تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۳:۴۱  ، 
شناسه خبر : ۲۶۶۷۴۲

شواهد قابل نقل نشان می دهد آزاد سازی چهار مرزبانان با هدف تقویت جریان نزدیک به عربستان و گروه تکمیل کننده پازل غرب در جنوب شرق کشور صورت گرفته است.

به گزارش جهان، تلاش رسانه های ضدانقلاب و وهابی برای بزرگنمایی نقش یک فرد خاص در آزادسازی خاص مرزبانان بسیار قابل توجه بوده است، بگونه ای که حتی رئیس کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در مصاحبه ای به صراحت اظهار داشت که برجسته کردن نقش مولوی عبدالحمید در آزادی مرزبانان توطئه غربی هاست.

علاالدین بروجردی گفت: «مولوی عبدالحمید مدت زیادی در منطقه سیستان و بلوچستان حضور دارند و در گروگان گرفتن های سابق وارد عمل نمی شده اند و مسئولیتی را بر عهده خود نمی دانستند».

وی اذعان کرد: «تمامی پیگیری های مربوط به آزادی مرزبانها توسط وزارت کشور و شورای عالی امنیت ملی انجام شده است و برجسته کردن نقش مولوی عبدالحمید در آزادی مرزبانان را توطئه غرب باید دانست».

وی با اشاره به اینکه بنابر سخن رسانه های بیگانه ایشان نفوذ بسیاری را در سیستان و بلوچستان دارند گفت: «باید از ایشان درباره ی سکوتشان درباره ی اقدامات گروه های تروریستی در منطقه طی سال های گذشته سوال نمود».

در همین حال، اطلاعاتی جدیدی درباره محتوای گفتگوها میان نمایندگان مولوی عبدالحمید و گروهک جیش العدل در اختیار «ایران هسته ای» قرار گرفته که به شرح ذیل است:

۱- بخشی از این گفتگوها به برخی بررسی اهداف جیش العدل و مولوی عبدالحمید و شیوه های رسیدن به این اهداف میان دو طرف اختصاص داشته است. عبدالرئوف ریگی در این مذاکرات ضمن مشترک خواندن برخی اهداف، شیوه مولوی عبدالحمید را شیوه ای شکست خورده می داند. وی در ادامه به یک نکته مهم اطلاعاتی اشاره می کند و تاکید می کند در صورت فراهم شدن زمینه های خاص فعالیت مذهبی و سیاسی حاضر به گذاشتن اسلحه و فعالیت مسالمت آمیز است. نکته قابل در این باره این است که ظاهرا نمایندگان مولوی عبدالحمید نسبت به فراهم شدن بخشی از آن شرایط خاص از طرف دولت وعده هایی به وی داده اند.

۲- یکی از نقاط و اهداف مشترک دو طرف در این باره داشتن یک مکان تبلیغی و فرهنگی در تهران بوده که عبدالرئوف آن را حیاتی می داند. در این دیدار نمایندگان مولوی عبدالحمید به عبدالرئوف می گویند که دولت جدید برای دادن مکان فرهنگی مذهبی به ما در تهران مشکلی ندارد ولی برخی جریانات تندرو مخالف هستند.

۳- عبدالرئوف پس از مدتی از دستگیری مرزبانان، از اینکه بتواند از دستگاه امنیتی امتیازی بگیرد ناامید بوده است. پس از مطرح شدن موضوع مذاکره، نمایندگان مولوی عبدالحیمد به وی اطمینان می دهند که این مذاکرات صرفا از طرف مولوی عبالحمید و بخشی از بدنه دولت مخصوصا استاندار سیستان و بلوچستان انجام می شود.

۴- تیم مذاکره کننده با جیش العدل نکات قابل تاملی نیز بیان کرده اند که عبدالرئوف را در دو راهی آزاد سازی و یا شهادت مرزبانان قرار می دهد. آنها به عبدالرئوف می گویند که عبدالحمید برای اولین بار از شما درخواست آزادی گروگان ها را مطرح کرده در حالی که در بسیاری از موارد مشابهه سکوت کرده است. همچنین تا کنون نیز به صورت کلی گروگانگیری را محکوم کرده و هیچگاه به صورت مشخص نامی از گروهی نبرده است. پس بگذارید این مقدار ارتباط باقی بماند. جالب آنکه در بخشی از این مذاکرات عنوان شده که مولوی عبدالحمید تنها همین یکبار این درخواست را مطرح خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات