صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۳  ، 
شناسه خبر : ۳۳۸۱۲۷
نرخ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود نرخ واقعی نیست و سودجویان تلاش می‌کنند تا با جو سازی نرخ کاذب ایجاد کرده و نسبت به فروش ارزهای خود در قیمت های بالا اقدام کنند.
پایگاه بصیرت / گروه اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بصیرت، افزایش قیمت ارز در چند هفته اخیر شرایط بازار را به خصوص از لحاظ روانی آشفته کرده بود. در این میان رسانه های محور عبری- عربی- غربی با در دست گرفتن افزایش قیمت ارز، موج جدید ایجاد ناامیدی و تخریب دولت را کلید زده بودند.

آشفتگی روانی باعث شد که قیمت برخی از کالاها نیز بدون پشتوانه علمی و اقتصادی افزایش پیدا کند. با سیاست های بانک مرکزی قیمت ارز مدیریت شد و هم الکنون به زیر قیمت سی هزارتوامن رسیده است که انتظار می رود همچنان قیمت آن کاهشی هم باشد.

فعالان بازار معتقدند سیاست ارزی جدید بانک مرکزی، اثری تشویقی برای صادرات هم خواهد داشت و به رشد نسبی صادرات غیرنفتی و درآمد شرکت‌های صادراتی کمک می‌کند و با تداوم  این روند با عرضه بیشتر، نرخ ارز به ثبات نسبی می رسد و تبعات چندنرخی بودن ارز در اقتصاد هم کمتر شود.
در همین ارتباط رییس کانون صرافان با مثبت ارزیابی کردن بخشنامه اخیر بانک مرکزی در خصوص عرضه ارز گفت: بخشنامه بانک مرکزی از این حیث که بسیاری از صادرکنندگان کالا نیاز داشتند تا ارز خود را به قیمت واقعی در بازار به فروش برسانند و برای آنها جذابیت قیمتی داشته باشد، حرکتی هوشمندانه و مهم بود. براساس این بخشنامه صادرکنندگان اجازه دارند ارز حاصل از صادرات خود را  به نرخ توافقی با صرافی ها برای رفع تعهد در سامانه سنا به فروش برسانند. 
کامران سلطانی زاده با تاکید بر اینکه در جلسات متعدد به تصمیم گیران یادآور شده ایم که به هیچ  عنوان در سازوکار قیمت گذاری نباید دخالت داشته باشند، افزود: خوشبختانه بانک مرکزی هم مکانیزم کشف نرخ بر اساس عرضه و تقاضا را دنبال می کند و با توجه به اینکه بر اساس بخشنامه بانک مرکزی صرافی ها می توانند ارز صادرکنندگان را با نرخ توافقی خریداری کنند، تفاوت نرخ ارز در صرافی های در روزهای ابتدایی اجرای طرح قاعدتاً وجود خواهد داشت و ممکن  است در صرافی ها شاهد نرخ های متفاوتی باشیم ولی با کشف نرخ براساس عرضه و تقاضا این تفاوت ها از بین خواهد رفت. 
وی افزود: در حال حاضر برای خرید ارز توسط صرافی ها هیچ سقف و محدویتی وجود ندارد ولی برای فروش به متقاضیان به ازای هر کدملی سالانه 2000 یورو یا معادل آن بدون اسناد یا مدارک مستند، می توانند به فروش برسانند. 
رییس کانون صرافان تصریح کرد: بانک مرکزی برای خرید ارز توسط صرافی هیچ  سقفی تعیین نکرده است ولی اصولا هر صرافی بر مبنای نیاز و تقاضای موجود اقدام به خرید ارز از صادرکنندگان می کند و همچنین در قیمت های بالا شاید صرافی ها به دلیل افزایش ریسک در مقادیر بالا اقدام به خرید نکنند. 
وی همچنین افزود: از روز چهارشنبه هفته گذشته نیز بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه ابهامات موجود در این زمینه را برطرف کرد و براساس مقررات بالا دستی کلیه افراد حقیقی با اظهار ارز خود در گمرکات و مبادی ورودی کشور می‌توانند بدون هیچ ممانعتی اسکناس وارد کشور کنند، ضمن اینکه از معافیت مالیاتی نیز برخوردار شوند همچنین در مورد ارزهای خانگی درسطح خرد نیز دارندگان ارز می‌توانند تا سقف 10 هزار یورو یا معادل ان به شکل دیگر ارزها با مراجعه به شبکه رسمی صرافی‌های کشور ارز خود را با نرخ‌های توافقی به فروش برسانند.
سلطانی زاده ضمن اشاره به اینکه همواره اختلاف قیمت بین ارز بازار آزاد و ارز بازار نیما از یکدیگر پیروی می کنند،‌ گفت: هنگامی که در بازار ارز آزاد شاهد افزایش قیمت ارز هستیم به تبع آن افزایش نرخ در بازار نیمایی نیز رخ می دهد ولی با این وجود، افزایش چشمگیر نرخ ارز در بازار نیمایی نداشته ایم و اکثر گروه های صادرکننده مانند پتروشیمی ها، فولادی ها و ... ارز خود را با قیمت های ماه های گذشته عرضه می کنند و سایر صادرکنندگان و دارندگان ارز نیز براساس نمودار عرضه و تقاضا نسبت به فروش ارز به صرافی ها اقدام می کنند.
در همین باره،‌ سید کمال سیدعلی؛ معاون ارزی اسبق بانک مرکزی درباره دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای ثبات بخشی به بازار ارز مبنی بر مجوز خرید ارز صادرکنندگان توسط صرافی‌ها با قیمت توافقی گفت: خرید ارز صادرکنندگان با نرخ توافقی و احتمالا بالاترین نرخ موجود ، بسیار تاثیرگذار است و کمک می کند تا ارز بیشتری وارد بازار شود چرا که صادرکنندگان ترغیب می‌شوند تا ارزهایی که به صورت اسکناس دارند را به صرافی‌ها عرضه کنند. 
وی ادامه داد: در گذشته برخی از صادرکنندگان این مشکل را داشتند که باید ارزهای نقدی خود را در بازار متشکل ارزی می‌فروختند که این بازار قیمت پایینی نسبت به نرخ ارز بازار آزاد داشت بنابراین تصمیم اخیر بانک مرکزی می‌تواند تسهیل فرآیند صادرات را به همراه داشته باشد.
گفتنی است، کارشناسان اقتصادی تأکید دارند که سیاست جدید ارزی بانک مرکزی به هیچ وجه مثل گذشته که در بازار ارزپاشی می کردند نیست و بانک مرکزی می تواند با با نرخ گذاری های هدفمند در بازار ارز تاثیرگذار باشد.
 فعالان بازار معتقدند سیاست ارزی جدید بانک مرکزی عرصه را بر سفته بازان و معامله گران فردایی تنگ کرده و در حال حاضر بانک مرکزی و صرافی های مجاز دست بالا را در بازار دارند. 
به گفته کارشناسان اقتصادی، نرخ‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود نرخ واقعی نیست و سودجویان تلاش می‌کنند تا با جو سازی نرخ کاذب ایجاد کرده و نسبت به فروش ارزهای خود در قیمت های بالا اقدام کنند.

عدم تعهد پذیری آمریکا در بحث برجام باعث شد که این کشور بدنبال سیاست های تاکتیکی در قبال کشورمان بوده است. به نحوی که تلاش آمریکا درصدور قطعنامه درشورای حکام در این حوزه قابل تحلیل و ارزیابی است. ایالات متحده درصدد آن بود که با یکسری عملیات روانی و تلاش در نفوذ بازار ارز بدنبال رساندن قیمت ارز به رقمی بالاتر بود که با شکست روبرو شد. 

افزایش قیمت ارز این اجازه را به آمریکا می داد که به کشورمان فشار بیاورد و بدنبال امتیاز گیری از ما باشد. البته جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی به دشمنان خود امتیاز نخواهد داد و رویه سابق نیز این را به اثبات رسانده است. 

برهم زدن آرامش داخلی کشورها، سیاست همیشگی آمریکاست  که از این طریق با سیاست چماق در حوزه بین المللی بتواند کشوزرها را به اصطلاح خود، نرمالیزه کند. این سیاست با توجه به همراهی دولت و مردم، در قبال ایران همواره با شکست روبرو شده است. 

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات