برآوردی که از کاهش صادرات منطقه دریای سیاه میان روسیه و اواکراین برای سال زراعی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ می‌شود، تنها بالغ بر هفت میلیون متریک تُن است. در حالی که این میزان، بیست تا سی درصد صادرات جهانی را شکل می‌دهد، تنها ۰.۹ درصد تولید جهانی گندم است (بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون متریک تن در سال).
روسیه چگونه بر تحریم‌ها غلبه کرد؟
سیاستگذار پولی در روسیه با برنامه‌ریزی سریع و اتخاذ تصمیماتی به موقع ارزش پول ملی روسیه را بعد از شوک موقت ابتدای جنگ به بیش از سطح اولیه خود در برابر یورو اروپا رساند.
محمدرضا اسکندری وزیر اسبق جهاد کشاورزی در برنامه دست خط اعلام کرد: اگر وزیر جهاد کشاورزی بخواهد پاسخگوی مردم در مساله کالا‌های اساسی باشد، باید اختیاراتش افزایش یابد
رئیس انجمن کشتیرانی معتقد است: علی رغم به وجود آمدن فرصت مناسب تحریم بنادر و کشتیرانی روسیه، نتوانستیم از این ظرفیت برای توسعه ترانزیت از زیرساخت‌های حمل و نقلی ایران استفاده کنیم.
ژئواکونومیک ایران در کانون توجه سه قدرت شرقی
در ماه‌های اخیر موقعیت سرزمینی ایران مورد توجه قدرت‌های شرقی یعنی چین، روسیه و هند قرار گرفته است و این کشورها از طریق راه‌های بین المللی مانند کریدور شمال-جنوب، ابتکار کمربند و جاده، خلیج فارس-دریای سیاه و توافق عشق آباد به دنبال اتصال به نقاط دور و بازاریابی بر کالاهای خود هستند که جالب آنکه در بیشتر پروژه های آنها موقعیت ایران از اهمیت کلیدی برخوردار است که برای هر سه کشور حیاتی است.
حدنصاب تجارت ماهانه کشور در دوران تحریم شکسته شد
به گفته سخنگوی گمرک، تجارت غیرنفتی با ثبت حدنصاب 11میلیارد و 538 میلیون دلار در آخرین‌ ماه سال 1400 به بالاترین میزان ارزش تجاری در طول یک ماه طی چند سال اخیر به ویژه در زمان تشدید تحریم حداکثری در چهار سال اخیر رسید.
چرا تحریم‌های غرب علیه مسکو کم‌اثر شد؟
اخیرا ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در مقابل تحریم‌های غرب اعلام کرد که از اول آوریل کشور‌هایی غیردوست باید بهای گاز وارداتی از روسیه را به روبل پرداخت کنند و باز کردن حساب روبلی در بانک‌های روسیه ضروری است. او گفت: غرب به سیاست‌هایی افتخار می‌کند که اقتصاد جهانی را به سمت بحران‌های متعدد سوق می‌دهد.
ضرورت اصلاح نظام پرداخت یارانه با حذف دهک‌های ثروتمند
وزارت تعاون برای شناسایی دهک‌های درآمدی باید از روش های نوین برای شناسایی دهک های ثروتمند از ضعیف جامعه استفاده کند در غیر این صورت برای تحقق این موضوع با مشکلات زیادی رو به رو می شود.
چرا آسیامحوری برای اقتصاد ایران مهم است؟
روابط با قفقاز و منطقه آسیای میانه که با آنها پیوندهای تاریخی ریشه‌دار وجود دارد، امروز به سرعت در حال رشد هستند،
تا زمان اعمال سیاست‌های صحیح در عرضه انرژی داخل کشور و اصلاح الگوی مصرف گاز، ضروری است ایران از فرصت سوآپ و یا ترانزیت گاز قطر به مقصد همسایگان با هدف ارتقای جایگاه خود به هاب گازی منطقه بهره‌مند شود.
نظر مصباحی مقدم درباره دریافت جرائم دیرکرد و جریمه بر سود بانکی
وی ضمن انتقاد از قانون جرائم بانکی گفت: جرائم دیرکرد و جریمه بر سود از نظر قانونی اشکال دارد و باید نظارت بر این مورد شدت یابد.
آخرین مطلب
پربیننده ترین