صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴  ، 
شناسه خبر : ۳۲۸۸۳۴
«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه دستوری اجرایی را در زمینه برگزاری انتخابات در این کشور امضا می‌کند.
به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، بایدن در این دستور اجرایی، آژانس‌های فدرال را موظف می‌کند دسترسی مردم به شرکت در انتخابات را افزایش دهند، کارکنان دولت بتوانند برای دادن رأی یا نظارت غیرحزبی بر صندوق‌های رأی مرخصی بگیرند و پایگاه اینترنتی رأی‌گیری دولت تحت اصلاحاتی اساسی قرار گیرد.
صدور این دستور اجرایی از سوی بایدن، همزمان با پنجاه و ششمین سالگرد «یکشنبه خونین»، روز سرکوب شدید تظاهرات فعالان حقوق مدنی درخصوص افزایش حق رأی میان شهروندان صورت می‌گیرد. در نتیجه سرکوب این تظاهرات حدود ششصد شهروند آمریکایی مجروح شدند.
بایدن همچنین قصد دارد ضمن سخنرانی در مراسمی به همین مناسبت اعلام کند: «هر فرد واجد شرایط باید قادر باشد رأی دهد و رأی وی نیز شمرده شود.»
علاوه بر این، روز پنجشنبه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرد که تقریباً تمام جنبه‌های انتخابات این کشور را بازنگری می‌کند.
این لایحه با مخالفت شمار زیادی از نمایندگان جمهوری‌خواه مواجه شد اما در نهایت توانست با ۲۲۰ رأی موافق در برابر ۲۱۰ رأی مخالف، تصویب شود. اکنون این لایحه باید به تصویب مجلس سنا نیز برسد.
اصلاحات موجود در این لایحه، شامل تقسیم‌بندی نامتوازن حزبی در حوزه‌های ایالتی و انتخاباتی، رفع موانع مشارکت در انتخابات و ایجاد شفافیت در سیستم مالی کمپین‌های انتخاباتی است.
بایدن پس از تصویب این لایحه در مجلس نمایندگان، آن را «یک اقدام قانون‌گذاری برجسته» توصیف کرد و گفت:‌ «منتظرم تا آن را امضا و تبدیل به قانون کنم تا بتوانیم در کنار یکدیگر دموکراسی آمریکایی را برای انتخابات ۲۰۲۲ و انتخابات بعدی بازگردانیم.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات