صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸  ، 
شناسه خبر : ۳۰۴۰۴۹
1ـ «اتاق‌های مرگ» آل‌خلیفه
سه نهاد حقوقی، از جمله پژوهشکده خلیج‌فارس در امور دموکراسی و حقوق بشر، مرکز حقوق بشر و صلح برای دموکراسی و حقوق بشر با تهیه گزارش تفصیلی از نقض حقوق بشر نیروهای امنیت ملی در بحرین پرده برداشتند. در این گزارش که تحت عنوان «اتاق‌های مرگ» منتشر شده، درباره چگونگی تأسیس سرویس امنیت ملی بحرین و مهم‌ترین کسانی که مسئولیت شکنجه بازداشت‌شدگان را از آغاز فعالیت این سرویس به عهده داشتند، نوشته شده است. این گزارش همچنین به دستورات صادر شده در زمینه اختیارات بی‌حد و حصر اعطا شده به سرویس امنیت ملی که دربرگیرنده حمایت قضایی شکنجه‌گران است، اشاره می‌کند. رئیس مرکز حقوق بشر بحرین در این باره اظهار داشت: نقض حقوق بشر از سوی سرویس امنیت ملی بحرین برآمده از تفکرات منحرفانه امنیتی در این کشور و گسترش فرهنگ فرار از مجازات به شمار می‌آید؛ به گونه‌ای که آخرین اولویت نهادهای امنیتی در این کشور حمایت از شهروندان است؛ البته اگر شرایط اقتضا کند که شهروندان را به نوعی قربانی کند، حتماً این کار را می‌کند.

2ـ نامه «ظریف» به آمانو درباره سفر «برجامی» نیکی هیلی

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه در نامه‌ای به «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیامدهای منفی سفر یک مقام آمریکایی به وین بر اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) هشدار داده است. پیشتر منابع خبری گزارش داده بودند، «نیکی هیلی» قرار است امروز با مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران دیدار و گفت‌وگو کند. نیکی هیلی در واکنش به نامه ظریف گفت: این موضوع به معنای آن نیست که ایالات‌متحده درباره پایبند بودن یا نبودن ایران به مفاد توافق، پیش‌قضاوتی انجام داده است. وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا هنوز درباره گام بعدی در زمینه توافق هسته‌ای با ایران تصمیمی نگرفته است. این دیپلمات آمریکایی گفت: «هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم. کاری که ما انجام می‌دهیم، تلاش برای یافتن بیشترین مقدار اطلاعات ممکن است.»

3ـ حمایت از سپاه و ارتش با قدرت ادامه پیدا می‌کند

امیر حاتمی در مراسم تودیع و معارفه وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه تمام اهداف و سیاست‌های دوره سردار دهقان تداوم خواهد یافت، گفت: در برنامه چهار ساله پیش‌بینی‌ شده در حوزه موشکی، هوایی، پد‌افندی، رزم زمینی و... تلاش بیشتری خواهیم داشت تا قدرت و اقتدار دفاعی جمهوری اسلامی ایران افزایش یابد. وی با تأکید بر حمایت از محور مقاومت، به‌ویژه سرلشکر قاسم سلیمانی گفت: حمایت‌های همه‌جانبه‌‌ از سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی انتظامی در حوزه‌های پدافندی، موشکی، دریایی، مرزبانی و دیگر حوزه‌های حائز اهمیت با قدرت ادامه خواهد یافت و ان‌شاءالله به بحث معیشت کارکنان شاغل و بازنشسته نیروهای مسلح هم توجه جدی خواهیم کرد.

4ـ عملکرد فراکسیون امید رضایت‌بخش نیست

محمد عطریانفر در گفت‌وگویی اظهار داشت: ما به عنوان چهره‌های اصلاح‌طلب اطلاعات دقیقی از آنچه در فراکسیون امید و پارلمان می‌گذرد، نداریم؛ اما پیام‌هایی که از سوی برخی نمایندگان شنیده‌ایم، نشان می‌دهد عملکرد مدیریت فراکسیون امید در جریان رأی اعتماد به وزرا، چندان رضایت‌بخش نبوده است. مجموع دیدگاه‎ها بر آن دلالت دارد که فراکسیون امید در مدیریت نیازمند بازنگری است و باید ظرفیت‌ها دوباره ارزیابی و تجدید ساختار شوند تا امکان اعتماد قطعی به این فراکسیون در بزنگاه‌ها فراهم شود. ما در اینجا بحث شخصی نمی‌کنیم، هیچ کس نباید از این انتقادات سازنده برداشت ناصحیح داشته باشد و آنها را نپذیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات