صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۳  ، 
کد خبر : ۳۲۸۳۵۰

اخبار ویژه 27 بهمن ماه

روزنامه کیهان **

معیار تشخیص اصلاح‌طلب «واقعی» و «قلابی» مشخص شد!

یک نشریه زنجیره‌ای اصلاح‌طلب، برخی اصلاح‌طلبان را «اصلاح‌طلب‌نما» خواند و متهم به همراهی با رقیب کرد!

روزنامه آرمان در گزارشی با عنوان «تحرک اصلاح‌طلبان قلابی برای انتخابات: اصلاح‌طلب‌نماها استراحت کنند.»، به انشعاباتی که منجر به تشکیل احزاب «اعتماد ملی» و «جمهوریت» شد پرداخت و سپس نوشت: جریان رقیب سعی در ایجاد شکاف، در اردوگاه اصلاح‌طلبی کردند که نمونه آن تشکیل حزبی بود که دم از اصلاح‌طلبی می‌زد اما در عمل به سمتی حرکت می‌کرد که خواست جریان اصولگراست و هنوز هم نتوانسته با وجود دم زدن از اصلاحات در سخن، رفتاری داشته باشد که نشان دهد همراستا با برنامه‌های جریان اصلاحات حرکت می‌کند. بسیاری بر این عقیده هستند که حمایت از یک حزب و فراهم آوردن شرایط لازم برای فعالیت آن حزب معنایی جز ایجاد شکاف در جریان اصلاحات ندارد.

بجز ایجاد حزب اصلاح‌طلب‌نما، برخی افراد که تا چندی قبل ادعای اصلاح‌طلب بودن بیشتر از دیگران را داشتند به‌ناگاه بر طبل مخالفت با چارچوب‌های جریان اصلاحات و تصمیمات این اردوگاه زدند که دلیلش ترس از تهدیدهایی مبنی بر حذف شدن یا موضوعات دیگری بود. محمدرضا عارف چندی پیش به این افراد چنین اشاره کرد: «ما برای تهیه لیست امید در مجلس دهم از افراد تعهد گرفته و حدود 150نفر از لیست، به مجلس آمدند، ولی بعضی از آنها به تعهدات خود عمل نکردند. برخی از راه‌یافتگان به مجلس دهم از لیست امید تا آخر مجلس رفتار پاندولی خود را ادامه دادند و هرجا صلاح‌شان بود با ما همراهی می‌کردند و هرجا صلاح‌شان نبود با رقیب ما همکاری می‌کردند. آنها تا آخر مواضع طلبکارانه داشتند.» وظیفه این دسته از اصلاح‌طلب‌نماها مخالفت با دیدگاه‌های جمعی جریان اصلاحات از طریق مصاحبه با رسانه‌ها یا سخنرانی است. به عنوان نمونه، زمانی که تاکید اصلاح‌طلبان واقعی بر حمایت از کاندیدای اصلاح‌طلب است، آنها به یکباره خبر حمایت از کاندیدای نیابتی را سر می‌دهند تا اینگونه القا شود شکاف و اختلافی در جریان اصلاحات است.

با وجود چنین افرادی است که محسن آرمین فعال سیاسی اصلاح‌طلب این افراد را به گندم‌نماهای جوفروش تشبیه می‌کند.

آنچه در این تحلیل نشریه آرمان قابل تأمل است، معیار قرار دادن حمایت از نامزد نیابتی (اجاره‌ای) به عنوان تشخیص «اصلاح‌طلب» از «اصلاح‌طلب‌نما» و «اصلاح‌طلب قلابی» است! چه اینکه در این صورت، ‌قاطبه فعالان گروه‌های اصلاح‌طلب (به استثنای عارف و معدود حامیان باقی مانده برای او) به خاطر حمایت از روحانی در انتخابات سال 92، 96، قلابی و اصلاح‌طلب‌نما محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر درباره انتخابات 1400 نیز برخی احزاب مانند کارگزاران و اعتدال و توسعه و... همچنان نامزد نیابتی و اجاره‌ای را بر نامزد اصلاح‌طلب فاقد روایی ترجیح می‌دهند.

مگر نگفتید برخلاف گذشته دیگر علاقه‌ای به امام ندارید؟!

با فروپاشی «شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان» (شعسا)، ائتلاف جدید این طیف تحت عنوان «نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان» (ناسا) و با حضور ۴۶ نفر راه‌اندازی شد. این عده که، نمایندگان ۳۱ حزب و ۱۵  فعال سیاسی هستند، دیروز در حسینیه جماران گرد هم آمدند. در این نشست، بهزاد نبوی که برای فرار از پاسخگویی، مدعی بوده رئیس‌جمهور فاقد اختیارات است، به‌عنوان رئیس موقت ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات آتی انتخاب شد.

فرج کمیجانی رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی اصلاحات، درباره این جلسه به خبرگزاری ایرنا گفت: اعضای جبهه با حضور در حسینیه جماران، ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند حضرت امام(ره)، بهزاد نبوی را به‌عنوان رئیس موقت جبهه اصلاح‌طلبان ایران تا تصویب آیین‌نامه داخلی این جبهه انتخاب کردند.

اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات عبارتند از: انجمن اسلامی جامعه پزشکی، انجمن اسلامی معلمان، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، انجمن روزنامه‌نگاران زن، انجمن اسلامی مهندسان، جمعیت زنان مسلمان نواندیش، جمعیت تولیدگرایان، جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان، خانه کارگر، حزب اتحاد ملت، حزب کار، حزب اعتماد ملی، حزب اراده ملت، حزب پیشرو اصلاحات، حزب کارگزاران، حزب جوانان، حزب مجمع فرهنگیان، حزب مردم‌سالاری، حزب همبستگی، حزب همبستگی دانش‌آموختگان، حزب ندای ایرانیان، حزب وحدت، حزب آزادی، سازمان عدالت و آزادی، سازمان معلمان، مجمع نیروهای خط امام، مجمع محققین و مدرسین حوزه، مجمع دانش‌آموختگان، مجمع نمایندگان ادوار مجلس، مجمع زنان اصلاح‌طلب، حزب توسعه ملی و حزب مجمع ایثارگران اصلاح‌طلب.

انتخاب حسینیه جماران برای جلسه گروه ائتلافی مذکور در حالی است که برخی عناصر تندرو و معارض با خط امام و همچنین عناصر وابسته به گروهک نهضت آزادی، در جمع شورای مذکور حضور دارند.

برخی گروه‌های اصلاح‌طلب نسبت به ‌ترکیب سنی بالای اغلب اعضای ناسا که در سنین 58، 62، 63، 67، 78 و... به سر می‌برند، اعتراض کرده‌اند.

سوءاستفاده از موقعیت حسینیه جماران و ادعای تجدید میثاق با آرمان‌های حضرت امام خمینی(ره) در حالی است که برخی فعالان همین طیف، متولی «امام‌زدایی» و «خط امام‌زدایی» در دو دهه اخیر بوده‌اند. از لاف گزاف «خمینی به موزه تاریخ خواهد رفت» در کنفرانس برلین که با سکوت سران اصلاح‌طلبان رو‌به‌رو شد، تا ادعای «برخی دیدگاه‌های امام را نمی‌پسندیدیم اما جرأت گفتنش را نداشتیم» و «دوره آیت‌الله خمینی سپری شده است»! چند سال قبل، عیسی سحرخیز (مدیرکل مطبوعات در دولت اصلاحات و همکار گروهک ملی- مذهبی) تصریح کرد: «اکثر اصلاح‌طلبان برخلاف گذشته، علاقه‌ای به آقای خمینی ندارند». اما هیچ اعتراضی از مجمع روحانیون (موسوی خوئینی‌ها، خاتمی، مجید انصای و...) یا احزاب همسو و سید حسن خمینی و... دیده نشد. همچنین مصطفی تاج‌زاده چند سال قبل گفت: «اکثریت اصلاح‌طلبان به جمهوری اسلامی و ولایت فقیه اعتقاد ندارند». و باز هم با سکوت منافقین جدید برگزار شد.

البته معارضه برخی افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی با امام خمینی و مکتب ماندگار او، منحصر در گفتار نبود. آنها در فتنه 88، میراث بزرگ امام را به نیابت از دشمن قسم‌خورده، آماج حمله قرار دادند. بی‌حرمتی به تصاویر امام در بحبوحه فتنه، و شعارهای «نه غزه نه لبنان» در روز قدس، «انتخابات بهانه است/ اصل نظام نشانه است» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه»، خط کشیدن روی نام جمهوری اسلامی و سرانجام، بی‌حرمتی به حضرت سیدالشهدا(ع)، عمق دشمنی این جماعت با مکتب امام را نشان داد.

آنها در طول سه دهه، با گروهک‌های ضد خط امام، مانند نهضت آزادی و باند تروریست مهدی ‌هاشمی ‌(جریان پنهان پشت‌سر منتظری) و سپس سازمان منافقین و بهائیت همراهی و همنوایی کردند. و اگر امام فرمود «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد»، طیفی از همین مدعیان اصلاحات، تبدیل به پیاده نظام دشمن برای زدن ولایت فقیه شدند.

سخنگوی کارگزاران: رئیسی و قالیباف نامزد نشوند

سخنگوی کارگزاران گفت احتمالاً بهزاد نبوی رئیس نهاد جدید اصلاح‌طلبان موسوم به نهاد اجماع‌ساز می‌شود.

حسین مرعشی در پاسخ به این سؤال خبر آن‌لاین که «سه گزینه به عنوان گزینه‌های ریاست این نهاد مطرح است؛ شما، بهزاد نبوی و کمالی، شانس خود را برای ریاست این نهاد تا چه حد می‌بینید؟»، اظهار داشت: بنده مطرح نیستم و برای چنین کاری هم آمادگی ندارم. به نظر من فضای کلی حاکم بر این نهاد جدید ریاست آقای نبوی است.

فکر می‌کنم که همان هیئت رئیسه سنی، هیئت رئیسه دایمی هم شوند، برداشت من این است که آقای بهزاد نبوی رئیس جبهه اصلاح‌طلبان ایران خواهد بود.

نقش‌آفرینی بهزاد نبوی در ائتلاف انتخاباتی اصلاح‌طلبان و حتی زمزمه ریاست وی بر این گروه در حالی است که بهزاد نبوی معمولاً برای فرار از پاسخگویی درباره عملکرد دولت، بارها ادعا کرده رئیس‌جمهور کمتر از 15 درصد اختیارات دارد! او و هم‌طیفانش بارها در دولت خاتمی و دولت فعلی مدعی شده‌اند رئیس‌جمهور تدارکاتچی و هیچ‌کاره است. اما با این حال، با سررسید هر انتخابات، خود را وسط گود گرم می‌کنند و طبیعتاً خلاف واقع بودن ادعای خود را ثابت می‌کنند. چرا که در صورت اعتقاد به این که رئیس‌جمهور اختیاراتی ندارد، نباید برای آن سر و دست شکست و در انتخابات وعده‌های قلنبه سلنبه داد.

مرعشی همچنین در ادامه این گفت‌وگو و در حالی که قبلاً گفته بود «حمایت از لاریجانی شرط‌بندی روی اسب بازنده است»، مدعی شد: خطر این است که در نبود جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی،‌ جریان جدیدی آمده است که در حال سوزاندن سرمایه کشور است.

آقای ناطق نوری کجا است؟ آقای باهنر کجا است؟ علی لاریجانی کجا است؟ نیستند! به بیانی دیگر جریان جدیدی آمده و مدعی انقلابی‌گری است و یک نفر را به عنوان رئیس مجلس مطرح کرده و کمتر از یک سال، تمام سرمایه را سوزانده است.

وی سپس در اظهارنظری جالب از آقایان قالیباف و رئیسی خواسته تا نامزد انتخابات نشوند: راه حل این است که در سطح کلان کشور، از نظر بنده رهبری باید مداخله کنند. حتماً فضای کشور نمی‌تواند براساس میل مثلاً آقای قالیباف که دلش می‌خواهد کاندید ریاست جمهوری شود اما از نظر بنده، مهره‌ای سوخته است و بعید است او را به میدان بیاورند یا آقای رئیسی که اگر توصیه ما را بپذیرند و به انتخابات ریاست جمهوری وارد نشوند، پیش برود. ا

ز نظر بنده آقای رئیسی الان بهترین جایگاه را در نظام جمهوری اسلامی دارد و در قوه قضائیه  است چرا که او این قوه را از قبل می‌شناخته و تجربه حضور در این قوه را داشته است از این رو شاید بتوانیم او را تاکنون بهترین رئیس قوه‌قضائیه ایران تلقی کنیم. بنابراین بهتر است در قوه قضائیه بماند.(!)

مرعشی در بخش دیگری از گفت‌وگو با خبرآن‌لاین درباره عدم حضور موسوی لاری و عارف در نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: به آقای موسوی لاری، بسیار اصرار کردیم که باشند اما خودشان به دلیل کسالت و اینها علاقه‌ای نداشتند. ایشان کسالتی دارند که ان‌شاءالله خدا به ایشان شفا دهد.

آقای عارف دعوت نشدند و دلیلش هم شاید این بود که آقای عارف به تنهایی تصمیم گرفتند کاندیدا شوند.

حذف عارف از گروه ائتلافی جدید در حالی است که وی رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان بود.

نمی‌توانست منشی‌اش را عوض کند اما منشأ خدمات در دولت بود(!)

یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید: جهانگیری اگر از معاونت اولی روحانی استعفا داده بود، شانس بیشتری در انتخابات 1400 داشت.

به گزارش نامه‌نیوز، اسحاق جهانگیری این روز‌ها بیش از قبل فعال است. سفر می‌رود، سخنرانی می‌کند، وعده گفتن ناگفته‌ها را می‌دهد، همچنین از ماندن در دولت و استعفا ندادن دفاع می‌کند. او مدعی است که به بهای کاهش محبوبیت خود ایستادگی کرده و نخواسته در جنگ اقتصادی، از مسئولیت شانه خالی کند. سوال هم دقیقا همین جا است و کاش آقای جهانگیری می‌گفت که در نتیجه این ایستادگی چه تغییری در وضع موجود و اوضاع و احوال مردم ایجاد شده است؟!

اصلاح‌طلبان می‌دانند که پاسخ به این پرسش منفی است و برای همین حتی اگر به صراحت این را نگویند، به این نکته اشاره دارند که بهتر بود جهانگیری استعفا داده و حداقل زمینه مساعدتری را برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ فراهم می‌کرد.

ناصر قوامی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با نامه‌نیوز تاکید کرد: «اگر آقای جهانگیری استعفا می‌کرد امروز به مراتب زمینه بهتری برای ریاست‌جمهوری داشت و احتمال رای‌آوری او خیلی بیشتر از الان بود.»

او در پاسخ به این سوال که نتیجه ماندن مورد اشاره جهانگیری در دولت چه بوده است؟ گفت: «به هر صورت او در مقام معاون رئیس‌جمهور، در حد اختیارات خدماتی داشته که نمی‌توان آن را منکر شد. به هر حال اداره کشور کار ساده‌ای نبوده است. آقای جهانگیری نیز در این زمینه کار کرده و همیشه هم بیشتر از سایرین مورد هجمه و انتقاد قرار گرفته است».

وی در پاسخ به اینکه آیا این توجیه برای ماندن در دولت با اظهارنظر پیشین جهانگیری که گفته بود حتی اختیار تغییر منشی خود را ندارد، در تعارض نیست؟ گفت: «در فقه ما آمده است که آنچه انسان می‌تواند انجام دهد را نباید با آنچه که نمی‌تواند انجام دهد مقایسه کرد. او در دولت مانده و به هر حال تا جایی که توانسته کار کرده است. تشخیص او این بود که اگر بماند بیشتر می‌تواند خدمت کند تا اینکه به خاطر حفظ محبوبیت خود، کنار برود. به نظر من هم تشخیص او درست بوده است. ضمن اینکه وقتی گفت من نمی‌توانم منشی خود را عوض کنم برای این بود که نشان دهد اختیارات او محدود بوده است».

قوامی توضیح نداده، کسی که می‌گوید حتی اختیار تغییر منشی خود را نداشته، چگونه توانسته منشأ اثر باشد؟

YES و NO بایدن و معطلی 8 ساله برجام‌زدگان

دولت روحانی اگر بخواهد تصویری غیررادیکال و مصالحه‌جو از دولت بایدن برای خود بسازد، روی همان پله اول نردبانی که هشت سال است ایستاده، متوقف خواهد شد؛ اگر از همان پله نیز پایین نیفتد.

این تحلیل را روزنامه جوان منتشر کرده و می‌نویسد: شخص بایدن به‌رغم جا افتادن کامل دولتش در آمریکا هنوز درباره برجام به جز یک «NO» و یک تکان دادن سر به جای «YES» آن هم به جبر سوالات مشخص و گریزناپذیر یک خبرنگار چیزی بر زبان نیاورده است. تا آنجا که کاخ سفید مجبور شد توضیح دهد که آن «نه» بایدن به معنی نفی همه غنی‌سازی ایران نیست.

کارگزاران بایدن از وزیر خارجه تا سخنگویان وزارتخانه و کاخ سفید تا مشاور امنیت ملی نیز گویی همگی از روی یک نوشته چند خطی می‌خوانند: «ایران باید به برجام بازگردد و ما پس از اطمینان و راستی‌آزمایی به برجام بازمی‌گردیم و آن را بستری برای مذاکرات بعدی می‌کنیم.»

در مقابل، دولت مستقر ایران صبحانه را با مربای برجام و ناهار را با سالاد برجامی می‌خورد و در شام نیز برای خود پپسی برجامی باز می‌کند تا رویای شیرین برجام را در خواب هم از دست ندهد. اگر برنامه افتتاح مجازی یک سیستم فاضلاب هم باشد، با پیچشی خاص سری به داستان برجام می‌زنند، همراه با تناقض و چندپاره‌گویی.

مشکل دولتمردان ایرانی آن است که از درک مواضع تند بایدن در سیاست خارجی و از جمله برجام عاجزند.

ساده‌لوحانه‌ترین تصور از سیاست بایدن مقابل ایران آن است که مبارزه او با دولت قبلی در رسیدن به قدرت را به مواضع برجامی او تقلیل دهیم و تصور کنیم آنچه ترامپ با برجام کرد، مطلوب بایدن نیست. به همین خاطر است که الان دولتمردان ایران می‌گویند «احساس می‌کنیم بایدن همان رویکرد ترامپ را دنبال می‌کند و حرف تازه‌ای از او نشنیده‌ایم».

*********************************

روزنامه وطن امروز **

قدردانی افغانستان از ایران برای کمک در مهار آتش‌سوزی اسلام قلعه

معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان از کمک‌های جمهوری اسلامی ایران برای مهار آتش در گمرک اسلام‌قلعه این کشور قدردانی کرد. به گزارش تسنیم، امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهور افغانستان، دیروز صبح در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شد، ابراز داشت: از دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل اینکه اجازه داد صدها کامیون از خاک افغانستان وارد ایران شود و دچار آتش‌سوزی نشوند و همچنین در مهار آتش همکاری کردند، سپاسگزاری می‌کنم. امرالله صالح افزود: این حادثه دلخراش تلفات جانی نداشته است و فقط چند راننده به طور سطحی زخمی شده‌اند. وی همچنین گفت: نبود زیرساخت‌های مناسب در گمرکات افغانستان یک مشکل جدی است و با اینکه تجارت افغانستان با همسایگان افزایش یافته اما تاسیسات این گمرکات همچنان در دوره انزوای افغانستان (دوره حاکمیت طالبان) باقی مانده است. امرالله صالح از آتش‌سوزی در گمرک اسلام قلعه این کشور به عنوان یک فاجعه یاد کرد و افزود: درباره این آتش‌سوزی تحقیقات همه‌جانبه خواهد شد تا از تکرار آن جلوگیری شود.

***

رزمایش واکنش سریع ارتش در منطقه قصر شیرین

رزمایش واکنش سریع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه با حضور یگان‌های تیپ ۳۵ ارتش در منطقه عمومی شهرستان قصر شیرین برگزار شد. به گزارش روابط عمومی ارتش، امیر سرتیپ فرهاد آریانفر، فرمانـده قرارگاه عملیاتی ارتش در غرب کشور در حاشیه رزمایش واکنش سریع این نیرو گفت: ارتقای سطح آمادگی و افزایش توان رزمی تیپ ۳۵ و حفظ و حراست از تمامیت ارضی و دفاع از مرزهای جمهوری اسلامی از اهداف برگزاری این رزمایش است.

وی افزود: رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه عمومی قصر شیرین و با عنوان «لبیک یا امام خامنه‌ای» و با رمز «یا علی‌بن ابی‌طالب‌(ع)» اجرا شد. فرمانـده قرارگاه عملیاتی ارتش در غرب کشور اظهار داشت: در این رزمایش تیپ ۳۵ نیروی مخصوص و همچنین یگان‌های پهپادی، هوانیروز و یگان‌های جنگ الکترونیک حضور داشتند. ارتقای آمادگی رزمی و همچنین مقابله با هرگونه تهدید احتمالی در مرزهای منطقه و حفظ هماهنگی، از اهدافی بود که در این رزمایش بخوبی اجرا شد. فرمانـده قرارگاه عملیاتی ارتش در غرب کشور در ادامه گفت: ما باید بتوانیم هماهنگی و توان نیروهای‌مان را به مرحله آزمایش بگذاریم و ارتقا دهیم. امیر سرتیپ آریانفر اضافه کرد: مهم‌ترین پیام این رزمایش به دشمنان این است که نیروهای قدرتمند ارتش در کنار سایر نیروهای مسلح، آمادگی کامل برای حفاظت از خاک ایران اسلامی در برابر هر نوع تهدیدی را دارند.

***

وزیر دفاع:

‌تمام موشک‌های ‌ایران دقیق بوده و ‌قدرت انفجاری بالایی دارند

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: امروز تمام موشک‌های جمهوری اسلامی ایران دقیق بوده و از قدرت انفجاری لازم برای حفظ بازدارندگی دفاعی کشور کاملا برخوردارند. به گزارش تسنیم، امیر سرتیپ امیر حاتمی با تأکید بر آمادگی کامل دفاعی کشور اظهار داشت: به‌ لطف خداوند متعال امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از قدرت‌های مطرح موشکی دنیاست. وی با قدردانی از تلاش متخصصان صنعت دفاعی در نوآوری‌های جدید دفاعی افزود: در صنعت دفاعی و موشکی کشور هر آنچه مورد نیاز است، خودمان طراحی و تولید می‌کنیم و نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از آن استفاده می‌کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با ابراز اینکه «امروز در بهترین وضعیت توان دفاعی و موشکی قرار داریم»، تصریح کرد:‌ امروز تمام موشک‌های جمهوری اسلامی ایران دقیق بوده و از مانورپذیری بالا و قدرت انفجاری ‌لازم برای حفظ بازدارندگی دفاعی کشور ‌برخوردار‌ند. وی در پاسخ به این سؤال که «برای گرفتن انتقام از عاملان ترور دانشمند هسته‌ای و دفاعی کشورمان شهید فخری‌زاده چه اقدامی خواهید کرد؟» گفت: آنچه مسلم است عاملان و آمران این جنایت حتما مجازات خواهند شد. امیر سرتیپ حاتمی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌ عنوان یک کشور بزرگ و دارای مدیریت تفکر راهبردی، در زمان ‌و مکان لازم این مجازات را انجام خواهد داد و این اتفاق بدون تردید رخ می‌دهد.

***

امیر دریادار حبیب‌الله سیاری خبر داد:

دومین رزمایش دریایی ایران و روسیه در اقیانوس هند

معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران از برگزاری دومین رزمایش مشترک دریایی با نیروی دریایی روسیه در شمال اقیانوس هند خبر داد.

امیر دریادار سیاری در جمع خبرنگاران، درباره برگزاری رزمایش مشترک دریایی میان کشورهای ایران و روسیه گفت: این رزمایش دومین رزمایش کشورهای ایران و روسیه در جنوب کشور است که به منظور برقراری امنیت در شمال اقیانوس هند برگزار خواهد شد. وی افزود: هنگامی‌که نیروی دریایی قدرتمند کشور روسیه با نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رزمایش برگزار می‌کند، این رزمایش حاوی پیام روشنی است که نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران از لحاظ تجهیزات، نیروی انسانی، تکنیک و تاکتیک، هدایت و فرماندهی و کنترل، ارتباطات و دستیابی به تجهیزات نوین در سطح مقیاس قدرت‌های جهانی دریایی قرار گرفته است.

*********************************

روزنامه خراسان**

پایان 4 سال دستور غیرقانونی دولت به شهرداری ها

در حالی که طبق مصوبه 95 هیئت وزیران در خصوص تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، حتی منابع مالی شهرداری ها که ارتباطی به بودجه ابلاغی به آن ها ندارد نیز مشمول استانداردسازی صورت های مالی شده بود، یک نهاد نظارتی با ارسال نامه ای به مسئولان نهاد ریاست جمهوری اعلام کرده حسب رسیدگی صورت گرفته به شکایات رسیده، مشخص شده که این دستور دولت به شهرداری ها، خلاف قانون بوده  و قابلیت اجرا ندارد.

تذکر جالب به مدیران برای صرفه جویی در پیگیری های اداری

یک نهاد مسئول اقتصادی در دولت با ارسال نامه ای به مدیران تعدادی از سازمان ها و ادارات، به آن ها متذکر شده با توجه به این که در سال های اخیر تلاش شده املاک مازاد متعلق به نهادهای اجرایی پس از تغییر کاربری و ایجاد ارزش افزوده، به فروش برسند لذا مخاطبان در زمان اخذ مجوز از نهادهای مسئول برای این تغییر، توجه داشته باشند مجوز مربوط از نهادی درخواست و پیگیری شود که مسئول این موضوع محسوب می شود که در برخی موارد کمیسیون ماده 5 و در موارد دیگر، بنیاد مسکن است.

*********************************

روزنامه ایران **

دستیار قالیباف ادعای سخنگوی مجلس را رد کرد

   خبر اول اینکه، معاون بین‌الملل مجلس با بیان اینکه درباره عدم دیدار با پوتین، بحثی مبنی بر کم کاری وزارت خارجه مطرح نیست، گفت: پروتکل‌های بهداشتی مانع این دیدار شد.به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان، درمورد برخی بحث‌ها پیرامون سفر اخیر قالیباف به روسیه تأکید کرد: درباره عدم برگزاری دیدار رئیس مجلس با رئیس‌جمهوری روسیه قبلاً هم به‌صورت شفاف ذکر شده بود که پروتکل‌های بهداشتی مانع این دیدار شد. وی افزود: همان‌طور که قبلاً نیز بارها ذکر شده است، این سفر به دعوت آقای والودین رئیس مجلس دومای روسیه انجام و نشست‌های لازم با همتای رئیس مجلس در سطحی بالا برگزار شد. امیرعبداللهیان درباره برخی اظهارنظرها درباره کم کاری وزارت خارجه در این باره تأکید کرد: چنین بحثی مطرح نیست و اگر افرادی چنین چیزی مطرح کرده‌اند، یا اشرافی به موضوع نداشته‌اند یا شاید منظور دیگری داشتند. گفتنی است محمد حسین فرهنگی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شنبه مدعی شده بود که انجام نشدن دیدار پوتین با قالیباف به‌خاطر کم کاری وزارت خارجه بوده است.

ماجرای عنابستانی به‌ کجا رسید؟

  خبر دیگر اینکه، ماجرای عنابستانی، سیلی و سرباز به کجا رسید؟ این سؤال مهمی است که این روزها بخشی از مردم از خود می‌پرسند. ماجرا که معلوم است، سیلی نواخته شده و حرف‌هایی رد و بدل شده است، پس این همه معطلی برای چیست؟عصر ایران در همین باره نوشته است: چرا هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان نظر خود را در مورد ماجرای نماینده سبزوار اعلام نمی‌کند؟ واقعاً بررسی این داستان، احتیاج به این همه زمان دارد؟ نکند خدای ناکرده به عمر مجلس یازدهم قد ندهد؟قطعاً اگر این اتفاق برعکس افتاده بود و نماینده مجلس سیلی خورده بود، الان پارلمان تا ته ماجرا را در نمی‌آورد، آرام نمی‌گرفت. نویسنده افزوده: انتظار زیادی نیست. مردم دوست دارند بدانند بر سر یک نماینده مجلس که به‌صورت یک سرباز آن هم حین انجام وظیفه، سیلی زده است، چه می‌آید. اعتماد‌سازی مثل باران نیست که از آسمان ببارد و مردم متوجه آن شوند. اعتماد‌سازی با همین تصمیم‌ها ساخته می‌شود. وقتی مردم ببینند تخلفی انجام شده و بسرعت به آن رسیدگی می‌شود، خود به خود اعتماد می‌کنند. به نظر می‌رسد همه دست روی دست گذاشته‌اند تا فصل فراموشی از راه برسد و کم‌کم همه از یاد ببرند، روزی نماینده مجلسی از ماشین دناپلاسش پیاده شد و به صورت سرباز راهنمایی و رانندگی سیلی زد.

 

اعلام جرم دادستان زنجان علیه آذری جهرمی

  دست آخر اینکه،   پس از نقل قول آذری جهرمی از امام خمینی(ره) درباره عدم دل بستن به کاخ کرملین، دادستان زنجان علیه جهرمی اعلام جرم کرد. به گزارش ایسنا، رئیس‌کل دادگستری استان زنجان دیروز در جمع خبرنگاران گفت: در پی صحبت‌های نادرست و خلاف سیاست‌های نظام آذری جهرمی پرونده قضایی در دادسرای زنجان علیه وی تشکیل شد. صادقی نیارکی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه هفته گذشته یکی از مسئولان کشور در زنجان صحبت‌های نادرست و خلاف سیاست‌های نظام ایراد نمودند که بلافاصله مستندات جمع‌آوری و با فوریت علیه این مسئول پرونده قضایی تشکیل شد. رئیس شورای قضایی استان زنجان اظهار کرد: با توجه به اینکه رسیدگی به اتهامات این‌گونه مقامات در صلاحیت دادسرای تهران می‌باشد پرونده با عدم صلاحیت به مرجع مذکور جهت رسیدگی ارسال شد. هفته گذشته آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در زنجان گفته بود همانگونه که به کاخ سفید اعتمادی نیست، امید بستن به «کاخ کرملین» هم راهبرد درستی نیست. امام به ما یاد دادند که به «مردم» بویژه کوخ‌نشین‌ها تکیه کنیم.

*********************************

روزنامه شرق **

طالبان خبر کشته‌شدن رهبر خود را تکذیب کرد

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، خبر کشته‌شدن هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه، در انفجار بمب در کویته پاکستان را تکذیب کرد و گفت این خبر واقعیت ندارد. روز گذشته روزنامه «هشت صبح» که از پرخواننده‌ترین روزنامه‌های کابل است، گزارش داده بود که ملاهبت‌الله آخوندزاده به‌همراه مسئولان مالی و اطلاعاتی طالبان در یک حادثه انفجار مین کشته شده‌اند؛ اما سخنگوی طالبان در واکنش به این خبر تصریح کرد: «رهبر ما در کویته زندگی نمی‌کند که این حادثه برای او رخ داده باشد. او در افغانستان به امور جهادی مشغول است». او می‌افزاید: «این نوع شایعات چندی پیش‌ هم پخش شد. چند ماه قبل نیز خبری با همین جزئیات منتشر شد که ما در آن زمان نیز این خبر را تکذیب کرده بودیم و این‌بار هم می‌گوییم که چنین خبری نادرست و دور از واقعیت است».

در گزارش روزنامه هشت صبح آمده است: «منابع موثق از شهر کویته به روزنامه هشت صبح می‌گویند که ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، یکجا با ملا مطیع‌الله، رئیس استخبارات و حافظ عبدالمجید، مسئول مالی این گروه در انفجاری در پاکستان کشته شده‌اند. در این گزارش به دیده‌نشدن ملاهبت‌الله نیز اشاره و گفته شده که حدود یك سال است كه هیچ ویدئو یا صدایی از او منتشر نشده است و تنها پیام‌های کتبی به او منسوب می‌شوند. براساس این گزارش، «در آخرین پیام منسوب به رهبر گروه طالبان که ماه آوریل سال گذشته منتشر شد، از آمریکا خواسته شده بود اجازه ندهد کسی توافق‌نامه صلح دوحه را با مانع، تأخیر یا ناکامی روبه‌رو کند».

شرط حوثی‌ها برای پایان حملات به عربستان توقف مقابل توقف

جنبش حوثی‌های یمن شنبه‌شب اعلام کرد در ازای پایان حملات ائتلاف سعودی به این کشور، حملات خود علیه عربستان را متوقف می‌کند. به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، محمدعلی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن، گفت: ما خواهان صلح هستیم و راه‌حل‌های زیادی برای آن ارائه داده‌ایم اما نتیجه آن تنها ادامه بمباران یمن توسط هواپیماهای آمریکایی، انگلیسی و اروپایی بود و جنگ ادامه دارد. او افزود: توقف بمباران مقابل توقف بمباران. اگر جدیت (از سوی عربستان) به‌عنوان مهم‌ترین نکته وجود داشته باشد، ما حاضریم. در روزهای گذشته حوثی‌ها حملات خود را علیه عربستان و همچنین علیه اهداف متعلق به دولت مستعفی یمن به‌ویژه در شرق استان مارب افزایش داده و به پیشروی‌هایی دست یافته‌اند. روز شنبه این گروه اعلام کرد حمله هوایی جدیدی به فرودگاه بین‌المللی أبها در جنوب غربی عربستان انجام داده و تأکید کرد که این حمله دقیق بود.

حمله دوباره چین به آمریکا

چین به آمریکا از بابت اتهام‌زنی‌های کاخ سفید مبنی‌بر اینکه پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشأ ویروس کرونا را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن «نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید۱۹ و همچنین پرسش‌هایی درباره فرایند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد».

او با اشاره به تحقیقات هیئت سازمان بهداشت جهانی درباره منشأ همه‌گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین‌بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: «ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد».

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که ازسوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت آمریکا تاکنون «آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید‌۱۹ وارده کرده» و حالا «انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به‌طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است».

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا «به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را بر عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد».

درپی مطرح‌شدن اتهامات در نیویورک‌تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توییتی نوشت: «من چنین تجربه‌ای در هیئت سازمان بهداشت جهانی نداشتم».

*********************************

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات