«برت مک‌گورک»، نماینده پیشین آمریکا در ائتلاف به اصطلاح ضد داعش که دی‌ماه سال گذشته در اعتراض به سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از سمتش استعفا کرد، روز پنجشنبه به تندی از او انتقاد کرد.

مک‌گورک در واکنش به توئیتی از ترامپ که در آن ظاهراً به کردهای سوریه پیشنهاد کرده بود به مناطق نفت‌خیز سوریه مهاجرت کنند نوشته ترامپ از تاریخ، جغرافیا، حقوق و غیره بی‌اطلاع است.

ترامپ در توئیتر نوشت: «میدان‌های نفتی که در سخنرانی دیروز من درباره ترکیه/کُردها درباره آن صحبت شد تا وقتی که ایالات متحده با کمک کُردها آنها را تصرف کند در اختیار داعش بود. هیچ‌گاه اجازه نخواهیم داد داعشِ دوباره جان‌گرفته این میادین را در اختیار بگیرد.»

او در پیامی دیگر نوشت: «واقعاً از صحبت با ژنرال مظلوم عبدی (فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه) لذت بردم. او کاری که ما انجام داده‌ایم را تحسین می‌کند و من هم کاری که کُردها کرده‌اند را تحسین می‌کنم. شاید وقت آن است که کُردها عزیمت به سمت مناطق نفتی را آغاز کنند.»

مک‌گورک با انتشار عکسی از توئیت ترامپ نوشت: «به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور ایالات متحده دارد خواستار مهاجرت جمعی کُردها به سمت بیابان‌هایی [در سوریه] برای اسکان در یک میدان نفتی کوچک شده است. او به طرز شوک‌آوری از تاریخ، جغرافیا، حقوق، ارزش‌های آمریکایی، نجابت و شرافت انسانی بی‌اطلاع است.»