اقتصادی >>  اقتصادی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۶  ، 
شناسه خبر : ۳۴۱۸۲۹

گزیده آمارهای اقتصادی شهریورماه درحالی صبح امروز از سوی بانک مرکزی منتشر شد که نشان می‌دهد: میزان بدهی خارجی ایران در پایان شهریور ماه 1401 براساس سررسید اولیه بدهی‌ها 6 میلیارد و 904 میلیون دلار است.

بدهی خارجی ایران 30 درصد کاهش یافت

4 میلیارد و 995 میلیون دلار از بدهی‌های خارجی ایران، بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و 908 میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه‌مدت است.

تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر 6 میلیارد و 989 میلیون یورو محاسبه شده که 5 میلیارد و 57 میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و یک میلیارد و 932 میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است.

حجم بدهی‌های خارجی ایران در پایان اسفندماه سال 1400 معادل 8 میلیارد و 675 میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در نیمه نخست سال 1401 دارد.

بنابراین میزان بدهی‌های خارجی کشور در پایان شهریور ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و پایان سال‌ گذشته به‌ترتیب 30.8 و 25.6 درصد کاهش یافته است.
 براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول که اخیراً منتشر شد، ایران کمترین نسبت بدهی خارجی به تولید ناخالص داخلی در سال 2022 را در مقایسه با سایر کشور‌های منطقه دارد.

در گزارش صندوق، نسبت بدهی خارجی ایران به تولید ناخالص داخلی در سال جاری میلادی تنها 0.5 درصد اعلام شده است که کمتر از همه کشور‌های خاورمیانه و آسیای مرکزی است.

 

منبع: تسنیم

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات