صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۳  ، 
شناسه خبر : ۳۱۲۸۹۹

روزنامه کیهان **

فارین‌پالیسی: ایران انتقام می‌گیرد /آرزوهای ترامپ، دست نیافتنی است

دو مقام سابق آمریکایی، طرح‌های ضدایرانی ترامپ را آرزوهای محال و دست‌نیافتنی ارزیابی کردند.

مجله فارین پالیسی در یادداشتی به قلم فیلیپ گوردون و رابرت ملی (دو دستیار سابق دولت اوباما در امور خاورمیانه) نوشت:

زمانی که دونالد ترامپ، در ماه می خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را اعلام کرد، یکی از چند دلیل او این بود که رفتار ایران را در خاورمیانه بهتر کند. مقامات بلندپایه دولت ترامپ گفتند ایران «مسبب همه مشکلات» منطقه است و قطع صادرات نفت آن، باعث توقف درآمد‌هایی می‌شود که از آنها برای بی‌ثباتی استفاده می‌کند. اوایل ماه جاری میلادی، تحریم‌های آمریکا اجرا شد.

از دیدگاه ترامپ، تحریم‌ها شبه‌جادویی و ابزاری چندمنظوره هستند و ایران را به پذیرش یک توافق اصلاح‌شده مجبور خواهند کرد. علاوه‌بر این، تحریم‌ها ممکن است باعث ناآرامی در ایران شود.

اما خواسته‌های ترامپ آرزوهایی است که «مطلقا قابل‌تحقق نیستند». چرا که چیزی در تاریخ وجود ندارد که نشان دهد ایران در برابر خواسته‌های آمریکا، حتی با وجود فشار سنگین اقتصادی، تسلیم می‌شود.

دولت ترامپ با اعمال طیف کاملی از تحریم‌ها علیه ایران و با بیان اینکه رفع این تحریم‌ها فقط منوط به پایبندی به ۱۲ شرط مطلوب، اما غیرواقع‌بینانه، خود را از هرگونه اهرم قابل‌استفاده محروم کرده است. به طور کلی، الان تهران هیچ دلیلی برای همکاری ندارد و دلایل زیادی برای کارشکنی دارد».

رویکرد کنونی دولت ترامپ به منافع آمریکا در عراق هم آسیب می‌زند. با انتخاب رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر جدید و عملگرا در عراق، چشم‌انداز‌ها برای تشکیل یک دولت فراگیر و موثر بیشتر شده است. امری که می‌تواند هم منافع آمریکا و هم منافع ایران را تامین کند، اما اگر ایران متقاعد شود آمریکا قصد دارد اقتصادش را نابود کند، ممکن است در جایی انتقام بگیرد که بیشترین نفوذ را دارد. احتمالا این انتقام در عراق اتفاق بیفتد، جایی که نیرو‌های شیعی نزدیک به ایران، ممکن است به راحتی نیرو‌های آمریکایی را هدف قرار دهند. حتی اگر این امر اتفاق نیفتد، تحریم‌های ایران، تاثیر ویرانگری بر اقتصاد ضعیف عراق خواهند گذاشت. عراق در زمینه گاز طبیعی، برق، آب و غذا به ایران وابسته است. نهایتا تحریم‌های جدید ترامپ هر چه به اقتصاد ایران فشار بیشتری وارد کنند، ممکن است تاثیر غیرسازنده بیشتری هم بر منطقه بگذارند.

از زمانی که تحریم‌ها در بهار گذشته اعلام شد، ایران اعلام کرد که تا زمانی که سایر کشور‌ها به توافق متعهد باشند، به پایبندی به محدودیت‌ها ادامه خواهد داد. به دلیل استمرار واردات چین، هند، ترکیه و سایر کشورها، ایرانیان هنوز بیش از یک میلیون بشکه در روز نفت می‌فروشند. اما اگر ترامپ این صادرات را به صفر برساند، انگیزه ایران برای پایبندی به محدودیت‌های هسته‌ای هم کمتر خواهد شد. در این حالت، بعید است که ایران به شکل پرخاشگرانه‌ای برنامه هسته‌ای‌اش را توسعه دهد. اگر چنین کند، ترامپ با همان مخمصه‌ای مواجه خواهد شد که اوباما در سال ۲۰۱۵ با آن مواجه شده بود.

مقامات دولت ترامپ در هفته‌های اخیر به خودشان تبریک می‌گفتند و پیشاپیش بازگشت تحریم‌ها را یک موفقیت قلمداد می‌کنند. اما مسئله این نبوده است که آمریکا می‌تواند به ایران رنج تحمیل کند یا خیر. بلکه مسئله این بوده است که آیا این درد، به تامین منافع آمریکا کمک می‌کند یا خیر. در این زمینه، تحریم‌های ترامپ نه تنها باعث همکاری ایران نشد، بلکه در حال به‌دست آوردن نتیجه عکس هستند.

اعتراض روزنامه جمهوری اسلامی به دولت؛تاکتیکی یا صادقانه؟!

روزنامه توجیه‌کننده مواضع دولت، از فرستادن زنان به ورزشگاه نگران شد.

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی بدون امضا نوشت: رئیس‌جمهور روحانی در شورای عالی اجتماعی کشور گفت: «می‌توان با برخی اقدامات کم هزینه میزان رضایتمندی و خشنودی مردم را در جامعه افزایش داد و باید توجه داشت که با سوءظن نمی‌توان با مردم برخورد کرد.» ایشان این را هم در همان جلسه گفتند که: «چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی که هیچ منافاتی با قانون و شرع و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد، به بانوان اختصاص یابد.»

از شیوه مصداق‌گویی در سخن منقول از رئیس‌جمهور چنین فهمیده می‌شود که مثال حضور زنان در استادیوم ورزشی را ایشان به عنوان مثالی برای تایید این سخن خود آورده‌اند که می‌توان با برخی اقدامات کم‌هزینه، میزان رضایتمندی و خشنودی اجتماعی مردم را در جامعه افزایش داد.

تردیدی وجود ندارد که با برخی اقدامات کم هزینه می‌توان میزان رضایتمندی و خشنودی اجتماعی مردم را افزایش داد و اگر دولت بتواند چنین کاری انجام دهد بسیار پسندیده است، ولی سؤال مهم این است که این کار‌ها چه هستند و با چه قیمتی باید انجام شوند؟

آقای رئیس‌جمهور حتماً خبر ندارند در استادیوم ورزشی با حضور بانوان چه گذشت والا این مورد را به عنوان نمونه نمی‌گفتند. خوب است ایشان فیلم صحنه‌ها را ببینند و به این سؤال پاسخ دهند که آیا چنین صحنه‌هایی با تشخص زن مسلمان سازگاری دارد یا نه؟

سؤال دیگری که باید دولتمردان بظاهر طرفدار حضور بانوان در استادیوم‌های ورزشی به آن پاسخ دهند این است که آیا حاضرند زنان و دختران خود را در چنین صحنه‌هائی که فیلم‌های منتشر شده از استادیوم نشان می‌دهند ببینند؟ چرا نسخه‌ای برای مردم می‌پیچیم که خودمان حاضر نیستیم به آن عمل کنیم؟ آیا جلب رضایت فیفا مهم‌تر است یا حفاظت از جایگاه والای زن مسلمان که نباید به شخصیت او اینگونه چوب حراج زده شود؟‌

می‌دانیم که عده‌ای برای پیشبرد مقاصد خود، ما را متهم به تحجر خواهند کرد، ولی ترجیح می‌دهیم انگ تحجر به ما بچسبانند و شاهد چوب حراج زدن به تشخص زن مسلمان نباشیم.

ضمنا جای تاسف است که با وجود اینهمه مشکل فرهنگی و مشکلات دیگر، این شورا و وقت دولتمردان ما در این شرایط حساس صرف مسائلی از قبیل حضور زنان در استادیوم ورزشی شود.

یادآور می‌شود اقدامات دم دستی نظیر بردن زنان به ورزشگاه، فرع بر راهبرد کلی برخی دولتمردان در اجرای سند فرهنگی ضداسلامی «2030» می‌باشد؛ ضمن اینکه دلیل کلی برخی از همین دولتمردان، اجرای مو به موی دیکته‌های غرب در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. از این جهت نمی‌شود کلیت این متن انحرافی و معارض با چارچوب‌های اسلامی و انقلاب و امام و رهبری را توجیه کرد اما از دیدن یک مصداق فرعی، غیرتی شد. از دو حال خارج نیست؛ یا نویسنده روزنامه جمهوری اسلامی، اقدامی تاکتیکی مرتکب شده تا دل برخی افراد مریض را که هنوز تغییر ریل این روزنامه در مسیر همراهی با جریان لیبرال را به دست آورند و رد گم کنند. یا اینکه واقعا از سر صداقت و دلسوزی نوشته که در این صورت باید پرسید چرا سالهاست روزنامه مذکور در مسیر توجیه و تطهیر طیف لیبرال‌مآب و ریل کذایی انحرافات بزرگ فرهنگی و سیاسی و اقتصادی حرکت می‌کند؟

دود بی‌تدبیری ارزی دولت در چشم کارگران رفت

رئیس یک حزب اصلاح‌طلب با انتقاد از سوءمدیریت اقتصادی دولت که موجب رانت ده‌ها هزار میلیارد تومانی شد، گفت: مسئولین دولتی حرف زدند، اما طور دیگری عمل کردند.»

حسین کمالی دبیرکل حزب کار در نشست هیئت اجرایی خانه کارگر گفت: یک بار به آقای رئیس‌جمهور گفتم که دچار اعتمادسوزی شده‌ایم. اعتماد بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی است. مسئولان ما حرف زدند اما طور دیگری عمل کردند، می‌آیند طلا می‌فروشند اما بعد فردی را که در حجم بالا طلا خریده دستگیر می‌کنند. باید پرسید چرا می‌فروشید که بعد بخواهید بگیرید.

وی افزود: تغییر نرخ ارز در وضعیت پیش آمده موجب شد که جامعه کارگری بیشترین ضربه را بخورد قدرت خرید آنها نصف شده است. هرکسی به هر طریقی توانسته قیمت‌ها را بالا برده است. به غیر از یک سری کالاها بسیاری از آنها قیمت‌های افسارگسیخته یافته‌اند. در چنین شرایطی یک کارگر از کجا باید هزینه‌های زندگی‌اش را تامین کند. اگر دستمزد خوبی ندهند چرخ زندگی به خوبی نمی‌چرخد. اگر هم بخواهند دستمزد بالایی بدهند بیکاری ایجاد می‌شود و اخراج‌ها صورت می‌گیرد.

وی اشاره کرد: پنج سال پیش در سلسله جلساتی که با آقای ربیعی وزیر وقت کار داشتم نکاتی را درخصوص اصلاح ساختار اقتصادی با وی مطرح کردم. در پایان آن جلسات ربیعی به من گفت من این مسائل و نکات را با توجه به رویکردهای فعلی نمی‌توانم در دولت جا بیندازم.

وی تاکید کرد: سیکل کنونی کشور معیوب است. کجای دنیا وقتی مسائل و مشکلاتی پیش می‌آید و اعتراضات صورت می‌گیرد به پایه ایدئولوژیک آن کشور می‌رسد چرا مسئولان ما بار مشکلات و اشتباهات را به دوش نمی‌گیرند و اجازه می‌دهند که مسائل و مشکلات برعهده اسلام، نظام و رهبری گذاشته شود؟

وی با اشاره به دوران حضور خود در وزارت کار و امور اجتماعی گفت: من 12 سال وزیر کار بودم همیشه شفاف حرف می‌زدم و عمل می‌کردم وعده نمی‌دادم ابتدا عمل را انجام می‌دادم بعد آن را اعلام می‌کردم. اعتقاد داریم سیاست‌های دولت باید برای مردم شفاف باشد.

دبیرکل حزب اسلامی کار گفت: اکنون آمده‌اند 200 شرکت را در مجموعه شستا برای فروش گذاشته‌اند اگر احتیاط صورت نگیرد ممکن است همه اینها به دست مال‌خرها بیفتند این اموال متعلق به این ملت است چرا کارگران نباید بتوانند خودشان آنها را بگیرند.

وی با ذکر یک مثال توضیح داد: 20 درصد سهام یک کارخانه به قیمت 200 میلیارد تومان برای واگذاری گذاشته‌اند اما کاری کردند که رقبا از صحنه خارج شود. فردی آمده گفته که ظرف پنج سال 40 میلیارد تومان برای این سهام می‌دهم این فرد رفته از بانک خاورمیانه وام گرفته است مشخص شده که ارزش واقعی آن سهام نه 200 میلیارد تومان بلکه 680 میلیارد تومان است.

شکوری‌راد: طوفان پرسشگری مردم اصلاح‌طلبان را منفعل کرده است

دبیرکل حزب‌ اتحاد ملت می‌گوید پس از ناکامی دولت در بهره‌گیری از برجام و انجام وعده‌ها، اصلاح‌طلبان زیرسؤال رفته‌اند.

علی شکوری‌راد دیروز در کنگره این حزب با ابراز نگرانی از طوفان پرسشگری گفت: «اگر پرسش‌ها پاسخی درخور نیابند به انکار می‌انجامند. تخطئه پرسشگر و واداشتن او به رها کردن پرسش‌هایش چاره‌کار نیست. باید پاسخ درخور داد و باید باب گفت‌وگوی بدون انکار و تخطئه را با این نسل باز کرد. آنها درباره همه‌چیز سوال می‌پرسند و پرداختن به این سوالات نه تنها ممکن است مشکل آنها را حل کند بلکه مشکل ما را نیز حل می‌کند؛ مشکل مواجهه با آینده را.»

به گزارش عصر ایران وی همچنین گفته است: «در حالی که اصلاح‌طلبان از حذف یک‌پاره در سال 88 جان به در بردند و در انتخابات 92 و 94 و 96 پیروزی‌های بزرگ به دست آوردند و توانستند گام‌های بزرگی بردارند، یک‌باره همه کاسه‌ها و کوزه‌ها بر سر آنان شکسته شد و به دلیل کوتاهی دولت در تحقق برخی وعده‌ها و ناکامی در بهره‌گیری از برجام پس از روی کار آمدن ترامپ، یک‌باره جریان اصلاح‌طلبی به زیر سؤال برده شد و اصلاح‌طلبان به انفعال کشیده شدند.»

تلاش این عضو حزب منحله مشارکت برای انداختن مسئولیت عوامل سوءمدیریت و نارضایتی مردم به گردن دولت در حالی است که دولت روحانی غالبا نسخه‌های عقیم افراطیون مدعی اصلاحات را به اجرا گذاشته و این طیف متهمان اصلی نارضایتی مردم در قبال وعده‌ها هستند. از سوی دیگر، تشدید مشکلات اقتصادی، مربوط به پس از انتخابات اردیبهشت 96 است و ربطی به خروج ترامپ از برجام (یک‌سال بعد) ندارد. در حقیقت نسخه بی‌عملی و بی‌تدبیری و امید بستن به دولت‌های بدسابقه آمریکا و اروپایی، موجب سوءمدیریت اقتصادی شد.

وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ادعای ظریف را تایید نمی‌کنند

اگر ادعای آقای ظریف درباره پولشویی گسترده واقعیت دارد، چرا وزارت اقتصاد آن را تائید نمی‌کند؟

روزنامه جام جم ضمن طرح سؤال فوق می‌نویسد:

وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی هرکدام به صورت جداگانه بخشی به نام مبارزه با پولشویی دارند که برای تهیه اطلاعات بیشتر با آنها تماس گرفتیم.

ابتدا با مالک حسینی، مدیر کل روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی تماس گرفتیم اما مثل همیشه بی‌پاسخ ماندیم.

همچنین پیگیری جام جم از مرکز اطلاعات مالی و دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی برای ارزیابی صحت سخنان وزیر خارجه به جایی نرسید و مسئولان این مرکز عنوان کردند که خود وزیر خارجه باید اسناد ادعایش را ارائه کند.

تماس خبرنگار ما با شورای عالی مبارزه با پولشویی برای تکمیل اطلاعات بی‌نتیجه ماند. یکی از کارشناسان این مرکز در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که رقم 30 هزار میلیارد تومانی که وزیر امور خارجه به آن اشاره داشتند در کدام بخش اتفاق افتاده و اطلاعاتی در دسترس دارید یا خیر گفت: اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری به دست بیاورید بروید و از خود آقای ظریف بپرسید.

خبرنگار ما از بانک مرکزی خواستار گزارش عملکرد بخش مبارزه با پولشویی این دستگاه شد که کامبیز زاهدپور، مدیر کل روابط عمومی بانک مرکزی در این زمینه گفت نمی‌توانیم اطلاعی ارائه دهیم وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که آیا اعداد و ارقامی که وزیر امور خارجه مبنی بر پولشویی 30 هزار میلیارد تومانی مطرح کرد را تأیید می‌کنید یا خیر گفت: اطلاعی در این زمینه ندارم.

جام جم در گزارش خود می‌افزاید: سخنان آقای ظریف در حالی است که مسئولان وزارت خارجه، در مورد اظهاراتی بسیار سطح پایین‌تر در کشورمان، مخالفان را به بی‌ملاحظه‌گی متهم می‌کنند و از دستاویز قرار گرفتن احتمالی این اظهارات توسط نمایندگان آمریکا در اجلاس بعدی اف.ای.تی.اف اظهار نگرانی می‌کنند.

همچنین هیچ یک از مواد کنوانسیون سی.اف.تی که مورد اعتراض مخالفان است ربطی به پولشویی پیدا نمی‌کند. در عمل هیچ یک از موارد مورد اعتراض مخالفان ربطی به تقویت مبارزه با پولشویی ندارد. یکی از اصلی‌ترین اقداماتی که برای مبارزه با پولشویی در کشور صورت گرفت، تصویب قانون مبارزه با آن بود؛ این قانون در دوم بهمن ماه 1386 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان در هفدهم بهمن ماه تأیید و رئیس‌جمهور در هفتم اسفند ماه 1386 برای اجرا ابلاغ کرد که طبق این قانون، شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرایم پولشویی و تأمین مالی تروریسم تشکیل شد.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* شهید بهشتی در شهر خودش هم حق مطرح شدن ندارد! روز چهارشنبه در همایشی که قرار بود تحت عنوان «من بهشتی هستم» در دانشگاه اصفهان برگزار شود، هنگام سخنرانی یکی از اساتید حوزه علمیه قم، عده‌ای در اعتراض به حضور دکتر علیرضا بهشتی فرزند شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی به سالن همایش هجوم برده و جلسه را برهم زدند. نکته قابل تامل اینکه همزمان با هجوم به سالن همایش، کلیپی از رهبری پخش کردند که نیروهای حزب‌الله را از برهم زدن مجالس برحذر می‌داشتند.

* درجریان برگزاری اولین پرواز رسمی از فرودگاه سمنان، مسئولین برگزار‌کننده مراسم، در کنار دعوت از میهمانان، ظاهراً نیازی به حضور رسانه‌ها در این مراسم احساس نکردند و به همین دلیل از رسانه‌ها برای حضور درمراسم و پوشش خبری دعوت نشد. تعدادی از خبرنگارانی که برای پوشش مراسم در فرودگاه حضور یافته بودند، به دلیل عدم هماهنگی مسئولین ذیربط در فرمانداری، شورای اسلامی شهر و شهرداری سمنان، که از برگزار کنندگان این مراسم بودند، با مسئولین حفاظتی فرودگاه سمنان، در تصویربرداری از اولین پرواز با مشکلاتی مواجه شدند که این امر نارضایتی خبرنگاران را موجب شد.

* مقامات عربستان سعودی با دادن رشوه 300 میلیون دلاری به رضا پهلوی از وی خواستند برای ایجاد اغتشاش در ایران تلاش کند. به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه «کریتیکس کارینکل» مستقر در بیرمنگام انگلیس، به نقل از برخی منابع نزدیک به مقامات ریاض گزارش داده که به تازگی رضا پهلوی با سفیر عربستان در آمریکا و برخی دیگر از مقامات بلندپایه سعودی دیدار داشته است. براساس همین گزارش، در این دیدارها که در نیویورک بوده است، رضا پهلوی، خواستار کمک رهبران ریاض به او برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران شده است. به گفته این منابع، مقامات سعودی در این دیدارها وعده کمک به رضا پهلوی را منوط به آن که او برخی اغتشاشات در شهرهای بزرگ ایران را دنبال کند، داده‌اند. گزارش‌های منتشر شده براساس اظهارات «جرج نادر»، مشاور حاکم امارات و همچنین برخی لابی‌های واسطه گر در «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» در واشنگتن و حتی منابع وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که رضا پهلوی مبلغ 300 میلیون دلار را به تازگی از سعودی‌ها تحت عنوان کمک به اغتشاشات در ایران دریافت کرده است.

* صلاح قاشقچی، فرزند جمال قاشقچی می‌گوید این هفته مجلس ختمی برای پدرش در جده برگزار خواهد شد. با حضور صلاح، نماز میت (غایب) برای جمال قاشقچی در مسجدالحرام و مسجدالنبی خوانده شد.

*********************************

روزنامه خراسان**

مجوز ویژه دولت برای پرداخت 3 میلیون دلار در یک شکایت

طبق ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به وزیر جدید صنعت، رحمانی مجاز شده است با توجه به اختلاف پیش آمده میان یکی از زیرمجموعه های این وزارتخانه با تعدادی از شرکت های صنعتی درباره اجرای یک طرح صنعتی در خارج از کشور، با پرداخت مبلغ سه میلیون و 900 هزار دلار به طرف مقابل اقدام کند؛ مشروط به آن که پیمانکاران مذکور، حق هرگونه اقامه دعوی و اعتراض در این باره را از خود سلب و ساقط کنند.

راه حل جدید کابینه برای تسریع در خرید گندم

پس از آن که هیئت دولت در مصوبه اردیبهشت ماه خود، دستوراتی را برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط دستگاه های مسئول صادر کرده بود، بر اساس گزارش جدید یکی از معاونان رئیس جمهور و موافقت کابینه به استناد اصل 138 قانون اساسی، مقرر شده با هدف اجرای دقیق و تسریع در عملیاتی شدن دستور مذکور، با عدم تکافوی منابع پیش بینی شده از محل منابع عمومی و منابع هدفمند کردن یارانه ها، کسری منابع مورد نیاز از محل اسناد خزانه اسلامی تامین شود.

*********************************

روزنامه ایران**

مشاور سابق اوباما: عربستان با ایران مذاکره می‌کند

خبر اول اینکه ولی نصر مشاور سابق اوباما طی یادداشتی در نیویورک تایمز، به تحلیل اوضاع منطقه بعد از روی کارآمدن دونالد ترامپ و خروج او از «برجام» پرداخت و پیش‌بینی کرد سعودی‌ها آماده مذاکره با ایران باشند. به‌گزارش انتخاب، وی با اشاره به موضع خویشتندارانه ایران در منطقه نوشت: «اکنون سران ایران امید دارند تضعیف موقعیت عربستان، این کشور را به پایان دادن به جنگ یمن و محاصره قطر وادار کند. در طول این مدت نیز ایران تمایل خود را به مذاکره با عربستان نشان داده است بخصوص اکنون که امریکا خواستار پایان دادن به جنگ یمن شده است، ممکن است سعودی‌ها نیز مایل به مذاکره با ایران باشند. همچنین احتمال دارد ریاض به‌منظور تجدیدنظر در روابط با ترکیه که از قطر حمایت می‌کند و از قتل خاشقجی در خاکش عصبانی است، بخواهد سطحی از روابط با ایران را احیا کند.» ولی نصر با بیان این که«قضیه خاشقجی موجب شد هسته اصلی راهبرد ترامپ در منطقه و جایگاه ولیعهد و حمایت از شراکتش با امریکا را بشدت تضعیف کند» نوشت: «کمرنگ شدن رویای ترامپ برای برقراری یک نظم عربی، از یک واقعیت تلخ رونمایی می‌کند: هیچ چالش عربی قابل اتکایی برابر نفوذ منطقه‌ای ایران وجود ندارد.»

تکذیب توقف واردات کالاهای ایرانی به کردستان عراق

شنیدیم که سخنگوی دولت اقلیم کردستان ضمن تکذیب خبر توقف واردات کالاهای ایرانی گفت: تصمیمات ما به‌طور مستقیم به تصمیمات دولت فدرال عراق مرتبط است. به گزارش ایسنا، سفین دزی در گفت‌و‌گو با «بغداد الیوم» اعلام کرد: اخبار منتشر شده در رابطه با توقف واردات کالاهای ایرانی به اقلیم کردستان نادرست است. به گفته وی«اقلیم کردستان در بسیاری از کالاها و مواد غذایی به‌طور مستقیم بر ایران تکیه دارد و امیدوارم که اقلیم کردستان و تمام عراق از تحریم‌های امریکا علیه ایران معاف شوند، زیرا ایران همسایه ما است و با آن مشترکات زیادی داریم و وزنه‌ای در داخل بازار اقلیم کردستان به شمار می‌رود.» پیش از این برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مدعی شدند که دولت اقلیم کردستان عراق به منظور پایبندی به تحریم‌های امریکا واردات کالاهای ایرانی را متوقف کرده است.

دستمزد جان بولتون برای شرکت در جلسات منافقین

دست آخر اینکه سفیر ایران در لندن با اشاره به گزارشی در روزنامه گاردین گفت: جان بولتون برای شرکت در چند جلسه منافقین تاکنون بیش از ۱۸۰ هزار دلار پول از آنها دریافت کرده است. حمید بعیدی‌نژاد در صفحه توئیتر خود نوشت: روزنامه گاردین نوشته است، بر اساس اسناد مالی موجود، جان بولتون برای شرکت در جلسه منافقین در سال ۲۰۱۷ در پاریس ۴۰ هزار دلار و برای شرکت در چند جلسه آنها تاکنون بیش از ۱۸۰ هزار دلار از منافقین پول دریافت کرده است. گفتنی است مشاور امنیت ملی امریکا از مخالفان سرسخت برجام و ایران و حامی تغییر رژیم در ایران است و در سال‌های اخیر و هم‌اکنون از منافقین حمایت کرده و می‌کند و در جلسات و سخنرانی‌های آنها علیه ایران شرکت کرده است.

*********************************

روزنامه وطن امروز **

وضعیت گرانی بشدت غم‌انگیز شده است

مرجع تقلید شیعیان با ابراز تأسف از وضعیت افسارگسیخته گرانی و قیمت کالا در کشور گفت: وضعیت گرانی و معیشتی امروز مردم بشدت غم‌انگیز و ناراحت‌کننده است.

به گزارش تسنیم، آیت‌الله‌العظمی حسین نوری‌همدانی پنجشنبه گذشته در دیدار اعضای دفاتر استانی دیده‌بان شفافیت و عدالت که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، اظهار داشت: سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت که برای اجرای عدالت، شفاف‌سازی و رفع نا عدالتی تشکیل‌شده تشکیلات مهم و مؤثری می‌تواند باشد. وی عنوان کرد: زمانی که یک منکر و خلاف در جامعه رایج می‌شود قیام همه‌جانبه نیز علیه آن لازم و واجب است و از همین رو نیز فعالیت‌های دیده‌بان شفافیت و عدالت بسیار مهم و حائز اهمیت است، دیده‌بان شفافیت و عدالت به گفتن و نوشتن در رسانه‌ها بسنده نکرده و در برابر ضدارزش‌ها به اقدام عملی دست بزند که قابل‌توجه است.

استاد برجسته حوزه علمیه با ابراز تأسف از وضعیت گرانی‌های افسارگسیخته در کشور گفت: وضعیت گرانی و معیشتی امروز مردم بشدت غم‌انگیز و ناراحت‌کننده است که بخش قابل‌توجهی از آنها به علت تحریم‌ها نبوده و از کمبود نظارت‌ها و عدم روح جمعی در حوزه اقتصادی ناشی می‌شود.

درخواست از دادستان کشور

برای ورود به ماجرای ادعای ظریف

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه با اشاره به ادعای وزیر امور خارجه مبنی بر پولشویی‌ در کشور و عدم ارائه مستندات، از دادستان کشور خواست به عنوان مدعی‌العموم به این موضوع ورود کند. به گزارش فارس، در بخشی از این نامه آمده است: اگر ادعاهای ظریف درباره چندین هزار میلیارد پولشویی در کشور کذب باشد این مورد مصداقی از تشویش اذهان عمومی و فراهم کردن خوراک تبلیغات برای رسانه‌های معاند و ضربه به منافع تمام ملت ایران است و انتظار می‌رود دادستان به عنوان مدعی‌العموم، مساله را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهد.

تهران به همکاری خود با دمشق ادامه می‌دهد

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل گفت: آمریکا باید از مداخلات و بازی کثیف تروریستی خود در سوریه دست بردارد و مردم سوریه را با سیاست‌های غلط خود بیش از این آزار ندهد. به گزارش مهر، «راغب الحسین» رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران در راس هیاتی عالیرتبه به همراه «عدنان محمود» سفیر سوریه در تهران، با حسین امیرعبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل دیدار و گفت‌وگو کردند. امیرعبداللهیان در این دیدار اظهار داشت: آمریکا باید از مداخلات و بازی کثیف تروریستی خود در سوریه دست بردارد و مردم سوریه را با سیاست‌های غلط خود بیش از این آزار ندهد. آمریکا در حیله‌ای جدید، شرط بقای آقای بشار اسد را خروج ایران از سوریه می‌داند. تهران بر مبنای موافقتنامه دفاعی به همکاری خود با سوریه ادامه می‌دهد.

آمریکا: برای مقابله با ایران شریکی بهتر از سعودی‌ها نداریم

جیمز جفری، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه می‌گوید واشنگتن برای مقابله با ایران شریکی بهتر از عربستان سعودی ندارد و بدون سعودی‌ها نمی‌توانست آنچه را که امروز [علیه ایران] انجام می‌دهد، انجام دهد. به گزارش فارس به نقل از نیوزویک، این دیپلمات آمریکایی که در ششمین نشست سالانه «دیفنس وان» سخن می‌گفت، اظهار داشت عملیات مستقیم نظامی برای شکست دادن ایران و شبکه رو به گسترش متحدان مسلح آن کافی نیست که بسیاری از آنها به ادعای این مقام آمریکایی از شبه‌نظامیان شیعه تشکیل شده‌اند. وی افزود: «برای شکست دادن نفوذ مداخله‌جوی ایران، باید عملیات‌های ثبات‌ساز در چنین کشورهایی اجرا کنیم». وی بدون اشاره به اینکه ایران اصلی‌ترین نیروی مقابله‌کننده با گروه تروریستی داعش در منطقه بوده مدعی شد: «اگر نتوانیم از پس مشکلات پیش رو برآییم، ایران داعشی دیگر ایجاد خواهد کرد!» سخنان جفری در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود در سال 2016، هیلاری کلینتون و باراک اوباما، وزیر خارجه و رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده را مسؤول ایجاد داعش دانسته و گفته بود: «آنها مشتی متقلبند. آنها داعش را به وجود آوردند».

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات