تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۷  ، 
شناسه خبر : ۳۱۴۹۱۴
با انهدام ایستگاه پمپاز سعودیها توسط پهبادهای انتحاری مقاومت یمنی، کار خط لوله انتقال نفت عربستان از شرق به غرب و امنیت خط انتقال نفت از غرب به شرق امارات با انفجار نفتکشها از بین رفته است. اهمیت تنگه هرمز بیشتر می شود و عربستان مجبور است بخش قابل توجهی از نفت خود را از این تنگه عبور دهد.

اهمیت حمله پهپادی یمن به عربستان

حمله پیروزمندانه یمن به تاسیسات نفتی عربستان نه تنها آل سعود بلکه بخش وسیعی از بازارها نفت و انرژی دنیا را تحت تاثیر قرار داد؛این عملیات موفق نظامی برای یمن در حالی صورت گرفته است که در سالیان گذشته مردم یمن تحت شدیدترین تحریم های هوایی،دریایی و زمینی بوده اند. عملیات پهپادی یمن علاوه بر اینکه پیام تسلیم ناپذیری و پیروزی در مقابل آمریکا و متحدانش را به نمایش می گذارد بلکه این پیام را برای اربابان جنگ علیه یمن دارد که ما فقط در خانه خو بازتابها و اهمیت این حمله به شرح ذیل است:
1.خبرگزاری رسمی عربستان، اظهارات وزیر انرژی این کشور را منتشر کرده است. وی گفت که این اقدام "خرابکارانه" انتقال جهانی نفت را هدف قرار داده است.وزیر نیروی عربستان گفت که هدف قرار گرفتن لوله‌های نفت از طریق حمله پهپادهای بمب‌گذاری شده صورت گرفت و بعد از اینکه این حملات خسارت‌های محدودی را برجای گذاشت، آتش‌سوزی‌های ناشی از این حملات تحت کنترل در آمد.این مقام سعودی اعلام کرد که صادرات عربستان از نفت خام و فرآورده‌های نفتی بدون وقفه ادامه دارد.

اهمیت حمله پهپادی یمن به عربستان

2.یک کارشناس امنیت انرژی عرب در توییتی نوشته دو خط لوله نفتی که مورد حمله قرار گرفته‌اند دارای اهمیتی ویژه بوده‌اند چرا که جانشینی برای انتقال نفت از تنگه هرمز بوده‌اند.این در حالی است که با انهدام ایستگاه پمپاز سعودیها توسط پهبادهای انتحاری مقاومت یمنی، کار خط لوله انتقال نفت عربستان از شرق به غرب و امنیت خط انتقال نفت از غرب به شرق امارات با انفجار نفتکشها از بین رفته است. اهمیت تنگه هرمز بیشتر می شود و عربستان مجبور است بخش قابل توجهی از نفت خود را از این تنگه عبور دهد.

اهمیت حمله پهپادی یمن به عربستان

3.الیوسفی به شبکه «العالم» گفت:اهمیت این عملیات پهپادی در آمدن ناوگان‌های آمریکا به خلیج فارس است که تهدیدی برای کل منطقه به شمار می‌رود. این پیامی برای نیرو‌های آمریکایی حاضر در خلیج فارس است، همچنین پیامی برای سعودی است با این مضمون که امروز در تیررس سلاح ما قرار دارد و ناوگان آمریکا نمی‌تواند از آل سعود حمایت کند. الیوسفی تصریح کرد: ما برای دفاع از سرزمینمان آماده‌ایم و این پیشرفتی منحصر به فرد از نظر نظامی به رغم محاصره مستمر است. ما آن را بخشی از پیروزی بر نیرو‌های ائتلاف می‌دانیم، هر چه نبرد با دشمن طولانی‌تر شود بر حجم پیشرفت و تولید سلاح و صلابت در مقابله نیز افزوده خواهد شد. ما از آمریکایی‌هایی که برای حمایت از سعودی این ناوگان‌ها را به خلیج فارس آورده اند، نمی‌ترسیم. وی در ادامه اعلام کرد «شمارش معکوس» برای سعودی به صدا در آمده، پهپاد‌های یمنی امروز به عمق این کشور می‌رسند و تأسیسات آن را هدف قرار می‌دهند، عربستانی که امروز زرادخانه نظامی بزرگی از بهترین سلاح‌های آمریکایی دارد قادر به حمایت از خودش در برابر حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیست؛ ارتشی که تا دیروز جز کلاشینکف در اختیار نداشت امروز پهپاد‌هایی می‌سازد که به امارات و عربستان می‌رسد. الیوسفی در پایان بار دیگر تأکید کرد: این حمله در این زمان، پیام خوش‌آمدی به آمریکایی‌هایی است که به خلیج فارس آمده‌اند و پیامی برای سعودی است که امروز در تیررس سلاح ما قرار دارد، ناوگان آمریکا نمی‌تواند از آل‌سعود حمایت کند که از تمام سلاح‌های آمریکایی برای هدف قرار دادن یمن استفاده کرد.

4.شبکه الجزیره در ادامه پوشش این خبر با کارشناس نظامی در این باره گفتگو کرد. کارشناس نظامی عنوان داشت که دقت هدف قرار دادن این تاسیسات توسط پهپادها نشان از پیشرفته بودن آنها و دسترسی آنها به سیستم های ماهواره ای دارد.وی افزود: گویبا رادارهای عربستان خواب هستند باید دید رادارهایی که آمریکایی هستند و بسیار پیشرفته هستند چگونه این پهبادها را نمی توانند رهگیری کنند. پدافند سعودی کجاست که نمی تواند این اهداف را شناسایی کند.

5.محمد البخیتی عضو شورای سیاسی جنبش مردمی انصارا... یمن نیزدر‌گفتگو با شبکه خبری المیادین اظهار کرد: این عملیات نقطه عطف بزرگی در واکنش به تجاوز سعودی به یمن است. وی افزود: عملیات در راستای حق یمنی‌ها در دفاع از خود بود و این گونه عملیات‌ها ادامه خواهد یافت. البخیتی اظهار کرد: به عربستانی‌ها و اماراتی‌ها می‌گوییم که در محاسبات خود تجدید نظر کنند، زیرا جنگشان علیه یمن دامن آن‌ها را خواهد گرفت. عضو شورای سیاسی انصارا... افزود: ریاض باید افکار عمومی عربستان را برای حملات جدید نیرو‌های یمنی آماده کند. وی تاکید کرد که موازنه قدرت به نفع نیرو‌های ملی مخالف تجاوز به یمن تغییر کرده است.

اینفوگرافی

برچسب اخبار
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات