صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۶  ، 
کد خبر : ۳۲۸۴۴۶

اخبار ویژه 30 بهمن ماه

روزنامه کیهان **

خرازی: ساز و کار «ناسا» دهن‌کجی به مردم و جوانان است

دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت پیام تشکیل نهاد جدید اصلاح‌طلبان به مردم این بود که هیچ چیز در این جریان تغییر نکرده است.

صادق خرازی درباره تشکیل گروهی به نام «نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان» (ناسا) به خبر آن‌لاین گفت: انتقادی که ما از تحولاتی که منجر به تشکیل این نهاد داریم، این است که اصلاح‌طلبان با این سازوکار، به جامعه این پیام را منتقل کردند که هیچ چیز در جریان اصلاحات تغییر نکرده است. هر آنچه که منجر به نتایج فعلی در جریان اصلاحات شده برقرار است.

وی خاطرنشان کرد: جریان اصلاحات هنوز باور نکرده که ریشه‌اش باید در دل جامعه باشد. نمی‌شود که شما حرف از مردم و جامعه بزنید و ساز و کار و شفافیتی برای حضور جامعه در عالی‌ترین نهاد سیاست‌گذاری خود نداشته باشید. اصلاح‌طلبان که فقط همین افراد تکراری نیستند که برخی از دهه شصت تا به امروز در این مسند نشسته‌اند و برای کل جوانان و دانشجویان و مردمی که آرزوی تغییر و تحول را داشتند و به این جریان دل بستند، تصمیم بگیرند.

نمی‌شود که شما حرف از تحول‌خواهی و شفافیت و پاسخگویی و مدرنیته و همگام‌شدن با تحولات دنیا بزنید اما ساز و کار تصمیم‌گیری خودتان از عقب مانده‌ترین شیوه‌های موجود در دنیا باشد. شما نگاهی به رقابت‌های داخلی حزب دموکرات و حزب جمهوری‌خواه در آمریکا بیندازید. چطور بدنه حامی این دو حزب در تصمیم‌گیری برای بزرگ‌‌ترین اتفاق این دو حزب مشارکت می‌کند.

خرازی گفت: حزب ندای ایرانیان دو سال قبل پیشنهاد خود را برای دموکراتیک کردن ساز و کار تشکیل نهاد عالی اصلاح‌طلبان ارائه کرد. براساس این پیشنهاد که رسماً به شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ارسال شد پیشنهاد کردیم بخشی از اعضای نهاد عالی مستقیماً با رأی بدنه جریان اصلاحات در تهران و سایر استانها انتخاب شوند.

نمی‌شود که شما به آن دانشجو یا به آن کسی که قرار است صدای این جریان باشد بگویید تو فقط باید دنباله رو باشی. این حرف شوخی است. در جامعه جوان و تحصیلکرده‌ امروز ده‌ها هزار جوان داریم که قدرت تحلیل به مراتب قوی‌تر و دقیق‌تر و به روزتری از آقایانی دارند که از دهه شصت در حال تصمیم‌گیری هستند و جایشان را به افراد جوان‌تر نمی‌دهند. اگر این افراد می‌توانستند تصمیمات درست بگیرند که جریان اصلاحات امروز در این وضعیت قرار نداشت.

معاون وزیر خارجه در دولت اصلاحات افزوده است: بخشی از مشکل امروز این جریان عملکرد دولت است، بخشی به خود ما اصلاح‌طلبان برمی‌گردد. تا زمانی که ساز و کار انتخاب دموکراتیک نشود، نمی‌شود امید چندانی به گرفتن تصمیمات درست توسط جریان اصلاحات داشت. ضمن اینکه زنان و جوانان حلقه مفقوده در این نهاد هستند. اینکه شما جوانانی که به یک حزب و جریان خاص نزدیک هستند انتخاب کنید که در رای‌گیری اکثریت داشته باشید دهن‌کجی به همه جوانان اصلاح‌طلب است. جوانان اصلاح‌طلب نحله‌های مختلفی دارند. امروز اکثریت آنها منتقد این ساز و کار و انتخاب هستند.

آقای روحانی! FATF حق شرط را نمی‌پذیرد

پیشنهاد روحانی درباره حق شرط قائل شدن برای FATF و تصویب لوایح باقی مانده امکان‌ناپذیر است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیراً اعلام کرد پیشنهاد جدید رئیس‌جمهور درمورد لوایح مربوط به FATF به این مجمع رسیده و در دستورکار کمیسیون‌ها و صحن قرار گرفته است. محسن رضایی گفت: آقای‌ روحانی پیشنهاد داد که یک شرط اضافه ‌شود؛ به این صورت که ما اطلاعات مربوط به دورزدن تحریم‌ها را به طرف مقابل ندهیم. این مسئله باید بررسی شود که آیا این شرط امکان‌پذیر است که ما همه اطلاعات را در‌اختیار دبیرخانه FATF قرار بدهیم اما اطلاعات مربوط به دورزدن تحریم‌ها ‌را در اختیارشان قرار ندهیم یا نه؟

روزنامه فرهیختگان با‌اشاره به پیشنهاد غیر کارشناسی آقای روحانی نوشت: برای خروج ایران از لیست‌سیاه FATF باید نظر جمعی و توافقی صحن این نهاد موافق این خروج باشد و مخالف جدی و اساسی وجود نداشته باشد. در این خصوص وقتی بررسی می‌کنیم و می‌بینیم که چه کشورهایی باید به ایران برای خروج از لیست رای دهند یا حداقل مخالفت جدی نکنند به چند نام یا بهتر بگوییم مانع مهم برخورد می‌کنیم؛ آمریکا، عربستان‌سعودی، رژیم‌صهیونیستی، آرژانتین و شورای همکاری خلیج‌فارس.

موضع این کشورها در قبال ایران کاملا مشخص است و شاید بتوان گفت غیرممکن است که آنها در چنین سطحی به خروج ایران از لیست‌سیاه رای‌مثبت بدهند.

نکته بعدی اینکه آنچنانکه بارها گفته شده، هدف اصلی FATF رصد روابط و تعاملات مالی و تجاری کشورهاست به‌گونه‌ای که مبدا و منشأ و ذی‌نفعان نهایی همگی مشخص شود. قاعدتا برای این کار نیاز است که این نهاد و مجموعه‌های متصل به آن بتوانند تمام روابط مالی کشورها را رصد کرده و مبدا و منشأ پول را شناسایی کنند. در این زمینه البته ما یک تجربه بسیار ناگوار هم داریم، آن هم جایی که اطلاعات مربوط به 400 صرافی ایران در دبی و ابوظبی که بخش مهمی از فعالیت‌های تجاری ایران با امارات را انجام می‌دادند در‌اختیار گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت و درنتیجه در بازه کوتاهی همه آنها محدود شدند و امکان مشارکت در مسیر تجارت ایران با خارج را از دست دادند.

از طرف دیگر حق‌شرطی که این روزها و مخصوصا درباره لوایح FATF مطرح است، به‌معنای نپذیرفتن بخشی از شروط یک کنوانسیون یا معاهده چندجانبه از سوی یکی از طرفین است. طبق بند «ج» ماده 19 کنوانسیون وین درمورد حقوق معاهدات (۱۹۶۹) حق‌شرط گذاشتن نمی‌تواند مغایر با هدف اصلی آن کنوانسیون باشد.

این توضیحات به‌خوبی نشان می‌دهد که عدم‌ارائه برخی اطلاعات مالی ما به FATF و کنوانسیون‌های آن عملا غیرممکن است، یعنی حق‌شرط گذاشتن برای آنها امکان‌پذیر نیست و نهایتا منجر به ارائه گزارش‌های بسیار منفی و خطرناک علیه ایران خواهد شد.

دولت تا این حد گرفتار قحط‌الرجال است؟!

آیا دولت روحانی دچار قحط‌الرجال شده که استاندار غیراستاندارد خود را به ریاست یک سازمان مهم ملی گماشت؟!

این سوال انتقادی را روزنامه آفتاب یزد با اشاره به حکم انتصاب استاندار خوزستان به ریاست سازمان استاندارد تصریح کرده و می‌نویسد: در مهرماه سال جاری، حوزه بازرسی وزارت کشور در گزارشی، نتیجه ارزیابی عملکرد استانداری‌های کشور در شاخص‌های اختصاصی و عمومی را اعلام کرد. بر اساس این گزارش رسمی، استانداری خوزستان با کسب ۱۵۳۷ امتیاز در سال ۹۸ در بین استان‌های کشور، رتبه آخر را کسب کرد؛ این رتبه درحالی است که استان خوزستان همواره در سال‌های گذشته بیشترین اعتبارات را در بودجه سالانه به خود اختصاص داده است.

خبر می‌رسد که ناظر مجلس در شورای ‌عالی استاندارد، با بیان اینکه فرایند انتخاب رئیس جدید سازمان ملی استاندارد ایران طی نشده، انتخاب رئیس جدید این سازمان را غیرقانونی اعلام کرد! معصومه پاشایی با اشاره به فرایند انتخاب رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، این انتخاب را غیرقانونی دانست و گفت: طبق ماده ۳۳ قانون «تقویت و توسعه نظام استاندارد» ابلاغی ۲ دی ۱۳۹۶، ارکان سازمان ملی استاندارد از دو‌بخش «شورای عالی استاندارد» و «رئیس سازمان» تعیین شده است. وی افزود: بر اساس ماده ۳۶ این قانون، رئیس سازمان با پیشنهاد رئیس جمهور یا معاون اول وی و تایید شورای عالی استاندارد و با حکم رئیس‌جمهور برای مدت چهارسال انتخاب می‌شود و انتصاب مجدد وی برای دوره‌های بعد بلامانع است. متاسفانه در انتخاب رئیس جدید سازمان ملی استاندارد، به نص صریح قانون توجه نشده و برخلاف قانون رفتار شده است. وی افزود: به عنوان ناظر مجلس در شورای‌عالی استاندارد اعلام می‌کنم، جلسه‌ای برای انتخاب رئیس جدید سازمان ملی استاندارد تشکیل نشده تا شورای‌ عالی استاندارد آن را تائید کند.

آفتاب یزد می‌افزاید: تصمیم‌گیری درباره این انتصاب، واژه‌ای مظلوم است. اینکه ضعیف‌ترین یا یکی از ضعیف‌ترین استانداران حسن روحانی از اهواز، یکراست راهی موسسه‌ استانداردی شود که خود دچار معضل مدیریتی است و نیره پیروزبخت دست‌کمی از غلامرضا شریعتی در مدیریت در این سازمان بسیار مهم ندارد ما را به فکر فرو می‌برد که دولت دچار «قحط‌الرجالی» است یا مجموعه‌ای از تصمیمات فریز شده به‌گونه‌ای اتخاذ می‌شود که جز بُهت، نتوان کاری کرد و عکس‌العملی نشان داد!

اینکه یک استان را از منظر مدیریت عالی دچار چالش کنیم تا استانی دیگر را از چالش نجات دهیم و بعد استاندار معزول را یک راست روی صندلیِ مدیریتیِ دیگری بنشانیم که دوست و دشمن دچار حیرت شود را نمی‌توان به آسانی هضم کرد!

استاندار مسئله‌دار چرا به جای عزل ارتقاء گرفت

انتصاب استاندار مسئله‌دار خوزستان به عنوان رئيس سازمان ملی استاندارد، با انتقاد نشریات حامی و منتقدان روبه‌رو شد. غلامرضا شریعتی در حالی رئیس سازمان استاندارد شد که ضعیف‌ترین کارنامه را در میان همه استانداران برجای گذاشته بود.

روزنامه جوان در این‌باره نوشت:  دولت روحانی بخشنده است و دلرحم و کریم و در آن همیشه جا برای همه «دوستان» وجود دارد و جای نگرانی نیست. هر مسئولی قرار باشد به هر دلیلی در جایگاه فعلی‌اش نباشد، سرانجام یک جایی برایش دست و پا می‌کنند که مباد دلشکسته به منزل برود. شریعتمداری از وزارت صنعت و معدن و تجارت به وزارت تعاون و رفاه می‌رود، ابتکار از سازمان محیط زیست به معاونت زنان (چقدر هم مرتبط!)، ربیعی از وزارت تعاون به سخنگویی دولت، مناف هاشمی از استانداری گلستان عزل و بعد معاون شهرداری تهران می‌شود، محمود واعظی از وزارت ارتباطات به دفتر رئیس‌جمهور منتقل و...

رئیس‌جمهور که تنها «شش ماه» تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش باقی مانده، طی حکمی غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان را به‌دلیل آنچه «تعهد» و «شایستگی» او نامید، برای دوره‌ای «چهار ساله» به سمت ریاست سازمان ملی استاندارد ایران منصوب کرد. معضل آب آشامیدنی در غیزانیه و نشنیدن صدای اعتراض مردم که موجب اعتراضات تند با بستن جاده و امنیتی شدن موضوع شد، یکی از این موارد بود. در سیل سال ۹۹ اهواز هم بالا آمدن فاضلاب شهری، بحران اهواز را به موضوعی ملی تبدیل کرد و حتی برای آن بودجه‌ای خاص در نظر گرفته شد. با این حال این معضل همچنان حل نشده باقی ماند.

اعتراضات دیگر معیشتی در خوزستان هم با حل نشدن و فرسایشی شدن تبدیل به موضوعات امنیتی شد و با این حال، شریعتی همچنان استاندار باقی ماند. او در خلال اعتراضات کارگران هفت‌تپه به حمایت از اسدبیگی، مدیر کارخانه پرداخت. بعد‌ها در جلسات دادگاه رسیدگی به اتهامات امید اسدبیگی مدیر عامل شرکت کشت و صنعت توسعه نیشکر هفت‌تپه، بازپرس اعلام داشت که آقای امید اسدبیگی در جریان تحقیقات عنوان داشته که مبالغی را برای مسافرت استاندار خوزستان و خانواده وی هزینه کرده است که این مطالب صورتجلسه و در پرونده موجود است.

روزنامه اعتماد نیز در گزارشی نوشته است: غلامرضا شریعتی، استاندار پرحاشیه خوزستان با حکم رئیس‌جمهور برای دوره‌ای ۴ ساله به ریاست سازمان ملی استاندارد ایران منصوب شد.

شریعتی که با مدرک دکترای ژنتیک از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران قبلا استاندار خوزستان بود. خرداد ۹۵ شریعتی با حکم رئیس‌جمهور به استانداری خوزستان برگزیده شد. چند ماه پس از انتصاب و در دی‌ماه وعده داد که مشکل آب روستای غیزانیه سه ‌ماهه حل شود. هرچند این وعده تا سال جاری نیز عملی نشد. البته حاشیه‌های شریعتی از همان سال ۹۸ شروع شد. زمانی که در مقابل سیل‌زدگان استان خوزستان قرار گرفت و برخورد نامناسبی با یک شهروند منتقد داشت که بازتاب فراوانی در فضای مجازی پیدا کرد. خردادماه سال ۹۹، استاندار جنجالی خوزستان با اتهامات گوناگونی در پرونده واگذاری نیشکر هفت‌تپه مواجه شد. از جمله دریافت رشوه از مدیرعامل شرکت هفت‌تپه و مداخله در فساد منطقه آزاد اروند. در جریان دادرسی پرونده امید اسدبیگی؛ مدیرعامل نیشکر هفت‌تپه به اتهام اخلال در نظام ارزی و پولی کشور، طبق اظهارات نماینده دادستان؛ همسر شریعتی اعتراف کرده بود که هزینه سفر استاندار و خانواده وی (چندین خانواده و وابستگان) را اسدبیگی داده و همین‌طور مبلغ ۲۰۰ هزار دلار را به همسر غلامرضا شریعتی پرداخت کرده است. اما شریعتی در گفت‌وگو با وب‌سایت «انصاف‌نیوز» این اتهامات را به کلی «رد» کرد.

وقت‌کشی بیهوده آمریکا و اروپا این‌بار با گروسی

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه به تهران می‌آید.

رافائل گروسی در حالی به ایران سفر می‌کند که رسانه‌های غربی احتمال داده‌اند او حامل پیام آمریکا و سه کشور اروپایی به تهران باشد.

این سفر در آستانه تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود در تاریخ سوم اسفند انجام می‌شود. طبق قانون مصوب مجلس، اجرای برخی تعهدات برجامی از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل‌ الحاقی (بازرسی‌های سرزده) در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها متوقف خواهد شد. این دومین گام برای متوازن ساختن اجرای برجام، پس از آغاز مجدد غنی‌سازی 20 درصد در تاسیسات فردو می‌باشد.

محافل رسانه‌ای غرب همزمان با انتشار خبر سفر گروسی به تهران، اعلام کردند که قرار است امروز پنجشنبه وزیران خارجه آلمان و انگلیس با همتای فرانسوی خود در پاریس درباره «ایران و وضعیت منطقه خاورمیانه» گفت‌وگو کنند و وزیر خارجه آمریکا نیز از طریق ویدئوکنفرانس در این تماس حضور داشته باشد. برخی از این رسانه‌ها مانند رادیو فرانسه می‌گویند «ممکن است در این گفت‌وگوی چهارجانبه همچنین بررسی شود که آیا آمریکا حاضر است گامی کوچک(!) بردارد و تحریم‌ها را قدری سبک کند(!) و یا اینکه سیاست فشار حداکثری ترامپ در قالبی جدید ادامه خواهد یافت؟»

در همین حال وال‌استریت‌ژورنال احتمال داد سفر مدیرکل آژانس به ایران برای رسیدن به یک «راه‌حل قابل قبول برای طرفین» درباره اجرای پروتکل الحاقی باشد.

درباره این تحولات و اخبار گفتنی است که اولا آقای گروسی سابقه مثبتی از خود برجای نگذاشته است چنانکه آژانس و وی در قبال ترور دانشمند هسته‌ای ایران (دکتر شهید محسن فخری‌زاده) سکوت اختیار کردند. همچنین با وجود بسته شدن پرونده موسوم به PMD در جریان توافقات مربوط به برجام، آژانس با فشار و پیشنهاد سه دولت اروپایی، مجددا اتهامات موسوم به «مطالعات (ادعایی) نظامی» را بازگشایی کرد و قطعنامه‌ای ضد ایرانی صادر نمود، ثانیا به هنگام اعتراض ایران به بدعهدی تروئیکای اروپایی و آمریکا در جریان «توافق هسته‌ای» و برداشته نشدن تحریم‌ها، مدیر کل آژانس مدعی بوده که صرفا کار حقوقی می‌کند و مسئولیتی در قبال تعهدات غرب ندارد. با این وصف، او اکنون نمی‌تواند انتظار تداوم اجرای «پروتکل‌ الحاقی» را که به صورت داوطلبانه انجام می‌شده، داشته باشد. یا حتی به عنوان واسطه از طرف تروئیکای اروپایی و آمریکا عمل کند.

از طرف دیگر روند تحولات سه سال اخیر پس از خروج آمریکا از برجام ثابت کرده که واسطه‌ها - دانسته یا ندانسته - در خدمت آمریکا و تروئیکای اروپایی برای وقت‌کشی و معطل نگه داشتن ایران عمل کرده و نه بیطرف بوده‌اند و نه توانایی تعهد دادن و انجام تعهد (تضمین برداشتن تحریم‌ها) را داشته‌اند. بنابراین آنچه روشن است، اینکه آمریکا چاره‌ای ندارد جز اینکه همه تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی را به شکلی که قابل راستی‌آزمایی برای ایران باشد، بردارد تا پس از آن بتواند به توافق برگردد و انتظار اجرای متقابل تعهدات از ایران را داشته باشد.

اکنون حتی در رسانه‌های آمریکا می‌گویند ابقای تحریم‌ها توسط دولت بایدن موجب می‌شود تا او صاحب و مسئول تحریم‌های دوره ترامپ هم باشد. بدین‌ ترتیب، ادعای دموکرات‌ها در انتقاد از خروج برجام و افزایش تحریم‌ها نیز دروغ از آب درآمده است.

اخیرا نشریه فرانسوی اکسپرس فاش کرد که هدف آمریکا و اروپا از مذاکرات برجام و دعوت به مذاکرات جدید، وقت‌کشی برای مهار ایران بوده و نه برداشتن تحریم‌ها.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

با حکم رهبر انقلاب انجام شد

انتصاب حجت‌الاسلام رجبی به عنوان مدیر مؤسسه آموزشی امام خمینی(ره)

رهبر حکیم انقلاب در حکمی هیات امنای موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی را تشکیل دادند.

به گزارش ایسنا، متن حکم حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمت‌الله‌علیه یادگار ارزنده و پربرکت عالم فقیه و مجاهد مرحوم آیت‌الله مصباح‌یزدی است. برکات این موسسه‌ مبارک باید بر اساس اهداف ترسیم شده به وسیله‌ خود آن عالم فقید دنبال شود. بدین منظور لازم است هیأت امنایی متشکل از حجج اسلام آقایان حاج‌‌شیخ محمود رجبی، حاج‌‌شیخ غلامرضا فیاضی، حاج‌شیخ محمود محمدی‌عراقی، حاج‌شیخ علی مصباح‌یزدی و حاج‌شیخ مجتبی مصباح‌یزدی تشکیل گردد و مدیریت آن به تبعیت از تشخیص و تصمیم مرحوم آیت‌الله مصباح بر عهده‌ حجت‌الاسلام آقای حاج‌شیخ محمود رجبی باشد. توفیقات حضرات آقایان را از خداوند متعال خواستارم.

سیدعلی خامنه‌ای، 99/۱۱/19

***

تثبیت قدرت در اقیانوس هند

رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند با رژه یگان‌های شناور شرکت‌کننده در رزمایش از مقابل ناوشکن «جمهوری اسلامی ایران - جماران» پایان یافت.

به گزارش تسنیم، امیر دریادار دوم «غلامرضا طحانی» سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند گفت: رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند با برگزاری رژه یگان‌های شرکت‌کننده از مقابل ناوشکن «جمهوری اسلامی ایران - جماران» در منطقه شمال اقیانوس هند پایان یافت. دریادار دوم طحانی افزود: در رژه پایانی، شناورهای ایرانی متشکل از ناوشکن بومی جماران، ناوشکن نقدی، ناو موشک‌انداز فلاخن و ناو موشک‌انداز گردونه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و شناورهای شهید ناظری، شهید محمودی و شناور کلاس تندر نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین فریگیت Stoiky و ناو لجستیکی KoLa نیروی دریایی روسیه حضور داشتند. سخنگوی رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند اظهار داشت: رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند از سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ ماه آغاز و در طول ۲ روز گذشته تمرینات متنوعی در دریا شامل تمرین انواع صورت‌بندی‌های آفندی، تیراندازی شبانه و روزانه علیه اهداف مشخص، عملیات بالگرد و پهپاد و اجرای عملیات نفوذ از سطح و نفوذ از هوا به منظور رهایی کشتی‌های مورد تعرض قرار گرفته و همچنین امداد و نجات مصدومان، اطفای حریق کشتی آسیب دیده و عملیات یدک کشتی به بندرگاه و در نهایت رژه دریایی با موفقیت انجام شد.

***

شهادت ۳ تن از سربازان گمنام امام زمان در سیستان‌و‌بلوچستان

به دنبال اقدامات اطلاعاتی روی یکی از باندهای جرائم سازمان یافته استان سیستان‌وبلوچستان، 3 تن از سربازان جان برکف گمنام امام زمان(عج) در اداره‌کل استان، حین انجام وظیفه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت اطلاعات با اعلام این خبر خاطرنشان کرده است: شهادت این عزیزان را محضر حضرت بقیه‌الله‌الاعظم (ارواحنا‌له‌الفدا)، حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله)، ملت سربلند ایران اسلامی و خانواده‌های گرامی شهیدان تبریک و تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال علو درجات برای آن عزیزان و صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسألت می‌نماییم.

***

شکایت 220 هزار نفر از رئیس‌جمهور به کمیسیون اصل 90 مجلس

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس از شکایت 220 هزار نفر از آحاد مختلف مردم پیرامون مسائل اقتصادی، فرهنگی‌، اجتماعی و سیاسی از رئیس‌جمهور به این کمیسیون خبر داد. علی خضریان در گفت‌وگو با فارس، با اعلام خبر وصول شکایت اقشار مردم از رئیس‌جمهور در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: ۲۲۰ هزار نفر از آحاد مختلف مردم شکایتی از رئیس‌جمهور مشتمل بر ۱۶ بند پیرامون موضوعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را تقدیم کمیسیون اصل ۹۰ مجلس کرده‌اند. وی افزود: موضوع افزایش تعمدی نرخ ارز، بی‌توجهی به تولید داخلی و واردات بی‌رویه، استفاده از افراد با تابعیت دوگانه در مسؤولیت‌های کلیدی دولتی، عدم تحقق وعده رفع تحریم، عدم توجه به ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، بی‌توجهی به مدیریت بورس و از بین رفتن سرمایه‌های مردم در این بازار و اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه‌ها برخی از موضوعاتی است که در این شکایت‌نامه تقدیم کمیسیون شده است که نیازمند بررسی دقیق حقوقی و اثبات ادعاهای مطروحه است. نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با توجه به تنوع موضوعات مطرح شده در این شکواییه به فراخور موضوعات، کمیته‌های مختلف کمیسیون در این خصوص تشکیل جلسه داده و موضوع را بررسی خواهند کرد و سیر قانونی طی خواهد شد.

*********************************

روزنامه خراسان**

دست پیش گرفتن در جنجال خط ویژه

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان: عنابستانی حق شکایت از سرباز وظیفه ناجا را دارد!

توکلی-سوم بهمن 99 فیلمی چند دقیقه‌ای حکایت از برخورد فیزیکی یک نماینده مجلس با سرباز ناجا داشت. اندکی بعد معلوم شد آن نماینده مجلس، علی اصغر عنابستانی است. از سوی دیگر، یکی از نهادهایی که بنا بود به این موضوع ورود کند، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بود که اتفاقا رئیس این هیئت یعنی امیر حسین قاضی زاده هاشمی در همان ساعات اولیه این حادثه  قول مساعد داد که این مسئله تا انتها بررسی و با مقصر برخورد خواهدشد.» حتی پس از عذرخواهی عنابستانی از رفتار زننده خود با سرباز راهور، حجت الاسلام حسن شجاعی عضو این هیئت در گفت و گو با خراسان تاکید کرد این عذرخواهی تاثیری در بررسی پرونده ندارد و گفت که مردم مطمئن باشند هیئت نظارت تا انتها این موضوع را بررسی خواهد کرد. حالا اما درحالی که هنوز یک ماه از این ماجرا نگذشته، گویا بررسی های هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و موسی غضنفر آبادی عضو این هیئت فلش «مقصر» این حادثه را  از عنابستانی به سمت پلیس راهور کج کرده است: «عنابستانی حق شکایت از آن سرباز را دارد، نیروی انتظامی موظف است مستندات را برای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ارسال کند. ما برای ورود به این موضوع منتظر ارائه مستندات از سوی نیروهای انتظامی می مانیم.» به نوشته برنا، او حتی در پاسخ به این سوال که   نیروی انتظامی مطرح کرده که مستندات لازم را برای مراجع قضایی ارسال کرده است، گفت: «قوه قضاییه هم اگر بخواهد به این موضوع ورود کند باید از ما استعلام بگیرد.» غضنفر آبادی در حالی این سخنان را مطرح می کند که عنابستانی به طور صریح بارها حرف خود را در رسانه ها پس گرفته است و آن طور که شجاعی در مصاحبه با ما گفت: «تناقض گویی های این نماینده نیز در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی خواهد شد.» گفتنی است این نماینده  در ابتدا تصریح کرد اصلا از خودرو پیاده نشده، سپس ادعا کرد که پیاده شده اما برخورد فیزیکی با پلیس راهور نداشته و در ادامه و همزمان با انتشار دوربین های پلیس راهور ادعا کرد که فقط سرباز را هل دادم!

*********************************

روزنامه ایران **

درخواست کمک امریکا از ایران درباره یمن

   خبر اول اینکه، «تیموتی لندرکینگ» فرستاده ویژه امریکا در امور یمن با تأکید بر اهمیت نقش ایران برای کمک به حل بحران یمن، از تهران خواست تا «نهایت سعی خود» را برای حل‌وفصل این مناقشه بکار گیرد. به ‌گزارش ایرنا، تارنمای هیل به نقل از سخنان لندرکینگ در حاشیه کنفرانس خبری سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نوشت که در داخل و خارج یمن تمایل فراوانی برای پایان درگیری‌ها وجود دارد. وی از کشورهای اثرگذار در تحولات منطقه از جمله ایران خواست تا برای دستیابی به این هدف همکاری کنند. این دیپلمات امریکایی بدون اشاره به کشتار مردم یمن و بروز یکی از بزرگترین فجایع انسانی در این کشور به‌دست عربستان سعودی و حمایت امریکا و برخی همپیمانان غربی آن از ریاض، ایران را متهم کرد که از حملات حوثی‌ها علیه اهداف غیرنظامی در عربستان سعودی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حمایت مالی، آموزشی و تدارکاتی کرده و نقشی منفی در یمن ایفا کرده است. وی از تهران خواست تا از اقدام بین‌المللی برای پایان دادن به مناقشه یمن حمایت کند.

۱۳ ماه حبس برای یاشار سلطانی با شکایت قالیباف

  خبر دیگر اینکه، وکیل محمدباقر قالیباف گفت: یاشار سلطانی به‌دلیل نشر اکاذیب نسبت به موکلش در توئیت‌های منتشره، به تحمل ۱۳ ماه و یک روز حبس محکوم شد. به ‌گزارش فارس، علی اصغر قهرمانی درباره نتیجه شکایت محمدباقر قالیباف از یاشار سلطانی به‌دلیل نشر اکاذیب گفت: جلسه رسیدگی دادگاه در آذرماه امسال تشکیل و دو طرف دفاعیات خود را ارائه دادند. وی ادامه داد: با توجه به دو فقره شکوائیه تقدیمی اینجانب، مندرجات پرونده، کیفرخواست صادره از دادسرای فرهنگ و رسانه تهران، پرینت مطالب منتشر شده توسط یاشار سلطانی در فضای مجازی و دفاعیات غیر مؤثر او و سایر قرائن و امارات موجود در پرونده، دادگاه محترم بدوی وقوع بزه و انتساب آن به متهم را محرز و مسلم تشخیص داده است. قهرمانی ادامه داد: رأی صادره درباره یاشار سلطانی قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران است. وکیل قالیباف در پایان گفت: هدف موکلم از طرح شکایت آن بود که نشان دهد ادعاهای یاشار سلطانی کذب است.

واکنش ظریف به کابینه انتخاباتی‌اش

  شنیدیم که، محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه دیروز هیأت دولت درباره احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری و لیست اعضای کابینه‌ای که به وی منتسب شده گفت: از محبتی که دوستان به من دارند متشکرم ولی جدیت لیست کابینه منسوب به من همان اندازه است که یک کابینه از شخصیت‌های کارتونی در همین فضای مجازی منتشر شده بود. به‌ گزارش ایسنا، او تأکید کرد:نه دشمنی با خدا و نه مردم دارم اما هنوز تصمیم من همان است که اعلام کرده بودم.

ادعای وزیر کشور ترکیه درباره حضور عناصر پ ک ک در ایران

  دست آخر اینکه،  «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه، طی سخنانی در پارلمان این کشور ـ که درباره عملیات ترکیه در کردستان عراق برگزار شده بود ـ با بیان اینکه شمار تروریست‌ها (عناصر پ‌ک‌ک) در ترکیه به کمتر از ۳۰۰ نفر رسیده است، ادعا کرد که در ایران و عراق ۵ هزار نفر از این عناصر وجود دارند. همچنین در سوریه نیز ۱۵ هزار تروریست (عناصر‌ ی‌پ‌گ) حضور دارند. به ‌گزارش تسنیم، این در حالی است که عناصر این گروه تروریستی و شاخه آن که پژاک است، بارها از سوی نیروهای نظامی ایران مورد ضربه قرار گرفته‌اند. وزیر کشور ترکیه پیش از این نیز ادعاهایی اینچنین را مطرح کرده بود که با پاسخ مقامات نظامی ایران روبه رو شده بود؛ اما باز این اظهارات خود را تکرار کرد.

*********************************

روزنامه شرق **

ظریف در واکنش به شایعات کاندیداتوری

لیست کابینه من به اندازه لیست کارتونی جدی است

وزیر خارجه ایران دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به پرسشی درباره برخی گمانه‌زنی‌ها برای حضور او در انتخابات و انتشار لیست‌های مختلف از کابینه‌اش، گفت: «از محبت دوستان متشکرم ولی جدیت لیست کابینه منسوب به من همان اندازه است که یک کابینه از شخصیت‌های کارتونی در همین فضای مجازی منتشر شده بود». محمدجواد ظریف ادامه داد: «جدالی نه با خدا و نه مردم دارم اما هنوز تصمیم من همان است که اعلام کرده بودم».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

محور گفت‌وگو با گروسی، توقف نظارت‌های فراپادمانی است

ایرنا: سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «مهم‌ترین محورهای این گفت‌وگوها حول موضوعات فنی و ترتیبات اجرائی توقف نظارت‌های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی و اقدامات داوطلبانه فراپادمانی و نحوه ادامه همکاری‌های دو طرف خواهد بود». بهروز کمالوندی افزود: «رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌منظور انجام گفت‌وگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران عصر روز شنبه در رأس هیئتی وارد تهران می‌شود و روز یکشنبه با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر مسئولان سازمان دیدار می‌کند». وی توضیح داد سفر گروسی در ارتباط با چگونگی اجرای مفاد نامه ۲۷ بهمن‌ماه ایران به آژانس در راستای اجرای ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و به درخواست مدیرکل آژانس انجام می‌شود. معاون سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی، سازمان انرژی اتمی ایران اقدامات متعددی را در برنامه کار خود قرار داده است، تصریح کرد: «از جمله این اقدامات توقف نظارت‌های فراپادمانی دو ماه پس از لازم‌الاجراشدن قانون در صورت عدم اجرای تعهدات طرف‌های مقابل در برجام است که موعد آن پنجم اسفند‌ماه (بیست‌وسوم فوریه) است. به‌منظور اجرای این بخش از قانون در وهله نخست نامه‌ای در تاریخ بیست‌و‌هفتم بهمن‌ماه تسلیم آژانس شد». کمالوندی ادامه داد: «گفت‌وگوهای فنی پیش از پایان مهلت دوماهه قانون به‌منظور پیش‌بینی و هماهنگی بهینه با آژانس برای کاهش نظارت‌ها تا سطح پادمان انجام می‌شود».

نماینده روسیه در وین:

درک نمی‌کنند برجام به نفع  همه است

ایسنا: نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در توییتر نوشت: «متأسفانه برخی افراد قادر به درک این موضوع نیستند که برجام، منافع نظام عدم اشاعه هسته‌ای در جهان و به علاوه ایران، آمریکا، اسرائیل، کشورهای حاشیه خلیج فارس و در کل جامعه بین‌الملل را تأمین می‌کند. از نظر منافع خودمان نیز روسیه را در آخرین جایگاه قرار می‌دهد». اولیانوف سه‌شنبه نیز گفته بود: «باید تلاش کنیم که حداقل پیش از نوروز پیشرفتی واقعی در اجرائی‌شدن برجام داشته باشیم».

*********************************

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات