سیاسی >>  سیاسی >> نبض سیاست
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۶  ، 
شناسه خبر : ۳۱۵۳۸۷
آزادی هر جاسوسی که علیه امنیت ملی ایران اقدام کرده باشد عادی نیست حداقل درباره نزار زکا تبعه لبنانی-آمریکا که به گفته مقامات، امنیت ملی ایران را به خطر انداخته بود. زیرا اطلاعاتی را برای طرف‌های امنیتی آمریکا ارسال می‌کرد و ایران در این دست قضایا اصلا تسامحی به خرج نمی‌دهد.

 آزادی نزار زکا جاسوس آمریکا با تابعیت لبنانی بازتابهای متعددی در رسانه ها به دنبال داشت و احتمالات متعددی را درباره دلایل آزادی وی مطرح کردند که به بخش هایی از آنها پرداخته می شود:
1.محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اخیراً موضوع مبادله زندانیان خارجی در ایران با ایرانیانی که در خارج از کشور و خصوصاً کشورهای غربی زندانی هستند را مطرح کرده است. حالا نزار زکا آزاد شده است و برخی در فضای مجازی یا در رسانه‌ها گمانه‌زنی کرده‌اند که آزادی زکا در قالب مبادله زندانیان صورت می‌گیرد.
2.روزنامه صبح نو در مطلبی نوشته است: «هرچند که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان از مسؤولین ایران درخواست کرده بود که نزار زکا» را آزاد کنند، اما کسی که در تصمیم مقامات ایران نقش اثرگذار داشته سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان بوده است. با آزادی نزار زکا با پادرمیانی سیدحسن نصرالله، چندین نفر از شهروندان ایرانی دربند غرب هم که به بهانه‌های واهی و با ترفندهای رژیم صهیونیستی در برخی از کشورهای اروپایی در زندان به سر می‌برند، آزاد خواهند شد».هنوز به‌صورت رسمی اعلام نشده است که آیا آزادی نزار زکا در قالب طرح مبادله زندانیان صورت خواهد گرفت یا خیر. ممکن است در روزهای آینده خبرهای بیشتری در این مورد منتشر شود. باید دید آیا پس از آزادی نزار زکا، برخی از ایرانیانی که در کشورهای اروپایی بازداشت هستند به کشور بازخواهند گشت یا خیر؟
3.شبکه خبری «سی بی اس نیوز» نیز در گزارشی مشترک با خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضائیه ایران آورد: تهران با تحویل دادن زاکا به مقام‌های لبنانی موافقت کرده است، مشروط بر اینکه رسماً تائید شود که وی به زادگاه خود لبنان بازگردانده می‌شود.
4.روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قم «روزانا رمال» با عنوان «نزار زکا... هوشمندی ایران و دستاورد لبنان»،آزادی «نزار زکا» شهروند لبنانی را که به اتهام جاسوسی برای کشورهای خارجی بازداشت شده بود، گواه دیگری بر مواضع نادرست غرب در تعامل با ایران توصیف کرد.در مقدمه این یادداشت آمده است: آزادی هر جاسوسی که علیه امنیت ملی ایران اقدام کرده باشد عادی نیست حداقل درباره نزار زکا تبعه لبنانی-آمریکا که به گفته مقامات، امنیت ملی ایران را به خطر انداخته بود. زیرا اطلاعاتی را برای طرف‌های امنیتی آمریکا ارسال می‌کرد و ایران در این دست قضایا اصلا تسامحی به خرج نمی‌دهد.
5.البناء پیام‌های آزادی زکا را در چهار نکته خلاصه کرد:*درهای مذاکره با ایران بسته نیست و ایران برای امتیازدهی در مسائلی که خطری یا پیامدی علیه امنیت ملی آن ندارد آماده است.*سهل انگاری و تقلیل اهمیت امنیت ایران اشتباه است حتی از طریق اعزام هیات‌های بین المللی و بیگانه در قالب ماموریت‌های سازمان ملل یا غیره چون دیری نمی‌پاید که مسئله امنیتی می‌شود.* چهره افراط گرایی دینی که دنیای غرب از ایران در برخورد با غیرمسلمانان ساخته بود امروز با مسئله نزار زاکا که با او در طول دوره حبس رفتار خوبی شده و اجازه داشت با دنیا ارتباط داشته باشد از بین رفت.*در هر کدام از رژیم‌های دیکتاتوری عربی در منطقه پرونده‌ای نظیر زاکا مسدود می ماند؛ اما نرمی و ملایمت ایرانی‌ها و ضمانت ‌هایی که برای دور شدن هر خطری از سر ایران با آزادی زاکا گرفتند عفو وی را به همراه داشت.البناء در پایان آورد: ایران چهره جدیدی از حکومت خود را به دنیا نشان داد. چنین نرمخویی و انعطاف پذیری از سوی ایرانی‌ها نشان داد که آنها در قبال هیچ پرونده‌ای سرسختانه رفتار نمی‌کنند و می‌توانند به توافق مقبول با همه طرف‌ها دست یابند.
6.غلامحسین اسماعیلی در چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران که پیش از ظهر امروز برگزار شد در رابطه با آخرین وضعیت پرونده نزار زکا اظهار کرد: من ۴۸ ساعت قبل خبری را در این ارتباط اعلام کردم که تقاضای در این مورد برای ما واصل شده که هم خود محکوم تقاضای آزادی مشروط داشته و هم رئیس جمهور لبنان مکاتبه‌ای را انجام دادند و مساعدتی در رابطه به این شهروند و تبعه کشورشان را داشته‌اند.وی افزود: اعلام کردم که این تقاضاها در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی بررسی شود.سخنگوی قوه قضائیه خاطر نشان کرد: تمام هنر ما اجرایی قانون است و هیچ مصلحتی را برتر از اجرایی قانون نمی‌شناسیم.اسماعیلی گفت: این تقاضاها را در چارچوب قانون بررسی کردیم و هماهنگی با عزیزان در جبهه مقاومت و حزب الله مواجه شدیم که حزب الله لبنان هم اجابت این خواسته را برای خود به مصلحت می‌دانستند که این موضوع به دادگاه ارجاع دادیم. در چارچوب قانون این موضوع را بررسی کردیم و برابر قانون کسانی که تا ۱۰ سال حبس داشته باشند و حداقل یک سوم مجازات خود را سپری کنند و همچنین در دوران مجازات حسن رفتار داشته باشند و قرائن و شواهد این موضوع را تأیید کنند که بعد از آزادی مجدداً مرتکب جرم نشوند، اگر قاضی دادگاه این وضعیت را تأیید کرد می‌توانند حکم به آزادی مشروط صادر کند.اسماعیلی گفت: دادگاه ما امروز با آزادی مشروط آقای نزار زاکا موافقت کرد و تحویل نمایندگان کشور لبنان خواهد شد که این اقدام در یک فرآیند کاملاً قضائی صورت گرفته و موضوع سیاسی و موضوع دیگری در این تبادل مدنظر نبوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات