از انقلاب‌های رنگی استفاده می‌کنند. از سوی دیگر برای حفظ برتری تک‌قطبی، دروغ‌های مختلف سر هم می‌کنند و عامدانه روسیه و چین و دیگر کشورهای دارای توسعه سریع را بدنام کرده و فشارهای بی‌دلیلی را به آن‌ها وارد می‌کنند و حتی برخی کشورها را وادار به انتخاب هم‌پیمانان خود می‌کنند و به دنبال ایجاد جنگ سردی جدید هستند».
وزیر امور خارجه چین افزود: «چنین رفتارهایی حدود روابط بین‌المللی را زیرپا گذاشته، با منافع مشترک کشورهای مختلف در تضاد است. چنین اقداماتی توسط جامعه جهانی قابل پذیرش نیست و آثاری ننگین در تاریخ برجای می‌گذارند».
وی در پایان گفت: «روسیه، آسیای مرکزی و مغولستان همسایگان مهم شمال غربی چین هستند. چین توجه زیادی به اوضاع منطقه دارد و به طور صادقانه رفاه، توسعه و ثبات درازمدت تمام کشورهای منطقه را آرزومند است».
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا اسپر روز گذشته (چهارشنبه) طی سخنرانی در اندیشکده «رَند» تأکید کرد: «امروز، در این عصر رقابت قدرت‌های بزرگ، وزارت دفاع (آمریکا)، چین و روسیه را بعنوان رقبای راهبردی مهم خود اولویت‌بندی می‌کند».
اسپر بدون در نظرگرفتن اقدامات واشنگتن در مداخله در مسائل داخلی هنگ کنگ و تایوان از اقدامات چین در دریای جنوب چین و شرق چین بعنوان اقداماتی در تضعیف نظم جهانی انتقاد کرد.
نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات