صفحه نخست >>  عمومی >> آخرین اخبار
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۶  ، 
شناسه خبر : ۳۱۶۴۷۸
اقتصاد نیوز: روزنامه ژاپن تایمز روز پنج شنبه نوشت؛ آبه شینزو نخست وزیر ژاپن در تلاش است تا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که اواخر سپتامبر (مهرماه) در نیویورک برگزار می شود با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران دیدار کند.

در پی سفر «مارک اسپر» وزیر دفاع امریکا به توکیو با هدف متقاعد کردن ژاپن برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در آبهای خلیج فارس، روزنامه ژاپن تایمز به نقل از یک مقام وزارت خارجه توکیو نوشت، از آنجا که آبه شینزو به دنبال دیدار مجدد با رئیس جمهوری ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل است، در نتیجه ژاپن نمی خواهد با تصمیم پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا برگزاری این دیدار و نشست با دولت ایران را تحت تاثیر قرار دهد.

آبه شینزو خرداد ماه گذشته به تهران سفر کرد و طی آن با حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری و حسن روحانیرییس جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

مقام وزارت خارجه ژاپن که به نام او در خبر اشاره نشده است ، افزود: نخست وزیر ژاپن  همچنین  دیدار مجددی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست آتی گروه هفت که قرار است در ماه آگوست (شهریور) در فرانسه برگزار شود، خواهد داشت.

به گزارش روزنامه ژاپن تایمز، در نشست روز چهارشنبه وزرای دفاع ژاپن و ایالات متحده، آمریکا از ژاپن خواست که در  ابتکار امنیت دریایی به رهبری آمریکا با هدف اطمینان از ایمنی در آبراه ها از جمله تنگه هرمز همکاری کند اما از آنجا که دولت ژاپن خواهان حفظ روابط دوستانه خود با ایران است، اعلام کرد که چگونگی مقابله با اوضاع را با دقت بررسی خواهد کرد.

 نخست وزیر ژاپن نیز روز سه شنبه گفته بود که توکیو به زودی تصمیم می گیرد با توجه به ملاحظات مختلف چه نقشی را در این بین ایفاد کند تا مناسبات توکیو با واشنگتن و  همچنین تهران همچنان حفظ شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطلب
پربیننده ترین
ارسال خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه سایت ایمیل خود را وارد نمایید.
نشریات