صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۹  ، 
شناسه خبر : ۳۱۱۱۵۳

روزنامه کیهان **

شوخی آماری دولت با نرخ تورم واقعی!

نرخ‌هایی که مراکز دولتی اعلام می‌کنند، شوخی با نرخ تورم است.

این مطلب را روزنامه فرهیختگان منتشر کرد و نوشت: خانواده‌های ایرانی با سطح درآمد متوسط و پایین، این روزها، بیش از سایر اقشار جامعه متحمل افزایش قیمت کالاهای اساسی و گرانی بی‌حساب و کتاب اقلام موردنیازشان شده‌اند. یکی دو ماهی است که قیمت بسیاری از کالاهای اساسی موجود در بازار، چه خودسرانه و چه منطقی، افزایش داشته است. آن تعداد از فروشندگان که قیمت کالاهای خود را خودسرانه افزایش داده‌اند، افزایش قیمت دلار و نوسانات بازار ارز را عامل گرانی می‌دانند و با این بهانه، افزایش قیمت اقلام موجود در بازار را توجیه می‌کنند. این درحالی است که مسئولان بخش‌های دولتی و نظارتی در یکی دو ماه گذشته، قاطعانه اعلام کرده‌اند که بازار تحت کنترل است و به هیچ‌کس اجازه افزایش خودسرانه قیمت‌ها و اجحاف در حق مصرف‌کننده را نداده‌اند.

اما آنچه در واقعیت وجود دارد با گفته‌ها و وعده‌ و وعیدهای مسئولان در تضاد است، چراکه افزایش قیمت‌ها در بازار از یک سو و عدم نظارت و کنترل دولت از سوی دیگر، به خوبی محسوس است. مصداق بارز این گفته افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت لبنیات در مدت اخیر است.

براساس جدیدترین گزارش مرکز آمار قیمت گوشت گوسفند در هفته منتهی به 28 اردیبهشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18/2 و گوشت گاو نیز 19 درصد گران شده است. همچنین تخم‌مرغ 51 درصد نسبت به سال گذشته رشد قیمت داشته است. قیمت تخم‌مرغ در بازه مورد اشاره مرکز آمار یعنی هفته منتهی به 28 اردیبهشت 97 در مقایسه با هفته منتهی به 28 فروردین 97 افزون بر 12/3 درصد افزایش یافته است. قیمت شیر نیز در بازه یاد شده 5/5 درصد افزایش یافته است.

نمود عینی بی‌توجهی دولت به کنترل قیمت‌ها و نظارت بر بازار را می‌توان بر قیمت کالاهایی که تنها در طول یک هفته افزایش قیمت داشته‌اند، مشاهده کرد. مرکز آمار خلاصه نتایج گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی را در هفته منتهی به 28 اردیبهشت منتشر و اعلام کرد که طی آن قیمت هشت گروه نسبت به هفته قبل از آن افزایش یافته است. برای مثال در هفته گذشته نرخ لبنیات 0/2درصد، برنج 1/6 درصد، حبوب 0/3 درصد، میوه‌های تازه هفت درصد، سبزی‌های تازه 1/5 درصد، گوشت قرمز 0/2 درصد، گوشت مرغ 1/2 درصد و چای 0/9 درصد افزایش یافته است.

از نگاه کارشناسان وصاحب‌نظران اقتصادی، گرانی کالاهای اساسی، سبد کالایی خانوارها را روزبه‌روز کوچک‌تر و زندگی را برای طیف وسیعی از مردم سخت‌تر می‌کند. در این میان گرانی مسکن که در حدود 35 درصد از هزینه خانوارهای ایرانی را تشکیل می‌دهد، حق صرف هزینه در قسمت‌های دیگر ازجمله آموزش و سرگرمی را سلب کرده است.

روحانی گرفتار مسیریابی نادرست است

مدعیان تدبیر و امید گرفتار مسیریابی نادرست شده‌اند.

این مطلب را روزنامه صبح‌نو ضمن تحلیلی مورد‌اشاره قرارداده و می‌نویسد: در نخستین سالگرد انتخاب مجدد آقای روحانی و گزینش شورای شهر جدید، همه‌چیز نشان از نادرستی مسیرهای اصلی در طراحی این دو برنامه سیاسی دارد؛ درست وقتی سعید حجاریان، طراح ارشد سر و شکل فعلی دولت، و آقای غلامحسین کرباسچی، طراح ارشد سر و شکل شورای شهر، به کل، ابراز نارضایتی از دو برآورده طراحی‌های خود می‌کنند.

وقتی دکتر سعید حجاریان در یک طراحی تازه رادیکال، از برکناری آقای روحانی سخن می‌گویند! لرزه بر اندام ما می‌افتد، چرا که بی‌گمان او تنها یک تحلیلگر سیاسی یا اجتماعی نیست؛ او یک مقام ارشد امنیتی سابق است که علی‌الاصول هنوز همدستی در پس امور دارد و همواره بعید تصور می‌شده است که عملاً دست به پیاده کردن طراحی‌های خود نزند. بنابراین، همواره گمان بر این بوده است که وقتی او تحلیلی ارائه می‌دهد، باید دنبال دست‌هایی بود که برای جامه عمل پوشاندن به آن تحلیل‌ها به حرکت در می‌آیند؛ و وقتی سخن از برکناری رئیس‌جمهوری هموار می‌شود، درمی‌یابیم که ذهنیت چپ رادیکال به حداکثر آشوب تن سپرده است.

به همین قواره، وقتی آقای غلامحسین کرباسچی که صدر طراحی لیست امید شورای شهر بود (مطابق آنچه از افشاگری روزنامه آفتاب یزد در مورد چینش کرسی‌های دو میلیارد تومانی فهرست امید برآمد)، مهم‌ترین دست‌پخت شورای شهر را که شهردار باشد، هدف تندترین انتقادات ممکن قرار می‌دهد، باید پذیرفت که مسیر تدبیر و امید به دشواری‌هایی برخورده است که نیاز به تنظیم مجدد دارد.

در هفته گذشته نقل قول تکان‌دهنده سوم از دکتر محمد جواد ظریف برآمد و همه را غافلگیر کرد و نشان داد که مهم‌ترین هدف‌گذاری در گفتمان «تدبیر و امید» عمیقاً از واقع‌نگری به دور بوده است؛ دکتر محمد جواد ظریف فرمودند «برجام، بیماری در حال مرگ است که در آی‌سی‌یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد.» این را آقای محمد‌رضا رضایی‌کوچی، رئیس‌کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از حضور دکتر ظریف نقل کرد و بالاخره نشانه چهارم، نشانگر شورش سراسری علیه «طرح تحول نظام سلامت» بود که تنها پروژه موفق دولت تدبیر و امید با رضایت 80درصدی مردم تلقی می‌شود. به‌رغم این موفقیت، پس از حملات بیمه‌ها و شایعه شکرآب وزارت بهداشت و وزارت رفاه، تهاجم دکتر مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس‌پر نفوذ مجلس شورای اسلامی، و همچنین، توقف تخصیص یارانه ارزی دارو، نشان دیگری از به محاق رفتن مسیر دولت تدبیر و امید است.

مجموع این نشانه‌ها به دکتر حسن روحانی که سیاستمدار ارشد این مسیر است، گوشزد می‌کند که باید نقش خود را ایفا کنند، و دست به تنظیم مجدد مسیرها و ریل‌ها بزنند. این چیزی است که هم‌اکنون از ایشان انتظار می‌رود.

شاخص‌ها و نشانه‌های روشنی باید در دست سیاستمدار ارشد باشد، تا بتواند به موقع و به درستی دست به اصلاح مسیرها بزند؛ یکی از نشانه‌های مسیر نادرست سیاسی این است که با وجود تلاش سخت، نتایج رضایت‌بخشی نداریم؛ خصوصاً اگر دستاوردهای ما در مقایسه با دستاوردهای رقبا طی دو یا سه دوره تلاش، نقصان داشت، باید نتیجه بگیریم که این میدان، میدان حقیقی عمل ما نیست و باید مسیرها را بهبود بخشید یا تغییر داد.

نشانه بعد این است که زیاد در دو راهی تصمیم‌گیری و مصلحت‌سنجی گرفتار می‌شویم. این نشان از آن دارد که مسیر انتخابی ما با اعتقادات و باورهای اصولی ما در تضاد است. این نحو مسیرها، اغلب با انگیزه‌هایی مانند موقعیت انتخاباتی، پرستیژ سیاسی و گروکشی از رقبای داخلی یا خارجی سیاسی آغاز می‌شوند، اما ادامه چنین مسیر حساب نشده‌ای، مدام مجبور به قمار بیشتر منابع می‌شویم، شاید جاه‌طلبی‌های اولیه تشفی یابند. این نحو سیاست‌ورزی، بیشتر شبیه یک نحو قمار است و هر چه زودتر آن را قیچی کنید، زودتر رستگار خواهید شد. ادامه حضور در چنین مسیرهای سیاسی‌اشتباهی منجر به استهلاک روحی و معنوی سیاستمدار می‌شود و نشانه چنین وضعی، پرخاش مستمر به دیگران و منتقدان است.

اگر به جای آمریکا، ایران از برجام خارج می‌شد اروپا همین قدر خویشتندار بود؟

رفتار اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام منافقانه است. اگر به جای آمریکا، ایران از برجام خارج می‌شد، اروپا چه می‌کرد؟

دکتر محمدباقر خرمشاد با طرح این پرسش، به روزنامه جام‌جم گفت: اگر به تاریخ رجوع کنیم، اروپاییان قابل اعتماد نبوده و از سابقه خوبی بویژه در مذاکراتی که طی حدود ده سال گذشته داشتیم، برخوردار نبوده و به تعهداتشان پایبند نبودند. هر چند آنها بهانه‌هایی از جمله زمانبر بودن انجام تعهدات یا مشکل بودن تصمیم‌گیری در اروپا را مطرح می‌کنند اما در نهایت رفتار آنها در مورد برجام آزمون بزرگی برای غرب است که خود را چند قرن رهبر جهان می‌داند و شاید هیچ‌گاه مانند امروز در معرض آزمون سختی در مقابل دیده‌های جهانیان قرار نگرفته بود، اروپا در شرایطی قرار گرفته که شاید برخلاف سنوات قبل که به صورت متحد آمریکا کار می‌کرده در معرض تحقیر جدی از سوی آمریکاست.

امروز معامله اروپا با آمریکا، آزمون دیگری برای اوست که نه در جهت منافع ما، بلکه باید در جهت حفظ اعتبار خود به تعهداتش عمل کند.

وی در ادامه گفته است: اگر ایران از برجام خارج می‌شد عکس‌العمل طرف اروپایی چه بود؟ قطعا یکی از اقدامات آنها این بود که انگلیس و فرانسه حتما بانی صدور قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای امنیت شده و علیه کشورمان موضعگیری و ما را محکوم می‌کردند.

بنابراین در حال حاضر که آمریکا اقدام به خروج از برجام کرده است، انتظار می‌رود همین اتفاق بیفتد و اروپا آن را محکوم کند.

خرمشاد می‌گوید: دولت دچار همان ضعف و محافظه‌کاری مفرطی در مقابل خروج آمریکا از برجام شده که در گذشته هم با همان ضعف پیش رفته بود. ایران می‌توانست بعد از خروج آمریکا از برجام اعلام کند در حال حاضر در برجام مانده و منتظر عکس‌العمل اروپا می‌ماند؛ اما در عین حال برخی تعهدات را تعلیق می‌کند. به عنوان مثال می‌توانستیم اعلام کنیم محدودیت‌هایی را که درخصوص تحقیق و توسعه پذیرفته‌ایم به صورت تعلیق در می‌آوریم و کار تحقیقاتی روی سانتریفیوژهای جدید را شروع می‌کنیم تا ببینیم اروپا چه کار می‌کند.

همین اقدام را می‌توانستیم در همان مقطعی که شاهد نقض عهدهای آمریکا بودیم انجام دهیم؛ چراکه بر اساس برجام اگر طرفی به بخشی از تعهداتش عمل نکند طرف دیگر می‌تواند به بخش یا تمام تعهداتش عمل نکند و آن را معلق کند، بنابراین ایران می‌توانست از کمترین اقدام حاشیه‌ساز استفاده کند و بخشی از تعهداتش را به حالت تعلیق در آورد. این در حالی است که پس از خروج آمریکا از برجام، اقدام تنبیهی نداشتیم و همه چیز را به اخلاق واگذار کرده‌ایم تا به صورت اخلاقی اروپاییان به تعهدات خود بازگردند، اما باید با کمال تاسف گفت در سیاست بین‌الملل اخلاق هیچ جایی ندارد.

محافل دولتی مؤثر در گرانی ارز برای ساماندهی آن همراهی نمی‌کنند

رئیس سابق اتاق بازرگانی می‌گوید برخی دولتمردان و رسانه‌های حامی آنها، از عوامل افزایش قیمت ارز بودند.

یحیی آل اسحاق در گفت‌وگو با خبر آن لاین تصریح کرد: طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول میزان ذخایر ارز کشور رقمی در حدود 109 میلیارد دلار است. حالا به این رقم صادرات نفتی و غیرنفتی هم اضافه کنید، جمع این ارقام نشان می‌دهد که مشکل منابع ارزی نداریم. آنچه مشکل ایجاد کرده، تقاضاهای غیرواقعی به بازار است.

وی درباره عامل گران شدن ارز می‌گوید: حتماً عوامل داخلی مؤثر بودند. مثل همین اختلاف دیدگاه‌هایی که بین نخبگان و صاحب‌نظران درباره ارز مطرح شد. این اختلاف بین کسانی که در داخل دولت یا خارج از دولت مطرح شد هم بر انتظارات روانی افزایش قیمت ارز دامن زد.

صحبت‌های آقای ترکان و عقبه فکری که این دیدگاه را داشتند. دیدگاه آقای ترکان درباره ارز نمودی از یک جریان بود. دو نوع تفکر در دولت درباره ارز جریان دارد. جالب آنکه پایه هر دوی آنها قیمت دلار بین 6 تا 7 هزار تومان است. چندی پیش روزنامه دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه جریان حامی دولت پرسشنامه‌ای را تهیه کرد که نرخ ارز را بر دو پایه 5 تا 6 هزار تومان و 6 تا 7 هزارتومان را به نظرخواهی گذاشت. من در آن نظرخواهی گفتم که اولاً این جدول غلط است و شما دارید به بازار جهت می‌دهید. دوم اینکه از نظر من قیمت دلار 4200 تومان است. این عدد را یک ماه قبل از تصمیم دولت گفتم.

آل‌اسحاق می‌گوید: فکر می‌کنم مجموعه فضاسازی‌هایی که شد و طرح دیدگاههای تئوریک درباره قیمت ارز، در راستای صحبت آقای ترکان که تأکید داشت «ارز گران، بد نیست»، یکی از عوامل افزایش نرخ ارز بود. البته گروهی هم در اتاق‌های بازرگانی از این دیدگاه حمایت کردند. در این شرایط در نظر بگیرید، گروهی که در خارج از کشور پول داشتند، با طرح اینکه ارز به 7-6 هزار تومان می‌رسد، تصور سوپر میلیاردر شدن پیدا کردند. این گروه هم بر فضاسازی‌ها دمیدند. به این اتفاق‌ها، مسایلی که ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا ایجاد کرد، را اضافه کنید. بالاخره اندیشکده‌های سیاسی آمریکا بیکار ننشسته‌اند. آنها دریافتند که می‌توانند در اختلاف ارز در داخل ایران نقش ایفا کند.

او خاطرنشان کرد: سیاست دولت برای ساماندهی ارز درست است به شرط آن که همه نظرها یکی شود. برخی از وزرا موافق نیستند که باید همراه شوند.

آش سوء مدیریت اقتصادی شور شد صدای حامیان دولت هم درآمد

انتقاد نسبت به سوء تدبیرهای اقتصادی دولت، از رسانه‌های منتقد به رسانه‌های حامی دولت گسترش یافته است.

«خبر آنلاین» در گزارشی با عنوان «تورم یک رقمی و آشفتگی بازار مسکن»، به انتقاد از وضعیت حاکم بر بازار مسکن و عدم نظارت دولت بر آن پرداخت و نوشت: آیا این وضعیت از حقوق شهروندی است که مالک هر روز صبح از خواب بلند می‌شود و هر قیمتی دلش خواست را عنوان می‌کند یا اینکه به نظام ارزی و پولی دولت نگاه می‌کند و چنین تصمیم می‌گیرد و یا تحریکات خارجی بر آن اثر دارد و یا.

چه کسی مسئول این نابسامانی‌هاست؟ دولت چرا فکری نمی‌کند آیا می‌خواهد همانند بازار ارز کار به بحران بکشد و آن گاه وارد شود و یا باید علاج واقعه را قبل از وقوع بکند!

خبرآنلاین افزود: دیدیم که در بازار ارز هم زمانی دولت وارد شد که هم خود دولت و هم بسیاری دیگر می‌گفتند که خیلی زودتر از این‌ها باید اقدام می‌شد. رشد 30 درصدی در زمین و مسکن و بلکه بیشتر، سر به کجا می‌زند؟

خبرگزاری «ایلنا» هم از قول «رضا امیدی» استاد دانشگاه علامه طباطبایی، نوشت: در طول 4 سال گذشته وضعیت معیشت و کیفیت زندگی کارگران چندان محوریت نداشته است.

یافته‌های حاصل از مطالعات مختلف نشان می‌دهد اثرات ناشی از رشد اقتصادی بیشتر معطوف به طبقات بالا بوده و طبقات پایین، روستائیان و شهرهای کوچک بهره‌مندی چندانی از نتایج رشد اقتصادی نداشته‌اند.

امیدی اضافه کرد: به نظر می‌آید دولت به رغم شعارهایی که می‌دهد چندان به بخش مولد جامعه توجهی ندارد و در سطح سیاست‌گذاری هم هنوز این فهم حاصل نشده که نیروی انسانی مهمترین سرمایه هر کشوری است.

خبرگزاری ایسنا نیز در گفت‌وگو با «محمدرضا واعظ مهدوی» معاون سابق توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه، به تحلیل وضعیت صنعت کشور و عملکرد دولت در این حوزه پرداخت.

واعظ واردات را یکی از موانع رشد صنعت دانست و گفت: 70 درصد صنایع ما به دلیل واردات کالاهای خارجی تعطیل هستند.

وی با انتقاد از حمایت‌های ناکافی از بخش تولید افزود: متأسفانه علاوه بر تعطیلی صنایع کشور، سرمایه‌گذاری‌های صنعتی نیز در کشور ما پایین است و وقتی همه سرمایه‌های کشور وارد بانک‌ها می‌شود و مراکز بانکی ما سود بالای 20 درصد می‌دهند و عرصه‌های تولید و کارآفرینی تا این اندازه سودمند نیست، طبیعی است که سرمایه‌گذاری صنعتی در کشور صورت نمی‌گیرد.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* شیخ الازهر به شدت از طومار امضا شده از سوی برخی شخصیت‌های فرانسوی در خصوص حذف برخی آیات قرآن انتقاد کرد. شیخ احمدالطیب که در مراسم شب قدر سخن می‌گفت، در پاسخ به سوالی درباره طومار امضا شده از سوی حدود 300 شخصیت چپگرا و راستگرای فرانسوی در خصوص حذف برخی آیات قرآنی گفت «در قرآن هیچ آیه‌ای که به قتل یهودیان و مسیحیان دعوت کند، وجود ندارد بلکه آنچه هست آیاتی درباره مبارزه در صورت وقوع تجاوزات و ضرورت مقابله با متجاوز است.» به گزارش شبکه الجزیره، شیخ الازهر تصریح کرد که چنین درخواستی برای حذف برخی آیات و ابطال برخی سوه‌های قرآن در راستای همان حملات و تلاش‌هایی است که از 14 قرن پیش برای بدنام کردن قرآن و متنفر کردن مردم از آن صورت می‌گیرد. چندی قبل، روزنامه «لوپاریزین» فرانسه طوماری که از سوی تعدادی از شخصیت‌های فرانسوی امضا شده بود، منتشر کرد که در میان آنها برخی شخصیت‌های عربی و اسلامی و نیز «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور سابق فرانسه و «مانوئل والس» نخست‌وزیر سابق این کشور به چشم می‌خورد و در مقاله‌ای که در این روزنامه منتشر شد این افراد حذف برخی از آیات قرآن که به زعم آنها به کشتار فرمان می‌دهد، درخواست کرده بودند.

* دیروز، میان دولت افغانستان با گروه تروریستی طالبان و شبکه حقانی، آتش بس برقرار شد. این آتش بس هر چند موقتی است ولی تا 5 روز بعد از عید فطر ادامه خواهد داشت. دولت افغانستان، روز دوشنبه اعلام کرده بود این آتش بس فقط با طالبان و گروه حقانی است و شامل سایر گروه‌های تروریستی نمی‌شود. سازمان ملل، اتحادیه اروپا، ناتو و آمریکا از این آتش بس استقبال کردند. مردم افغانستان خواستار دائمی شدن این آتش بس شدند ولی دولت افغانستان اعلام کرد اگر طالبان به تعهدات خود عمل کند ممکن است آتش بس تمدید شود.

*********************************

روزنامه خراسان**

ون توالتش را هم به سنگاپور برد!

یورونیوز:رهبر کره شمالی در سفرش به سنگاپور به منظور دیدار تاریخی با رئیس‌جمهور آمریکا در کنار تمامی تدابیر امنیتی که برای حفظ جانش برقرار کرده، نظیر بردن لیموزین ضد گلوله خود به همراه تیم محافظان مخصوص لیموزین و استفاده از دو هواپیمای گمراه کننده در کنار هواپیمای حامل خودش، توالت شخصی‌اش را نیز همراه خود برد. این توالت اتصالی به شبکه فاضلاب رسمی ندارد و مخزنی جداگانه برای نگهداری فضولات دارد.

فحش های ماندگار میان اون و ترامپ

سان:تقریبا تمام ناسزاهای شخصی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در چند ماه گذشته رسانه‌ای شده و در ذهن سیاستمداران و مردم جهان باقی مانده است،هر چند آن دو بایکدیگر دست داده و خوش و بش کرده باشند.پیر خرفت، کوتوله خپل، توله سگ مریض و سگ ترسو از جمله فحش هایی است که این دو به همدیگر داده بودند. حتی وقتی که رئیس جمهور آمریکا گفته بود «دکمه هسته‌ای او بزرگ تر و قوی‌تر» از «دکمه هسته‌ای اون» است، پیونگ یانگ این اظهارات را «واق واق‌های یک سگ وحشی» توصیف کرد.

چند «نمانام» ایرانی داریم؟

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک نهاد مسئول اقتصادی در دولت به همه استان های کشور، از مدیران مربوط خواسته شده با توجه به برنامه های دولت طی امسال برای اجرای هرچه بهتر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات ایرانی، به جمع آوری و ارسال اطلاعات مربوط به نمانام (برند) های ایرانی که بخش های مختلف تولیدی و صنعتی آن ها را ثبت کرده اند، اقدام کنند تا مشخص شود چند برند ایرانی وجود دارد. این ابلاغیه متذکر شده مسئولیت هرگونه محرومیت احتمالی برندها از حمایت های آینده دولت، بر عهده دستگاهی خواهد بود که فهرست مذکور را تکمیل نکرده باشد.

پیگیری های ویژه یک مسئول درباره 10هزار موتورسیکلت

در حالی که مدتی است تولید و شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری به علت تاثیر آن در آلودگی هوا، توسط هیئت وزیران ممنوع شده، یک مقام مسئول در کابینه با ارسال نامه هایی به تعدادی از مدیران اجرایی، از آن ها خواسته با توجه به درخواست برخی تولیدکنندگان موتورسیکلت و به منظور جلوگیری از تبعات اجتماعی و بروز مشکلات اقتصادی در این شرکت ها، حدود 10 هزار موتورسیکلت باقی مانده در انبارها، از مجوز خاص دولت جهت مستثنا شدن از ممنوعیت مذکور بهره مند شوند.

*********************************

روزنامه ایران**

روسیه: ایران نباید از سوریه خارج شود

روسیه اعلام کرد که ایران و حزب‌الله نباید از سوریه خارج شوند. به گزارش جماران، «الکساندر زاسیپکین» سفیر روسیه در لبنان گفت که خروج ایران و حزب‌الله از سوریه در این شرایط نه مجاز است و نه ممکن زیرا تروریسم در سوریه هنوز از بین نرفته است. وی افزود: تمرکز بر این موضوع در این مرحله توسط اردوگاه مقابل صورت می‌گیرد تا تردید به وجود آورده و مشکلاتی میان محور مقاومت و روسیه به وجود بیاورد و این مسأله‌ای غیرقابل قبول است.» به گفته زاسیپکین، روابط میان روسیه و محور مقاومت در سوریه روابط همکاری است. وی حضور امریکا در سوریه را یکی از دلایل پیچیدگی کنونی اوضاع در سوریه و نرسیدن به راه حل‌ها دانست.

اختلاف نظرها درباره مصادیق نفوذی به مجلس کشیده شد

موضوع اختلاف نظر‌ها بر سر مصادیق نفوذی به مجلس کشیده شد. روز گذشته سؤال جواد کریمی قدوسی نماینده مخالف دولت از وزیر اطلاعات درباره دوتابعیتی و نفوذی ندانستن دری اصفهانی اعلام وصول شد و بدین ترتیب سید محمود علوی برای توضیح در این باره باید به صحن علنی بهارستان برود. دری اصفهانی از همکاران تیم مذاکره کننده هسته‌ای است که دستگاه قضایی وی را به جرم نفوذی و جاسوسی محاکمه کرده اما وزارت اطلاعات تأکید کرده که وی جاسوس و نفوذی نیست. این اختلاف نظر درباره فعالان محیط زیست که بازداشت شده‌اند هم وجود دارد. در حالی که دستگاه قضایی اتهام آنها را جاسوسی می‌داند، مقامات دولتی آنها را جاسوس نمی‌دانند.

ارجاع پرونده محمدعلی طاهری به دادگاه تجدید نظر

وکیل مدافع سرکرده گروه عرفان حلقه از ارجاع پرونده موکلش به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر خبر داد. سیدمحمود علیزاده‌ طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با وجود انتقاداتی که به قرار بازداشت موکلم داشتیم، ولی وی همچنان در بازداشت بسر می‌برد. وی افزود: برای آقای طاهری قرار وثیقه صادر شد و آن را ارائه داد ولی وثیقه‌اش مورد موافقت قرار نگرفت. این وکیل دادگستری با انتقاد از اینکه بازداشت موقت موکلش مبنای قانونی ندارد، گفت: پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر ارسال شده ولی هنوز تعیین وقت نشده است.

انتقاد از ریخت و پاش در مجلس

نماینده اصفهان با اعلام مخالفت با سفر نمایندگان به جام جهانی فوتبال از آنچه ریخت و پاش در پارلمان نامید، انتقاد کرد. حسن کامران به تابناک گفت: مجلس ما آنقدر ریخت و پاش دارد که به مستراح هم بند کرده است؛ خرج تعمیر یک دستشویی در مجلس 26 میلیون تومان شده است، البته من جلوی آن را گرفته‌ام. اگر شما عکسی از آن می‌گرفتید، می‌دیدید که دستشویی قبلی سنگ مرمر و کاشی‌های مرتب داشت، اما مجلس یک دفعه تصمیم گرفت آن را تعمیر کند. دستشویی‌های سالم را خراب کردند و دستشویی جدید ساختند. الان مجلس هفت طبقه و در هر طبقه دو دستشویی دارد که روی هم رفته و با حساب سرانگشتی برای هر دستشویی 26 میلیون هزینه کرده‌اند که سرجمع آنها می‌شود چیزی حدود 300 میلیون تومان که خارج از مناقصه به افراد واگذار شده تا ساخته شود.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

سفیر روسیه: اکنون زمان خروج ایران و حزب‌الله از سوریه نیست

سفیر روسیه در لبنان تأکید کرد در شرایط فعلی، خروج حزب‌الله و ایران از سوریه ممکن نیست زیرا غلبه بر تروریسم هنوز نهایی نشده است. «الکساندر زاسپکین» افزود: مطرح کردن خروج ایران و حزب‌الله از سوریه در شرایط کنونی امکان ندارد بویژه اینکه شکست کامل تروریسم هنوز محقق نشده است. بر اساس گزارش «رأی‌الیوم»، زاسپکین در ادامه گفت: تمرکز روی این موضوع در مرحله فعلی از اردوگاه مقابل با هدف خلق مشکلات و ایجاد شک میان محور مقاومت و روسیه انجام می‌شود و این موضوع، مردود است. وی تأکید کرد رابطه میان روسیه و محور مقاومت در سوریه «رابطه همکاری» است و حضور آمریکا در سوریه یکی از دلایل اصلی پیچیدگی‌ها در این کشور و عدم حصول راه‌حل است.

کشورهای اروپایی در پی محدود کردن برنامه موشکی ایران هستند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشورهای اروپایی در پی محدودکردن برنامه موشکی ایران هستند، در حالی که بحث توانمندی موشکی به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست. محمدجواد ایروانی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به لزوم دقت در مذاکره با کشورهای اروپایی اظهار داشت: همان‌طور که مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان گفتند، دولت باید در روابط بین‌المللی، منافع ملی بلندمدت کشور را محور فعالیت خود قرار داده و بتواند روابط اقتصادی عزتمندی را با کشورهای دنیا برقرار کند. وی افزود: طرح مسأله برجام اروپایی و تفکیک قائل شدن میان سه قدرت اروپایی با چین و روسیه اقدامی اشتباه است که موجب بی‌تفاوت شدن این دو کشور نسبت به آینده برجام می‌شود. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نشست روزهای اخیر 7 قدرت اقتصادی دنیا گفت: بیانیه پایانی گروه 7 نشان داد کشورهای اروپایی با صراحت در پی محدود کردن برنامه موشکی ایران هستند، در حالی که بحث توانمندی موشکی ایران موضوعی است که با امنیت کشور رابطه مستقیم داشته و به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست.

دادستان اهواز:

حاتم مرمضی عضو داعش بوده و در سوریه کشته شده است

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان در رابطه با شایعه فوت حاتم مرمضی در زندان اهواز گفت: این فرد به داعش پیوسته و بر اثر درگیری با سایر عناصر تکفیری در سوریه کشته شده است. حسینی پویا در گفت‌وگو با میزان، خبر کشته شدن حاتم مرمضی در زندان یا بازداشتگاه را کذب محض عنوان کرد و گفت: این فرد به گروه تروریستی داعش پیوسته بود و بر اثر درگیری با سایر عناصر تکفیری در سوریه کشته شده است. وی افزود: طبق بررسی‌های انجام‌شده هیچ‌گونه دستوری از سوی دادستانی مبنی بر دستگیری این فرد صادر نشده بود.

بر اساس این گزارش، طی چند روز گذشته بی‌بی‌سی فارسی و برخی رسانه‌های غربی این تروریست عضو داعش را فعال فرهنگی و حقوق بشر معرفی می‌کردند و مدعی شده بودند وی در زندان کشته شده است اما برخی رسانه‌های داخلی تصاویری از وی با سلاح در سوریه منتشر کردند و نوشتند در حمله هیات تحریرالشام به‌سرکردگی ابومحمد الجولانی به یکی از مراکز آموزشی داعش، تعدادی از عناصر طرفین کشته می‌شوند که بین کشته‌شدگان و اسرای داعش به‌دست تحریرالشام چند ایرانی نیز حضور دارند و حاتم مرمضی یکی از کشته‌شدگان است.

اعلام وصول سؤال از علوی درباره دری‌اصفهانی

عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی سؤال نماینده مشهد از وزیر اطلاعات درباره دری‌اصفهانی و دوتابعیتی‌ها را اعلام وصول کرد. به گزارش تسنیم، اکبر رنجبرزاده، عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز (‌سه‌شنبه 22خرداد) پارلمان، سؤال ملی جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی از محمود علوی وزیر اطلاعات درباره علت اعلام موضع درباره دوتابعیتی‌ها و نفوذی ندانستن عبدالرسول دری‌اصفهانی را اعلام وصول کرد. براساس این گزارش، سؤال از وزیر اطلاعات، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، ظرف یک هفته آینده در صحن پارلمان قرائت می شود.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات