صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵  ، 
کد خبر : ۳۳۲۹۴۷

گورباچف: حضور نظامی آمریکا در افغانستان از ابتدا اشتباه بود

 به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "میخائیل گورباچف" آخرین رئیس جمهوری اتحاد جماهیر شوروی (سابق) ابراز عقیده کرد که ناکامی در افغانستان می‌بایست از قبل تشخیص داده می‌شد و اکنون هم بسیار مهم است که از این حادثه درس عبرت گرفته شده و اجازه تکرار چنین اشتباهی در آینده را نداد.
این سیاستمدار کهنه‌کار روس امروز در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفت: «لازم بود تا از قبل ناکامی در افغانستان تشخیص داده می‌شد. ولی اکنون هم بسیار مهم است که از اتفاقات رخ داده در این کشور درس عبرت گرفته شد تا حداقل، در آینده از تکرار این اشتباه پرهیز شود.»
به عقیده وی، اعزام نظامیان آمریکایی به افغانستان که روسیه هم در مراحل اولیه از آن حمایت کرده بود، از همان ابتدا یک نظریه ناموفق و شکست خورده بود.
گورباچف گفت: «از همان ابتدا حضور نظامی آمریکا در افغانستان نظریه‌ای ناموفق بود، هرچند در مراحل اولیه روسیه از این اقدام حمایت کرده بود. ولی مانند بسیاری طرح‌های نظامی دیگر آمریکا، بر اساس اغراق و بزرگ‌نمایی تهدیدات بوده و اهداف ژئوپلیتیکی آن چندان واضح نبود. ضمن اینکه تلاش‌های غیرواقع بینانه برای دموکراتیزه کردن جامعه چندین قبیله‌ای افغانستان نیز به آن اضافه شد و بدین ترتیب اقدامات آمریکا در این کشور از ابتدا شکست خورده بود.»  
لازم به یادآوری است که به ابتکارعمل میخائل گورباچف که حضور نظامی اتحادی جماهیر شوروی در افغانستان را یک اشتباه سیاسی می‌دانست، خروج نیروهای نظامی این کشور از افغانستان آغاز شده و در فوریه سال 1989 به پایان رسید.
خود وی پیش از این در مصاحبه‌ای یادآور شد که تصمیم درباره خارج کردن نظامیان شوروی از افغانستان را پس از بررسی‌های متعدد و اطمینان از حمایت مقامات سیاسی، نظامی و مهمتر از همه، حمایت مردم از این اقدام اتخاذ کرده بود.
"جو بایدن" رئیس جمهوری آمریکا شب گذشته اعلام کرد که آمادگی دارد تا به انتقادات درباره تصمیم گیری برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان پاسخ بدهد ولی همچنان این اقدام را درست می‌داند. به عقیده وی، ایالات متحده به اهداف خود در افغانستان دست یافته و با شبکه تروریستی القاعده مبارزه کرده و ده سال قبل "اسامه بن لادن" رهبر القاعده را نابود کرده است.

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات