صفحه نخست >>  عمومی >> پرسمان
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۴۰۲ - ۰۴:۳۹  ، 
کد خبر : ۳۵۲۸۳۶

السودانی حامل چه پیامی برای تهران بود؟

وزیر خارجه امریکا که شامگاه یک‌شنبه با پوشیدن جلیقه ضدگلوله به عراق سفر کرده بود، در بغداد گفت که پیام بسیار واضحی به کسانی که نظامیان امریکایی را تهدید می‌کنند، ارسال کرده‌ایم که این کار را انجام ندهند، گرچه خواستار هیچ‌گونه رویارویی با ایران نیستیم.

وزیر خارجه امریکا که شامگاه یک‌شنبه با پوشیدن جلیقه ضدگلوله به عراق سفر کرده بود، در بغداد گفت که پیام بسیار واضحی به کسانی که نظامیان امریکایی را تهدید می‌کنند، ارسال کرده‌ایم که این کار را انجام ندهند، گرچه خواستار هیچ‌گونه رویارویی با ایران نیستیم.
 محور اخبار جهانی طی ۲۴ساعت گذشته به بررسی و تحلیل سفر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق به ایران اختصاص پیدا کرده است. بغداد که طی سال‌های گذشته به واسطه حمایت‌های تهران از ایفای نقش بیشتر این کشور در مسائل منطقه‌ای، به یکی از مؤثرترین بازیگران منطقه‌ای تبدیل شده است، ردپای کنش‌هایش در طوفان‌الاقصی هم دیده می‌شود. پس از نقش‌آفرینی بغداد در میزبانی از اولین مذاکرات ازسرگیری روابط ایران و عربستان‌سعودی، عراق در جدال دیپلماتیک واشینگتن و تهران هم حضور مؤثری دارد.
پس از رسانه‌ای‌شدن حضور اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در تهران و ملاقات با رهبر معظم انقلاب، محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق ساعاتی بعد از سفر بلینکن به عراق، رهسپار تهران شد تا احتمالاً پیام سران امریکایی را به ایران برساند، این در حالی است که پس از شراکت مستقیم واشینگتن در جنگ علیه غزه و تأمین سوخت جنگی صهیونیست‌ها از سوی ایالات‌متحده، پایگاه‌های نظامی امریکا در عراق و سوریه در هفته‌های گذشته بار‌ها از سوی محور مقاومت هدف حملات موشکی و پهپادی قرار گرفته است. وزیر خارجه امریکا که شامگاه یک‌شنبه با پوشیدن جلیقه ضدگلوله به عراق سفر کرده بود، در بغداد گفت: «پیام بسیار واضحی به کسانی که نظامیان امریکایی را تهدید می‌کنند ارسال کرده‌ایم که این کار را انجام ندهند.» وی که این سخنان را پس از دیدار با نخست‌وزیر عراق مطرح می‌کرد، افزود: «خواستار هیچ‌گونه رویارویی با ایران نیستیم، اما تمام اقدامات برای حمایت از نیرو‌ها و شهروندان‌مان را اتخاذ خواهیم کرد.» وزیر خارجه امریکا اضافه کرد: «تلاش خواهیم کرد درگیری‌ها به فراتر از غزه گسترش نیابد.»
امریکا چه گفت و چه شنید؟
گرچه به طور رسمی از جزئیات پیام‌های رسیده به ایران اطلاعی در دست نیست، اما می‌توان از صحبت‌های وزیر خارجه امریکا در بغداد، تحولات منطقه و پیام‌های ارسال‌شده امریکا به ایران در هفته‌های اخیر به کم‌و‌کیف پیام ارسال‌شده دست یافت.
مقامات کاخ سفید با سرعت گرفتن تحولات منطقه با دو نگرانی بزرگ مواجه هستند. باز شدن جبهه‌های جدید علیه رژیم‌صهیونیستی و وارد شدن ایالات‌متحده در یک باتلاق جدید دو مسئله جدی است که واشینگتن از آن واهمه دارد. از یک سو، تحولات اخیر منطقه و استمرار نسل‌کشی رژیم‌صهیونیستی در غزه و متعاقب آن گسترش دامنه حملات به رژیم‌صهیونیستی از سوی گروه‌های مقاومت لبنان، عراق و یمن احتمال گشوده شدن جبهه‌های رسمی جنگ را بیشتر کرده است. ایالات‌متحده نگران متحد جعلی خود است که نتواند از بحران موجودیت پیروزمندانه خارج شود. از سوی دیگر حملات مکرر به پایگاه‌های امریکایی در منطقه معضل جدیدی را برای کاخ سفید خلق کرده است.
دولت بایدن در یک دو راهی سخت قرار گرفته است؛ آن‌ها نه قادر به پاسخگویی هستند و نه می‌توانند از کنار خسارات وارد شده با بی‌تفاوتی بگذرند. آن‌ها که به تازگی از باتلاق افغانستان فرار کرده‌اند، نیاز به تمرکز و هزینه در جبهه اوکراین دارند. امریکایی‌ها در شرایطی تحولات دریای چین‌جنوبی را نظاره می‌کنند که بیش از گذشته ناتوانی خود را در حضور در چند جبهه فریاد می‌زنند. پاسخگویی به گروه‌های مقاومت منطقه نیز نمی‌تواند بدون هزینه باشد و امنیت پایگاه‌های امریکا و نیروهای‌شان را تأمین کند بلکه این کشور را وارد یک چرخه جنگ و خشونت می‌کند. سابقه هم نشان داده، در این نبرد پیروزی با صاحبان اصلی منطقه است و اشغالگران سایر کشور‌ها نمی‌توانند به نتایج خود در منطقه غرب آسیا دست پیدا کنند.
همین شواهد نشان می‌دهد امریکایی‌ها در خصوص امنیت نیرو‌های خود و جلوگیری از حملات مقاومت به پایگاه‌های این کشور در منطقه در کنار تلاش برای ممانعت از باز شدن جبهه‌های جدید جنگ پیامی را به تهران مخابره کرده‌اند. به تازگی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) با بیان اینکه از ابتدای تنش‌ها در منطقه مقاومت اسلامی عراق ۳۸بار پایگاه‌های امریکایی را در عراق و سوریه مورد هجوم قرار داده‌اند، اعتراف کرد طی این حملات، ۴۵نفر از نیرو‌های امریکایی زخمی شده‌اند. امریکا برای جلوگیری از حملات بیشتر اکنون دست به دامان تهران شده است.
جمهوری اسلامی ایران بار‌ها اعلام کرده است امریکا نمی‌تواند با یک دست تجهیزات نظامی به رژیم اسرائیل ارسال کند و فرمان مدیریت جنگ را بر عهده بگیرد و با دست دیگر پیام سیاسی صادر کند و از مخالفت خود با گسترش جنگ سخن بگوید. ایران صراحتاً گفته است گروه‌های مقاومت در منطقه به طور مستقل عمل می‌کنند و در قبال تصمیمات خود تابع دستور تهران نیستند. تا زمانی که جنایت در غزه با مدیریت و حمایت امریکا پابرجا باشد، سوختن امریکا در آتش خشم مقاومت نیز گریزناپذیر است.
شاهد این ادعا نیز ساعاتی پس از پایان سفر السودانی به تهران و انتقال پیام امریکا خود را نشان داد. مقاومت اسلامی عراق در یک روز سه حمله به مواضع امریکا در سوریه و عراق انجام داد. مقاومت اسلامی عراق تنها در یکی از بیانیه‌ها اعلام کرد طی شش عملیات نظامی، پایگاه‌های امریکایی عین‌الاسد، فرودگاه اربیل، تل البیدر و التنف را هدف قرار داده است.
تکذیب ناشیانه برای جلوگیری از بی‌آبرویی امریکا
ساعاتی بعد سی‌ان‌ان برای جلوگیری از بی‌آبرویی بیشتر امریکا، اصل پیام این کشور به ایران را انکار کرد. این رسانه نزدیک به کاخ سفید به نقل از یک سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا در پاسخ به سؤال این شبکه امریکایی در خصوص اظهارات حسین امیرعبداللهیان در ارتباط با پیام امریکا به ایران که گفته بود «امریکایی‌ها در سه روز گذشته از طرفی به ما پیام داده‌اند که ما به دنبال آتش‌بس هستیم و اقداماتی را در این ارتباط انجام داده‌ایم، اما در عمل آن‌ها فقط از کشتار جمعی و نسل‌کشی در غزه حمایت می‌کنند»، ادعا کرد: «این اظهارات کاملاً نادرست است.»
وزیر امور خارجه کشورمان، اما به سرعت از دورویی امریکایی‌ها انتقاد کرد و در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: امریکا از هفته گذشته درصدد آتش‌بس انسانی بود. ما پیام آن‌ها را دریافت کردیم، آن‌ها «کاملاً نادرست» می‌گویند. به نظر می‌رسد وقت آن رسیده است که امریکایی‌ها به عنوان اصلی‌ترین شریک جرم رژیم‌صهیونیستی متوجه این مهم شوند که بدون خیس‌شدن نمی‌توانند شنا کنند. خویشتنداری مقاومت در منطقه تنها در ازای تغییر رفتار واشینگتن و پایان کشتار مردم غزه امکانپذیر است.
منبع: روزنامه جوان

نظرات بینندگان
آخرین مطلب
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات