صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۹  ، 
شناسه خبر : ۳۱۳۷۴۰

روزنامه کیهان **

موشک‌های ایران می‌تواند ناوهای آمریکا را به قعر دریا بفرستد

یک نشریه آمریکایی تاکید کرد موشک‌های ایران می‌تواند کار ناوهای غول‌پیکر آمریکایی را یکسره کند.

سباستین رولین کارشناس ارشد دانشگاه جرج تاون ضمن یادداشتی در نشنال اینترست، به بررسی قدرت‌ موشک‌های مختلف ایران نسبت به ناوهای آمریکایی پرداخت و نوشت: در اوت 2018 بود که ایران اعلام کرد که موفق به توسعه این موشک‌های نام برده نقطه‌زن برد متوسط با قابلیت رادارگریزی و فناوری هدایت ماون قرمز شده است.

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران در ماه اکتبر سال 2018، در سخنرانی‌ای اظهار داشت که ایران یک موشک جدید هدایت شده با برد بالغ بر 700 کیلومتر (434 مایل) را در سرتاسر خلیج‌فارس و دریای عمان مستقر کرده است. اگرچه او به نام خاصی اشاره نکرد اما احتمالا منظورش موشک‌های ذوالفقار که شکل توسعه یافته فاتح 110 است، بود.

اگرچه تمام ناوهای آمریکایی به سیستم‌های ضدهوایی مجهز هستند اما با این حال، موشک‌های کوتاه برد سپاه در خلیج‌فارس توانایی تهدید آمریکا را دارا می‌باشند. علاوه بر این، استفاده همزمان از تعداد بالایی از این موشک‌ها آن هم از زوایای مختلف می‌تواند کار ناوهای آمریکایی را یکسره کند.

با توجه به حجم حمل و نقل تجاری ارزشمند در خلیج‌فارس، تهران در ارتقاء فناوری موشک‌های خود سرمایه‌گذاری می‌کند و این تلاش را به جهان به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد بازدارندگی نظامی متداول در زمینه تنش رو به افزایش با عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا معرفی می‌نماید.

با این شرایط می‌توان گفت ناوهای آمریکایی کاملا در تیررس موشک‌های ایرانی هستند و فاتح می‌تواند تهدیدی جدی برای آمریکا بوده و ناوهای این کشور را به قعر خلیج‌فارس بفرستد.

در موشک بردکوتاه «فاتح 110» از سوخت جامد استفاده می‌شود و موشک‌ نقطه‌زن است.

INSTEX قرص فراموشی است نه ابزار دور زدن تحریم

سازوکار پیشنهادی اروپا، نه قرار است تحریم‌‌ها را دور بزند، نه تضمینی برای معامله نفت باشد اما قرار است تعهدات برجامی اروپا را به فراموشی بسپارد!

جهان‌نیوز در این زمینه نوشت: ساز‌و‌کار INSTEX برای هرچه که اروپایی‌ها می‌گویند، هست، ولی خودشان می‌گویند برای دور زدن تحریم‌های آمریکا نیست! این کانال پرسر‌و‌صدا اصلا کاری به فروش نفت ایران و تضمین فروش نفت ایران ندارد! یعنی در حقیقت به اساسی‌ترین منبع درآمد ایران در این جنگ اقتصادی که مورد تحریم قرار گرفته کاری ندارد. به تعبیر دیگر اروپا حتی از SPV (مبادله نفت در مقابل کالا) هم عبور کرده‌اند. به همین دلیل است که آمریکایی‌ها نیز گفته‌اند که این کانال به تحریم‌های آنها ضربه‌ای وارد نمی‌کند. با اینس‌تکس همچنین قرار نیست پولی وارد ایران شود.

با «INSTEX» همچنین رسما پذیرفته‌ایم که طبق نقشه اروپا به تقابل با آمریکا می‌رویم و نقشه راه خودمان که همان عملیاتی کردن شروط 9گانه‌ای که رهبری برای برجام در نظر گرفته بودند و یا شورای عالی امنیت ملی و مجلس بر آن مصوبه گذرانده بود، تمایلی نداریم. کسی با نقشه دوست دشمنش به جنگ خواهد رفت؟ همچنانکه «مارکوس ادرر» سفیر اتحادیه اروپا در روسیه تاکید کرده که ساز و کار مالی اروپا ویژه کار با ایران برای مقابله با آمریکا راه‌اندازی نشده است. بنابراین به لطف دولت تدبیر و امید ملت ایران باید دور جدیدی از اعتماد به اروپا را اجبارا مجدد تجربه کند!

اما اینکه «INSTEX» تا چه میزان شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی را محافظت می‌کند و مهم‌تر اینکه مجاب به همکاری با ایران؛ بسیار در ابهام قرار دارد. قبلا مقامات اروپایی به صراحت گفته بودند که بخش اقتصادی آنها خصوصی است و نمی‌توانند کسی را به زور وارد همکاری با ایران بکنند. بنابراین این کانال تا چه میزان برای این شرکت‌ها قوی و دلگرم‌کننده به نظر می‌رسد؟

طرف اروپایی همین کانال نحیف مالی را هم با پیش‌شرط‌هایی به ما عرضه کرده است. آنها اجرایی شدن همه عناصر برنامه اقدام FATF را از ایران مطالبه کرده‌اند. بسیار جای تعجب دارد که ایران در حال ضرر‌کردن اجباری برای توافق هسته‌ای است ولی طرف اروپایی با هیچ پیش‌شرط مشخصی از طرف دولت ایران مواجه نمی‌شود. ضمن اینکه آنها به جای ما تضمین می‌خواهند!

بی‌شک محصول تجربه برجام برای اروپایی‌ها هست! تجربه برجام می‌گوید دولت ایران نسیه غربی را به جای نقد می‌پذیرد. «INSTEX» در حال حاضر کاملا روی ورق و به تعبیر دقیق‌تر یک موضوع نسیه به جای نقد است. تلخ‌تر اینکه اروپایی‌ها دریافته‌اند که ایران به جای منفعت‌های برجام به INSTEX هم راضی است. آیا این روند خود دلیلی نمی‌شود که آنها حتی از برخی منفعت‌های کوچک INSTEX هم در آینده به مرور عبور کنند؟

سؤال اساسی این است که تا زمان راه‌اندازی این سازوکار جدید قرار است در اقتصاد ما چه اتفاقی بیفتد؟ اقتصاد با برجام سالهاست در تعلیق خودخواسته قرار گرفت و هر چندماهی یکبار این تعلیق شوک خود را به بازار ایران وارد کرد. ادامه این تعلیق، این بار با INSTEX در حال تکرار است. همزمان با این تعلیق، اروپایی‌ها قرار است چند ماه دیگر بازار ایران را در انتظار قرار بدهند و شوک جدید چه خواهد بود؟

ظریف تأیید کرد که اروپا برای اینستکس شرط گذاشته است

وزیر خارجه اذعان کرد که اروپا برای اجرای ساز و کار اینستکس شرط گذاشته است. این در حالی است که محافل رسانه‌ای همسو با دولت و سفیر ایران در لندن مدعی شده بودند 3 کشور اروپایی برای اینستکس شرط نگذاشته‌اند.

علی نجفی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از حضور ظریف در نشست این کمیسیون خبر داد.

به گفته وی، در این جلسه وزیر خارجه گزارشی از سوابق و مذاکرات مربوط به ارائه‌ساز و کارمذکور میان ایران و اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام ارائه و تأکید کرد که این ساز و کار گام مثبت و اولیه از سوی اتحادیه اروپا برای حفظ منافع ایران در برجام است که منتظریم مراحل اجرایی و عملیاتی آن طی شود.

نجفی افزود: وزیر خارجه ضمن رد ارتباط اینستکس با FATF تأکید کرد که این ارتباط را نمی‌پذیریم و حتی اعتراض کردیم که اقدام دیرهنگام اروپا در ارائه این ساز و کار نمی‌تواند مشروط باشد.

نجفی با ادبیاتی مبهم گفت که تأثیر این ساز و کار در جلوگیری از امنیتی‌سازی ایران، منحصر نبودن فعالیت این ساز و کار به غذا و دارو، ضرورت ایجاد ساز و کار مشابه در ایران از دیگر موارد مطروحه در این نشست بود.

اولاً چنان چه از این گزارش پیداست، به تصریح ظریف، 3 کشور آلمان و فرانسه و انگلیس شرط گذاشته‌اند؛ چنان که در متن بیانیه 3 وزیر خارجه آمده است: «اینستکس طبق شدیدترین دستاوردهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم (AML/CFT) کار خواهد کرد. از این لحاظ، 3 کشور انتظار دارند ایران سریعاً همه عناصر برنامه اقدام FATF خود را اجرا کند». در واقع اروپایی‌ها تصریح می‌کنند بدون قبول CFT و FATF از سوی ایران، این ساز و کار (فاقد محتوا) را راه‌اندازی نخواهند کرد.

ثانیاً برخلاف ادعای سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس، در بیانیه 3 کشور تصریح شده که «اینستکس بر معاملات تجاری مشروع در زمینه دارو، کالاهای پزشکی و محصولات غذایی و کشاورزی تمرکز دارد» و «3 کشور بر مطالعه امکان‌های رسیدن به تجارت با کشورهای ثالث خواستار تجارت با ایران در بلندمدت ادامه خواهند داد»!!

اما فراتر از همه اینها باید یادآور شد که اروپای بدعهد، با ارائه بسته پر از خالی اینستکس، عملاً در حال ابطال تعهدات برجامی خود (ضمن حفظ تعهدات طرف ایرانی) است. بنابراین وزارت خارجه به جای اتخاذ موضع «خوب است اما کافی نیست» که هیچ تناسبی با خباثت اروپا ندارد، باید به بدعهدی درباره برداشتن تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی رسماً اعتراض کند.

مجید تفرشی: چرا اسناد مربوط به زیباکلام از سوی وزارت خارجه انگلیس سانسور شد؟!

گزارش مجید تفرشی از اسناد ماجرای دستگیری آقای زیباکلام در آرشیو ملی انگلیس، حاوی نکات جالب توجهی است.

عبدالله شهبازی مورخ، ضمن انتشار این مطلب نوشت: یادداشت آقای مجید تفرشی درباره اسناد بریتانیایی مربوط به پرونده دستگیری آقای صادق زیباکلام، دانشجوی ایرانی دانشگاه برادفورد، در تابستان

۱۹۷۴/ ۱۳۵۳، از منظر تبیین روابط حکومت پهلوی با کانون‌های قدرت در بریتانیا و غرب واجد اهمیت است.

داستان پرونده آقای صادق زیباکلام بخشی از ماجرایی است که در تاریخ‌نگاری معاصر بریتانیا به «ویلسون پلات» (توطئه علیه دولت ویلسون) شهرت دارد که سرانجام (۵ آوریل ۱۹۷۶/ ۱۶ فروردین ۱۳۵۵) به استعفای هارولد ویلسون، نخست‌وزیر بریتانیا و رهبر حزب کارگر، انجامید. پشت پرده این «توطئه» کانون سیاسی- اطلاعاتی بسیار قدرتمندی بود که از طریق لرد ویکتور روچیلد و جرج کندی یانگ (قائم‌مقام ام. آی. سیکس در زمان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲) و سِر دیک گلداسمیت وایت (رئیس‌ام. آی. فایو و سپس ام. آی سیکس) و سِر شاپور ریپورتر با شاه رابطه بسیار نزدیک داشت. از این طریق، شاه نیز در اقدامات فوق علیه دولت ویلسون به‌نحوی سهیم بود.

به بخش‌های زیر توجه شود: «زیباکلام در سال ۱۹۷۱ برای تحصیل در رشته مهندسی شیمی در مقطع فوق لیسانس و سپس دکترا وارد دانشگاه برادفورد و سه سال بعد در تابستان ۱۹۷۴ در حین سفری به تهران ناپدید شد... ظاهراً توجه خاص، جدی و کم‌سابقه محافل دانشگاهی در بریتانیا نسبت به وضعیت این دانشجوی ایرانی به پنج دلیل مشخص صورت گرفت: …۲- کم‌سابقه یا بی‌سابقه بودن دستگیری یک دانشجوی شاغل به تحصیل در بریتانیا در کشور خود (این مسئله بعضاً در مورد دانشجویان سابق پس از بازگشت به کشورشان رخ داده بود، ولی دستگیری آنها در حین تحصیل در بریتانیا امری نادر بود...) ۴- ریاست افتخاری هارولد ویلسون نخست‌وزیر و رهبر وقت حزب کارگر بریتانیا در دانشگاه برادفورد».

و نیز توجه شود به اسامی لرد ویکتور روچیلد [راتچایلد] و سِر دیک وایت (رئیس‌وقت ام. آی. سیکس)، بعنوان دوستان نزدیک شاه که هارولد ویلسون، در مقام رئیس‌افتخاری دانشگاه برادفورد، برای آزاد کردن آقای زیباکلام به ایشان متوسل شد، و نیز سانسور بخشی از اسناد این پرونده پس از تأخیر در آزاد کردن آن: «در مجموعه اسناد آزادشده آرشیو ملی بریتانیا مربوط به سال ۱۹۷۵‌اشاراتی به دستگیری یک دانشجوی ایرانی دانشگاه برادفورد در حین سفر به تهران شده بود. با این وجود، پرونده بررسی‌های مسئولان برای پیگیری دستگیری صادق زیباکلام مفرد... به دلایل نامعلومی سال گذشته آزاد نشد و جزو اسناد از طبقه‌بندی خارج شده در سال ۲۰۰۷ قرار گرفت... گفتنی است که در پرونده منتقل‌شده به آرشیو ملی بریتانیا، بخش‌هایی از مکاتبات راتچایلد با ویلسون که حاوی نام افراد مشخصی بوده سانسور و پنهان شده است.»

وزارتخانه‌های اقتصادی 3 دولت اروپایی چرا زیربار اینستکس نرفتند؟!

استاد اقتصاد دانشگاه اوزنابروک آلمان گفت وزارتخانه‌های اقتصادی 3 کشور اروپایی زیر بار ‌INSTEX نرفته‌اند و چین و هند هم دلیلی ندارد به این سازوکار بپیوندند.

محسن مسرّت در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا به رغم با اهمیت دانستن نقش سمبلیک اینستکس تصریح کرد: نهاد تاسیس شده از ضعف‌های جدی نیز برخوردار است اول اینکه این نهاد از نظر حقوقی زیر چتر وزارتخانه‌های خارجی این سه کشور است و نه زیر چتر وزارتخانه‌های اقتصاد و یا مالی این کشورها؛ این امر نشان می‌دهد که مسئولین واقعی سیاست‌های اقتصادی این سه کشور از ترس آمریکا حاضر به قبول مسئولیت نبوده‌اند.

مسرّت افزود: دوم اینکه به احتمال قوی فقط بنگاه‌های کوچک و متوسط اروپایی که حجم معاملات‌شان با ایران بیشتر از حجم معاملات با آمریکا است تمایل به استفاده از این کانال مالی خواهند داشت و لذا راه برای معاملات کلان با شرکت‌های بزرگ اروپایی کماکان بسته است.

این کارشناس تصریح کرد: اینکه ایران چگونه از طریق اینستکس بتواند مایحتاج کالاهای وارداتی خود را از اتحادیه اروپا تامین کند تاکنون معلوم نشده است. نظر کارشناسان اروپایی برای حل این مشکل پیوستن واردکنند‌گان کلان نفت ایران از جمله چین و هندوستان هم به اینستکس است که چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. این کشورها تاکنون تجارت خود با ایران را به صورت پایاپای سازمان‌دهی می‌کنند و کالاهای خود را در معاوضه با نفت به ایران صادر می‌کنند. لذا دلیلی ندارد که چین و هندوستان به نهاد مالی اتحادیه اروپا بپیوندند.

مسرّت متذکر شد: با توجه به این محدودیت‌ها اینستکس نمی‌تواند جوابگوی مشکل تجارت خارجی ایران باشد.

وی افزود: سازنده‌ترین گزینه ایران در قبال تحریم‌های آمریکا تغییر الگوی ساختاری اقتصاد ایران از نوع الگوی وارداتی به الگوی گسترش تولیدات ملی و افزایش صادرات غیرنفتی است. شاید این حقیقت چیز تازه‌ای نباشد اما تا زمانی که عملی نشود تکرار آن اجتناب‌ناپذیر است. بالاخره باید مرحله حرافی درخصوص اقتصاد مقاومتی را پشت سر گذاشت و وارد مرحله تجربی این الگو شد.

*********************************

روزنامه جمهوری اسلامی **

* استاندار همدان در جریان مصاحبه مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه در پاسخ به پرسش خبرنگار یک روزنامه منتقد دولت با دفاع تمام قد از برجام گفت: انرژی هسته‌ای یک شبه ایجاد نشده و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان سردار سازندگی احیاگر آن در کشور بود. سید سعید شاهرخی با اشاره به اینکه در دولت‌های گذشته و حال نیز اقداماتی در جهت انرژی هسته‌ای انجام شده، افزود: در دفاع از برجام همین قدر کافی است که دولت امریکا در اعتراض به دست آوردهای برجام برای ایران از آن خارج شد و بسیاری از کشورها علاوه بر پشت کردن به ترامپ، به حقانیت جمهوری اسلامی پی بردند.

* شورای شهر جعفرآباد شهرستان بیله سوار استان اردبیل با نصب پارچه نوشته‌ای در میدان اصلی، به یکی از مسئولین این شهر به خاطر قبولی فرزندش در آزمون وکالت تبریک گفت. این اقدام، واکنش اهالی را که شاهد نیاز بسیاری از کودکان این شهر به کمک کمیته امداد برای تهیه لوازم التحریر هستند و خانواده‌های زیادی دچار سختی معیشت هستند، برانگیخت. متاسفانه در سال‌های اخیر، نصب پارچه نوشته‌های بزرگ و رنگی با هزینه‌هائی از جیب مردم برای تبریک به افراد به مناسبت‌های مختلف، مرسوم شده و به صورت یک رسم انحرافی درحال نهادینه شدن است.

* درحالی که منابع خبری در روزهای گذشته اطلاعیه‌ای از سوی یکی از وزارتخانه‌های سعودی را منتشر کرده بودند مبنی بر اینکه مقامات عربستان با عرضه مشروبات الکلی به مشتریان در رستوران‌ها و هتل‌های این کشور موافقت کرده اند، روزنامه سعودی «سبق» نوشت که چنین اطلاعیه‌ای صحت ندارد. «عبدالله البرقاوی» معاون سردبیر روزنامه «السبق» که از وی به عنوان فردی نزدیک به وزارت داخلی عربستان نام برده شده، در این باره گفته است که مطلب منتشر شده مبنی بر صدور مجوز عرضه مشروبات الکلی در این کشور صحیح نیست و هدف از آن اهانت به عربستان است.

* عربستان سعودی و امارات قصد دارند با همکاری یکدیگر ارز مجازی برای انجام پرداخت‌های فرامرزی عرضه کنند. قبلاً دولت ونزوئلا ارز مجازی «پترو» را برای دور زدن تحریم‌ها عرضه کرد و اکنون عربستان سعودی و امارات قصد دارند ارز مجازی خود را عرضه کنند. این دو کشور حتی طرح آزمایشی ارز دیجیتال خود را آغاز کرده‌اند. این طرح به آنها کمک می‌کند به طور واقعی قابلیت فناوری بلاکچین را برای انجام پرداخت‌های فرامرزی با هزینه‌های انتقال کمتر آزمایش کنند. عربستان سعودی و امارات با انجام طرح آزمایشی تاثیرگذاری ارز مجازی دولتی بر سیاست‌های پولی را نیز بررسی می‌کنند.

*********************************

روزنامه خراسان**

خانه های بادکرده دولتی شناسایی می شوند

یک نهاد نظارتی در نامه به تعدادی از مدیران موسسات و ادارات دولتی از آن ها خواسته در صورتی که در اجرای ماده 8 قانون سامان دهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ضوابط اجرایی بودجه امسال، برای فروش خانه های سازمانی خود اقدام کرده اند اما به دلایل مختلف، این واحدها هنوز در اختیار دولت قرار دارد برای ارائه فهرست این املاک شامل آدرس، مساحت، ارزش کارشناسی و مستاجر فعلی آن ظرف یک هفته از زمان دریافت این ابلاغیه اقدام کنند.

*********************************

روزنامه ایران**

آزادی وزیر احمدی‌نژاد با وثیقه ۱۰ میلیاردی

خبر اول اینکه، وکیل مدافع پرویز کاظمی وزیر دولت نهم از تأمین وثیقه تعیین شده دادگاه برای موکلش خبر داد. به گزارش مهر، سیامک مدیر خراسانی درخصوص آخرین وضعیت پرونده پرویز کاظمی (از متهمان پرونده بانک سرمایه) گفت: چند روز بعد از آخرین جلسه دادگاه، موکل وثیقه تعیین شده از سوی قاضی پرونده را تأمین کرد. وی افزود: پس از تأمین وثیقه، موکلم آزاد شده است. در حال حاضر در این پرونده هنوز حکمی صادر نشده است. قاضی مسعودی‌ در جلسه چهارم رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده بانک سرمایه، با اعلام ختم رسیدگی گفت: قرار تأمین کیفری متهمان تشدید می‌شود. وکلا یک هفته مهلت دارند که هرگونه مستند و مدارکی که دارند را به دادگاه تحویل دهند تا تصمیم خداپسندانه گرفته شود. پس از اتمام دادگاه، قاضی مسعودی اعلام کرد: وثیقه متهمان از سه میلیارد به ۱۰ میلیاردتومان افزایش پیدا کرد. در حال حاضر متهمان بازداشت هستند و اگر نتوانند وثایق را پرداخت کنند، در بازداشت می‌مانند.

شهروندان مصری بازداشت شده در ایران آزاد شدند

خبر دیگر اینکه، وزارت خارجه مصر از آزادی ۵ شهروند مصری که به طور غیرقانونی وارد آب‌های ایران شده بودند و در ایران بازداشت شدند خبر داد. به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز عربی، وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که با توجه به اینکه ایمنی و سلامتی شهروندان خارج کشور بخشی از وظایف وزارت خارجه است، تلاش‌های این وزارت منجر به آزادی ۵ شهروند مصری بازداشت شده در ایران شد. این شهروندان با یک کشتی عربستانی به طورغیرقانونی وارد آب‌های منطقه‌ای ایران شده بودند و پس از اتمام مراحل قانونی آزاد شدند. در این بیانیه آمده است: این شهروندان مصری پس از آزادی در صحت و سلامتی کامل بودند.

درخواست پزشکیان از شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

با خبر شدیم که، نایب رئیس مجلس تأکید کرد: شورای سیاستگذاری ائمه جمعه مداخله امام جمعه محترم کرج را درخصوص لغو سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیگیری کند. به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان در جلسه علنی دیروز در پاسخ به تذکر تعدادی از نمایندگان درخصوص مداخله امام جمعه کرج درخصوص سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از شورای محترم سیاستگذاری ائمه جمعه درخواست می‌کنم مداخله‌ای که امام جمعه محترم کرج درخصوص سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی داشتند را پیگیری کنند. انتظار می‌رود به گونه‌ای برخورد شود که افرادی نظیر ما که اعتقاد و باور و اخلاق و دین را از این بزرگان یاد می‌گیریم خلاف آموزه‌های آنها در جامعه نبینیم. وی گفت: اگر رهبر معظم انقلاب نیز درخصوص این موضوع اظهار نظر کنند، ممنون می‌شویم تا انسجام و وحدت در جامعه حفظ شود و هرکس در جای خود بتواند وظایفش را انجام دهد.

آقای داوودی و وحیدی خسته نباشید!

دست آخر اینکه، محمد مهاجری فعال رسانه ای اصولگرا در توئیتی نوشت: «آقایان پرویز داوودی و احمد وحیدی اعضای دولت احمدی نژاد تلاش فراوانی دارند fatf در مجمع تشخیص تصویب نشود. رئیس شان بیشترین تحریم ها را به ارمغان آورد و حالا این دو عضو دولت پاکدست می خواهند یک ملت تنگدست و تحریم زده روی دست ایران بگذارند. خسته نباشید!»

*********************************

روزنامه وطن امروز **

اسلام یکی از قطب‌های جدید قدرت در جهان خواهد بود

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: قدرت در جهان به سمت چندقطبی شدن و چندجانبه‌گرایی در حال حرکت است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سرلشکر سیدیحیی صفوی در نخستین اجلاس ملی مهدویت و انقلاب اسلامی با موضوع «آینده قدرت در جهان از نگاه اسلام، مکتب مهدویت و غرب» با تبیین ضرورت آینده‌پژوهی در روند‌های کلان ملی، منطقه‌ای و جهانی گفت: آرزوی آمریکایی‌ها شکل‌دهی قدرت هژمون تا پایان قرن بیستم بود که در این آرزو شکست خوردند و نتوانستند تنها ابرقدرت جهان شوند. واقعیت این است که قدرت در جهان به سمت چندقطبی شدن و چندجانبه‌گرایی در حال حرکت است، در این توزیع و چند قطبی بودن، آمریکایی‌ها، اتحادیه اروپایی، روسیه و چین از قدرت‌ها هستند و احتمالاً هند و برزیل نیز در آینده به این جمع اضافه خواهند شد ولی آن قطب قدرتی که در محافل علمی و استراتژیک غربی از آن سخنی به میان نمی‌آید، تشکیل قطب قدرت جهان اسلام در قرن حاضر است. سرلشکر صفوی در تبیین بروز و ظهور قطب قدرت جهان اسلام در قرن حاضر گفت: به عقیده ما بروز و ظهور یک قطب قدرت جدید به عنوان قدرت جهان اسلام در قرن حاضر که مبتنی بر فرهنگ و تمدن نوین اسلامی است با محوریت اسلام نابی که انقلاب اسلامی آن را ترویج می‌کند، در حال شکل‌گیری است. البته این قدرت جدید در حال حاضر ۷۵ درصد منابع نفت خام و ۵۷ درصد منابع گاز جهان را در اختیار دارد و جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان و محدوده جغرافیایی از سواحل اقیانوس اطلس تا شمال آفریقا و مرکز آفریقا تا قاره آسیا و اقیانوس آرام را شامل می‌شود که دارای یک خدای واحد، یک پیامبر، یک کتاب آسمانی و یک قبله هستند.

ایران به هیچ‌وجه شروط اروپا برای INSTEX را نمی‌پذیرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: منوط کردن اجرای سازوکار INSTEX به موضوعاتی که در برجام نیامده است، خلاف قواعد بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران به هیچ‌وجه این شروط را نمی‌پذیرد. سیدحسین نقوی‌حسینی درباره کانال ارتباطی «اینستکس» به مهر گفت: اقدام 3 کشور اروپایی عضو برجام برای ثبت این کانال ارتباطی گام مهم و لازمی بود اما هنوز این موضوع عملیاتی نشده، محدودیت‌‌های آن اعلام شده است. وی با اشاره به اظهاراتی مبنی بر اینکه اجرای این کانال منوط به تصویب FATF در ایران است، گفت: منوط کردن اجرای این کانال به مواردی خارج از برجام برخلاف تعهدات بین‌المللی است، چرا که اروپا باید این کانال ارتباطی را برای اجرای الزامات و تعهدات خود در قبال برجام عملیاتی کند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: برخی مقامات اروپا اجرای این کانال را منوط به تصویب FATF یا مذاکره پیرامون مواردی چون برنامه دفاعی موشکی کرده‌‌اند که این مسائل ارتباطی به برجام ندارد. نقوی‌حسینی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران صراحتاً بر مبنای استراتژی‌های خود اعلام کرده است به هیچ‌وجه هیچ نوع مذاکره‌ای درباره حوزه موشکی نخواهیم داشت. وی تصریح کرد: ایران به هیچ‌وجه در حوزه موشکی با هیچ احدی مذاکره نخواهد کرد و مسؤولان دستگاه دیپلماسی ما در هیچ جلسه‌ای که قرار باشد پیرامون موضوع موشکی ایران برگزار شود، حضور نخواهند یافت و حتما جلسه را ترک خواهند کرد.

انهدام ۳ باند قاچاق سوخت در استان فارس

با اقدامات اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) 3 باند قاچاق سوخت در شهرستان‌های مرودشت، کازرون و لامرد استان فارس منهدم شد. به گزارش فارس، با اقدامات اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان فارس و در راستای مبارزه با مفاسد کلان اقتصادی 3 باند قاچاق سوخت در شهرستان‌‌های مرودشت، کازرون و لامرد استان فارس با هماهنگی مراجع قضایی مورد ضربه قرار گرفت و 15 نفر از اعضای اصلی این شبکه را دستگیر کردند. در بررسی‌‌های انجام‌شده مشخص شد متهمان در مدت فعالیت خود بیش از 17 میلیون لیتر سوخت در قالب قاچاق و عرضه خارج از شبکه، جمع‌آوری و با همکاری دلالان از کشور خارج کرده‌اند. همچنین سوءاستفاده از سهمیه سوخت تعاونی‌‌های روستایی، حواله سوخت کوره‌‌های آجرپزی، خودروهای اسقاطی و تبانی با برخی جایگاه‌‌های سوخت از جمله شگردهای اصلی اعضای این باند بوده است.

***************************************

نام:
ایمیل:
* نظر:
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات