صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۱۸۴
القدس العربی در گزارشی درباره کویت آورده است: پس از اینکه شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح به عنوان امیر جدید به جای امیر فقید شیخ صباح الاحمد الصباح بر مسند قدرت در امیرنشین کویت، نشست، رقابت میان نامزدها بر سر پست ولیعهدی این کشور، تشدید شده است.
با وجود اینکه قانون اساسی کویت به امیر ۸۳ ساله جدید کویت یک سال برای انتخاب ولیعهد خود فرصت می دهد، انتظار می رود، در هفته های آتی ولیعهد کویت معرفی و به رقابت میان نامزدها پایان داده شود، به ویژه که معمولا در کویت تاخیری در انتخاب ولیعهد رخ نمی دهد.
از مهمترین افراد در این زمینه، شیخ مشعل الاحمد الجابر معاون رئیس گارد ملی، شیخ ناصر صباح الاحمد که قبلا وزیر دفاع بوده است؛ شیخ ناصر المحمد، نخست وزیر سابق و شیخ محمد صباح السالم که قبلا وزیر خارجه بوده و از خاندان السالم و با نفوذ کمتر است.
منابع کویتی بر این باورند، شیخ مشعل که از نظر سنی از بقیه بزرگتر است به نظر می رسد، بیشترین شانش را برای تصاحب مقام ولیعهدی داشته باشد. شیخ مشعل ۸۰ ساله برادر ناتنی امیر جدید و معروف به شخصیتی قاطع است که همواره در رکاب امیر فقید در سفرهای درمانی او بوده است؛ از جمله آخرین سفر درمانی شیخ صباح به آمریکا.
شیخ مشعل در سال ۱۹۴۰ متولد شده و از سال ۲۰۰۴ پست معاونت گارد ملی در درجه وزیر و همچنین ریاست دستگاه امنیت کویت و نیز در وزارت کشور فعالیت داشته است. وی از نفوذی قوی در داخل گارد ملی کویت برخوردار است و این نهادی نظامی مستقل از ارتش و پلیس است.
وی فارغ التحصیل از انگلیس در سال ۱۹۶۰ و یکی از مردان مهم امنیتی کویت است و در فاصله سال های ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۰ رئیس اداره تحقیقات عمومی بوده که آن را به اداره امنیت کویت ارتقا داده و همچنان در کویت به این نام معروف است. با تشدید کرونا در کویت، گارد ملی تحت مدیریت وی فعال شد و به کمک نیروهای پلیس و ارتش برای حفظ امنیت و اعمال مقررات منع آمد و شد و مهار بحران ناشی از کرونا شتافت.
شیخ مشعل فردی است که در رسانه ها کمتر ظاهر شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات