صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۹  ، 
شناسه خبر : ۳۱۲۵۲۸

روزنامه کیهان **

القدس العربی: آمریکا در عراق 3 بر صفر به متحدان ایران باخت

یک نشریه عرب زبان چاپ لندن تصریح کرد ایران در تحولات عراق 3 بر صفر از آمریکا جلو افتاده و نفوذ به مراتب بیشتری از آمریکا دارد.

القدس العربی در یادداشتی می‌نویسد: پس از پایان فاز طولانی مدت انتخاب برهم صالح بعنوان رئيس‌جمهور عراق و عادل عبدالمهدی به عنوان مأمور تشکیل کابینه، فعالان شبکه‌های اجتماعی در عراق، دائما جمله سه هیچ به نفع ایران را تکرار می‌کنند. به ویژه آنکه انتخاب این دو نفر پس از تعیین محمد الحلبوسی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان در سپتامبر گذشته، اتفاق افتاد.

به گزارش «انتخاب» در ادامه این تحلیل آمده است: سیر انتخاب این افراد، چندان از ارزیابی مذکور در بین عراقی‌ها، که به نفع ایران است، به دور نیست. برهم صالح که در سال 2014 برای رسیدن به منصب ریاست‌جمهوری رقابت می‌کرد، نتوانست در آن زمان به این منصب دست یابد؛ چرا که در آن برهه، محاسبات ایران و هم‌پیمانان عراقی آن، به نحوی بود که باید فواد معصوم به عنوان رئیس‌جمهور تعیین می‌شد.

تحلیل این پیروزی ایران، به دلیل رابطه نزدیک و گرم عادل عبدالمهدی با تهران آسان‌تر است. اسناد متقنی وجود دارد مبتنی بر همراهی عبدالمهدی با عمار الحکیم، که در زمان جنگ ایران و عراق، اقدام به آموزش نیروهای ایرانی می‌کرد. علاوه بر این، محمد الحلبوسی نیز نامزد ائتلاف حشد الشعبی محسوب می‌شود.

ایران و هم‌پیمانانش برای رسیدن به این نتیجه، راه پیچیده‌ای را در پیش گرفتند که شامل قدرت‌نمایی‌هایی می‌شد؛ برای مثال، تلاش شد تا مقتدی صدر در مورد موافقت با نامزدهای رقبای سیاسی‌اش، نوری مالکی و هادی العامری، قانع شود.

اولین صحبت‌های الحلبوسی پس از انتخابش، اعلان مخالفت او با محاصره اقتصادی ایران بود و در ادامه، تهران پیام تبریک خود در مورد انتخاب الحلبوسی را اعلام کرد.

اما تاثیر به اصطلاح قوی آمریکا بر امور عراق، چه شد؟ حوادث اخیر نشان می‌دهد که صحبت از تاثیر آمریکا در تشکیل سیاست‌های عراق، امری مبالغه‌آمیز است؛ حقیقت آن است که نفوذ سیاسی و امنیتی و اقتصادی ایران در عراق، بسیار بیشتر از تاثیر آمریکاست. واشنگتن به نوعی تسلیم ناتوانی خود در به قدرت رساندن نامزدهای مورد نظر ش شده و مسئولان آمریکایی به خوبی این مسئله را دریافته‌اند. در واقع، رقابت منحصر به هم‌پیمانان افراطی ایران، مالکی و عامری و هم‌پیمانان معتدل‌تر آن، حیدر العبادی و مقتدی‌ صدر بود و هیچ نامزدی وجود نداشت که بتواند منافع آمریکا در عراق را تامین کند.

FATF اگر راست می‌گوید چرا یقه ترامپ را نمی‌گیرد؟!

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان مدعی شده مخالفان FATF شجاعت مسئولیت‌پذیری ندارند.

علی صوفی وزیر دولت اصلاحات، در گفت‌وگو با خبر آن لاین اظهار داشت: کسانی که مخالف الحاق به FATF هستند، حتی شاید ندانند با چه مخالفت می‌کنند. یک هراسی در آنها از جهانی شدن، توسعه ارتباط بین‌المللی و عادی شدن روابط ایران با سایر کشورها وجود دارد. به عبارت دیگر مخالفان، الحاق به FATF را نوعی غرب‌پرستی می‌دانند و به همین خاطر با لوایح چهارگانه مخالفت می‌کنند. در بین مخالفان کم هستند کسانی که دیدگاه کارشناسی دارند و گاهی به صدا و سیما می‌آیند و جزئیات دلایل مخالفت خود را بازگو می‌کنند اما در رسانه‌ها و فضای مجازی این طور نیست. البته در گذشته‌ها نیز افرادی بودند که با هر تکنولوژی جدید و پدیده نویی ابتدا مخالفت می‌کردند اما بعد آن را می‌پذیرفتند. امروز هم درباره الحاق به FATF چنین وضعیتی وجود دارد.

وی مدعی شد؛ پرداخت هزینه تبعات نپیوستن به FATF بر دوش مردم است. وقتی ما نتوانیم خود را با روابط تجاری جهانی هماهنگ کنیم، طبعاً هزینه‌اش را باید مردم روی افزایش قیمت کالاها بپردازند.

مسئولیت مستقیم تصویب لوایح چهارگانه برعهده مجلس است اما به هر حال اگر این لوایح تصویب نشود قطعاً دولت نمی‌تواند برنامه‌های مصوب توسعه‌ای را پیش ببرد و پاسخگوی مسئولیت‌های خود در قبال عملیاتی کردن سند چشم‌انداز 20 ساله باشد. در واقع الحاق به FATF و برقراری مراودات مالی با سایر کشورهای دنیا لازمه اجرای برنامه‌های توسعه‌ای، سرمایه‌گذاری در کشور، اشتغال‌زایی و خروج از رکود است بنابراین وقتی لازمه کار فراهم نباشد، سلسله‌وار بقیه مسائل نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ این سؤال که آیا شجاعت مسئولیت‌پذیری را در مخالفان الحاق به FATF می‌بینید؟ می‌گوید: خیر، آنها مسئولانه اظهارنظر نمی‌کنند اگر مسئولیت‌پذیر باشند به همین راحتی در مقابل موضوع جبهه‌گیری نمی‌کنند. مواضع آنها را زمان اجرای برجام فراموش نکردیم. چقدر با برجام مخالفت کردند؟ اما بعداً وقتی آمریکا از برجام خارج شد چقدر از خروج آمریکا از برجام اظهار نگرانی کردند و به دولت کنایه زدند و گفتند «بی‌خود به آمریکا اعتماد کردید». اگر برجام از نظر مخالفان بد بود خروج آمریکا از آن تحصیل حاصل بر آنها محسوب می‌شود چون برنامه اقدام جامع مشترک را در معرض برباد رفتن قرار می‌دهد.

اظهارات این عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حالی است که اولاً طیف متبوع وی، در قبال دروغ و برعکس درآمدن وعده‌های پرطمطراق قبلی سر خود را زیر لاک برده‌اند یا حداکثر با فرافکنی و تخطئه دولت، از مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند. این طیف باید توضیح دهند در حالی که می‌گفتند به واسطه تعامل با غرب، به اقتصاد رونق می‌بخشیم، چرا با وجود واگذاری امتیازهای بزرگ، اقتصاد را دچار رکود و تورم بی‌سابقه کردند؟! اولین گام صداقت و شجاعت مدعایی، عذرخواهی از ملت بزرگ ایران در این باره و دادن این تضمین است که دیگر مدعی پیشگامی و راهنمایی ملت ایران نباشند.

ثانیاً الفبای بی‌سوادی مخالفان FATF در حالی است که اغلب حامیان آن از بی‌سوادی رنج می‌برند، مگر اینکه بگوییم با علم، این کارگروه مافیایی را بزک می‌کنند که در آن صورت مرتکب خیانت می‌شوند.

اگر ادعای مؤسسات اروپایی و آمریکایی FATF مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و جرایم سازمان یافته‌ای است، چگونه سراغ کازینوداری (قمارخانه‌دار) مانند ترامپ که هم درآمد نامشروع و هم فرارهای مالیاتی بزرگ دارد، یا برخی سران مافیایی دولت ایتالیا و (از مؤسسان FATF) نمی‌روند؟ اگر در ادعای مبارزه با تروریسم و پولشویی صادقند چگونه از تروریست‌هایی نظیر منافقین و داعش و پولشویی‌ها و فعالیت‌های علنی منافقین در آمریکا و اروپا ممانعت نمی‌کنند؟

در عین حال باید توجه داد که برخی ابعاد همکاری با FATF نظیر دادن آمار صرافی‌ها، نوعی خودزنی و خودتحریمی است و هیچ کشوری وسط یک جنگ بزرگ، آمار مربوط به جبهه خود در آن جنگ را به دشمن نمی‌دهد. با این وصف چرا مدعیان اصلاح‌طلبی بر این کار اصرار دارند اما درباره خروج آمریکا از برجام منتقدان معتقد بودند و اکنون هم بر این اعتقادند که برجام در خدمت اهداف و منافع آمریکاست و خسارت‌های آن متوجه طرف ایرانی است وقتی دولت ترامپ مطمئن شد دولت و وزارت خارجه ایران می‌گویند حتی با وجود خروج آمریکا از برجام در برجام می‌مانیم، از برجام خارج شد تا همان تعهدات حداقلی را که بر عهده داشت، انجام ندهد. در واقع مطمئن شد که ما تعهدات خود را یکطرفه انجام می‌دهیم. اگر قرار بود برجام بدون آمریکا و لغو تحریم‌ها پیش برود، چرا سراغ بستن با کدخدا رفته و اشتیاق زایدالوصف مذاکره با دولتمردان آمریکایی را داشتند؟

نعیمی‌پور: حرف‌هایی که به روحانی گفتیم نه تازه بود و نه حرف مردم

یکی از حاضران در دیدار اصلاح‌طلبان با رئیس‌جمهور تصریح کرد حرف‌های مطرح شده ازسوی این افراد حرف جدید و جدی نبود. نعیمی‌پور می‌گوید حرف‌های مطرح شده، حرف‌های اصلاح‌طلبان بود نه مردم.

محمد نعیمی‌پور در گفت‌وگو با جماران درباره دیدار روز چهارشنبه با روحانی اظهار داشت: با توجه به اینکه ماه‌ها بود که ملاقاتی میان افرادی از اصلاح‌طلبان و آقای رئیس‌جمهور برقرار نشده بود، این ملاقات از این حیث موجب خشنودی و خوشحالی بود که بالاخره آقای رئیس‌جمهور فرصت کرد و چنین ملاقاتی را در برنامه‌های خود منظور نمود.

البته جا دارد که از آقای ربیعی «وزیر سابق کار» تشکر کنم که این روزها تلاش می‌کند تا ملاقات‌هایی را میان گروه‌های سیاسی و برخی گروه‌های مرجع با آقای روحانی برقرار کند.

وی افزود: اعضایی که در جلسه حاضر بودند، منتخبی از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، فراکسیون امید و برخی افراد مستقل بودند.

این مجموعه به نحوی مطالباتی را که در فضای مجازی مطرح بوده یا از سوی گروه‌های مختلف و نخبگان طرح شده را بیان کردند. بسیاری از مواردی که از سوی افراد حاضر در جلسه مطرح شد، برای آقای روحانی موضوع جدیدی نبود. حرف‌هایی که در این جلسه مطرح شد جدید و قابل توجه نبود.

وی اظهار داشت: برخلاف برخی دوستان که حرف‌های مطرح شده به رئیس‌جمهور را صدای مردم می‌دانستند، من چنین نظری ندارم. این صدای اصلاح‌طلبانی بود که در همین حد مایه دارند و راهکار و روشی ندارند که بخواهند در جلسه با رئیس‌جمهور مطرح کنند.

نعیمی‌پور گفت: تا زمانی این اعتماد عمومی برقرار نشود بسیاری از مشکلات پابرجا خواهد بود. زیرا هرقدر هم توضیح داده شود باز هم مردم به دلیل بی‌اعتمادی که دارند و همچنین نخبگان، نمی‌توانند بپذیرند. جسته و گریخته برخی اعضای جلسه به این موضوع اشاره کردند، اما پاسخی داده نشد.

وی بیان کرد: تنها دستاورد جلسه چهارشنبه این بود که آقای رئیس‌جمهور از آقای عارف خواستند که کارگروهی تشکیل شود و قرار بر این شد تا آقای واعظی نیز در این زمینه همکاری کند.

نعیمی‌پور گفت: درواقع پیشنهاد رئیس‌جمهور دراین باره بیشتر شبیه یک دلداری بود که به مجموعه داده شد و اعضاء از آن خشنود شدند.

حالا خوبه انسجام دارید که این‌طور همدیگر را تکه و پاره می‌کنید

عضو مرکزیت کارگزاران گفت انسجام اصلاح‌طلبان باید الگویی برای اصولگرایان باشد.

شهربانو امانی‌انگنه در گفت‌وگو با ایلنا اظهار داشت: انتخابات ۹۲ به این سمت رفت که همه ظرفیت احزاب اصلاح‌طلب و فعالان اصلاح‌طلب در شورای هماهنگی ایجاد شود.

وی افزود: پس از مدتی موثران عرصه اجتماعی و اقشار مختلف جامعه که حزبی نیستند اما تاثیرگذار هستند به این سمت رفتند که شورای عالی اصلاح‌طلبان باید تشکیل شود و ظرفیت‌ها با همگرایی بیشتری برونداد این برآیند یا برآیند این فرآیند باشند. درواقع همگرایی جریان اصلاح‌طلبان به این طریق باشد.

امانی خاطرنشان کرد: تجربه اصلاح‌طلبان در خصوص شورای عالی می‌تواند اصولگرایان را هم به سمت همگرایی بیشتر ببرد و رفتار سیاسی قاعده مند نهادینه شود. از سال ۹۲ و حتی قبل از آن اصلاح‌طلبان سعی کردند نهاد شورای عالی را تشکیل دهند و خوشبختانه گام‌های آنها به خوبی آغاز شد. گام اول آنها مجلس دهم و گام دوم شورای پنجم و در نهایت شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

امانی تاکید کرد: انسجام اصلاح‌طلبان باید الگویی برای جریان رقیب باشد که بعد از ۴۰ سال کاندیداها با یک فرآیند به جامعه معرفی شوند و عملکرد و پست‌های آنها در جامعه شفاف باشد.

این اظهارات عضو مرکزیت کارگزاران درحالی است که اخیرا کرباسچی دبیرکل حزب با متهم کردن دولت به بی‌کفایتی، خواستار استعفای روحانی شده است. قبل از او هم سعید لیلاز عضو مرکزیت حزب مدعی شد اگر یک چوب خشک جای روحانی بود، با اختیاراتی که دارد، بهتر از او می‌توانست اقتصاد را مدیریت کند.

همچنین حزب کارگزاران در بیانیه‌ای، دولت را بی‌کفایت و سرگشته و «دولت رزم، نه دولت بزم» معرفی کرده است.

در پاسخ به بیانیه کارگزاران، حزب‌ اعتدال و توسعه نیز بیانیه بسیار تندی را درباره شامورتی‌بازی و مسئولیت‌گریزی‌های همیشگی کارگزاران منتشر کرد.

با این اوصاف عجیب است که یک عضو مرکزیت همین حزب از اصولگرایان می‌خواهد انسجام را از آنها یاد بگیرند!

معاون وزیر دولت اصلاحات: FATF موجب گرانی ارز خواهد شد

دکتر علی‌رضا اکبری دیپلمات و معاون حقوقی وزارت دفاع در دولت اصلاحات، از تاثیر منفی تصویب FATF بر نرخ ارز خبر داد.

به گزارش خبر آن‌لاین، وی در یادداشتی نوشت: یک اثر مهم FATF، تاثیر منفی بر بهای ارز خواهد بود! در صورت تصویب و اجرای لوایح مربوط به FATF مسیرهای ویژه انتقال ارز به داخل، مسدود می‌شود.

اجرای این مقررات، امکان انتقال ارز به داخل را افزایش نمی‌دهد، و مسیر بانکی جدیدی را برای ورود ارز حاصل از هر نوع صادرات به داخل، باز نمی‌کند، بلکه محدودیت‌زا است.

بنابراین، برخلاف تصور عمومی، اجرای مقررات کار گروه ویژه اقدام مالی FATF، نه فقط موجب تسهیل انتقال و عرضه بیشتر ارز به داخل نخواهد شد، بلکه فرصت‌های «خاص» موجود را نیز محدودتر، و در نتیجه تامین و توزیع ارز در بازار داخل را مضیق خواهد کرد. حتما چنین وضعی موجب کاهش تقاضا یا کاهش بهای ارز نخواهد شد!

چگونه؟ اینگونه که، از یکسو، تحریم‌ مالی و بانکی یکجانبه آمریکا، مسیرهای متعارف و بانکی انتقالات ارز به داخل را بسیار محدود کرده است. از سوی دیگر، FATF به طور ساده یعنی شفاف‌سازی و آشکارسازی منبع و ماهیت و مسیر مالی. در نتیجه، شفافیت در نقل و انتقال ارز، خارج از مسیرهای متعارف و مجاز، موجب افزایش خطر مجازات برای کانال‌های غیرمتعارف انتقال ارز به داخل خواهد شد. زیرا، ارزی که وارد کشور می‌شود، زمانی بایستی وارد شبکه بانکی یا صرافی شود.

همین امر، حسگرهای نظارت و کنترل«کارگروه ویژه اقدام مالی» را فعال کرده، و با شناسایی شدن مسیرها، همان کانال‌ها به خطر افتاده و مسدود خواهند شد.

مسدود شدن کانالهای غیرمتعارف انتقال ارز به داخل، با توجه به مقررات آشکارساز ‌FATF و محدودیت‌های مالی-ارزی تحریم آمریکایی‌، موجب کاهش شدید انتقال ارز به داخل کشور می‌شود.

این امر، موجب کمبود ارز در داخل، و کاهش عرضه نسبت به تقاضا، و نهایتا افزایش بهای ارز خواهد شد. لذا، گرچه که ممکن است «شوک» تصویب لوایح مالی، در کوتاه مدت موجب کاهش بهای ارز شود، اما، با اجرا شدن مکانیزم‌های کنترلی گ.وا.م (FATF)، عملا افزایش بها به بازار ارز تحمیل خواهد شد.

یادآور می‌شود خبر آن‌لاین توسط برخی مدیران دولتی اداره می‌شود.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* رژیم صهیونیستی اعلام کرد به دلیل عملیاتی شدن سامانه دفاع موشکی اس – 300 روسیه در سوریه، مجبور به تغییر تاکتیک تجاوزهای هوایی خود شده است. به گزارش راشاتودی، به دلیل اینکه روسیه سامانه دفاع موشکی را به سوریه داده، اسرائیل دیگر نمی‌تواند با جنگنده‌های قدیمی خود مانند اف – 16، 15 S-300 و 18 به سوریه تجاوز کند؛ به همین خاطر مجبور است از جنگنده فوق پیشرفته، رادارگریز، نسل پنجمی و البته گرانقیمت – 150 میلیون دلاری – برای تجاوز به حریم هوایی سوریه استفاده کند. اسرائیل تنها 8 فروند از این جنگنده‌ها را در اختیار دارد، با این حال آمریکا این مشکل را حل کرده و گفته تعداد بیشتری اف – 35 به اسرائیل خواهد داد.

* عبدالله بن محمد المطلق، عضو هیات علمای ارشد عربستان سعودی جوانان این کشور را به چند همسری دعوت کرد. به گزارش روسیا الیوم، المطلق در برنامه «فتاوی» که از تلویزیون دولتی عربستان پخش می‌شد، در پاسخ به سوال فردی که با این برنامه تماس گرفته و گفته بود تعدد زوجات زیاد شده و عدالت کم شده است، از زنان خواست به همسرانشان کمک کنند تا بتوانند بین زنانشان عدالت را رعایت کنند. وی به زنان توصیه کرد برای همسرانشان دعا کنند و خیرخواه همسر دومشان باشند و همسران خوبی در کنار دیگر همسران مرد باشند. مفتی سعودی افزود: گاهی تعدد زوجات و چند همسری یک ضرورت است و گاهی نیز جرم است. درصورتی که تعداد زنان مطلقه و ازدواج نکرده زیاد باشد، تعدد زوجات یک ضرورت است. المطلق نسبت به بی‌عدالتی میان همسران هشدار داد و گفت:‌ اگر انسان با یک زن دیگر ازدواج کند سپس زن اول را عذاب دهد و تحقیر کند، این حرام است.

* در خبر جهت اطلاع دیروز که مربوط به هشدار آیت‌الله موحدی کرمانی درباره FATF بود، اشتباهاً سخن ایشان به خطبه نماز جمعه ربط داده شد ولی ایشان این سخن را در جای دیگری گفته بودند. بابت این اشتباه از خوانندگان گرامی پوزش می‌طلبیم.

*********************************

روزنامه خراسان**

طرح جدید دولت برای دریافت مالیات از واردکنندگان خودرو

با توجه به اختیاراتی که تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه امسال به دولت اعطا کرده، مقرر شده 60 درصد از سود خالص واردات خودرو در دو سال گذشته، به عنوان مالیات مازاد بر حقوق ورود از واردکنندگان خودرو دریافت شود که بر این اساس، شش دستگاه مسئول پس از بررسی های متعدد، پیشنهادی را به دولت ارائه کرده اند که با موافقت مسئولان مهم اجرایی، به زودی ابلاغ و این مبلغ پس از واریز به درآمد عمومی، صرف یارانه سود تسهیلات تولید و حمایت از اشتغال خواهد شد.

تذکر به 3 وزیر برای همکاری با بخش خصوصی

پس از ارسال نامه ای از سوی برخی تشکل ها و فعالان بخش خصوصی، حاوی گلایه هایی در خصوص بی اطلاعی دست اندرکاران بخش خصوصی و تغییرات مداوم بخشنامه ها و دستورالعمل های صادر شده از سوی مسئولان دولتی که باعث وارد آمدن خسارت هایی به تجار و فعالان اقتصادی شده بود، یک مسئول ارشد اجرایی در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی و وزیران صنعت، کشاورزی و بهداشت، متذکر شده این موضوع اهمیت خاصی دارد و باید اقدام لازم برای آن صورت بگیرد.

*********************************

روزنامه ایران**

افشای استراتژی فشار به ایران

خبر اول اینکه، روزنامه لبنانی الاخبار با افشای دو نامه محرمانه ـ که از سفارتخانه امارات در ریاض و سفارتخانه این کشور در بغداد درز کرده ـ روندی را که عربستان سعودی و امارات از سال 2017 برای مداخله در امور عراق و تخریب موقعیت ایران در پیش گرفتند، افشا کرده است. به گزارش تابناک، بر اساس جزئیات نامه اول ـ که 23 اکتبر 2017 در سفارت امارات در ریاض ثبت شده ـ حیدرالعبادی نخست وزیر پیشین عراق، ماجد القصبی وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری عربستان سعودی و رکس تیلرسون وزیر امور خارجه پیشین امریکا در قالب شورای هماهنگی سعودی ـ عراقی نشستی به میزبانی ریاض داشته‌اند تا استراتژی مشترکشان را برای مقابله با ایران تنظیم کنند.

دومین نامه افشا شده توسط روزنامه الاخبار توسط حسن احمدسلیمان الشحی سفیر امارات در بغداد در نوزدهم اکتبر 2017 امضا شده، سفر وزیر امور خارجه و وزیر تجارت سعودی را در راستای استراتژی فوق الاشاره، اتفاقی مهم در راستای مقابله با گسترش نفوذ ایران قلمداد و گشایش کنسولگری عربستان در نجف اشرف را رهبری مؤثر برای ایجاد یک پایگاه علیه ایران ارزیابی کرده است.

واکنش نماینده مجلس به دبیر کل جامعه روحانیت

خبر دیگر اینکه، غلامعلی جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در واکنش به اظهار مخالفت آیت‌الله موحدی کرمانی با لوایح مرتبط با اف‌.ای‌.تی‌.اف در توئیتی نوشته است: «چه خوب بود حداقل یک دلیل از خطرناک بودن FATF برای منافع ملی و مردم ایران بجز عدم امکان کمک به حزب‌الله لبنان نام برده می‌شد.

چون لبنان با عضویت در FATF مشکل خودش را حل کرده است!» موحدی کرمانی اخیراً گفته است که FATF چیز خطرناکی است.

طرح جدید برای ساماندهی تعطیلات

شنیدیم که، کمیسیون اجتماعی مجلس طرح جدیدی را برای ساماندهی تعطیلات رسمی در کشور تهیه کرده و آن را برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال کرده است.

بر اساس آنچه سلمان خدادی رئیس این کمیسیون به تسنیم گفته، در این طرح آمده که تعطیلی روز 29 اسفند (روز ملی شدن صنعت نفت) و همچنین روز 13 فروردین (روز طبیعت) حذف شود. همچنین پیشنهاد شده که شنبه‌ها به ‌جای پنجشنبه‌ها تعطیل شود و تعطیلی روز 14 و 15 خرداد حذف و فقط عزای عمومی باشد.

شکایت ستاد امر به معروف اصفهان از عضو شورای شهر تهران

دست آخر اینکه، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران از شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان از خود خبر داد. وی در گفت‌وگو با ایرنا گفت که این شکایت به خاطر توئیت و نطق‌هایی در حدود یک ماه پیش از سوی شعبه 4 دادسرای رسانه به بنده اعلام شد.

موضوع شکایت این ستاد مبنی بر «انتخاب نوع پوشش، حق زنان است» عنوان شده است. وکیلم از هفته آینده این موضوع را از طریق دادسرا پیگیری خواهد کرد.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

سفرای اروپایی در مناطق محروم قم چه می‌کنند؟

عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفت: مراقب نفوذ باشیم؛ برخی سفرای کشورهای اروپایی در مناطق محروم قم چه‌کار دارند؟ به‌گزارش «وطن‌امروز»، احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده مردم قم و عضو هیأت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود مطلبی درباره نفوذ دشمن منتشر کرد که متن آن به شرح زیر است: مراقب نفوذ باشیم؛ برخی سفرای کشورهای اروپایی در مناطق محروم قم چه‌کار دارند؟ شنیده شده سفرا و نمایندگان 4 کشور اروپایی در یکی از روستاهای محروم قم حضور یافته و یک مرکز فرهنگی را افتتاح کردند و قول کمک به یک مدرسه را نیز داده‌‌اند؛ اینها چقدر دلسوز ملت ایرانند!

ظریف: آمریکا مذاکره‌کننده قابل اعتمادی نیست

ظریف در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره انگلیسی اظهار داشت: ما آنقدرها هم مشتاق نیستیم که با او (دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا) دیدار کنیم زیرا آمریکا شریک مذاکراتی قابل اعتمادی نیست. وی با اشاره به خروج آمریکا از پیمان مودت ۱۹۵۵ افزود: آنها همیشه می‌گفتند خواهان یک پیمان با ایران هستند. حالا به‌تازگی از تنها پیمانی که با آمریکا داشتیم خارج شدند زیرا دیوان بین‌المللی دادگستری علیه آنها رای داد. این نشان می‌دهد با این رئیس‌جمهور و این دولت درباره هر چیزی مذاکره کنید، آنها به آن پایبند نخواهند بود. ظریف درباره برجام تاکید کرد: ما مایل نیستیم سندی را کنار بگذاریم که به طور کامل درباره آن مذاکره شده است؛ سندی که تقریبا 12 سال برای ما وقت برد و 2 سال و نیم مذاکره فشرده ایران و آمریکا. ما درباره هر کلمه از سند ۱۵۰ صفحه‌ای مذاکره کردیم. وی خاطرنشان کرد: این مذاکرات فقط بین این 2 کشور نبود، بلکه میان ۶ کشور و اتحادیه اروپایی هم بود و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم شد اما رئیس‌جمهور ترامپ تصمیم گرفت از آن خارج شود. او می‌گفت این توافق چون تاییدیه سنا را ندارد می‌تواند آن را کنار بگذارد. اما او اشتباه می‌کرد زیرا این یک قطعنامه شورای امنیت بود. ظریف درباره پیمان مودت خاطرنشان کرد: با این حال ترامپ از پیمانی هم خارج شد که تاییدیه سنا را داشت زیرا دیوان بین‌المللی دادگستری علیه تحریم‌‌های آمریکا رای داده بود.

حضور وزیر اطلاعات برای بررسی CFT

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آخرین جزئیات جلسه کمیسیون متبوع خود برای بررسی لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم» (CFT) را تشریح کرد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با مهر، درباره جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)، اظهار داشت: این جلسه، روز یکشنبه (۱۵ مهر) از ساعت ۶ تا ۸ صبح در صحن علنی مجلس برگزار می‌شود. وی ادامه داد: وزیر امور خارجه، وزیر اطلاعات، سرپرست وزارت اقتصاد و دارایی، مسؤولان بانک مرکزی و جمعی از کارشناسان و صاحبنظران دانشگاهی برای بررسی ابعاد این لایحه دعوت شده‌اند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره علنی یا غیرعلنی بودن این جلسه بیان کرد: هیأت‌رئیسه مجلس باید درباره پخش زنده این جلسه و حضور خبرنگاران تصمیم‌گیری کند.

پهلوی از عشایر برای مذاکره دعوت کرد اما آنها را به دار آویخت

سردار مهدی جمشیدی، مسؤول سابق بسیج عشایر در بیست‌وپنجمین نشست شنبه‌های انقلاب با موضوع «روستاها، عشایر و جهاد سازندگی» در سخنانی گفت: رویکرد اصلی رژیم ستم‌شاهی پهلوی تقابل با عشایر بود؛ رژیم پهلوی که دنباله 2500 سال دوران ستم‌شاهی شاهان در ایران بود، جزو بدترین، خبیث‌ترین، ظالم‌‌‌‌‌ترین و کثیف‌‌‌‌‌ترین نظام‌ها بود، زیرا این رژیم را انگلیس سر کار آورده بود. به گزارش سایت فرهنگ سدید، وی اضافه کرد: رویکرد رژیم پهلوی در تقابل با عشایر این بود تا آنان را از صفحه سیاسی و نظامی ایران حذف کند به طوری که در دوران 50 ساله حکومت این رژیم، عشایر دائما با آنان در جنگ بودند که همواره نیز رژیم مغلوب می‌شد و در نهایت شاه، سران عشایر را برای مذاکره جهت سازش دعوت کرد اما آنان را به دار آویخت.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات