صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶  ، 
شناسه خبر : ۳۲۵۵۳۶
به نقل از روزنامه الأخبار، کمتر از سه روز مانده به برگزاری رایزنی‌های پارلمانی لبنان برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل دولت، شواهد حاکی از آن است که میشل عون،رئیس جمهوری لبنان قصد تعویق مجدد رایزنی ها را ندارد.

پس از اینکه تلاش‌های جبران باسیل، رئیس جریان آزاد ملی جهت یافتن یک جایگزین برای سعد حریری به نظر می‌رسد شرایط وی برای به عهده گرفتن ماموریت تشکیل دولت در لبنان مناسب است؛ اما این به معنای تشکیل دولت نیست، چراکه دردسرهای واقعی سعد حریری از روز پنجشنبه آغاز می شود.

به نظر می رسد روند رایزنی های پارلمانی در این زمینه میان نیروهای سیاسی فراتر از سطح تعیین نخست وزیر مکلف است؛ چرا که این نیروها اکنون با حریری به گونه‌ای تعامل دارند که گویی او واقعاً به عنوان مامور تشکیل دولت انتخاب شده است. اولین کارت قرمز برای سعد حریری از جانب جریان آزاد ملی و سپس حزب نیروهای لبنانی به ریاست سمیر جعجع صادر شد که با نامزدی وی البته هریک با انگیزه‌ها و دلایل مختلف مخالفت دارند.

درباره موضع حزب الله مشخص نیست در جریان رایزنی‌ها حریری را به عنوان نامزد مورد نظر برای به عهده گرفتن ماموریت تشکیل کابینه در لبنان معرفی می‌کند یا نه اما در هر صورت مقاومت لبنان به خودی خود مانعی برای بازگشت حریری به قدرت نخواهد بود.

به گزارش منابع کاخ ریاست جمهوری رایزنی‌های پارلمانی پنج شنبه آینده طبق برنامه اجرا خواهد شد، مگر اینکه قبل از آن اتفاقات غیرقابل پیش بینی رخ دهد.

بحران مالی و پولی لبنان و پرونده ترسیم مرزهای جنوبی و تلاش برای جلب کمک‌های بین‌المللی که مستلزم انتخاب سریع نخست وزیر است همچنان سر جای خود باقی مانده و بی تاثیر بر روند تشکیل دولت و انتخاب مامور آن نیست. نیروهای سیاسی نیز در تماس های آخر خود در زمینه تشکیل دولت بر این موضوع تاکید دارند.

روز گذشته رهبران حزب الله و جریان آزاد ملی ادامه داشت، اما نتوانست هیچ‌گونه نرمش و انعطافی در موضع جبران باسیل درباره انتخاب سعد حریری ایجاد کند.
در این میان منابع مربوطه شرایط لبنان را به وضعیتی که این کشور حدود یک سال قبل داشت تشبیه می کنند؛ جایی که حزب نیروهای لبنانی با نادیده گرفتن میثاق ریاست جمهوری گزینه حریری را برای نخست وزیری رد کرد. اکنون نیز جریان آزاد ملی قصد دارد در نشست‌های پارلمانی شرکت و حتی احکام صادر شده را نیز امضا نکند.

اما تفاوت بین این زمان و زمان گذشته این است که لبنان سال قبل از جانب فرانسه و کشورهای بزرگ برای ایجاد تغییر در شرایط داخلی خود تا این حد تحت فشار قرار نداشت. علاوه بر آن لبنان اکنون با خطرات بزرگتری مواجه است؛ بنابراین بعید به نظر می رسد که تیم ریاست جمهوری در این مرحله بخواهد مانعی برای تشکیل دولت ایجاد کند.
در حال حاضر موضع جریان آزاد ملی این است که نماینده‌ای در وزارتخانه‌ها نداشته باشد و سهم آن در دولت منحصر به رئیس‌جمهور شود؛ اما این جریان در تشکیلات اجرایی تیم خود را خواهد داشت.
سخت‌گیری در روند تشکیل دولت طبیعی بوده و به ویژه برای تیم 8 مارس که تسلیم کردن کامل کشور به حریری با همه گزینه های اقتصادی و سیاسی را رد می‌کنند یک ضرورت است و در واقع این سخت‌گیری موجب می‌شود حریری برای مدت طولانی تری در سمت نخست وزیری باقی بماند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات