صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰  ، 
شناسه خبر : ۳۱۳۱۴۲
1ـ نشانه‌های شکست آمریکا به روایت روزنامه الوطن
«حسين عطوي» مقاله‌نویس مشهور عرب در «الوطن» نوشت: «هر کس در شرایط ایران و واقعیت روابط بین‌الملل تأمّلی کند، عوامل تضعیف قدرت واشنگتن برای منزوی کردن ایران را تأیید می‌کند؛ عواملی که عبارتند از: 1ـ موفقیت ایران در ایجاد یک اقتصاد پیشرفته، خودکفایی در زمینه‌های گوناگون غذایی و دارو، تولید انرژی هسته‌ای و...، همین نکته به خوبی شکست آمریکا و دول غربی و ناچار شدن آنها در ورود به مذاکراتی دشوار با تهران را که در نهایت به تسلیم شدن آنها در برابر حق برخورداری ایران از برنامه‌های هسته‌ای منجر شد، نشان می‌دهد. 2ـ التزام بین‌المللی به تحریم‌های دور قبل ایران زیاد بود و این تحریم‌ها مورد حمایت شورای امنیت قرار داشت و حتی روسیه و چین نیز از نظام تحریم‌ها حمایت می‌کردند؛ اما امروز، واقعیت کاملاً برعکس است. 3ـ برعکس تحریم‌های پیشین، تعدادی از دولت‌های هم‌پیمان آمریکا اعلام کرده‌اند موافق پایبندی به تحریم‌های جدید نیستند.

2ـ اگر آمریکا نباشد، بن‌سلمان باید فارسی حرف بزند!
«لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوریخواه بن‌سلمان را یک گوی مخرب و دیوانه خواند و گفت: ولی‌عهد سعودی تصور می‌کرده که می‌تواند فردی را به کنسولگری بکشاند و به شکلی چنین بی‌رحمانه به قتل برساند و قسر در برود. گراهام در پاسخ به مجری که گفت عربستان سعودی مهم‌ترین شریک آمریکا در مقابله با ایران است، اظهار داشت: «بگذارید این‌طور بگویم، می‌خواهم خیلی صریح با شما صحبت کنم. اگر ایالات متحده نبود، آنها باید ظرف یک هفته در عربستان سعودی فارسی حرف می‌زدند. ارتش آنها عرضه جنگیدن ندارد. آنها ۹ درصد واردات نفت ما را تأمین می‌کنند. نیاز ما به آنها به مراتب کمتر از نیاز آنها به ماست.» وی افزود: «من این فرض را قبول ندارم، که ما برای محافظت از آمریکا در برابر ایران باید با یک رژیم قاتل و آدم‌کشی مثل بن‌سلمان رابطه داشته باشیم، برعکس، ما با ارتباط با او به توانایی خود برای اداره آن منطقه آسیب زده‌ایم.»

3ـ تلاش می‌کنیم ایران را از سوریه خارج کنیم!
به گزارش «فلسطین الیوم»، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی سخنانی مدعی شد: ما تلاش می‌کنیم ایران از سوریه خارج شود و در این راه موفقیت زیادی به ‌دست آورده‌ایم؛ اما مأموریت ما به پایان نرسیده است! او گفت: من با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درباره ایران صحبت کردم و گفتم که ما تلاش می‌کنیم موشک‌های هوشمند لبنان و تونل‌های حزب‌الله را از بین ببریم. وی افزود: ما موفق شدیم تحریم‌هایی علیه حزب‌الله و ایران تحمیل کنیم؛ اکنون ما به‌ فکر شعله‌ور شدن جبهه فلسطین نیستیم. اظهارات نتانیاهو در حالی مطرح شده است که این رژیم در نبرد اخیر خود با مقاومت در غزه متحمل شکست سنگینی شده است و صهیونیست‌ها از آغاز نبردی جدید با مقاومت در باریکه غزه نگران هستند.

4ـ انکار حمایت از روحانی، نه جوانمردانه است، نه واقعیت دارد
«احمد شیرزاد» طی یادداشتی با انتقاد از همقطاران سیاسی خود در اعلام برائت از دولت نوشت: «اینکه گفته شود اصلاح‌طلبان عقد اخوت یا ائتلاف سیاسی با روحانی نبسته و نداشته‌اند، شاید اکنون چندان جوانمردانه نباشد و با واقعیات همخوانی نداشته باشد... در عین حال شرایط به گونه‌ای هم نیست که تمامیت جریان اصلاحات از دولت دور بوده و احساس بیگانگی با دولت روحانی داشته باشند. بنابراین جدا کردن کامل جریان اصلاحات از دولت به نظر نمی‌رسد راهکار مناسب و صحیحی باشد.» گفتنی است، در روزهای گذشته «سعید حجاریان» گفته بود: «ما با دکتر روحانی عقدی‌ـ به‌ صورت ائتلاف‌ـ نبسته بودیم. ایشان وعده‌هایی به مردم دادند و مردم هم به‌دلیل همان وعده‌ها پای صندوق رأی رفتند. دفاع ما بر اساس همین وعده‌ها بود و نه خواسته‌های حداکثری خودمان.»(!)
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات