صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵  ، 
کد خبر : ۳۲۶۱۷۵

ضرر ده‌ها میلیارد دلاری سعودی‌ها از کرونا/ درآمد نفتی کفاف پرداخت حقوق کارمندان را هم نمی‌دهد

به نقل از اسپوتنیک، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اعلام کرد که سقوط قیمت نفت در بازار جهانی از یک سو و تبعات شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر صد میلیارد ریال سعودی به اقتصاد این کشور آسیب خواهد زد. این رقم معادل 27 میلیارد دلار است. 
خبرگزاری سعودی پرس، متعلق به خاندان سعودی، به نقل از بن سلمان نوشت: بر اساس بودجه سال 2020 که سال گذشته به تصویب رسیده بود، درآمدهای دولت این کشور 833 میلیارد ریال سعودی برآورد شده بود که 533 میلیارد ریال آن قرار بود از محل درآمدهای نفتی تامین شود. به خاطر سقوط قیمت نفت در بازار جهانی، اما این درآمد حالا 410 میلیارد ریال سعودی پیش بینی شده است. 
بنا به گفته ولیعهد عربستان این میزان درآمد دولت عربستان حتی کفاف پرداخت حقوق کارمندان دولتی در این کشور را هم نمی‌دهد؛ چراکه پیش بینی‌ها حاکی از هزینه 504 میلیارد ریال سعودی حقوق کارمندان برای سال جاری هستند.
وی البته مدعی شد که دولت عربستان توانسته با افزایش درآمدهای غیرنفتی خود بخشی از کمبود ایجاد شده ناشی از کاهش درآمدهای نفتی را جبران کند. 
محمد بن سلمان همچنین گفته که شیوع کرونا 188 میلیارد ریال سعودی برابر با بیش از 50 میلیارد دلار هزینه روی دست دولت عربستان گذاشته است. 
کاهش شدید تقاضا برای نفت در بازار جهانی به خاطر اعمال محدودیت‌های کرونایی در بسیاری از نقاط جهان از یک سو، و جنگ بر سر قیمت نفت بین برخی کشورهای تولیدکننده عمده نفت از جمله روسیه و عربستان از سوی دیگر باعث شده تا شاهد سقوط سنگین قیمت نفت در بازار جهانی باشیم. 
در حال حاضر گروه اوپک پلاس شامل اعضای اوپک و برخی تولیدکنندگان بزرگ نفت 7.7 میلیون بشکه از عرضه نفت خود به بازار جهانی کاسته‌اند و این توافق تا روز 31 دسامبر پابرجا خواهد بود. 
این کشورها قصد دارند از ابتدای سال 2021 به بعد این رقم 7.7 میلیون بشکه‌ای را به 5.7 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. همین امر به شکل‌گیری نگرانی در سطح بازار نسبت به عرضه بیش از حد نفت منجر شده است.
نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات