تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴  ، 
شناسه خبر : ۳۱۶۴۳۵
نگاهی به حملات چهارگانه انصارالله به ائتلاف سعودی
انجام چهار عملیات موفق توسط انصارالله در طی 3 روز نشان دهنده ارتقای توان موشکی و پهپادی انصارالله است. در واقع انصارالله اکنون پس از 52 ماه توانسته توان خود را به گونه ای افزایش دهد که همزمان چندین عملیات را طراحی و اجرا کند. عقب نشینی امارات از یمن در کنار ارتقای توان نظامی انصارالله به معنای آن است که آل سعود چاره ای جز خارج شدن از جنگ یمن ندارد.
پایگاه بصیرت / گروه بین الملل / مهدی نوری
جهنمِ سه روزه آل سعودحملات انصارالله یمن در چند ماه اخیر شدت بیشتری گرفته است. چرا که عربستان حملات خود را به  غیرنظامیان یمنی در ماه های اخیر افزایش داده است. در این راستا انصارالله یمن به دنبال جنایت اخیر عربستان در صعده و کشتار 41 تن از جمله 16 کودک در چهار حمله بار دیگر قدرت خود را به رخ متجاوزان کشید. انصارالله با چهار حمله به ائتلاف سعودی، نمایشی دیگر از توان موشکی و پهپادی خود ارائه داد.
حمله اول
نخستین هدف انصارالله، عدن بود. شهر عدن مرکز جنوب یمن صبح پنجشنبه شاهد یک عملیات موفقیت‌آمیز نیروهای موشکی و پهپادی ارتش یمن و انصارالله بود که در آن ده‌ها نفر از شبه‌نظامیان وابسته به دولت مستعفی یمن به ریاست «عبدربه منصور هادی» کشته یا زخمی شدند. این عملیات نیروهای یمنی علیه شبه‌نظامیان مستقر در پادگان «الجلا» واقع در منطقه «البریقه» شهر عدن و در حین برگزاری مراسم رژه نظامی نیروهای دولت مستعفی صورت گرفت. شبکه المیادین درباره تلفات ناشی از این عملیات مشترک یگان‌های پهپادی و موشکی یمن که با پهپاد انتحاری قاصف کی 2 و یک فروند موشک بالستیک میان‎بُرد صورت گرفته، گزارش داد که در این حمله ۴۱ نفر، از جمله یک فرمانده ارشد، کشته شده‌اند. منیر الیافعی از فرماندهان نیروهای جدایی‌طلب جنوبی تحت حمایت امارات در عدن موسوم به «کمربند امنیتی» نیز در این حمله کشته شد.بنا بر اعلام شبکه المسیره، نیروهای نظامی که در جریان رژه هدف قرار گرفتند، خود را برای انجام عملیات علیه دو استان «تعز» و «ضالع» آماده می‌کردند.
حمله دوم
در دومین حمله، نیروهای یمنی روز پنجشنبه با یک موشک دوربرد موفق شدند یک مقر نظامی سعودی را در شهر «الدمام» واقع در شرق عربستان هدف قرار دهند. الدمام، مرکز منطقه الشرقیه (در شرق عربستان) در ساحل خلیج فارس است. این شهر، از مهم‌ترین شهرهای منطقه شرقیه است که بندرش از مهم‌ترین بنادر عربستان در غرب خلیج فارس به شمار می‌رود. شهر الدمام شرقی‌ترین نقطه عربستان در کرانه آب‌های خلیج فارس واقع شده و قطب شرکت‌های اقتصادی است، همچنین دفتر اصلی صادرات نفت شرکت ملی نفت آرامکوی عربستان در آنجا واقع است.
حمله سوم
سومین حمله  استان حجه اتفاق افتاد. سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن جمعه شب اعلام کرد که در جریان حمله موشکی به مقر استقرار نیروهای سودانی که در قالب ائتلاف سعودی فعالیت می‌کنند، ۱۴ نفر از آن ها کشته و 9 نفر زخمی شدند. به نوشته پایگاه خبری شبکه المسیره، این مقام نظامی یمنی همچنین گفت که مقر مورد نظر در منطقه «الطینه» در غرب شهرک «حیران» در استان «حجه» و مشرف به مرز عربستان قرار دارد و حمله موشکی و راکتی پس از رصد دقیق اطلاعاتی صورت گرفته است.
حمله چهارم
اما در چهارمین حمله استان نجران هدف قرار گرفت.  صبح شنبه شبکه المسیره ، از حمله موشکی جدید ارتش این کشور به جنوب عربستان خبر داد و اعلام کرد که یک مقر نظامی تازه‌احداث شده ائتلاف سعودی در نجران هدف قرار گرفت. به گزارش المسیره، این مقر نظامی با یک فروند موشک بالستیک از نوع بدر اف 2 هدف قرار گرفته و ده ها نفر در پی اصابت موشک، کشته یا زخمی شده‌اند. همچنین سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که این موشک تجمع نیروهای سعودی و مزدوران آن ها را در منطقه «سقام» در نجران هدف قرار داده است. سریع اعلام کرد که این موشک به هدف اصابت کرده و نتیجه کار اطلاعاتی دقیق بوده است.
اهمیت حملات اخیر
حملات چهارگانه انصارالله یمن نمایشی از قدرت ترکیبی انصارالله بود. چرا که همزمان با استفاده از موشک و پهپاد دو هدف در داخل یمن و دو هدف در داخل عربستان هدف قرار گرفت. اما در میان این چهار حمله،  هدف قرار گرفتن الدمام بسیار مهم و راهبردی بود. شبکه خبری «روسیا الیوم» حمله انصارالله به الدمام را «تحولی بی‌سابقه»‌ خواند و تأکید کرد که این حمله با یک موشک بالستیک انجام شده است. آنچه «این عملیات را از سایر عملیات های شلیک موشک به مواضع مختلف در عربستان متمایز می‌کند... این است که این موشک با این مسافت طولانی، برای نخستین بار شلیک شده است؛ زیرا قبلا، ریاض دورترین نقطه‌ای بود که موشک های حوثی‌ها (انصار الله) بدان رسیده بود». فاصله بین الدمام و نزدیکترین نقطه به آن در شمال یمن که محل استقرار نیروهای یمنی است، حدود 1200 کیلومتر است و فاصله بین الدمام تا صنعا نیز به بیش از 1300 کیلومتر می‌رسد. البته الجزیره مسافت طی شده توسط موشک انصارالله را 1300 کیلومتر اعلام کرده است.
شبکه الجزیره در واکنش به این عملیات موفق اعلام کرد،  حمله موشکی به شهر مهم الدمام در عربستان، پایه گذاری قواعد جدید درگیری در یمن است، مسئله جدید، وارد شدن شهر الدمام بزرگترین شهر در شرق عربستان در فهرست اهداف انصار الله است. الجزیره تاکید کرد:« به نظر می‌رسد راهبرد انصار الله در مرحله آینده تغییر کرده است و حمله موشکی به الدمام تاکیدی بر این مسئله است. انصار الله به دنبال رویارویی فراگیر و باز کردن همزمان جبهه‌های متعدد هستند. اقدام انصار الله در شلیک موشک بالستیک به طرف الدمام، آزمونی برای قدرت موشکی آن‌ها بود.» روزنامه الاخبار هم نوشت، پرتاب موشک بالستیک دور برد به منطقه الدمام در شرق عربستان به مثابه هشداری بی سابقه است و نشان می‌هد صنعا می‌تواند دامنه عملیات خود را گسترش دهد.
اما نکته مهم دیگر رونمایی انصارالله از یک موشک راهبردی دیگر به نام برکان 3 است.حمله به الدمام به وسیله موشک بالستیک «برکان ۳» که از نسل سوم موشک‌های دوربرد برکان محسوب می‌شود صورت گرفت. این موشک می‌تواند اهداف را در طول و عرض جغرافیایی کشورهای متجاوز به یمن منهدم کند. موشک بالستیک «برکان ۳» پیش از این آزمایش‌های موفقیت‌آمیز و روند ارتقای فنی برای عبور از سامانه‌های پدافندی دشمن را گذرانده است. طبق اعلام سخنگوی نیروهای مسلح یمن، این موشک ساخته یمنی‌هاست و با تکنولوژی‌های به روز توسعه یافته است و بر روی سکوهای پرتاب ثابت و متحرک نصب می‌شود.
اما بُعد دیگر حمله انصارالله به شهر الدمام این است که شهر الدمام مرکز تجمع شرکت های اقتصادی و مقر اصلی صادرات نفت آرامکو است. هدف قرار دادن این شهر راهبردی به منزله این است که ارتش و کمیته های مردمی یمن درصدد این هستند که هزینه های اقتصادی جنگ را برای عربستان و امارات افزایش دهند. «عبدالوهاب المحشبی»، عضو دفتر سیاسی انصارالله گفت: «عملیات الدمام عقب نشینی نظامیان اماراتی را تسریع خواهد کرد.»
اما علاوه بر این نتایج شاید بتوان مهم ترین نتیجه عملیات اخیر انصارالله را تایید ناکار آمدی سامانه های دفاعی عربستان دانست. موشک برکان 3 در حالی 1300 کلیومتر در داخل خاک عربستان پیموده که هیچ یکی از سامانه های دفاعی عربستان نتوانسته اند حتی آن را شناسایی کنند. علاوه بر این در مسیر موشک برکان3 چندین پایگاه نظامی مهم عربستان قرار دارند که این مسئله به معنای آن است که این پایگاه ها نیز اهدافی در دسترس برای انصارالله هستند.  روسیا الیوم گزارشی، نام پایگاه‌های سعودی را ذکر کرده که در مسیر این موشک قرار داشته و نیروهای یمنی می‌توانند این پایگاه‌ها را منهدم کنند. در برخی از این پایگاه‌ها نیز نظامیان تروریست آمریکایی حضور دارند.  یکی از این پایگاه ها، پایگاه هوایی ملک خالد است. این مقر وابسته به نیروی هوایی پادشاهی سعودی در نزدیکی شهر «خمیس مشیط» واقع در شرق «ابها» در جنوب غرب عربستان قرار دارد. جنگنده‌های ائتلاف آمریکا که در عملیات سعودی علیه مردم یمن مشارکت دارند، از این پایگاه حرکت خود را آغاز می‌کنند. پایگاه هوایی روستای «اسکان» نیز در مسیر موشک انصارالله قر دارد. این پایگاه در 20 کیلومتری جنوب شرق ریاض قرار دارد. در این مرکز، هیئت نظامی آموزشی آمریکا برای آموزش نظامیان سعودی حضور دارد. پایگاه هوایی شاهزاده سلطان نیز از جمله پایگاه های مهمی است که در مسیر این حمله قرار دارد. این پایگاه وابسته به نیروی هوایی پادشاهی سعودی است که در جنوب شرق شهر «السیح» در استان «الخرج» واقع در جنوب شرق ریاض قرار دارد. به گزارش منابع خبری آمریکایی، واشنگتن نیروهای خود را به این پایگاه بازگردانده است. ارتش آمریکا در زمان عملیات خود در خلیج فارس و عراق، از این پایگاه استفاده می‌کرد، ولی این نیروها، 16 سال پیش از آن خارج شدند. بنا بر این گزارش، صدها نظامی آمریکایی در حال حاضر در حال آماده‌سازی این پایگاه برای استقرار نیروهای اصلی خود هستند.  پایگاه هوایی ملک عبدالعزیز (فرودگاه بین‌المللی سابق الظهران) نیز چهارمین پایگاه در مسیر این موشک است.  نیروی هوایی سعودی از این پایگاه استفاده می‌کند. این پایگاه در 25 کیلومتری الدمام در منطقه شرقیه عربستان واقع شده است و مرکز آموزشی نظامیان سعودی برای نبرد هوایی نیز در آن قرار دارد.
نتیجه
انجام چهار عملیات موفق توسط انصارالله در طی 3 روز نشان دهنده ارتقای توان موشکی و پهپادی انصارالله است. در واقع انصارالله اکنون پس از 52 ماه توانسته توان خود را به گونه ای افزایش دهد که همزمان چندین عملیات را طراحی و اجرا کند. عقب نشینی امارات از یمن در کنار ارتقای توان نظامی انصارالله به معنای آن است که آل سعود چاره ای جز خارج شدن از جنگ یمن ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین
پربحث ترین عناوین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات