بین الملل >>  بین الملل >> نبض بین الملل
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹  ، 
کد خبر : ۳۲۴۸۷۶

ایران باتلاق سیاست خارجی ترامپ

تاکید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه امریکا نمی تواند مکانیسم ماشه را فعال کند و... جملگی در پیامی واحد مشترک هستند و آن اینکه: ایران همچنان "باتلاق " سیاست خارجی ترامپ است.
خبر:
رسانه های آمریکا امروز تیتر کردند: خمیازه و بی اعتنایی جهانی به اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم ها علیه ایران

تحلیل:
- یک صدایی جهانی امروز در واکنش به تلاش های بیهوده آمریکا برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران موسوم به مکانیسم ماشه در نوع خود بی نظیر اعترافی صریح به قانونمداری ایران از یکسو و اعلام انزجار از قلدری امریکا از دیگر سو است. امروز نه از استقبال اعضای شورای امنیت از مکانیسم مورد توسل امریکا خبری بود و نه از استقبال رییس این شورا از آن و نه البته هیچ سخنی از تشکیل کمیته موسوم به کمیته تحریم ها به میان آمد. امروز امریکا هم تنها تحقیر شده و هم منزوی تر از هرزمان بود.

- درحالی که طی چند هفته اخیر و در سایه ماجرای عادی سازی امارات و بحرین با اسرائیل ترامپ سرخوش از توفیق کوشش می کرد تا فاصله خود را در عرصه سیاست خارجی با صندلی کاخ سفید نزدیک کند امروز معلوم شد او همچنان در عالم سیاست شاگردی مبتدی است. نامه سه کشور اروپایی مبنی بر قانون گریزی ترامپ، تاکید روسیه بر اینکه اقدام امریکا در توسل به مکانیسم ماشه فاقد وجاهت قانونی است، تصریح چین بر اینکه زمان پایان دادن به نمایش مسخره امریکا فرارسیده، تاکید مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه امریکا نمی تواند مکانیسم ماشه را فعال کند و... جملگی در پیامی واحد مشترک هستند و آن اینکه: ایران همچنان "باتلاق " سیاست خارجی ترامپ است.

- ترامپ اخیرا گفت بعد از انتخاب شدنش ایران به فاصله یک هفته تا یکماه وارد گفتگو و معامله با شخص او می شود احتمالا این تحلیل ترامپ مبتنی بر محاسبه ای بوده که در خصوص خروجی های امروز 20 سپتامبر آن را انتظار می کشید. حالا و بعد از این شکست دیپلماتیک یا باید ترامپ در خصوص مشاوران و کارگزارانش تجدید نظر اساسی کند یا تاریخ یک هفته تا یکماه مذاکره و تسلیم ایرانیان را مشمول تمدید قراردهد و یا بهانه ای جدید و البته تهدیدی نو و موثر! با هدف جبران این رسوایی دست و پا کند. بدیهی است انتخاب هر یک از این سه راهکار هم مستلزم زمان است و هم باید در کمال دقت صورت پذیرد! امری که تجربه نشان داده است ترامپ و تیمش در آن به شدت بی تجربه اند.
نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات