تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷  ، 
شناسه خبر : ۳۱۷۸۱۱
رئیس اداره ورزش و آمادگی جسمانی معاونت تربیت و آموزش سپاه در گفت‌وگو با صبح صادق
تربیت بدنی سپاه در قالب اداره ورزش و آمادگی جسمانی معاونت تربیت و آموزش از نظر آماده‌سازی و کارآمدسازی نیروها یکی از واحدهای مهم محسوب می‎شود. آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگوی صبح صادق با سرهنگ پاسدار «سیدفخرالدین میرافضل» مسئول این اداره است.
پایگاه بصیرت / حسن ابراهیمی

در مورد وظایف اداره خود توضیح دهید.

موضوعاتی که داریم به طور کلی در دو طیف است؛ بحث ورزش همگانی و ورزش قهرمانی. در ورزش همگانی چند چیز را دنبال می‌کنیم؛ یکی فراگیرکردن ورزش و دوم ارتقای آمادگی جسمانی پایوران برای مأموریت است.البته چشم‌اندازی برای ورزش حرفه‎ای نیز داریم. به همین منظور مسابقات قهرمانی سپاه را برگزار می‎کنیم تا تیم‎های ورزشی برای شرکت در مسابقات نیروهای مسلح و به تبع آن مسابقات ارتش‎های جهان یا «سیزم» تشکیل شوند.

 

در مورد وضعیت ورزش پهلوانی در سپاه توضیح دهید.

در ورزش پهلوانی در سپاه دنبال این هستیم که این مسابقات را ترویج دهیم. اینکه فردی وارد زورخانه می‎شود، هم موضوعات آمادگی جسمانی را در نظر می‌گیرد و هم موضوعات تربیتی مثل ذکر مولا علی و ذکر خدا و ائمه و این حال ورزشکار را خوب می‎کند. و ما به دنبال این هستیم که این مسابقات ترویج پیدا کند.

مسابقات ورزشی قهرمانی سپاه امسال چه تمایزات و ویژگی‌هایی نسبت به قبل دارد؟

امسال ما مسابقات را چارچوب‌مندتر برگزار کردیم. تقویم مسابقات سراسری از طرف معاون هماهنگ‌کننده سپاه ابلاغ و برای همه فرماندهان دستوراتی برای دنبال کردن این موضوع صادر شد. از طرف دیگر بودجه مناسبی مدنظر قرار گرفت. رشته‎هایی که مدنظر ما بود و برای سپاه کاربردی هستند، عبارتند از: پهلوانی، فوتسال، کاراته، تکواندو، پنج‌گانه نظامی، جودو، کشتی، ورزش‌های قدرتی، شنا، آمادگی جسمانی، تیراندازی، تپانچه و تفنگ و... .

 

فلسفه وجود و تقویت تربیت بدنی و ورزش در نیروهای مسلح آمادگی رزم است. آیا در ورزش قهرمانی و همگانی سپاه این امر پیگیری می‌شود؟

ما الگویی برای ورزش قهرمانی و ورزش همگانی طراحی کردیم و بر اساس آن داریم پیش می‎رویم. در ورزش اولویت‌بندی کردیم؛ بنابراین اولویت اول برای ما آمادگی رزم است. رشته‎های ورزشی که بتواند به آمادگی رزم کمک کند اولویت اول هستند. در کنار آن ما نیم‎نگاهی هم به ورزش‎های قهرمانی داریم؛ اما تا آنجا که شرایط و امکانات و مقدورات سپاه به ما اجازه دهد بودجه و اعتبارات بتواند تأمین شود، برای سال جدید رشته‎هایی که تخصصی برای سپاه انتخاب شده است از طرف معاونت آموزش هم حمایت می‌شوند؛ چون رشته‎هایی کاربردی برای نیروها و مدنظر آموزش است و باید در رده‎هایی که مطرح است گسترش بیابد.

 

با توصیفاتی که شما داشتید متوجه می‌شویم ورزش عمومی و همگانی در سپاه تعریفی مجزای آنچه در کشور رایج است پیدا کرده است. در این مورد بیشتر توضیح دهید.

ما در سپاه به هر نوع فعالیت ورزشی که در ساعات آموزشی یگانی برای کارکنان سپاه گذاشته می‎شود تا برای ارتقای آمادگی جسمانی‌شان فعالیت کنند ورزش‎های همگانی می‎گوییم. این در برنامه کاری هفتگی کارکنان هم پیش‌بینی شده و الآن ما برای کارکنان ستادی چهار و نیم ساعت و براساس نوع مأموریت در یگان‌های مختلف صفی در رنج‌های مختلف از ۶ تا ۸ ساعت در هفته برنامه‌ریزی داریم. برخی رده‎ها در مأموریت‎های مرزی هستند. برای اینها هم خودآموز ورزشی را تهیه دیدیم تا اگر مربی ورزشی ندارند خودشان بتوانند آمادگی رزم را در خود تقویت کنند. الآن هر شش ماه یکبار عمده این نیروها باید تست بدهند و لازم است برای نمره قبولی در تست‎ها، ورزش را تداوم دهند.در این راستا کمیته تشکیل شده که اولین کمیته، کمیته آمادگی جسمانی است که بحث ورزش همگانی و ورزش‌های کاربردی را بررسی می‏کند. کمیته دوم ورزش‌های قهرمانی است و سومین کمیته تحقیق و توسعه است که برمی‎گردد به زیرساخت‌ها.

 

خروجی این اطلاعات چه می‌شود؟

در حال حاضر، تحت نرم‌افزار مبین معاونت آموزش، بحث شناسنامه تربیت بدنی پاسداران را طراحی کردیم. سه معیار فعالیت‌های ورزشی در ساعات ورزش، تناسب جسمانی و نمره آزمون‌ها در این سامانه وارد می‌شود و فرد می‎تواند کارنامه خود را دریافت کند. در کنار این ظرفیت اضافه کردن مدارج و مدال‌های ورزشی و سوابق ورزشی را هم در این سامانه فراهم می‌کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات