اقتصادی >>  بانک >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۱  ، 
شناسه خبر : ۳۱۸۷۲۴
بعد از توقف انتشار گزارش‌های نرخ تورم مصرف‌کننده، نرخ تورم تولید‌کننده، خرده فروشی، نماگرهای اقتصادی و وضعیت مالی و بودجه دولت، بانک مرکزی به تازگی از انتشار گزارش گزیده آمارهای اقتصادی هم منع شده است.

آمارهای بانک مرکزی در محاصره سانسور دولت/ گزیده آمارهای اقتصادی هم منتشر نمی‌شود

در ادامه سلسله سانسور‌های آماری، در تازه‌ترین اقدام بانک مرکزی گزارش «گزیده آمار‌های اقتصادی» را دیگر منتشر نمی‌کند.

امروز یازدهمین روز از ماه نهم سال ۹۸ است و بانک مرکزی آخرین بار در ۶ شهریور ماه گزیده آمار اقتصادی ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد را منتشر کرد و از آن زمان تاکنون هیچ گزارش جدیدی در این بخش درج نشده است. گزیده آمار‌های اقتصادی، گزارشی از وضعیت سپرده‌های بانکی، تسهیلات اعطایی، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی، دارایی بانک‌ها، حجم نقدنیگی و اجزای آن و. بود که بانک مرکزی در به فاصله ۳ تا ۴ ماه منتشر می‌کرد.

نگاهی به روند انتشار گزارش گزیده آمار‌های اقتصادی نشان می‌دهد بانک مرکزی در سال‌های گذشته به فاصله حداکثر ۴ ماه گزارش گزیده آمار‌های اقتصادی را منتشر کرده است.

از طرف دیگر بانک مرکزی معمولا بعد و یا همزمان با انتشار گزارش گزیده آمار‌های اقتصادی، گزارش آمار‌های بانکی که به مانده سپرده‌های و مانده تسهیلات اعطایی به تفکیک استان اختصاص دارد را منتشر می‌کرد، اما بانک مرکزی در ۱۸ آبان و ۲۹ آبان ماه گزارش آمار‌های بانکی را منتشر کرده، اما هنوز گزارش گزیده آمار‌های اقتصادی را ارائه نکرده است.

بانک مرکزی سال گذشته به دستور دولت گزارش وضعیت مالی و بودجه (گزارشی که به کلیات عملکرد بودجه می‌پرداخت)  را منتشر نکرد و آخرین گزارش منتشر شده برای بخش مالی و بودجه آذر ماه ۹۷ است.

درواقع بعد از توقف انتشار گزارش‌های نرخ تورم مصرف کننده، نرخ تورم تولید‌کننده، خرده فروشی، نماگر‌های اقتصادی (جزئیات رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری و تحولات بخش‌های مختلف در اقتصاد ایران) و وضعیت مالی و بودجه دولت، بانک مرکزی به تازگی از انتشار گزارش گزیده آمار‌های اقتصادی هم منع شده است.

* زمان انتشار آمار  گزیده آمارهای اقتصادی

عنوان سال 97 سال96 سال 95 سال 94 سال 93
گزارش تیر ماه 19 شهریور 23 شهریور 4 مهر 4 آذر 28 آبان
گزارش مرداد ماه 19 مهر 22 مهر 25 مهر 4 آذر 27 آبان
شهریور 21 آبان 22 آبان 20 آبان 4 آذر 27 آبان

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات