صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰  ، 
شناسه خبر : ۳۲۹۵۱۰
وزیر بهداشت در نامه‌ای جزییات برگزاری مراسم‌ ماه مبارک رمضان شامل نماز جماعت، شب‌های قدر و نماز عید فطر را اعلام کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای جزییات نحوه برگزاری مراسم معنوی ماه مبارک رمضان شامل نماز جماعت، مراسم شب های قدر و نماز عید فطر را اعلام و ابلاغ کرد.

متن نامه وزیر بهداشت به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر رئیسی معاون محترم بهداشتی

«باتوجه به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و انتظار مومنین روزهدار در اعلام پروتکلهای مرتبط با مراسم این ماه پرفضیلت لازمست موارد زیر مورد نظر قرار گیرد.

واقفید همراهی دست اندرکاران ارجمند برگزاری نماز‌های جمعه و جماعات و مدیران هیئات مذهبی، وعاظ، ذاکران اهل بیت، هیئت امناء مساجد کشور و از همه مهمتر مردم شریف کشورمان در سال گذشته حداکثر همراهی را در کلیه امور اعمال کردند.

گرچه بعضاً توسط گروه‌های افراطی و خارج از دایره مدیریت این عزیزان اعمالی غیرمنطبق با شیوهنامهها صورت گرفت و علاوه بر رنجش خاطر این عزیزان و همکاران ما که تلاش کردیم نگذاریم دوگانه دین و سلامت دامن زده شود، خوراک تبلیغاتی گروهی در خارج از کشور شد تا بتوانند ناجوانمردانه بر احساسات پاک مردم متدین بتازند.

معالوصف انبوهی از مومنین در شبهای قدر با رعایت کامل شیوهنامهها که خود از نزدیک شاهد آن بودم علاوه بر اجرای مراسم باشکوه، محملی برای دعای خیر به توفیق همکارانمان در مدیریت بیماری نیز فراهم نمودند؛ لذا ضروریست نظرات اینجانب را در کمیته مربوطه با دوستان عزیزمان مطرح فرمائید تا مورد توجه قرارگیرد:

۱- گرچه در شهر‌های زرد و آبی با رعایت شیوهنامهها برگزاری نماز و برگزاری مراسم احیاء بلامانع است معالوصف باتوجه به شیوع گسترده بیماری با ویروس موتاسیون یافته کمتر نقطهای حائز شرایط فوق خواهد بود؛ لذا می‌طلبد تا با تدوین شیوهنامهای برای برگزاری نماز‌های یومیه ماه مبارک (یک وعده آنهم بمدت نیم ساعت) با حداقل نفرات و در فضای باز با رعایت حداکثر فاصله و ماسک و جانماز و سجاده اختصاصی در کلیه شهر‌ها اجازه داده شود.
بدیهی است اگر شرایط شهری بشدت اضطراری و مشمول قرنطینه عمومی و عدم رفت و آمد قرار گرفت متفاوت عمل خواهد شد.

۲- در مورد شبهای پرفیض قدر نیز مراسم احیاء می‌تواند همچون سال گذشته با رعایت فاصله و تعداد محدود در فضای مناسب و باز در کلیه شهر‌ها حداکثر به مدت ۲ ساعت اجرا گردد. لوازم کاملاً شخصی و ورودی و خروجیها متعدد و بدون تماس باشد. تجربه و مدیریت سال گذشته عزیزان یقیناً در بهتر برگزار شدن مراسم امسال موثر خواهد بود.

۳- باتوجه به شیوع ویروس سرکش جهش یافته و قدرت سرایت و بیماریزائی بالا، اطلاعرسانی عمومی و ترغیب مردم عزیز به برگزاری مراسم محدودتر و با اولویت منازل و استفاده از ظرفیت ارزشمند صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و فضای مجازی همچون سال گذشته نباید مغفول بماند.

۴- هرگونه مماشات با جریانات قانون گریز و شکننده پروتکلها باتوجه به شرایط بسیار خطیر کنونی ابعاد گسترده زیان آوری دارد که می‌تواند مدیریت بیماری را غیرممکن سازد؛ لذا توجه دستاندرکاران محترم مدیریت مراسم مذهبی از تفاوت شرایط با سال گذشته بدلیل تحولات ویروس بیماریزا و تهیه بروشور و جزوههای آموزشی برای روزهداران عزیزی که متمایل به شرکت در این مراسم میباشند بسیار موثر خواهد بود.

۵- برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکلگیری موجی جدید در آن استانها شد که پیشگیری از این پدیده در عید سعید فطر آتی میتواند ویروس جهشیافته ابعاد سنگینتری ایجاد کند؛ لذا پرداختن به امور پیشگیرانه قبل از فرارسیدن عید در استان‌ها و نقاطی که ممکن است آسیبپذیر باشد بسیار ضروریست.

امید است با همدلی و هماندیشی با عزیزان در کمیتههای تخصصی ستاد ملی تصمیمات مناسبی اتخاذ شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات