هيئت رئيسه در دور آخر
رقابت سه ضلع فراکسيون هاي سياسي مجلس در روز پنجم خردادماه مي ‌تواند آخرين تغيير و تحولات و وزن کشي‌هاي سياسي مجلس را معطوف به انتخابات مجلس يازدهم در اسفندماه امسال آشکار سازد و اينکه آيا شاهد ريزش آراء فراکسيون‌هاي سياسي و چرخش سياسي نمايندگان مجلس بوده ايم يا خير؟!
چهل سال نگهباني از قانون اساسي
بررسي عملکرد شوراي نگهبان در گفتگوي با سخنگوي شوراي نگهبان
در شورا بعد از بررسي مستندات، نسبت به صلاحيت افراد راي گيري مي‌شود و هر فرد بايد 7 راي مثبت داشته باشد. اما اين که آرا بر چه اساسي داده مي‌شود و انگيزه کسي که راي مي‌دهد چيست؟ اين يک امر دروني است. ما نمي‌توانيم ورود کنيم. مگر اينکه خودش بيان کند.
نقدهاي وارد به طرح استاني شدن انتخابات
بررسي طرح استاني شدن انتخابات مجلس در گفتگو با دکتر اميرحمزه مهرابي
تنها استدلالي که نمايندگان بابت طرح استاني شدن انتخابات مجلس ذکر مي کنند اين است که مي خواهند نمايندگان کلان نگر و فارغ از دغدغه مشکلات منطقه اي وارد مجلس شوند تا به مسائل ملي بيانديشند.
موافقين و مخالفين يک طرح
بررسي مباحث مطروحه پيرامون طرح استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي
هر طرح داراي نقاط قوت و ضعف هايي است که بايد بطور توامان و با دقت نظر سنجيده شود و در نهايت مشخص گردد که کفه ترازو به کدام سمت سنگيني مي‌کند. لذا تاکيد يکجانبه بر محاسن يا معايب، بدون توجه و دقت نظر جامع، نمي‌تواند معيار درستي براي قضاوت درباره خوبي يا بدي اين طرح باشد.
استيضاح در تعليق
علی لاریجانی: مساله استيضاح جزء حقوق نمايندگان است. ممکن است مجلس امري را مصلحت نداند اما نمي‌تواند آن را به اقليتي تحميل کند. آنها مي‌توانند از اين ابزار استفاده کنند، لذا چيزي خارج از روال نيست
ادعاي پولشويي و ايستادن در جايگاه پاسخگويي
بررسي نظرات نمايندگان مجلس درباره احتمال استيضاح ظريف
محمد عزيزي نماينده مردم ابهر: موضوع استيضاح ظريف هنوز فراکسيوني نشده است و همچنين نظر فراکسيون ولايي نيست. قبل از اين‌که موضوع استيضاح مطرح شود بايد در مجلس يک جلسه غيرعلني برگزار شود تا حرف‌هاي ظريف شنيده شود.
کدام مجلس در راس امور است؟
دهم آذرماه روز ملي مجلس
نماينده‌اي که با تکيه بر ايمان، اهل مرعوب شدن نيست، تطميع هم نمي‌شود. تقوا مانع تطميع است. جايگاه نماندگي حساس و زمينه براي تطميع فراوان است. نماينده طراز انقلاب اسلامي در نطق و راي خود، مصالح و منافع مردم و کشور را در نظر مي‌گيرد و آن را فداي منافع شخصي و جناحي نمي‌کند.
شفافيت در بهارستان
بررسي دلايل موافقان و مخالفان طرح شفافيت آراي نمايندگان مجلس
انتظار افکار عمومي آن است که با انجام اقدامات مقتضي براي رفع نقايص اين طرح و روشن‌سازي هر چه بيشتر نقاط مبهم و جزئيات آن، اين طرح به طور مجدد و در آينده‌اي نزديک در دستورکار مجلس قرار گيرد؛ زيرا تصويب و اجراي اين طرح علاوه بر افزايش مسئوليت‌پذيري نمايندگان، در راستاي انجام مأموريت‌هاي ذاتي مجلس به عنوان خانه‌ي واقعي ملت قرار دارد
از ترميم تا استيضاح کابينه
بررسي نظرات مخالفان و موافقان تداوم استيضاح توسط مجلس
تغييرات با آنچنان کندي و رعايت ملاحظاتي توسط دولت دنبال شد که مجلس مجبور شد تا از اختيارات قانوني خود بهره جسته و با کنار گذاشتن تعارفات و ملاحظات محافظه‌کارانه، وارد ميدان شده و از ابزار استيضاح براي ترميم کابينه استفاده نمايد.
يک نطق متفاوت و سه احتمال
حق‌اش بود آقاي رئيس‌جمهور، آقاي جهانگيري‌، آقاي نوبخت، آقاي سيف و آقاي نهاونديان استيضاح مي‌شدند ولي ما مجبوريم وزير اقتصاد را استيضاح کنيم، ما نامه داديم که آقاي رئيس‌جمهور تيم اقتصادي دولت را تغيير دهد اما اين کار را انجام نداد، شما بايد به مردم پاسخ دهيد، اگر مشکلات را نمي‌توانيد حل کنيد، حداقل با مردم هم‌نوا شويد
به دنبال حل مشکلات اقتصادي مردم
بررسی ابعاد «سوال از رییس جمهور» از نگاه نمایندگان مجلس
اگر سؤال از رئيس جمهور در شرايط صحيحي انجام گيرد به اعتماد عمومي مردم کمک مي کند. حال در هر صورت خيلي نبايد مسئله طرح سوال از رئيس جمهور را در شرايط سياسي دو قطبي و جناحي قرار داد. بايد سعي کرد از اين فضا به نفع کشور و مسائل کنوني استفاده کرد.
رييس‌جمهور در بهارستان
بررسي ابعاد سوال نمايندگان مجلس از رييس جمهور
مواجهه دولت و مجلس از جمله مسائلي است که مبتني بر تعامل و همگرايي بايد شکل گيرد تا حاصل آن کارآمدي نظام سياسي باشد. در اين ميان تعريف بندهايي حقوقي چون سوال از رييس‌جمهور نيز با هدف کارآمدي سازي نظام سياسي و تامين حقوق مردم در قانون لحاظ شده است. لذا عمل به قانون و بهره گرفتن از ابزارهاي قانوني نبايد منجر به ايجاد اختلاف در کشور گردد.
پربیننده ترین