رشد اقتصادی در دولت سیزدهم
تحقق رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی در سال ۱۴۰۰ در امتداد رشد اقتصادی 4.1 درصدی سال ۱۳۹۹ حکایت از روند رو به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در کشور با وجود تداوم تحریم‌های اقتصادی دارد
نقد غیرمسئولانه‌‍ دولت توسط بانیان وضع موجود
نامه 61 اقتصاددان حاوی نکات جالبی بود. آرزو می‌کردم نام برخی از دوستان عزیز اقتصاددان در این لیست نباشد.
رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه از همه ظرفیت‌های بانک مرکزی برای برقراری آرامش در بازار ارز استفاده می‌کنیم، گفت: بیشترین ذخیره ارزی اسکناسی را در تاریخ کشور داریم.
عضو کمیسیون عمران گفت: از مزیت‌های مهم اصلاح یارانه‌ها این است که حمایت‌های دولتی مستقیم به دست مردم می‌رسد و واسطه‌ها حذف می‌شوند، کشاورزی و زنجیره توزیع کالا نیز به بهره‌وری می‌رسد و فاصله طبقاتی نیز با توزیع عادلانه یارانه کاهش می‌یابد.
در جلسه نهضت احیای واحد‌های اقتصادی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، عنوان شد ۱۲ هزار میلیارد تومان جهت پرداخت تسهیلات برای احیای ۶ هزار واحد اقتصادی خُرد، کوچک، متوسط و بزرگ در سال ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است.
با اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها و ایجاد التهاب موقت در بازار کالا‌های اساسی، در روز‌های اخیر بار دیگر تحرکات دلالان و فعالان غیرمجاز ارزی شدت گرفته است، در شرایطی که بازار دچار آشفتگی و بی‌قراری می‌شود، ضروری است، نهاد‌های اطلاعاتی و نظارتی به بازار ورود کنند.
لاشخوران بودجه در کمین یارانه آرد و نان
برجام و غم نان/ امیرکبیر سده جدید کجاست؟ ‍!
حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگویی تصریح کرد: واقعیت امر آن است که دولت رئیسی بیش از هر دولتی این ادعا را مطرح کرد که مسائل اقتصادی و معیشت مردم را به دیپلماسی و آینده برجام گره نمی‌زند. اما در مدت ده ماه از عمر دولت سیزدهم واقعیت‌های میدانی این مهم ثابت کرد که اقتصاد و اصطلاحاً نان مردم بیش و پیش از هر چیزی به برجام گره خورده است.
با وجود اینکه قیمت آرد صنعتی در ایران در هر کیلو به ۱۶ هزار تومان رسیده، با این‌حال بازهم نسبت به قیمت آرد در منطقه و جهان در بین ۹۲ کشور، از ۸۴ کشور ارزان‌تر است. 
کارخانجات تولید نان، شیرینی، شکلات و ماکارونی پس از سال‌ها اجرای این شیوه غلط دونرخی و توزیع غیرقانونی آرد دولتی با قیمت گزاف در بازار آزاد و بعضا مشارکت در صادرات یا قاچاق سازمان‌یافته آرد سوبسیددار با اختلاف قیمت بالا به کشور‌های همسایه از این پس باید محصولات خودشان را با قیمت واقعی آرد تولید کنند.
واردات کره از ۵۰ هزار تن در سال ۱۳۹۸ به حدود ۹/۸ هزار تن در سال ۱۳۹۹ و کمتر از نیم تن در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
در حالی که دولت و مجلس مدعی اخذ ده درصد مالیات از حقوق ودستمزدها هستند اما به این مساله توجه نشده که بین حقوق 5 میلیون تومانی با حقوق 50 و 500 میلیون تومانی تفاوت در اخذ مالیات نباید 10 درصد باشد، بلکه مالیات در تفاوت رقم هایی به این اندازه متفاوت، باید به صورت پلکانی انجام شود که متاسفانه در بودجه و در مجلس بدان توجه نشده است.
تعیین خط فقر، مبنای تعیین حقوق و دستمزدهاست
در تعیین حقوق و دستمزدها در شرایط تورمی و افزایش فشار معیشتی به مردم باید موضوع خط فقر و رساندن حداقل حقوق را به خط فقر در نظر داشته باشند.
آخرین مطلب
پربیننده ترین