بین الملل >>  آمریکاواروپا >> اخبار ویژه
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۷  ، 
کد خبر : ۳۳۶۴۰۲

کاهش محبوبیت دموکرات ها نتیجه بحران در اوکراین است / شکست بایدن در قمار کی یف

جوبایدن رئیس جمهور آمریکا هرگز تصور نمی کرد که وقوع جنگ اوکراین، منجر به کاهش محبوبیت وی در نزد افکار عمومی کشورش شود! برخی تحلیلگران معتقدند که یکی از اصلی ترین دلایل اقدامات تحریک آمیز واشنگتن و متحدان آن در مرز اوکراین (قبل از وقوع جنگ)، افزایش محبوبیت دولت بایدن در حوزه ی سیاست خارجی بوده است.

شاید جوبایدن رئیس جمهور آمریکا هرگز تصور نمی کرد که وقوع جنگ اوکراین، منجر به کاهش محبوبیت وی در نزد افکار عمومی کشورش شود! حتی برخی تحلیلگران معتقدند که یکی از اصلی ترین دلایل اقدامات تحریک آمیز واشنگتن و متحدان آن در مرز اوکراین ( قبل از وقوع جنگ)، افزایش محبوبیت دولت بایدن در حوزه ی سیاست خارجی بوده است. شاید بایدن از اوکراین به مثابه فرصتی یاد می کرده که می توانست محبوبیت دولت وی را پس از خروج فاجعه بار و بی نظم از افغانستان افزایش دهد اما این بار نیز محاسبات کاخ سفید نادرست از آب در آمد!

کاهش محبوبیت دموکرات ها نتیجه بحران در اوکراین است / شکست بایدن در قمار کی یف

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد آمریکایی‌ها از دخالت ایالات متحده در درگیری میان روسیه و اوکراین حمایت زیادی نمی‌کنند. جوبایدن رئیس‌جمهوری آمریکا اذعان کرده است احتمال تاثیر این درگیری بر آمریکایی‌ها رو به افزایش است، اما اعزام نیرو به اوکراین را رد کرده است.

بر اساس نظرسنجی جدید مرکز تحقیقات روابط عمومی نورک-آسوشیتدپرس، تنها ۲۶ درصد از شهروندان آمریکایی می گویند که ایالات متحده باید نقش فعالانه‌ای در درگیری ایفا کند. پنجاه و دو درصد خواستار دخالت جزئی آمریکا در این تنش شده‌اند و ۲۰ درصد گفته‌اند نمی‌خواهند آمریکا هیچ نقشی در این رابطه ایفا کند.

نگرانی مردم آمریکا از تروریسم داخلی بیش از تهدیدات خارجی

به اوکراین نیرو نمی فرستیم

در چنین شرایطی مقامات آمریکایی به صورت مداوم تاکید دارند که قصد اعزام نیرو به اوکراین را ندارند! جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفته است  که آمریکایی‌ها ممکن است برداشت‌های متفاوتی از نقش ایالات متحده در این ماجرا داشته باشند و تأکید کرد که رئیس‌جمهوری آمریکا به اوکراین نیرو نخواهد فرستاد، هرچند نیروهایی را به کشورهای عضو ناتو که در نزدیکی اوکراین هستند اعزام کرده است.

اظهارات جدید جن ساکی علیه برنامه هسته ای ایران

دموکرات‌ها بیشتر از جمهوری خواهان معتقدند که ایالات متحده باید نقش فعالانه‌ای در درگیری میان روسیه و اوکراین ایفا کند.این نظرسنجی نشان می‌دهد ۴۳ درصد از آمریکایی‌ها، رویکرد رئیس‌جمهوری ایالات متحده در برابر روسیه را تأیید می‌کنند، که نسبت به ۴۹ درصد ژوئن سال گذشته کاهش یافته است. با وجود عدم تمایل آمریکایی‌ها نسبت دخالت عمده در درگیری روسیه و اوکراین، ۵۳ درصد از شهروندان آمریکایی می‌گویند به شدت نگران هستند که نفوذ روسیه در سراسر جهان تهدیدی برای ایالات متحده باشد، که این رقم نسبت به ۴۵ درصد در ماه اوت ۲۰۲۱ افزایش داشته است.

آمریکایی‌ها پوتین را

این نظرسنجی در دوره تشدید تنش‌ها میان روسیه و اوکراین انجام شده است.نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها نسبت به جامعه اطلاعاتی آمریکا دچار تردید هستند و تنها ۲۳ درصد گفته‌اند که «اعتماد زیادی» به نهادهای اطلاعاتی دارند.یکی از بزرگترین تهدیدهای روسیه برای آمریکایی‌ها، توانایی در راه‌اندازی جنگ سایبری است.

تاثیر بحران اوکراین بر انتخابات کنگره

مقامات دولت بایدن، شاهد تاثیرگذاری معکوس و سلبی بحران اوکراین بر انتخابات میاندوره ای کنگره هستند. انتخاباتی که می تواند به سلطه ی نسبی دموکراتها بر مجلس نمایندگان و مجلس سنا پایان دهد!

تحلیلی مختصر از تاثیر نتایج انتخابات کنگره آمریکا | بورس 24

در بحبوحه ی جنگ اوکراین، بسیاری از شهروندان آمریکایی نسبت به سوءمدیریت رئیس جمهور کشورشان نسبت به این منازعه معترض هستند. برخی شهروندان ، معتقدند که بایدن در ایجاد زمینه های شکل گیری نبرد تمام عیار در اوکراین مقصر بوده و برخی دیگر( اکثرا جمهوری خواهان) حمایت نظامی آمریکا از کی یف پس از وقوع درگیری ها را ناکافی قلمداد می کنند. یک نظرسنجی جدید گالوپ نشان داد که تنها ۴۰ درصد از شرکت کنندگان به مدیریت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در امور و روابط خارجی رای مثبت دادند، در حالیکه ۳۶ درصد، میزان اندک این نظرسنجی، بایدن را به خاطر مدیریت او درخصوص تهدید روسیه علیه اوکراین تایید کردند.این نتیجه برای رئیس جمهور آمریکا که خود را متخصص حوزه ی دیپلماسی و سیاست خارجی می داند، حکم یک فاجعه را دارد .

پاشنه آشیل دولت بایدن

در ابتدای حضور بایدن در مسند قدرت، بسیاری از دموکراتها تصور می کردند که تسلط وی بر عرصه سیاست خارجی، می تواند به نقطه قوت آنها در برابر جمهوری خواهان تبدیل شود اما چنین تصوری کاملا نادرست بوده است!

در ماه فوریه سال گذشته، ۵۶ درصد سیاست خارجه جو بایدن را تایید می‌کردند؛ اما پس از خروج آشفته آمریکا از افغانستان و بی‌ثباتی موجود در وضعیت اوکراین، این رقم به کمتر از 40 درصد کاهش یافته است.

ترامپ این تصمیم بایدن را تمجید کرد

در مقابل، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا تلاش می کند از آَشفته بازار فعلی در اوکراین نهایت استفاده را به سود خود و حزب جمهوریخواه کند. حدود ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران (سی‌پی‌ای‌سی)، که گردهمایی سالانه فعالان جناح  محافظه کار (جمهوری خواه) از سراسر کشور است، به ترامپ رای دادند.ران دسانتیس، فرماندار فلوریدا، با کسب ۲۸ درصد آرا در رتبه دوم قرار گرفت که این نتیجه مشابه نتایج نظرسنجی پارسال بود. در فهرستی که در آن نام ترامپ نبود، دیسانتیس ۶۱ درصد آرا را به دست آورد.

ترامپ دست بردار نیست

دونالد ترامپ طی روزهای اخیر، بارها سیاستها و رویکرد دولت بایدن نسبت به وقوع بحران اوکراین را مورد انتقاد قرار داده و آمریکای دوران بایدن را آمریکایی آسیب پذیر در برابر بحرانهای جهانی دانسته است.  رییس جمهوری سابق آمریکا مدعی شده است  که اگر وی اکنون سمت ریاست جمهوری ایالات متحده را بر عهده داشت، هیچ‌گاه فاجعه هولناک در اوکراین رخ نمی‌داد.

کاهش محبوبیت دموکرات ها نتیجه بحران در اوکراین است / شکست بایدن در قمار کی یف

ترامپ در یک گردهمایی در فلوریدا با اشاره به درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین مدعی شد: همانطور که همه می‌دانند، اگر در انتخابات ما تقلب نمی‌شد و اگر من رئیس‌جمهوری بودم، این فاجعه وحشتناک هرگز اتفاق نمی‌افتاد.  ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از «ضعیف بودن» جو بایدن رئیس جمهوری دموکرات برای حمله به اوکراین استفاده کرد.

بازی بدون تعارف با همتای آمریکایی/ پای بایدن در تله پوتین گیر کرد -  خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency

ترامپ همچنین به حمله روسیه به گرجستان در زمان جورج دبلیو بوش و شبه جزیره کریمه در زمان باراک اوباما اشاره کرد و گفت: «من به عنوان تنها رئیس جمهوری قرن بیست و یکم (آمریکا) ایستادگی کردم که روسیه به کشور دیگری حمله نکند.»

کاهش محبوبیت دموکرات ها نتیجه بحران در اوکراین است / شکست بایدن در قمار کی یف

رییس جمهوری سابق آمریکا در این سخنرانی که ساعاتی پس از اعمال تحریم های گسترده آمریکا و متحدانش علیه آروسیه صورت گرفت، با اوکراینی‌ها ابراز همدردی کرد و این بار از ولودیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهوری اوکراین تمجید کرد و او را در حالی که در کی یف پایتخت اوکراین مانده، "شجاع" خواند.

 

 

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات