البرز >>  عمومی >> یادداشت مخاطبین
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۴  ، 
شناسه خبر : ۳۱۴۳۵۸
پایگاه بصیرت / احمدرضا هدایتی
آغاز اجرای طرح توسعه سواحل مکران یکی از معدود پروژه‌های بسیار مهمی است که در دولت دوازدهم کلید خورده و قطعاً اجرای کامل و اصولی آن می‌تواند نقش فوق‌العاده‌ای در بهبود شرایط اقتصادی کشور داشته باشد.
در واقع این نقطه از خاک کشور به واسطه موقعیت ویژه جغرافیایی و دسترسی به آب‌های آزاد، از چنان ظرفیتی برخوردار است که می‌تواند به قطب اصلی تبادلات تجاری و صنایع دریایی در منطقه تبدیل شود.
البته تحقق این هدف مستلزم آن است که استفاده از همه ظرفیت‌های اقتصادی قابل بهره‌برداری در این سواحل به طور جدی و با نگاه جامع و آینده‌نگرانه مورد توجه قرار گیرد.
یکی از ظرفیت‌های قابل اجرا در این منطقه، احداث مراکز تعمیر و بازسازی برای انبوه کشتی‌ها و سایر شناور‌های بزرگ و کوچکی است که در منطقه تردد دارند، بنابراین شایسته است، از هم‌اکنون با تعیین و اختصاص مکان‌های مناسب برای این منظور، طرح ساخت حوضچه‌های خشک نیز در این منطقه در دستور کار مسئولین محترم قرار گیرد.
بدیهی است، این طرح می‌تواند در مورد مراکز ساخت کشتی و شناور‌های دریایی نیز مصداق داشته باشد و صنعت کشتی‌سازی ایران را به اوج برساند.
همچنین، با توجه به جایگاه ایران در تولید انواع سوخت از جمله سوخت مورد نیاز کشتی‌ها، و نظر به این که بخش عمده سواحل ایران در خلیج فارس و دریای عمان مستعد احداث جایگاه‌های سوخت‌رسانی دریایی می‌باشد، لذا این طرح نیز می‌تواند علاوه بر سواحل دیگر، در سواحل مکران به شکل گسترده‌تری عملیاتی و اجرایی شود.
بدیهی است اجرای هر دو طرح می‌تواند، ارز آوری قابل توجهی را به همراه داشته باشد، مشروط به این که جمهوری اسلامی ایران با سرعت و قبل از رقبا، نسبت به اجرای این دو طرح اقدام نماید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات